Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak działa odkurzacz bezworkowy? Czy warto go kupić?

Odkurzacz bezworkowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Jest wygodny w obsłudze i nie wymaga regularnego kupowania nowych worków, co jest korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale i dla środowiska. Taki odkurzacz bezworkowy różni się od standardowego pod kilkoma względami. Sprawdźmy zatem, jak działa i jakie są jego największe zalety. 

 

Jak zbudowane są odkurzacze bezworkowe?

Na początku warto poznać budowę odkurzaczy bezworkowych. Takie modele nazywane są również cyklonowymi ze względu na ich sposób działania. Na pierwszy rzut oka niewiele różnią się od odkurzaczy standardowych z workami. Jednak łatwo można je odróżnić, gdyż mają zamontowane przezroczyste pojemniki na kurz. Choć klasyczne worki do odkurzaczy spełniają swoje zadanie w przechowywaniu zanieczyszczeń, trzeba je regularnie wymieniać. Wiąże się to więc z dodatkowymi kosztami eksploatacyjnymi. Dzięki temu, że odkurzacz bezworkowy ma zamontowany pojemnik, po każdym odkurzaniu wystarczy go opróżnić nad koszem. Jeśli chodzi o inne elementy budowy, to są takie same jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy workowych. 

 

odkurzacz-bezworkowy-budowa.jpg [89.58 KB]

 

W jaki sposób działa odkurzacz bezworkowy?

Zasada działania odkurzaczy bezworkowych jest stosunkowo prosta. Zasysają one powietrze wraz z zanieczyszczeniami, a następnie wprowadzają je w ruch wirowy. Właśnie stąd wzięła się ich druga nazwa – odkurzacze cyklonowe. Dzięki dużej sile odśrodkowej zabrudzenia są oddzielane od powietrza i trafiają bezpośrednio do pojemnika. Z kolei powietrze najpierw przechodzi przez filtry HEPA, które je oczyszczają, a dopiero później zostaje wydmuchane do pomieszczenia. Taki sposób działania sprawia, że do wnętrza nie przedostają się zabrudzenia, a jedynie oczyszczone powietrze.

Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacz bezworkowy – wady i zalety

Zadaniem odkurzacza bezworkowego jest oczywiście zbieranie kurzu i wywiązuje się on z niego znakomicie. Jednak to, co jest jego największą zaletą, czyli pojemnik na zabrudzenia, można również uznać za jego wadę. Z jednej strony obecność zbiornika eliminuje konieczność kupowania worków. Dzięki temu nie wzrosną koszty eksploatacyjne, a my nie będziemy musieli nawet pamiętać naszego modelu odkurzacza. Z drugiej strony, worek z zanieczyszczeniami po prostu wyrzucimy do kosza i założymy nowy do odkurzacza. Natomiast pojemnik należy systematycznie czyścić, aby nie rozwinęła się w nim pleśń i drobnoustroje.

Pomimo tych drobnych niedogodności, odkurzacz bezworkowy ma wiele zalet. Przede wszystkim cechuje się niską reemisją kurzu do otoczenia, co jest szczególnie istotne dla alergików. Warto również wspomnieć, że moc ssąca urządzenia nie maleje w zależności od zapełniania się zbiornika, co ma miejsce w przypadku odkurzaczy workowych. Oznacza to, że z powodzeniem odkurzymy całe mieszkanie z jednakową mocą. Przezroczysty pojemnik na kurz ma jeszcze jedną zaletę – łatwo można w nim dostrzec wciągnięte zanieczyszczenia. Dzięki temu, jeśli przez przypadek wciągniemy do odkurzacza kolczyk, wisiorek czy guzik, bez problemu go odzyskamy. 

 
odkurzacz bezworkowy jakie ma zalety i wady

 

Czym kierować się przy wyborze odkurzacza bezworkowego?

Wybierając odkurzacz bezworkowy, w zasadzie będziemy kierować się tymi samymi parametrami, co w przypadku standardowego odkurzacza. Warto więc wziąć pod uwagę:

  • Moc i siłę ssącą odkurzacza – producenci przeważnie podają w specyfikacji moc wejściową urządzenia. Do domu w zupełności wystarczy model o mocy 700-800 W. Ważniejszym parametrem jest jednak siła ssąca odkurzacza, ponieważ to ona określa, z jaką siłą będzie on wciągał zanieczyszczenia. 

  • Pojemność pojemnika na kurz – tutaj zasada jest prosta: im większy zbiornik, tym rzadziej będziemy musieli go opróżniać. Nie przesadzajmy jednak z wielkością, gdyż bardzo duży pojemnik znacznie zwiększy ogólny ciężar odkurzacza i będzie niewygodny w czyszczeniu. Optymalnym wyborem będzie zbiornik o pojemności 1,2-2,5 l

  • Poziom hałasu – ze względu na brak worka, odkurzacz bezworkowy jest zazwyczaj głośniejszy niż standardowy model. Mimo to powinniśmy bez problemu znaleźć urządzenie, które generuje optymalną ilość decybeli. 

  • Zasięg pracy – warto zwrócić uwagę na długość kabla. Jeśli będzie zbyt krótki, po przejściu do kolejnego pomieszczenia będziemy musieli przepinać wtyczkę do innego gniazdka. W sprzedaży dostępne są również odkurzacze bezprzewodowe, które mają nieograniczony zasięg pracy. Należą one jednak do zupełnie innych rodzajów odkurzaczy – pionowych

  • Wyposażenie odkurzacza – na koniec warto sprawdzić, jakie szczotki, ssawki i dysze znajdują się w zestawie z odkurzaczem. Dzięki nim będziemy mogli odkurzyć nie tylko podłogi, ale również szczeliny czy meble tapicerowane. Praktyczną opcją jest zwijacz przewodu, ale jest on raczej standardowym wyposażeniem każdego odkurzacza.

  • Dodatkowe funkcje - zwróćmy również uwagę, jakie dodatkowe funkcje oferuje odkurzacz. W sprzedaży dostępne są bowiem modele, które pozwalają jednocześnie odkurzać suche zanieczyszczenia i czyścić podłogę na mokro. Taki odkurzacz z funkcją mycia może mieć dodatkową nakładkę myjącą, jak jest w przypadku odkurzacza Gorenje SVC252FMWT lub czyścić podłogi za pomocą pary wodnej.

Dostępne w sprzedaży odkurzacze bezworkowe często pełnią dodatkowe funkcje i przeznaczone są do konkretnych czynności. Niektóre przystosowane są również do pracy na mokro, dzięki czemu bez problemu wciągną świeże błoto czy rozlany na podłodze napój. Worków nie mają również odkurzacze kominkowe, dedykowane do usuwania zimnego popiołu, a także odkurzacze przemysłowe z otrząsaczem filtra.

 

 

Jaki odkurzacz bezworkowy wybrać?

Jeśli chcemy wybrać dobry odkurzacz bezworkowy, który będzie niezawodnie działał przez długi czas, powinniśmy postawić na urządzenie pochodzące od sprawdzonych producentów, np. marki Hoover, Philips, Beko, Dyson, Tefal, Samsung, Bosch czy Amica. Przed zakupem warto jednak prześledzić rankingi i poczytać opinie użytkowników o konkretnych odkurzaczach. Oto kilka polecanych modeli: 

  • Odkurzacz Tefal Compact Power TW3724 3A – to model o mocy 750 W, wyposażony w zbiornik na kurz o pojemności 1,5 l oraz filtr HEPA. W zestawie znajduje się szczotka uniwersalna do podłóg i dywanów oraz ssawka szczelinowa i szczotka do kurzu. Dzięki kompaktowym rozmiarom ten odkurzacz dobrze sprawdzi się w małym mieszkaniu.

  • Odkurzacz Karcher VC 3 1.198-125.0 – został wyposażony w filtr HEPA 12, dlatego będzie dobrym rozwiązaniem dla alergików. Posiada zbiornik na zanieczyszczenia o pojemności 0,9 l i dysponuje mocą 750 W, którą można z łatwością regulować podczas odkurzania. 

  • Odkurzacz Zelmer ZVC 335 ST – to ciekawy model, ponieważ ma zamontowany 1,5- litrowy pojemnik na kurz, ale może działać również jako zwykły odkurzacz workowy. W zestawie znajduje się szczotka dywanowo-podłogowa, ssawka szczelinowa, mała ssawka i mała szczotka. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS