Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Odkurzacz do sierści psa lub kota – jaki sprawdzi się najlepiej?

Posiadanie zwierząt w domu bardzo korzystnie wpływa na nasz stan psychiczny i fizyczny. Czworonożni pupile czynią nas szczęśliwszymi, pomagają zredukować stres, a do tego są świetnymi pocieszycielami. Jednak opiekunowie zwierząt doskonale zdają sobie sprawę z jednego frustrującego aspektu tego towarzystwa – wszechobecnej sierści. Walka z nadmiernym owłosieniem może być wymagająca, ale na szczęście rynek oferuje innowacyjne rozwiązanie, jakim jest odkurzacz do sierści. Podpowiadamy, jaki model najlepiej sprawdzi się do domu ze zwierzętami.

 

e_STRONA_PROMOCJI_1350x230.webp [32.40 KB]

 

O czym przeczytasz w tym poradniku?

 • Dom ze zwierzętami jest pełen radości, szczęścia i… sierści, która zalega na wszystkich powierzchniach. Z tego powodu warto kupić odkurzacz do sierści.
 • Odkurzacze workowe i bezworkowe, pionowe, ręczne, a może roboty sprzątające? Sprawdzimy, jakie odkurzacze najlepiej radzą sobie z usuwaniem zwierzęcej sierści.
 • Podpowiemy również, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, aby wybrać dobry odkurzacz do sierści.
 • Turboszczotka lub elektroszczotka – to niezbędne wyposażenie każdego odkurzacza, jeśli w domu jest kot lub pies.
 • Na koniec podpowiemy również, jak można ograniczyć wypadanie sierści u zwierząt, a tym samym zmniejszyć jej ilość w mieszkaniu.

 

Dlaczego warto kupić odkurzacz do sierści?

Wypadanie sierści u zwierząt jest całkowicie naturalnym procesem, zwanym linieniem. Jest to okresowa wymiana sierści, która ma na celu przystosowanie zwierzęcego organizmu do warunków panujących w otoczeniu. Z tego względu koty i psy wychodzące najbardziej intensywnie wymieniają sierść dwa razy do roku – na jesień i na wiosnę. Jednak niektóre zwierzęta linieją przez cały rok, co sprawia, że sierść zalega w całym mieszkaniu. Nie tylko na podłogach i dywanach, ale również na kanapach, tekstyliach i ubraniach właścicieli. Z tego względu warto zainwestować w dobry odkurzacz do sierści, który pomoże nam szybko pozbyć się zanieczyszczeń i utrzymać mieszkanie w czystości.

 

dlaczego-warto-miec-odkurzacz-do-siersci.jpg [152.93 KB]

 

Jaki odkurzacz do sierści zwierząt będzie najlepszy?

Jeśli mamy w domu psa lub kota, prawdziwym wyzwaniem dla wszystkich domowników staje się sprzątanie. Sierść jest wszędzie – dostaje się w zakamarki kanap, pod meble, wbija w tekstylia i chowa się w dywanach. Czy każdy odkurzacz sobie z nią poradzi? Niekoniecznie.

 

Klasyczny odkurzacz do sierści – workowy lub bezworkowy

Tradycyjne odkurzacze z kablem bardzo dobrze nadają się do zbierania sierści zwierząt. Większość z nich oferuje wiele końcówek w zestawie, które można dopasować do konkretnego podłoża czy rodzaju zanieczyszczeń. Wybierając klasyczny odkurzacz do sierści, należy zwrócić uwagę, czy ma on w zestawie turboszczotkę. To właśnie ta końcówka najlepiej radzi sobie z usuwaniem sierści. Takie odkurzacze często są również wyposażone w filtry węglowe, które neutralizują zapachy.

 

workowy-lub-bezworkowy-odkurzacz-do-siersci.jpg [185.06 KB]

Lepszy będzie odkurzacz workowy czy odkurzacz bezworkowy? Oba urządzenia poradzą sobie z usuwaniem sierści, więc wybór jednego z nich powinien być dostosowany do naszych potrzeb. Odkurzacze workowe polecane są dla alergików, ponieważ bezpiecznie utrzymują brud i alergeny w worku, zarówno podczas odkurzania, jak i utylizacji worka.

 

 

Odkurzacz ręczny do sierści psa lub kota

Jeśli zdecydujemy się na zakup odkurzacza workowego albo bezworkowego, przyda nam się też ręczny odkurzacz do sierści psa. Będzie to dodatkowe akcesorium do sprzątania. Z taki modelem znaczniej łatwiej i szybciej posprzątamy niewielkie powierzchnie. Co więcej, taki mały odkurzacz jest niezbędny, jeśli zwierzę często z nami podróżuje samochodem. Wystarczy poszukać modelu ręcznego, który oferuje specjalną szczotkę do usuwania sierści, aby móc oczyścić tapicerkę.

 

odkurzacz-reczny-do-siersci.jpg [108.94 KB]

Obecnie w sprzedaży dostępne są odkurzacze ręczne zasilane z sieci lub akumulatorem. Te drugie są wygodniejsze w obsłudze, ponieważ nie mają kabla, który mógłby ograniczać nasze ruchy i przeszkadzać w swobodnym manewrowaniu. Należy jednak mieć na uwadze, że takie modele mają ograniczony czas pracy.

 

 

Odkurzacz pionowy do sierści

Wydaje się, że dla opiekunów zwierząt dobrym wyborem będzie odkurzacz pionowy. Jest on bezprzewodowy i ma lekką konstrukcję, dzięki czemu łatwo można nim manewrować i swobodnie przenosić z jednego pokoju do drugiego. Wiele takich modeli można parkować pionowo albo zamontować na ścianie, dzięki czemu zawsze będą pod ręką, gotowe do sprzątania. Część z nich to modele 2 w 1 – po odpięciu rury mogą stać się odkurzaczami ręcznymi.

 

odkurzacz-pionowy-do-siersci.jpg [80.89 KB]

Jaki odkurzacz pionowy do sierści zwierząt sprawdzi się najlepiej? Na rynku dostępnych jest wiele godnych do polecenia modeli. Jednym z nich z pewnością jest odkurzacz pionowy Samsung VS20R9042T2 Jet 90 pet. Ma on wydajną elektroszczotkę Turbo Action, która świetnie spisuje się zarówno na parkietach, jak i dywanach. Dodatkowo w zestawie jest też mini elektroszczotka wyposażona w silnik, który ułatwia usuwanie sierści z mebli tapicerowanych. Ten model ma też system filtracji HEPA oraz stację czyszczącą Clean Station. Wystarczy umieścić w niej pojemnik na zanieczyszczenia, a sierść i kurz automatycznie przedostaną się do pojemnego worka. Dzięki temu nie będzie towarzyszyć nam wdychanie kurzu i alergenów oraz pobrudzenia.

 

 

Robot sprzątający do sierści zwierząt – czy to dobry wybór?

Roboty sprzątające, zwane odkurzaczami automatycznymi z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Dlaczego? Głównie z tego powodu, że są bezobsługowe – same poruszają się po całym mieszkaniu, zbierając napotkane po drodze zanieczyszczenia. Sprzątają dom bez jakiegokolwiek wysiłku z naszej strony. Czy odkurzacze automatyczne sprawdzą się do zbierania sierści zwierząt? Z pewnością tak, jednak nie wszystkie.

Na rynku można znaleźć roboty sprzątające, które zostały zaprojektowane z myślą o właścicielach czworonogów. Takie modele cechują się przede wszystkim bardzo dużą mocą, zaawansowanym systemem filtrującym i specjalnie zaprojektowanymi szczotkami do sierści. Wiele takich modeli ma również funkcję mopowania. Dzięki niej odkurzacz nie tylko zbiera sierść, lecz także usuwa ślady łapek pozostawione przez zwierzaka na podłodze.

 

robot-sprzatajacy-do-siersci.jpg [99.33 KB]

Mimo że robot sprzątający może okazać się skuteczny do zbierania sierści z podłóg, nie będzie wystarczający w domu, w którym są zwierzęta. Wciąż trzeba będzie jeszcze usunąć sierść psa lub kota z kanap, foteli i zakamarków. Roboty sprzątające nie nadają się też do odkurzania dywanów z długim włosiem.

 

 

Czy odkurzacz wodny i piorący nadaje się do usuwania sierści?

W sprzedaży dostępne są również odkurzacze wodne i piorące. Te pierwsze są szczególnie polecane dla alergików, ponieważ wykorzystują filtrację wodną. Oznacza to, że kurz i alergeny trafiają do zbiornika z wodą. Dzięki temu nie przedostaną się z powrotem do pomieszczenia. Z kolei odkurzacze piorące doskonale nadają się do usuwania plam i zabrudzeń z dywanów, wykładzin oraz tapicerek meblowych i samochodowych.

Niestety ani odkurzacze wodne, ani piorące nie poradzą sobie tak dobrze z usuwaniem sierści zwierząt. Zmoczona, wbita i pozaplątywana w dywan sierść jest znacznie trudniejsza do usunięcia.

 

SPRZATANIE.png [187.22 KB]

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz do sierści?

Opiekunowie psów i kotów doskonale wiedzą, jak trudno jest pozbyć się sierści z dywanów, kanap czy ubrań. Kocia i psia sierść mocno przylega do różnych tekstyliów, często nawet wbijając się w sploty materiałów. Sprawia to, że standardowe odkurzacze nie radzą sobie z jej wciąganiem. W wielu przypadkach niestety konieczne jest nawet ręczne wyskubywanie sierści z dywanów. Właśnie dlatego, potrzebny jest nam dobry odkurzacz do sierści. Podpowiadamy, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy jego wyborze.

 

Moc odkurzacza do sierści

Moc silnika i ssania są kluczowe dla efektywnego usuwania sierści zwierząt. Odkurzacz powinien mieć dużą moc, najlepiej powyżej 1600 W. Duża moc silnika jest szczególnie ważna, jeśli mamy dywany w domu. Regulacja mocy ssania pozwali nam dostosować parametry odkurzania do różnych powierzchni. Odkurzając na podłodze, nie będziemy bowiem potrzebowali takiej samej mocy, co do odkurzania dywanu.

Producenci zalecają, by odkurzacz do sierści psa lub kota miał moc ssania nie niższą niż 1/3 wydajności silnika.

 

odkurzacz-do-siersci-na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze.jpg [203.69 KB]

 

Klasa skuteczności odkurzania dywanów

Jeśli mamy w domu dywany, to kolejnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest klasa skuteczności odkurzania dywanów. Dzięki tej skali dowiemy się, jak dany odkurzacz radzi sobie ze zbieraniem zanieczyszczeń z dywanu w określonych warunkach. Jeżeli ma to być odkurzacz do sierści kota lub psa, to powinien być to model w jak najwyższej klasie odkurzania.

 

Filtry HEPA

Jeśli są zwierzęta w domu, bardzo ważna jest odpowiednia filtracja w odkurzaczu. Najlepszym wyborem będzie odkurzacz wyposażony w filtr HEPA, który dedykowany jest między innymi dla alergików. Tego typu filtr skutecznie zatrzymuje cząsteczki stałe i alergeny, nie pozwalając im wydostać się z powrotem do pomieszczenia. Dzięki odkurzaczowi z filtrem HEPA nie tylko pozbędziemy się sierści, ale również zyskamy powietrze wolne od zanieczyszczeń.

Odkurzacze

Pojemność worka lub zbiornika na zabrudzenia

Wybierając odkurzacz do sierści kota lub psa powinniśmy również zwrócić uwagę na pojemność worka w przypadku odkurzaczy workowych albo pojemność zbiornika, jeśli decydujemy się na odkurzacz pionowy. Mając w domu problem z sierścią, będziemy nawet kilka razy dziennie sięgać po odkurzacz. Jeśli nie chcemy zbyt często go opróżniać, wybierzmy model o większej pojemności. Jeżeli mamy małe mieszkanie, to lepszym wyborem będzie mniejszy sprzęt. Większa pojemność zbiornika będzie bowiem się wiązać z większymi rozmiarami odkurzacza.

 

Niski poziom hałasu

Zwierzęta bardzo mocną są wyczulone na hałas i większość z nich boi się odkurzaczy. Dlatego, jeśli chcemy kupić odkurzacz do sierści, powinniśmy wybrać model z redukcją głośności. Najlepiej, aby generowany przez odkurzacz hałas nie przekraczał 75 dB. Cicha praca odkurzacza nie tylko wpłynie na komfort psychiczny zwierzęcia, ale również zapewni nam wygodę w czasie porządków.

 

jak-wybrac-odkurzacz-do-siersci.jpg [120.41 KB]

 

Odkurzacz do sierści – jakie szczotki i akcesoria są niezbędne?

Odkurzacze sprzedawane są z zestawem akcesoriów, dzięki którym można pozbyć się kurzu z różnych powierzchni. Najprostsze modele zwykle oferują jednak tylko zwykłe szczotki, które nie nadają się do usuwania sierści zwierząt. Odkurzacz do sierści powinien być zatem wyposażony w turboszczotkę, która jest napędzana powietrzem zassanym przez urządzenie. W jej wnętrzu znajduje się wałek ze szczotkami, który rozpoczyna pracę w momencie nałożenia turboszczotki na rurę. Dzięki temu, że włosie turboszczotki bezpośrednio dotyka powierzchni dywanu, świetnie wyczesuje z niego sierść.

Z usuwaniem sierści równie dobrze poradzi sobie elektroszczotka. Z wyglądu nieco przypomina turboszczotkę, ale różni się od niej sposobem działania. W elektroszczotce wałek jest napędzany energią elektryczną, co oznacza, że w dowolnym momencie można ją wyłączyć. Elektroszczotka jest też bardziej uniwersalna niż turboszczotka, gdyż nadaje się zarówno do odkurzania dywanów, jak i podłóg.

Niektórzy producenci zaprojektowali też szczotki do odkurzaczy z myślą o zwierzętach. Jedną z nich jest szczotka ProAnimal, stworzona przez markę Bosch. Producent wyposażył ją w dodatkowy wałek, który skutecznie zbiera sierść zwierząt i usuwa inne zanieczyszczenia. Wałek można z łatwością zdjąć i wyczyścić – wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Szczotka ProAnimal przeznaczona jest do dywanów, wykładzin, mebli tapicerowanych i tapicerki samochodowej. Z kolei marka Amica zaprojektowała ssawkę PET, która pozwala na skuteczne usunięcie sierści zwierząt z dywanów i tapicerki meblowej.

 

odkurzacz-do-siersci-jakie-szczotki.jpg [118.15 KB]

 

Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa lub kota?

Odkurzacz okazuje się niezbędny, gdy trzeba szybko pozbyć się sierści zwierząt z mieszkania. Jednak, aby ułatwić sobie pracę i zmniejszyć ilość sierści w domu, możemy podjąć pewne działania. Dzięki temu, że pomożemy zwierzętom w usunięciu wypadającej sierści, zmniejszymy jej ilość na podłogach, dywanach czy kanapach.

Oto sposoby, które mogą pomóc ograniczyć sierść w mieszkaniu:

 • Regularne szczotkowanie – jeśli będziemy regularnie wyczesywać swojego kota lub psa, usuniemy luźne włosy i zapobiegniemy ich rozprzestrzenianiu się po domu. Powinniśmy zatem zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które nie zniszczą sierści psa lub kota, tylko ją rozczeszą, wygładzą i nabłyszczą. Do wyczesywania podszerstka i martwych włosów świetnie sprawdzi się Furminator, do pielęgnacji odpowiednia będzie szczotka z naturalnego włosia, natomiast gumowa rękawica zapewni masaż i pomoże w usuwaniu luźnych włosów.
 • Zdrowa dieta – prawidłowo zbilansowana dieta wspomaga zdrową sierść u psa lub kota. Warto zadbać o odpowiednią ilość białka, tłuszczu i witamin w diecie zwierzęcia. Częstą przyczyną problemów z sierścią u zwierząt jest niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. W niektórych sytuacjach weterynarz może zalecić stosowanie odpowiednich suplementów diety.
 • Unikanie stresu – zwierzęta w domu często tracą sierść pod wpływem stresu, dlatego ważne jest, abyśmy ograniczyli im negatywnych emocji. Warto wprowadzać pewne modyfikacje w otoczeniu, aby zminimalizować ryzyko powstawania sytuacji, które są stresujące dla naszego kota lub psa.
 • Kąpiele – o ile w przypadku kotów nie wchodzą w grę, tak już psy powinniśmy regularnie kąpać. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się sierści, ale również zadbamy o skórę zwierzęcia. Należy pamiętać, żeby używać wyłącznie szamponów i preparatów przeznaczonych dla psów. Zastosowanie nieodpowiednich specyfików może sprawić, że pies zacznie się nadmiernie drapać albo doprowadzić do alergii.
 • Kontrola pasożytów – regularne zwalczanie pcheł, kleszczy i innych pasożytów pomaga utrzymać zdrową sierść zwierzęcia.

 

jak-ograniczyc-wypadanie-siersci.jpg [122.50 KB]

 

Jaki odkurzacz do sierści wybrać? Podsumowanie

Niestety nie da się całkowicie wyeliminować sierści zwierząt z domu. Mając włochatego pupila, trzeba ją zaakceptować i nauczyć się z nią żyć. Dlatego niezbędnym urządzeniem w domu będzie odkurzacz, który oferuje wysoką skuteczność odkurzania sierści psa czy kota. Do tego zadania dobrze sprawdzi się zarówno klasyczny odkurzacz workowy, jak i bezworkowy. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby za pomocą jednego urządzenia pozbyć się sierści zarówno z podłóg, jak i mebli, najlepszym wyborem będzie odkurzacz pionowy z wymiennymi szczotkami. Ważne jest, abyśmy wybrali odpowiedni odkurzacz do swoich potrzeb i powierzchni mieszkania.

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS