Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaki odkurzacz dla alergika będzie najlepszy?

Czysty dom to zdrowy dom, szczególnie dla alergików. Dlatego wybór właściwego odkurzacza, który skutecznie radzi sobie z alergenami, jest nie tylko kwestią czystości, ale i poprawy komfortu życia. Z naszego poradnika dowiecie się, jakie cechy powinien mieć dobry odkurzacz dla alergika. Podpowiemy również, na jakie modele odkurzaczy warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Alergia to powszechny problem, który dotyka nawet 40% ludzi na świecie. Odkurzacze mogą pomóc w walce z alergenami, usuwając je z dywanów, podłóg i mebli.
  • Jakie cechy powinien mieć dobry odkurzacz dla alergika?
  • Odkurzacz workowy, bezworkowy, wodny czy piorący – jaki odkurzacz najlepiej sprawdzi się dla alergika?

 

Alergia a odkurzanie

Alergia jest złożoną i różnorodną chorobą. Trudno określić przyczynę jej występowania, a u każdego człowieka może objawiać się w zupełnie inny sposób. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nawet 30-40% ludzi na świecie cierpi na przynajmniej jedno schorzenie alergiczne. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, że z alergią zmaga się prawie połowa Polaków. Jak sobie radzić z alergią? Przede wszystkim podstawą jest unikanie lub ograniczanie kontaktu z alergenami. Musimy mieć świadomość, że alergeny pojawiają się w mieszkaniu nie tylko w wyniku przepływu powietrza. Można je również przynieść z zewnątrz – na ubraniach, butach, zakupach czy przez zwierzęta. W tym przypadku koniecznością staje się regularne odkurzanie podłóg, dywanów i mebli tapicerowanych.

Na szczęście producenci sprzętów AGD wychodzą naprzeciw potrzebom osób zmagających się z alergiami, projektując odkurzacze tak, aby skutecznie usuwały potencjalne alergeny. Niektórzy, jak marka Bosch, wypuszczają całe serie odkurzaczy, które mają pomóc w walce z alergenami. Należy do nich choćby seria Bosch ProHygenic, w której znajdziemy tradycyjny odkurzacz workowy, model bezworkowy oraz odkurzacz pionowy. Wszystkie urządzenia zostały wyposażone w elementy i funkcje, które umożliwiają usuwanie alergenów.

 

odkurzacz-dla-alergika-bosch-serie-4-BGLS4HYG2.jpg [107.93 KB]

Odkurzacz workowy Bosch Serie 4 BGLS4HYG2, źródło: materiały marki Bosch

 

Co powinien mieć dobry odkurzacz dla alergika?

Osobom cierpiącym na alergie zależy, aby odkurzacz nie tylko skutecznie zbierał kurz i zanieczyszczenia, lecz także ograniczał powrót zanieczyszczonego powietrza do pomieszczenia. Właśnie dlatego odpowiedni odkurzacz dla alergika powinien mieć kilka ważnych cech.

 

Klasa reemisji kurzu A

Przede wszystkim odkurzacz alergika powinien charakteryzować się najwyższą klasą reemisji kurzu A. Oznacza to, że odkurzacz gromadzi alergeny i inne szkodliwe cząsteczki zanieczyszczeń w swoim wnętrzu, a nie rozprasza ich w powietrzu. Klasa reemisji A oznacza, że do pomieszczenia trafia najwyżej 0,02% kurzu.

 

Wysoka moc ssania

Odkurzacze dla alergików powinny też cechować się wysoką mocą ssania, która pozwoli im na skuteczne zbieranie zanieczyszczeń. Jeśli zatem odkurzacz ma zasysać kurz, sierść, alergeny, roztocza i inne zabrudzenia z różnych powierzchni, powinien mieć jak najwyższą moc ssania. Dzięki temu odkurzanie stanie się bardziej efektywne i przyniesie lepsze rezultaty.

 

Wydajny system filtracji HEPA

Kolejną istotną cechą jest wysokiej jakości filtr zatrzymujący alergeny. W odkurzaczach montowane są filtry EPA i HEPA. Mimo że oba rodzaje wychwytują i zatrzymują najmniejsze cząsteczki, jako filtry dla alergików polecane są filtry HEPA. Są one dostępne w różnych klasach – im wyższa klasa, tym lepsza redukcja alergenów. Filtr klasy HEPA 13 jest w stanie zatrzymać nawet do 99,95% zanieczyszczeń i alergenów. Natomiast filtr HEPA 14 wykazuje skuteczność filtracji na poziomie 99,995%. Dla osób z alergiami jest to niezwykle ważne, ponieważ zapewnia to lepszą jakość powietrza w domu.

 

antyalergiczny-filtr-hepa-w-odkurzaczu-bosch.jpg [93.65 KB]

Filtr antyalergiczny HEPA w odkurzaczu Bosch Serie 6 BGS41K332, źródło: materiały marki Bosch

 

Szczelna konstrukcja

Dobry odkurzacz dla alergika powinien mieć też szczelną obudowę, co zapobiegnie wyciekaniu zanieczyszczeń i alergenów z powrotem do powietrza. Szczelna konstrukcja gwarantuje, że całe zassane powietrze przechodzi przez system filtracji, a nie ucieka na boki. Niestety w specyfikacji odkurzacza nie znajdziemy informacji na ten temat. Z tego względu najlepiej wybrać odkurzacz renomowanego producenta, który stosuje wysokiej jakości materiały, np. marki Bosch.

 

Turboszczotka lub elektroszczotka

Odkurzacz idealny dla alergików powinien być wyposażony również w turboszczotkę albo elektroszczotkę. Te dwie końcówki są niezwykle efektywne w usuwaniu sierści zwierząt, drobnych włókien i innych alergenów z dywanów i tapicerki. Turboszczotka napędzana strumieniem powietrza z odkurzacza, jest skuteczna w głębokim czyszczeniu dywanów i chodników. Natomiast elektroszczotka jest zasilana elektrycznie, co zapewnia jeszcze większą moc ssania i precyzję. Wykorzystanie tych szczotek znacznie ułatwia utrzymanie czystości w domach, gdzie alergeny mogą stanowić problem.

 

odkurzacz-dla-alergika-z-turboszczotka.jpg [166.87 KB]

Turboszczotka AirTurbo Plus w odkurzaczu Bosch BGBS4PET1źródło: materiały marki Bosch

 

Jaki odkurzacz dla alergika wybrać?

Wiemy już, jakie cechy powinien mieć odkurzacz dla alergika, aby dobrze spełniał swoją funkcję. Zastanówmy się teraz, jaki typ odkurzacza będzie najlepszym wyborem.

 

Odkurzacz workowy dla alergika

Tradycyjne odkurzacze workowe są dobrym wyborem dla alergików, ponieważ worki zapewniają dodatkową barierę dla alergenów i kurzu w trakcie odkurzania. Ograniczają też kontakt z zabrudzeniami podczas opróżniania. Gdy worek zapełni się, wystarczy go wyjąć, wyrzucić i założyć nowy. Należy jednak mieć na uwadze to, że worki papierowe nie odpowiadają najwyższym standardom higieny podczas wymiany – często są nieszczelne i łatwo ulegają uszkodzeniom. Z tego względu dla alergików najbardziej polecane są worki syntetyczne albo materiałowe, najlepiej wzbogacone o mechanizm uszczelniający.

Szukając odkurzacza tradycyjnego dla alergika, warto zwrócić uwagę na odkurzacz workowy Bosch Serie 4 BGLS4HYG2 z linii ProHygienic. Został on wyposażony w antyzapachowe worki AirFresh, które zawierają aktywny węgiel, neutralizujący nieprzyjemne zapachy. Filtrują one aż 99,9% drobnych cząsteczek kurzu, a szczelne zamknięcie umożliwia higieniczną wymianę worka. Poza tym odkurzacz workowy Bosch został wyposażony w antyalergiczny filtr UltraAllergy, który usuwa 99,99% drobnych cząstek kurzu, bakterii i zanieczyszczeń. Co więcej, ten filtr powietrza nadaje się do prania – można go łatwo wyjąć, wypłukać i ponownie zamontować w urządzeniu.

 

 

Odkurzacz bezworkowy dla alergika

Czy odkurzacz bezworkowy nadaje się dla alergika? Zdania na ten temat są podzielone. Z jednej strony cechuje się on niską reemisją kurzu do otoczenia, ponieważ zanieczyszczenia są skutecznie oddzielane od powietrza i trafiają bezpośrednio do zbiornika. Dzięki temu do pomieszczenia przedostaje się jedynie oczyszczone powietrze. Z drugiej strony, zbiornik z zabrudzeniami należy systematycznie opróżniać i czyścić, a to zwiększa ryzyko kontaktu z alergenami.

Jeżeli zależy nam na bezworkowym odkurzaczu dla alergika, to przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, w jaki sposób jest opróżniany pojemnik na kurz i brud. W odkurzaczu bezworkowym Bosch Serie 6 BGS41K332 producent zamontował przezroczysty pojemnik na kurz z systemem EasyClean. Pozwala on na łatwe opróżnianie zbiornika po naciśnięciu jednego przycisku, bez ryzyka wypadnięcia zabrudzeń. Co więcej, pojemnik ma okrągły kształt, bez zbędnych zakamarków, dzięki czemu łatwo można go wyczyścić. Dodatkowo ten odkurzacz bezworkowy Bosch został wyposażony w wysokiej jakości filtr HEPA, usuwający do 99,95% drobnych zanieczyszczeń. Jest on zmywalny – wystarczy go starannie umyć i ponownie zamontować w odkurzaczu.

 

 

Odkurzacz wodny dla alergika

Jeśli mielibyśmy wskazać idealny dla alergików odkurzacz, to zdecydowanie byłby to odkurzacz wodny. Takie urządzenie ma zbiornik na wodę, który pełni funkcję pewnego rodzaju filtra, zatrzymującego alergeny i zanieczyszczenia. Odkurzacz wodny zdecydowanie lepiej radzi sobie z usuwaniem roztoczy niż tradycyjny odkurzacz workowy. Poza tym powietrze wydostające się na zewnątrz zostaje nie tylko oczyszczone, lecz również nawilżone.

Po każdym użyciu takiego odkurzacza konieczne jest dokładne wymycie filtra i zbiornika. Należy jednak mieć na uwadze to, że mokre środowisko sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Jeśli zatem są to główne alergeny, lepiej zrezygnować z odkurzacza wodnego na rzecz modelu workowego lub bezworkowego.

 

Odkurzacz piorący dla alergika

Odkurzacze piorące to wszechstronne urządzenia, które nie tylko odkurzają, ale również mogą czyścić dywany i tapicerkę, usuwając głęboko osadzone alergeny. Są to idealne rozwiązania dla domów, gdzie alergeny są problemem, szczególnie wśród osób cierpiących na alergie na roztocza kurzu domowego. Takie modele czyszczą powierzchnie, wykorzystując metodę ekstrakcji. Oznacza to, że najpierw należy spryskać powierzchnię odpowiednim roztworem, a następnie odessać wodę z zabrudzeniami za pomocą ssawki. Podobnie jak odkurzacze wodne, te modele również wymagają regularnego opróżniania i czyszczenia.

Dobrym wyborem dla alergika może okazać się odkurzacz piorący Bosch AquaWash&Clean Serie 4 BWD421PET z funkcją czyszczenia na sucho i na mokro. Z jego pomocą skutecznie wyczyścimy podłogi, wypierzemy dywany i tapicerkę meblową czy zbierzemy rozlane płyny. Odkurzacz piorący Bosch został wyposażony w filtr antyalergiczny HEPA, który skutecznie oczyszcza powietrze. Co ważne, w wyposażeniu odkurzacza znajduje się szczotka do materacy. Ma ona specjalną konstrukcję, która pozwala na higieniczne odkurzanie materacy. Szczotkę w kolorze białym można z powodzeniem myć w zmywarce.

 

 

Jaki jest najlepszy odkurzacz dla alergika?

Określenie, jaki jest najlepszy odkurzacz dla alergika, nie jest łatwą sprawą, gdyż wiele zależy od indywidualnych potrzeb i specyficznych wymagań użytkownika. Każdy alergik może szukać nieco innych cech w odkurzaczu. Dla osób uczulonych na roztocza dobrym wyborem będzie odkurzacz z filtrem wodnym albo odkurzacz piorący. Z kolei dla osób uczulonych na pleśń, lepszym wyborem może okazać się odkurzacz workowy lub bezworkowy. Wszystkie te odkurzacze znajdziemy w ofercie marki Bosch. Są one solidnie wykonanie, z wysokiej jakości materiałów, mają filtry antyalergiczne i skutecznie usuwają zabrudzenia oraz alergeny. Zwłaszcza odkurzacze Bosch ProHygenic wykonują świetną pracę w dziedzinie filtrowania powietrza.

Należy również pamiętać o tym, że wybór odpowiedniego odkurzacza dla alergika często wiąże się z pewnymi kompromisami. Dlatego tak istotne jest, aby każdy użytkownik dokładnie przeanalizował swoje potrzeby i preferencje, zanim zdecyduje się na konkretny model.

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS