% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Odkurzacz bezworkowy – sposób działania, zastosowanie i zalety

Chyba nikt nie wyobraża sobie codziennych porządków w mieszkaniu bez odkurzacza. Dzięki niemu możemy szybko pozbyć się tumanów kurzu, zwierzęcej sierści czy roztoczy. Obecnie możemy wybierać spośród wielu rodzajów sprzętów, w tym także tych samojeżdżących. Dobrą alternatywą dla tradycyjnego odkurzacza jest odkurzacz bezworkowy. O tym, jak działa i jakie są jego zalety, przeczytacie w naszym poradniku. Podpowiemy również, jaki odkurzacz bezworkowy warto kupić.

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • W jaki sposób działa odkurzacz bezworkowy? Zasysa powietrze wraz z zanieczyszczeniami, a następnie wprowadza je w ruch wirowy.
  • Odkurzacz bezworkowy różni się od tradycyjnego modelu workowego nie tylko mechanizmem działania, ale również wydajnością, pojemnością czy kosztami eksploatacyjnymi.
  • Jakie zalety ma odkurzacz bezworkowy?
  • Jaki odkurzacz bezworkowy warto kupić? Sprawdź polecane przez nas modele.
  • Podpowiemy również, u kogo dobrze sprawdzą się odkurzacze bezworkowe.

 

Jak działa odkurzacz bezworkowy?

Jak wskazuje nazwa, odkurzacz bezworkowy nie ma worka. Zamiast niego wyposażony jest w pojemnik na kurz wielokrotnego użytku. Po zakończeniu odkurzania wystarczy opróżnić pojemnik do kosza na śmieci. Takie rozwiązanie jest wygodne i mało kłopotliwe, a do tego nie wiąże się z zakupem dodatkowych worków.

Odkurzacze bezworkowe różnią się od modeli workowych mechanizmem działania. Wykorzystują proces tzw. separacji cyklonowej, która zachodzi przy udziale szybkiego przepływu powietrza, grawitacji oraz siły odśrodkowej. Odkurzacz zasysa powietrze przez wlot powietrza. Następnie przepływa ono przez filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia, np. kurz, włosy, sierść zwierząt. Dalej powietrze przechodzi przez obracający się z dużą prędkością wirnik. Wytwarza on silne siły odśrodkowe, które oddzielają mniejsze zanieczyszczenia od powietrza. Następnie zanieczyszczenia opadają na dół zbiornika, natomiast powietrze przepływa przez filtr, np. HEPA, który zatrzymuje drobne zanieczyszczenia: pyłki roślin, ziarenka piasku, roztocza czy inne mikroorganizmy. Dzięki temu z odkurzacza do pomieszczenia trafia czyste powietrze. Ze względu na taki sposób działania, odkurzacze workowe nazywane są też odkurzaczami cyklonowymi.

 

jak-dziala-odkurzacz-bezworkowy.jpg [198.45 KB]

 

Czym się różni odkurzacz bezworkowy od workowego?

Wiemy już, jak działają odkurzacze bezworkowe. To właśnie mechanizm działania jest cechą, która najbardziej odróżnia te modele od tradycyjnych odkurzaczy workowych. Między tymi dwoma modelami występują również inne różnice.

Wydajność

Efektywność działania odkurzaczy workowych i bezworkowych w dużym stopniu uzależniona jest od siły ssania. Jednak w modelach workowych siła ta spada wraz ze stopniem zapełnienia worka. Oznacza to, że im bardziej zapełniony worek, tym słabiej odkurzacz będzie wciągał zanieczyszczenia. Przy około 40-50% zapełnienia worka, można już odczuć spadek mocy. Natomiast worek należy wymienić na nowy, jeśli zostanie zapełniony w ok. 75%.

W przypadku odkurzaczy bezworkowych taki problem nie występuje, ponieważ cechują się one stałą siłą zasysania zanieczyszczeń. Nie ma znaczenia, czy pojemnik będzie zapełniony jedynie w połowie, czy całkowicie – wydajność odkurzacza pozostanie taka sama.

Odkurzacze bezworkowe

Pojemność

Worki są zwykle pojemniejsze niż zbiorniki. Zazwyczaj mają od 1 do 5 litrów, dzięki czemu są w stanie pomieścić wiele zanieczyszczeń. Natomiast umieszczony w modelach bezworkowych pojemniki zwykle mają od 1 do 3 litrów.

Koszty eksploatacji

Odkurzacz bezworkowy jest tańszy w eksploatacji niż model workowy. Poza kosztem prądu wymaga tylko wymiany filtrów raz na kilka miesięcy. W odkurzaczach tradycyjnych konieczne jest natomiast regularne wymienianie worka. Niektórzy korzystają z jednorazowych worków papierowych, a inni z worków materiałowych wielokrotnego użytku. Komplet 5 worków papierowych kosztuje od ok. 10 zł do 40 zł. Natomiast jeden materiałowy worek do odkurzacza może kosztować od kilkunastu złotych do nawet 50 zł, co znacznie zwiększa koszty eksploatacyjne urządzenia.

Poziom hałasu

Jeśli chodzi o poziom generowanych decybeli, będzie on uzależniony od konkretnych modeli odkurzaczy. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, który model odkurzacza pracuje ciszej, a który głośniej.

Jednak ze względu na to, że odkurzacze bezworkowe korzystają z technologii cyklonowej, lepiej tłumią hałas. Wynika to z faktu, że w takich modelach przepływ powietrza nie jest praktycznie niczym ograniczony. Nawet jeśli poziom głośności odkurzaczy bezworkowych będzie na takim samym poziomie, jak w przypadku modeli workowych, generowany hałas będzie bardziej jednolity i mniej drażniący dla użytkownika.

 

czym-sie-rozni-odkurzacz-workowy-do-bezworkowego.jpg [125.14 KB]

 

Jakie są zalety odkurzacza bezworkowego?

Odkurzacze bezworkowe mają wiele zalet, dlatego też cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Przede wszystkim nie generują dodatkowych kosztów, ponieważ nie wymagają systematycznego kupowania worków. Jest to zatem zarówno komfortowe, jak i ekonomiczne rozwiązanie. Takie modele bardzo dobrze radzą sobie ze wciąganiem zanieczyszczeń, zarówno tych dużych, jak i drobnych. Co ważne, ich moc ssąca nie maleje wraz z zapełnianiem się zbiornika, jak ma to miejsce w przypadku modeli workowych. Można zatem z powodzeniem odkurzyć całe mieszkanie i dopiero po zakończeniu pracy opróżnić zbiornik na kurz. Warto dodać, że każdy odkurzacz bezworkowy wyposażony jest w przezroczysty pojemnik, dzięki czemu od razu widać, jakie zanieczyszczenia znajdują się w nim. Sprawia to, że łatwo można odnaleźć wciągnięte przez przypadek elementy biżuterii, guziki, monety czy inne drobne przedmioty. Odkurzacze bezworkowe cechują się też niską reemisją kurzu, dzięki czemu do otoczenia trafia czyste powietrze.

 

SPRZATANIE.png [187.22 KB]

 

Jaki odkurzacz bezworkowy kupić?

Wybór odpowiedniego odkurzacza bezworkowego będzie w dużej mierze uzależniony od potrzeb i preferencji każdego użytkownika, a także od wielkości pomieszczeń, rodzaju podłóg oraz poziomu zanieczyszczeń. Warto jednak wziąć pod uwagę odkurzacze Bosch bezworkowe, które dostępne są w czterech seriach – Serie 2, Serie 4, Serie 6 oraz Serie 8. Im wyższa seria, tym bardziej zaawansowane urządzenie.

Odkurzacze bezworkowe Bosch Serie 2 – solidne produkty w przystępnej cenie

Dla większości użytkowników w zupełności wystarczy odkurzacz bezworkowy Bosch z serii 2, który cechuje się świetnym stosunkiem ceny do jakości. Modele bezworkowe z tej serii są stosunkowo lekkie (ważą zaledwie 4,4 kg bez wyposażenia) i mają kompaktowe rozmiary, co czyni je doskonałymi odkurzaczami do małych mieszkań. Poza tym ich przenoszenie i przechowywanie staje się mniej kłopotliwe. Pomimo kompaktowej konstrukcji odkurzacze bezworkowe Bosch Serie 2 oferują wysoką wydajność odkurzania różnych powierzchni. Wszystkie modele z tej serii zapewniają duży zasięg działania – aż do 9 metrów, co pozwala na swobodne odkurzenie mieszkania.

 

odkurzacz-bezworkowy-bosch-serie2-bgc05aaa1.webp [13.50 KB]

Źródło: materiały marki Bosch

 

Do polecanych odkurzaczy bezworkowych z serii 2 należy model BGC05AAA1, który cechuje się funkcjonalnością, wygodą użytkowania oraz kompaktowym rozmiarem. Dzięki temu stanie się idealnym pomocnikiem w niewielkich mieszkaniach.

 

Odkurzacz bezworkowy Bosch Serie 2 BGC05AAA1

To mały, bardzo lekki odkurzacz. Dzięki swojej konstrukcji jest nie tylko niebywale zwrotny, lecz także łatwy i wygodny do przenoszenia dla każdego użytkownika. Ten odkurzacz Bosch bezworkowy został wyposażony w innowacyjny silnik HiSpin Motor z aerodynamicznymi łopatkami i skalibrowanym przepływem powietrza. Dzięki niemu cechuje się wysoką skutecznością odkurzania na każdej powierzchni oraz niskim zużyciem energii elektrycznej. Odkurzacz Bosch BGC05AAA1 ma też antyalergiczny filtr PureAir, który skutecznie oczyszcza wydmuchiwane powietrze. Co ważne, filtr jest zmywalny, więc nie trzeba wydawać pieniędzy na zakup nowego. Wystarczy dobrze umyć filtr, aby nadawał się do dalszego użytkowania. Producent wyposażył ten model w teleskopową rurę, pojemnik na kurz w rozmiarze L oraz miękkie koła. W zestawie znajduje się też szczotka 2 w 1 – szczelinowa oraz do odkurzania tapicerki.

 

Dla kogo odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacze bezworkowe mają wiele zalet. Będą dobrym wyborem szczególnie dla osób, które nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na zakup nowych worków. Pojemnik, który można łatwo opróżnić i umyć jest nie tylko bardziej ekonomicznym, ale również ekologicznym rozwiązaniem.

Dobry odkurzacz bezworkowy sprawdzi się również w mieszkaniach, w których znajdują się zwierzęta – psy i koty. Worki potrafią szybko zapełnić się sierścią, przez co trzeba będzie je częściej wymieniać, a to znacznie podnosi koszty eksploatacyjne. Tymczasem pojemnik wystarczy opróżnić po każdym użyciu, aby odkurzacz był gotowy do działania.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, odkurzacze bezworkowe cechują się niską reemisją kurzu. Dzięki temu do otoczenia wraz z wydmuchiwanym powietrzem nie przedostają się kurz i roztocza. Dodatkową ochronę przed alergenami mogą stanowić filtry wodne. Z tego względu odkurzacz workowy można by polecić alergikom. Jednak podczas opróżniania pojemnika alergeny wzbijają się w powietrze, a to już nie jest korzystne dla osób cierpiących na alergie. Odkurzacz bezworkowy będzie zatem odpowiedni dla alergików tylko wtedy, gdy sami nie będą opróżniać pojemnika z zanieczyszczeń. To zadanie powinni pozostawić innym domownikom.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS