Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Ekspres przelewowy czy kolbowy – który wybrać?

Szukając kompaktowego i jednocześnie niedrogiego ekspresu do kawy, natrafimy na modele przelewowe i kolbowe. Te dwa urządzenia różnią się jednak pod wieloma względami - budową, sposobem parzenia kawy, a także samym rodzajem przygotowywanego napoju. To, czy kupimy ekspres przelewowy, czy kolbowy, powinno być uzależnione wyłącznie od naszych preferencji. 

Rodzaje ekspresów do kawy

Na rynku znajdziemy wiele ekspresów do kawy. Możemy je podzielić na trzy grupy: ekspresy przelewowe, ekspresy ciśnieniowe oraz ekspresy ciśnieniowo-przelewowe (kombinowane). Najbardziej rozbudowaną grupą są ekspresy ciśnieniowe. Zaliczamy bowiem do nich ekspresy kolbowe, automatyczne, kapsułkowe oraz kawiarki.

Ekspres przelewowy czy kolbowy? Podobieństwa i różnice

Najważniejszą różnicą między tymi dwoma ekspresami jest sposób parzenia kawy. Jak sama nazwa wskazuje, parzenie kawy w ekspresie przelewowym polega na filtrowaniu gorącej wody przez zmielone ziarna kawy. W ten sposób otrzymujemy napój o delikatnym smaku i łagodnym aromacie. 

Natomiast model kolbowy to ekspres wysokociśnieniowy, co oznacza, że do parzenia kawy wykorzystuje ciśnienie przynajmniej 9 barów. Za jego wytwarzanie odpowiada pompa, która jest jednym z najważniejszych elementów urządzenia. Gdy ekspres kolbowy zostanie uruchomiony, pobierze odpowiednią ilość wody i podgrzeje ją do odpowiedniej temperatury. Woda zostanie przepuszczona przez pojemnik, w którym znajdują się zmielone ziarna, dzięki czemu do podstawionej filiżanki spłynie aromatyczna kawa.

Jeśli chodzi o podobieństwa ekspresów, to zarówno modele przelewowe, jak i kolbowe nie mają wbudowanego młynka. Oznacza to, że musimy dokupić osobny młynek do kawy i mielić ziarna tuż przed zaparzeniem napoju. Co prawda na rynku można spotkać modele z młynkiem, jednak ich oferta jest dość ograniczona i to w obu przypadkach urządzeń. 

 
ekspres przelewowy czy kolbowy
 

Jakie są wady i zalety ekspresów kolbowych?

Ekspresy kolbowe należą do grupy ekspresów ciśnieniowych. Pozwalają zaparzyć espresso, które jest bazą do przygotowania większości kaw mlecznych, np. cappuccino, latte czy latte macchiato. Do ich zalet możemy również zaliczyć kontrolę nad procesem parzenia kawy. Parząc kawę w takim ekspresie, sami musimy dokonać wyboru ziaren, a także ich stopnia zmielenia i ubicia. To właśnie te czynności będą mieć duży wpływ na smak i aromat przygotowanej kawy. Co więcej, ekspresy kolbowe mają stosunkowo małe rozmiary, a do tego dostępne są w przystępnych cenach.

Należy jednak pamiętać, że przygotowanie kawy w ekspresie kolbowym wymaga odpowiedniej wiedzy oraz wprawy. Właśnie dlatego takie urządzenia są polecane dla doświadczonych kawoszy, którzy lubią nie tylko smak kawy, ale również sam sposób jej parzenia. Poza tym przygotowanie kawy w takim ekspresie jest czasochłonne, dlatego nie będzie on odpowiedni dla osób, które chcą w jak najkrótszym czasie zaparzyć napój. 

 
ekspres kolbowy
 

Ekspres przelewowy (dzbankowy) – plusy i minusy

Ekspresy przelewowe mają wiele zalet. Przede wszystkim cechują się prostą konstrukcją, co przekłada się na łatwość parzenia kawy oraz nieskomplikowaną konserwację. Tego typu ekspresy są również bardzo wydajne. Za jednym razem można przygotować kawę nawet dla kilku osób w zależności od pojemności dzbanka. Jeśli ekspres został wyposażony w płytę grzewczą, przygotowana w dzbanku kawa przez długi czas utrzyma odpowiednią temperaturą, dzięki czemu będziemy mogli ją wypić jakiś czas po zaparzeniu. Ekspresy przelewowe są stosunkowo tanie – najtańsze można już kupić za nieco ponad 100 zł. Są również droższe modele ekspresów przelewowych, które oferują więcej ciekawych funkcji, np. mają wbudowany młynek czy sterowanie dotykowe. 

Należy pamiętać, że ekspresy przelewowe pozwolą nam przygotować tylko jeden rodzaj kawy - czarną, ale za to bez fusów i z większą ilością aromatu. W takim ekspresie nie znajdziemy funkcji spieniania mleka, co oznacza, że nie będziemy mogli przygotować żadnej kawy mlecznej. W przypadku ekspresów przelewowych to, co jest ich zaletą, może stać się jednocześnie ich wadą. Chodzi tu o ich wydajność. Nawet jeśli zechcemy przygotować tylko jedną filiżankę kawy dla siebie, będziemy musieli zaparzyć przynajmniej pół dzbanka kawy. Na szczęście w sprzedaży pojawia się coraz więcej urządzeń, która pozwalają zaparzyć tylko dwie kawy, ale zajmuje to kilka minut. Czas parzenia jednej filiżanki kawy to około 3-4 minuty.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, większość ekspresów przelewowych nie ma też zintegrowanego młynka. Jeśli zatem chcemy cieszyć się dobrym smakiem, świeżej kawy, będziemy musieli zaopatrzyć się dodatkowo w młynek do kawy. W przypadku ekspresów z dzbankiem należy też pamiętać o regularnej wymianie filtrów papierowych lub o systematycznym czyszczeniu filtrów wielokrotnego użytku. 

 
ekspres przelewowy - wady i zalety
 

Ekspres przelewowy czy kolbowy – który wybrać? 

Jak widać, oba modele ekspresów do kawy mają swoje zalety i wady. Wybór jednego z tych urządzeń będzie zależał głównie od naszych preferencji oraz oczekiwań odnośnie do przygotowanego napoju. 

Dla kogo ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy polecany jest osobom, które:

  • piją klasyczną, czarną kawę,

  • spożywają kilka filiżanek kawy dziennie,

  • parzą kawę dla większej liczby osób,

  • cenią sobie prostą metodę parzenia kawy. 

 
ekspres przelewowy - dla kogo
 

Dla kogo ekspres kolbowy?

Ekspres kolbowy sprawdzi się u osób, które:

  • piją kawę na bazie espresso, np. cappuccino, latte czy americano,

  • lubią parzyć kawę,

  • mają sporo wolnego czasu i nie spieszy się im z parzeniem kawy,

  • mają własną kawiarnię lub restaurację.

W sprzedaży znajdziemy również ekspres przelewowo-kolbowy (tzw. ciśnieniowo-przelewowy, nazywany również ekspresem kombinowanym. Ma on zarówno kolbę, jak i dzbanek termiczny. Pozwala zatem na parzenie tradycyjnej czarnej kawy w części przelewowej oraz na parzenie espresso przy użyciu kolby. Tego typu modele zazwyczaj wyposażone są w dyszę spieniającą do mleka, elektroniczny panel sterowania oraz regulację ilości kawy. Brakuje im jednak młynka do mielenia ziaren. 

 
ekspres kolbowy - dla kogo
 

Polecane ekspresy przelewowe

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu przelewowego? Przede wszystkim na moc grzałki, płytę podgrzewającą oraz pojemność dzbanka. Moc wpływa bowiem na prędkość podgrzewania wody, płyta przez długi czas utrzymuje właściwą temperaturę przygotowanej kawy, natomiast od pojemności dzbanka będzie zależało, ile kawy zaparzymy za jednym zamachem. Poniżej znajdziecie polecane przez nas modele ekspresów przelewowych.

  • Ekspres przelewowy Philips HD7459/20 – jest to urządzenie o mocy 1000 W, wyposażone w dzbanek o pojemności 1,2 l. Ekspres pozwala na zaparzenie od 2 do 10 filiżanek kawy – ilość kawy można regulować w zależności od swoich potrzeb. Producent wyposażył ekspres w płytę podgrzewającą, elektroniczny zegar oraz blokadę kapania. Poszczególne części urządzenia można myć w zmywarce.

  • Ekspres przelewowy Bosch TKA 6A043 – to ekspres o mocy 1200 W, który oferuje szklany dzbanek na wodę o pojemności 1,25 l. Umożliwia przygotowanie od 10 do 15 filiżanek kawy, dzięki czemu sprawdzi się w biurze lub w domu wielorodzinnym. Co więcej, ekspres został wyposażony w funkcję Aroma+, która umożliwia regulację aromatu kawy, a także w system automatycznego wyłączania – dzięki niemu ekspres wyłączy się po 20, 40 lub 60 minutach. 

  • Ekspres przelewowy Amica CD 4011 – to nowoczesny model wyposażony w młynek, który oferuje aż 5 stopni mielenia ziaren kawy. Dzięki temu każdy może zaparzyć kawę o oczekiwanym smaku i aromacie. Co więcej, ekspres Amica ma dzbanek o pojemności 0,85 l, który pozwala przygotować jednocześnie 6 filiżanek kawy. Dodatkowo producent wyposażył ekspres w płytę podgrzewającą dzbanek, wyjmowany pojemnik na wodę oraz ikony LED, które ułatwią obsługą.  

 

 

Jaki wybrać ekspres kolbowy?

Przyjmuje się, że ekspres kolbowy powinien dysponować ciśnieniem przynajmniej 9 barów. Jednak większość dostępnych na rynku urządzeń wytwarza wysokie ciśnienie – nawet 13 lub 15 barów. Oto kilka polecanych przez nas modeli ekspresów kolbowych:

  • Ekspres kolbowy Blaupunkt CMP 312 – cechuje się klasycznym designem, dzięki czemu dobrze wkomponuje się w każdą kuchnię. Parzy kawę pod ciśnieniem 15 barów, a dysza spieniająca pozwala stworzyć mleczną piankę do kawy. System podgrzewania ekspresu działa na bazie dwóch wydajnych termostatów i wyłącza się automatycznie po 15 minutach bezczynności, co wpływa na jego energooszczędność. 

  • Ekspres kolbowy Breville VCF045X – to ekspres z ciśnieniem 15 barów oraz automatycznym spieniaczem mleka, który pozwali zaparzyć zarówno espresso, jak i latte, czy cappuccino. Umożliwia również zaparzenie kawy z saszetek ESE. Ekspres ma wyjmowane zbiorniki na wodę i mleko, co ułatwia uzupełnianie płynów i czyszczenie zbiorników. Po zakończonej pracy pojemnik z mlekiem można schować do lodówki. 

  • Ekspres kolbowy DeLonghi EC 235BK – to model o mocy 1100 W z ciśnieniem 15 barów. Został wyposażony w dyszę spieniającą, dzięki czemu pozwala przygotować nie tylko espresso, ale również kremowe cappuccino. W ekspresie można używać zarówno kawy mielonej, jak i saszetek E.S.E.

 

 

 

 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS