Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Turboszczotka a elektroszczotka – czym się różnią i do czego służą?

Turboszczotka a elektroszczotka – czym się różnią? Obie te końcówki wyglądają podobnie i pełnią podobne funkcje, gdyż doskonale nadają się do usuwania trudnych zanieczyszczeń, np. włosów i sierści zwierząt. Różnią się jednak sposobem działania. Która końcówka lepiej sprawdzi się w domu – elektroszczotka czy turboszczotka

 

Co to jest turboszczotka?

Jedną z najpopularniejszych końcówek do odkurzacza jest turboszczotka. Ta ssawka przeważnie znajduje się ona w podstawowym wyposażeniu odkurzacza, nie ma też problemów z jej dokupieniem. Turboszczotka ma prostokątny kształt, a w jej wnętrzu znajduje się wałek. Dodatkowo wyposażona jest w kółka, które ułatwiają przesuwanie końcówki po dywanie lub wykładzinie. 

 

Jak działa turboszczotka?

Jej działanie nie jest skomplikowane. Turboszczotka napędzana jest powietrzem zassanym przez odkurzacz. Właśnie dlatego znajdujący się w jej wnętrzu wałek zaczyna pracować w momencie nałożenia szczotki na rurę do odkurzacza. Turboszczotka będzie pracować, dopóki odkurzacz będzie włączony albo do momentu, aż zdecydujemy się zamienić ją na inną szczotkę. 

Obracający się wałek wraz ze szczotkami wymiata wszystko, co napotka na swej drodze. Włosie szczotki dotyka powierzchni oraz wnika pomiędzy włókna dywanu, dzięki czemu wyczesuje z niego sierść zwierząt, włosy i inne zabrudzenia. Następnie zanieczyszczenia są transportowane ruchem kołowym w stronę wlotu odkurzacza, skąd trafiają do worka lub zbiornika w przypadku odkurzaczy bezworkowych

 

jak działa turboszczotka

 

Odkurzacze

Turboszczotka – zalety i wady

Turboszczotka to najlepsze narzędzie do walki z sierścią psów i kotów, ponieważ sierści zazwyczaj bardzo trudno się jest pozbyć. Nie oznacza to jednak, że ta końcówka przeznaczona jest wyłącznie dla właścicieli włochatych czworonogów, gdyż równie dobrze poradzi sobie z usuwaniem kurzu. Turboszczotka przeznaczona jest głównie do dywanów i wykładzin. Można z niej korzystać również na panelach, ale podczas pracy może wydawać przeraźliwy hałas.

Jeśli chodzi o wady turboszczotki, to musimy pamiętać, że choć jest dedykowana do dywanów, to nie zda egzaminu w przypadku dywanów z frędzlami albo bardzo długim włosiem – jeśli się one wkręcą, jedynym wyjściem, aby je uwolnić, będzie wyłączenie odkurzacza. Poza tym turboszczotka przeważnie jest wyższa od innych szczotek, przez co może nam się nie udać wjechać w nią pod meble. Należy również pamiętać, że efektywność wciągania zanieczyszczeń przez turboszczotkę spada wraz za zapełnianiem worka lub pojemnika.

 

 

Do jakich odkurzaczy przyda się turboszczotka?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, turboszczotka zazwyczaj dołączona jest do odkurzacza. Dzięki temu mamy pewność, że będzie do niego idealnie dopasowana. Jeśli jednak w zestawie brakuje szczotki, zazwyczaj będziemy mogli po prostu ją dokupić. Okazuje się jednak, że duży wpływ na efektywność turboszczotki będzie mieć moc odkurzacza. Jeśli będzie zbyt niska, wałek będzie się obracać zbyt wolno albo zupełnie nie zostanie wprawiony w ruch, przez co końcówka nie spełni naszych oczekiwań. Ważne jest zatem, aby montować turboszczotkę do odkurzaczy, których moc wynosi co najmniej 1800 W. Z kolei najlepszą efektywność turboszczotka osiągnie, gdy będzie pracować z odkurzaczem o mocy 2200 W

 
do jakich odkurzaczy nadaje się turboszczotka

 

Popularne rodzaje turboszczotek

Nie powinniśmy mieć problemu z dokupieniem turboszczotki do naszego odkurzacza. W sklepach dostępne są zarówno uniwersalne końcówki, jak i te dopasowane do konkretnego modelu odkurzacza. Oto lista popularnych turboszczotek:

 • Turboszczotka 966084-03 do odkurzacza Dyson 6,

 • Turboszczotka Karcher 4.130-177.0 (uniwersalna),

 • Turboszczotka Philips FC8043/02 (uniwersalna),

 • Turboszczotka Samsung VCA-TB500 (uniwersalna),

 • Turboszczotka Bosch ProAnimal 00576472,

 • Turboszczotka Sencor SVX 110TB (uniwersalna).

 

Odkurzacz z turboszczotką –  polecane modele

 

 

 

Czym jest elektroszczotka?

To kolejna szczotka do odkurzacza. Z wyglądu przypomina turboszczotke, ponieważ wyposażona jest w wałek i ma prostokątny kształt. Elektroszczotka pełni również podobną funkcję do turboszczotki, ale różni się od niej metodą działania i zastosowaniem. Zazwyczaj jest dodatkowym akcesorium do odkurzaczy – wiele podstawowych modeli nie ma jej w zestawie. 

 

Jak działa i do czego służy elektroszczotka?

Elektroszczotka jest nowszym rozwiązaniem od turboszczotki. Z wyglądu obie końcówki są podobne, ale w elektroszczotce wałek nie obraca się dzięki zassanemu powietrzu, tylko napędzany jest energią elektryczną. Ta końcówka podłączona jest do silnika odkurzacza za pomocą kabla elektrycznego. Dzięki temu można ją włączyć albo wyłączyć podczas odkurzania – zazwyczaj służy do tego specjalny przycisk umieszczony na obudowie elektroszczotki, który można wygodnie nacisnąć stopą. 

Elektroszczotka jest zatem bardziej uniwersalna niż turboszczotka. Można z niej korzystać podczas codziennego sprzątania, np. do wciągania kurzu i suchych zanieczyszczeń z podłogi, a w przypadku trudnych zanieczyszczeń, np. sierści na dywanie, wcisnąć przycisk, aby uruchomić wałek.  

 
jak działa elektroszczotka

 

Elektroszczotka – wady i zalety

Elektroszczotka to uniwersalne akcesorium, ponieważ nadaje się do odkurzania zarówno podłóg, jak i dywanów. Poradzi sobie nie tylko z kurzem, ale i z włosami czy sierścią zwierząt. Co ważne, elektroszczotkę można w każdej chwili wyłączyć. Dzięki temu będziemy mogli szybciej zareagować w razie, gdyby obracający się wałek zaczął wciągać zbyt długie frędzle dywanu. Warto dodać, że elektroszczotka zapewnia wysoką wydajność wciągania zanieczyszczeń nawet przy pełnym worku lub zbiorniku. 

Warto pamiętać, że ta elektryczna ssawka nie jest podstawowym wyposażeniem odkurzacza. Przeważnie wyposażone są w nią modele pionowe. Zakup elektroszczotki wiąże się ze sporym wydatkiem, ponieważ jest ona znacznie droższa niż turboszczotka. 

 

Do jakich powierzchni nadaje się elektroszczotka?

Za pomocą uniwersalnej elektroszczotki odkurzymy panele, parkiet, dywany, chodniki i wykładziny. Natomiast do odkurzania podłóg twardych znakomicie sprawdzi się elektroszczotka z miękkim włosiem (włosie elektrostatyczne), ponieważ skuteczniej zbiera zanieczyszczenia. Poza standardową elektroszczotką, producenci coraz częściej dodają do zestawu tzw. mini-elektroszczotki, które przeznaczone są do usuwania zanieczyszczeń z mebli tapicerowanych, materacy czy nawet tapicerki samochodowej. 

 
do jakich powierzchni nadaje się elektroszczotka

 

Jak rozebrać elektroszczotkę?

Jeśli mamy włączony odkurzacz, a wałek nie obraca się w elektroszczotce, może to oznaczać, że został zablokowany. W wałek często wplątują się włosy i duża ilość sierści, co może powodować, że wałek nie będzie się obracać. W takiej sytuacji należy spróbować usunąć zanieczyszczenia. Jeśli się nie uda, warto rozebrać końcówkę, by mieć łatwiejszy dostęp do wałka. Elektroszczotkę można rozmontować na kilka sposobów – wszystko zależy od modelu. 

W przypadku elektroszczotki Direct Drive w odkurzaczu Dyson najpierw należy usunąć głowicę szczotkową, a następnie obrócić ją i odkręcić zapięcie. Następnie należy znaleźć zaślepkę i przekręcić w lewo – to pozwoli ją odblokować. W kolejnym kroku wyjmujemy wałek z elektroszczotki i usuwamy zanieczyszczenia. Warto tu również sprawdzić, czy szyjka końcówki nie została zablokowana. Po wyczyszczeniu wałka należy włożyć go do końcówki i zamknąć zaślepkę. 

 

Popularne linie elektroszczotek

W elektroszczotki wyposażone są głównie odkurzacze pionowe. Jeśli odkurzacz jest rozkładany i można go zamienić w odkurzacz ręczny, to w zestawie często dostępna jest też mini-elektroszczotka do usuwania sierści i zanieczyszczeń z mebli tapicerowanych. Do popularnych elektroszczotek dostępnych na rynku mnależą:

 • Elektroszczotka Philips SpeedPro Max,

 • Elektroszczotka Dyson Direct Drive,

 • Elekroszczotka Samsung Turbo Action Brush,

 • Elektroszczotka Bosch PowerBrush,

 • Elektroszczotka Bosch AllFloor HighPower.

 

Odkurzacz z elektroszczotką – polecane modele

 

 

 

Elektroszczotka a turboszczotka – jaka jest różnica między nimi?

 

 

Elektroszczotka 

Turboszczotka

Sposób działania

Wałek napędzany jest zasysanym powietrzem.

Wałek napędzany jest energią elektryczną.

Możliwość wyłączenia 

Tak – elektroszczotkę można wyłączyć specjalnym przyciskiem.

Nie – turboszczotka działa zawsze przy włączonym odkurzaczu.

Zastosowanie

Uniwersalne – do dywanów, wykładzin, paneli czy do parkietu.

Do dywanów i wykładzin.

 

 

Turboszczotka czy elektroszczotka do odkurzacza – która lepsza?

Zarówno turboszczotka, jak i elektroszczotka mają swoje zalety. Na pewno elektroszczotka jest bardziej uniwersalna, ponieważ równie dobrze radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń z dywanów, jak i z podłóg twardych. Z kolei turboszczotka zdecydowanie lepiej nadaje się do wciągania zanieczyszczeń z dywanów i wykładzin. Jeśli więc nasze powierzchnie w domu w większości pokryte są dywanami albo chodnikami, turboszczotka z pewnością będzie dobrym zakupem.

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS