Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaki wybrać ekspres przelewowy z młynkiem?

Ekspres przelewowy to klasyka wśród ekspresów do kawy. Doskonale znamy go z amerykańskich restauracji śniadaniowych, w których serwuje się czarną kawę. Taki ekspres równie dobrze sprawdzi się w domu, gdyż pozwoli przygotować za jednym razem tradycyjną kawę dla całej rodziny. Ciekawą alternatywą dla klasycznego modelu jest ekspres przelewowy z młynkiem, który umożliwia zaparzanie kawy ze świeżo zmielonych ziaren. W jaki sposób działa taki ekspres? Jaki model wybrać? Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika. 

 

O czym przeczytasz w tym poradniku?

 • Ekspres do kawy przelewowy pozwala przygotować kawę dla całej rodziny w stosunkowo krótkim czasie. Z jakich elementów się składa?
 • Ekspresy przelewowe pozwalają w łatwy sposób zaparzyć dużą ilość kawy. Co wpływa na smak, aromat i moc kawy z przelewu?
 • Dlaczego warto kupić ekspres przelewowy wyposażony w młynek?
 • Jak wygląda proces przygotowywania kawy w ekspresie przelewowym z młynkiem?
 • Automatyczne mielenie ziaren wpływa na szybkość parzenia kawy, jej moc i smak kawy. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy ekspres przelewowy?
 • Jak czyścić swój ekspres przelewowy?
 • Czy zakup ekspresu przelewowego z młynkiem do mielenia kawy jest opłacalny?

 

 

Ekspres przelewowy - co to jest?

Klasyczny ekspres przelewowy pozwala na intuicyjne przygotowywanie kawy. Składa się z kilku elementów: dzbanka, płyty grzewczej i pojemnika na wodę. Dzbanek przeważnie wykonany jest ze szkła żaroodpornego, a niekiedy nawet podgrzewany, co pozwala cieszyć się ciepłą kawą przez długi czas. Pojemnik na wodę może być wyjmowany lub wbudowany na stałe. Ten pierwszy jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ jest łatwiejszy w obsłudze i myciu - można go bowiem wyjąć i umyć pod bieżącą wodą. Jeśli chodzi o filtr, to najczęściej w ekspresach stosuje się filtry papierowe, które są jednorazowego użytku. Można jednak spotkać też filtry z siatki, które wystarczy umyć po każdym użytku, by ponownie wykorzystać je do zaparzenia kawy. 

 
 
 
budowa ekspresu Amica CD 4011
 

Co wpływa na smak kawy z ekspresu przelewowego?

Choć parzenie kawy w ekspresie przelewowym jest stosunkowo łatwym zadaniem, wpływ na jakość przygotowanego napoju będzie mieć kilka czynników, m.in.:

 

Mielenie kawy

Nie tylko jakość, ale również sposób mielenia kawy, ma ogromny wpływ na jakość przygotowanego napoju. Kawa parzona ze świeżo zmielonych ziaren ma zupełnie inny smak niż ta zaparzona ze zmielonych wcześniej ziaren. Warto więc zmielić kawę ziarnistą tuż przed samym zaparzeniem napoju. Ważna jest również stopień zmielenia kawy - należy go dostosować do zamontowanego w ekspresie przelewowym filtra. W przypadku filtrów stożkowych kawa powinna być drobno mielona, a w filtrach płaskich najlepiej sprawdzi się kawa o średniej grubości. 

 

Odpowiednie proporcje 

Podczas parzenia kawy, musimy zachować właściwe proporcje między ilością kawy i wody. Zdania na ten temat są podzielone. Jednak przyjęło się, że optymalny współczynnik wynosi 1:17. Oznacza to, że na 1 g kawy musimy wlać do ekspresu 17 g wody. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy sami dobrali właściwe proporcje i zaparzyli kawę według własnych preferencji. 

 
kawa parzona w ekspresie przelewowym

 

Temperatura wody

Kawa parzona powinna mieć też odpowiednią temperaturę. Idealna temperatura wody to około 92-93 stopnie Celsjusza

 

Czas parzenia 

Wpływ na smak i aromat kawy ma również czas parzenia. Jeśli będzie zbyt krótki, uzyskamy niesmaczną kawę o słabej mocy i znikomym aromacie. Natomiast jeżeli będzie zbyt długi, kawa nabierze gorzkiego posmaku. Przyjmuje się, że czas parzenia kawy w ekspresie przelewowym nie powinien przekroczyć 5 minut

Ekspres przelewowy z młynkiem czy bez?

Ekspresy przelewowe są dostępne na rynku już od wielu lat. Jednak niedawno pojawiły się bardziej nowoczesne modele, wyposażone dodatkowo w młynek do mielenia kawy. Do tej pory systemy mielenia kawy miały zamontowane tylko ekspresy automatyczne.

Dlaczego producenci ekspresów przelewowych zdecydowali się wyposażyć je w młynki? Kawa mielona bardzo szybko traci swoje właściwości. Zaraz po otwarciu hermetycznego opakowania zaczyna postępować proces wietrzenia, co znacznie pogarsza smak i aromat kawy. Wszystko to uniemożliwia przygotowanie smacznego, mocnego i pełnego aromatu naparu. Najlepszy napój zaparzymy ze świeżo zmielonych ziaren. Właśnie dlatego na rynku pojawia się coraz więcej ekspresów przelewowych z wbudowanym młynkiem. Dzięki nim możemy zmielić kawę ziarnistą bezpośrednio w urządzeniu. Automatyczne mielenie ziaren zdecydowanie ułatwia i przyspiesza proces przygotowywania kawy.

 
 
ekspres Amica CD 4011 mielenie kawy

 

Jak działa ekspres przelewowy z młynkiem?

Klasyczne ekspresy do kawy przelewowe są łatwe w obsłudze. Aby przygotować napój, do pojemnika na kawę musimy włożyć filtr, a następnie wsypać do niego odmierzone proporcje zmielonej kawy. Zbiornik na wodę należy uzupełnić świeżą wodą, a następnie uruchomić ekspres. Woda zacznie przelewać się do zbiornika z grzałką, gdzie zostanie odpowiednio podgrzana. Następnie woda przeleje się do filtra z kawą, dzięki czemu do umieszczonego niżej dzbanka spłynie gotowy napój. Można też spotkać ekspres do kawy wyposażony w wylewkę, co umożliwia parzenie kawy bezpośrednio do filiżanki, a nie do dzbanka.

Dzięki nowoczesnemu ekspresowi z młynkiem kawę zaparzymy o wiele szybciej. Ma on bardziej zmodernizowany mechanizm, ale działa w zasadzie w ten sam sposób. Różnica jest jednak taka, że w tym przypadku do dedykowanego zbiornika wsypujemy kawę ziarnistą. Warto jednak wspomnieć, że w sprzedaży znajdziemy też ekspres przystosowany do przygotowania porannej kawy ze zmielonych już ziaren.

 

 

Jaki młynek w ekspresie do kawy?

Wybierając ekspres przelewowy z młynkiem, przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, jaki system mielenia kawy oferuje: młynek udarowy czy żarnowy. Oba modele różnią się bowiem nie tylko budową, ale również sposobem mielenia ziaren. Młynki udarowe, zwane również nożowymi, wyposażone są w ostrza, które tną ziarna kawy. Taki sposób działania sprawia, że ziarna mają nieregularne kształty, co negatywnie odbija się na procesie parzenia kawy.

Natomiast głównym elementem młynków żarnowych są żarna, które nie tną ziaren kawy, tylko je ścierają. Żarna występują w dwóch kształtach - płaskim i stożkowym. Żarna płaskie stosowane są przeważnie w ekspresach do kawy i młynkach elektrycznych. Z kolei żarna stożkowe zazwyczaj stosuje się w budżetowych ekspresach i ręcznych młynkach do kawy. Większość modeli przelewowych wyposażona jest w młynek żarnowo-stożkowy.

Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj młynka, ale również na materiał, z którego został wykonany. W ekspresach przelewowych producenci zazwyczaj montują młynki stalowe, które są trwałe i wytrzymałe. Warto także sprawdzić, czy wbudowany młynek pozwala ustalić samodzielnie stopień zmielenia kawy.

 
młynek w ekspresie Amica CD 4011

 

 

Jaki wybrać dobry ekspres przelewowy z młynkiem?

Nowoczesny przelewowy ekspres z młynkiem oferuje więcej funkcji niż klasyczny model bez młynka. Wpływają one przede wszystkim na szybkość, wygodę i bezpieczeństwo procesu parzenia kawy. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje ekspresów przelewowych, dlatego przed zakupem warto przemyśleć kilka kwestii i zwrócić uwagę na najważniejsze parametry techniczne urządzenia.

 • Moc - ten parametr może mieć wpływ na efektywność i szybkość parzenia kawy. Im wyższa moc, tym woda szybciej się nagrzeje. Poszczególne modele ekspresów przelewowych mają moc od 900 do 1500 W.
 • Pojemność dzbanka - pojemność zbiornika na kawę może być istotna, szczególnie jeśli planujemy przygotowywać większe ilości kawy. Upewnijmy się, że wybrany model ekspresu ma odpowiednio pojemny dzbanek, aby zaspokoić nasze potrzeby.
 • Regulacja mocy kawy - pozwala dostosować intensywność smaku kawy do indywidualnych preferencji, poprzez wybór preferowanego stopnia zmielenia ziaren. Ta funkcja zarezerwowana jest jednak tylko dla modeli z najwyższej półki cenowej.
 • Regulacja ilości kawy - dzięki tej funkcji możemy ustawić ilość filiżanek kawy, jakie ma przygotować ekspres. Wybór ilości kawy często odbywa się za pomocą pokrętła.
 • Ustawienia mocy kawy - urządzenia kawowe przelewowe czasami oferują różne ustawienia mocy kawy, np. łagodna, średnia i mocna. Dzięki nowoczesnemu ekspresowi przelewowemu możemy uzyskać kawę o odpowiedniej konsystencji i intensywności smaku.
 • Blokada kapania - to przydatna funkcja, dzięki której kawa nie skapuje na płytę grzejną urządzenia po wyjęciu dzbanka. Pozwala to utrzymać czystość.
 • Timer - dzięki funkcji timer można zaprogramować ekspres, aby przygotował kawę o określonej porze. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które prowadzą szybki tryb życia.
 • Wskaźnik poziomu wody - umożliwia łatwe monitorowanie ilości wody w zbiorniku. Wybierzmy ekspres wyposażony w czytelny wskaźnik poziomu wody, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas przygotowywania kawy.
 • Panel sterowania - nowoczesne modele wyposażone są w panele sterowanie, które pozwalają na intuicyjne przygotowywanie kawy.

Dzięki zaawansowanym funkcjom ekspres do kawy przelewowy pozwoli nam przygotować kawę wysokiej jakości.

 

ekspres-przelewowy-z-mlynkiem-melitta-aromafresh-1030-05.png [156.70 KB]

Ekspres przelewowy z młynkiem Melitta AromaFresh 1030-05, źródło: materiały marki Melitta

 

Jak dbać o swój ekspres przelewowy z wbudowanym młynkiem?

Czyszczenie przelewu nie jest skomplikowane, ale automatyczny system mielenia wbudowany w urządzenie znacznie wydłuża cały proces. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby przed czyszczeniem odłączyć ekspres od zasilania. Do mycia najlepiej wykorzystać miękką ścierkę, aby nie porysować powierzchni urządzenia. Należy przetrzeć zbiornik na kawę ziarnistą, pojemnik na wodę oraz umyć dzbanek. Natomiast obudowę ekspresu można przetrzeć wilgotną ścierką z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń.

Musimy wyczyścić także automatyczny system mielenia. Ważne jest, aby opróżnić cały zbiornik z ziaren kawy. Następnie wyjąć młynek i wyczyścić dobrze jego trzonek np. szczoteczką do czyszczenia. Po zakończeniu wszystkich czynności młynek należy ponownie zamontować w urządzeniu, ustawiając odpowiedni stopień zmielenia ziaren.

 

Czy opłaca się kupić ekspres przelewowy z młynkiem?

Kupując ekspres przelewowy z wbudowanym młynkiem, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, aby określić, czy będzie to dla nas opłacalna inwestycja.

Przede wszystkim taki ekspres pozwala przygotować kawę ze zmielonych ziaren, ale bez konieczności ich mielenia w osobnym młynku. Dzięki temu można delektować się smakiem świeżo zmielonej kawy o intensywnym smaku i aromacie, co jest kluczowe dla prawdziwych smakoszy. Poza tym wybierając ekspres do kawy przelewowy z młynkiem, możemy zaoszczędzić miejsce na blacie. Należy jednak pamiętać, że ekspresy przelewowe z wbudowanym młynkiem mogą być droższe niż tradycyjne modele przelewowe lub młynki kawowe. Ponadto konieczność konserwacji i czyszczenia dodatkowego wyposażenia ekspresu może wymagać więcej pracy i nakładów finansowych.

Podsumowując, zakup ekspresu przelewowego z młynkiem może być opłacalny dla osób ceniących świeżo mieloną kawę i chcących cieszyć się pełnią jej smaku i aromatu.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS