% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaki odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej wybrać?

Podróż służbowa, wycieczka z dziećmi czy codzienna jazda po zakupy - w każdej z tych sytuacji możemy pobrudzić tapicerkę samochodową. Choć jej czyszczenie nie jest trudne i skomplikowane, wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń, najczęściej odkurzacza piorącego. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak taki łatwy - przed zakupem powinniśmy bowiem poznać kilka jego najważniejszych parametrów. Podpowiadamy, jaki odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej sprawdzi się najlepiej. 

 

Jaki jest najlepszy sposób na czyszczenie tapicerki samochodowej?

Tapicerka w samochodzie brudzi się bardzo szybko. Kluczem do utrzymania jej w dobrym stanie jest oczywiście regularne czyszczenie i suszenie. Większość z nas decyduje się na samodzielne wykonanie zabiegów czyszcząco-pielęgnacyjnych. Tylko nieliczni lub osoby, które mają trudności z usunięciem plam lub zabrudzeń, decydują się na pranie tapicerki w serwisie. 

Jeśli zamierzamy sami wyczyścić tapicerkę samochodową, możemy skorzystać z domowych sposobów czyszczenia, używając sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Niestety naturalne metody w niektórych przypadkach nie mogą być stosowane lub nie są w stanie poradzić sobie z zabrudzeniami. Dlatego do czyszczenia tapicerki samochodowej warto wybrać odkurzacz piorący, np. Karcher SE 4001 1.081-130.0.

 
Odkurzacze piorące

Czym jest odkurzacz piorący?

Odkurzacz piorący to wielofunkcyjne urządzenie, które z wyglądu przypomina nieco tradycyjny odkurzacz workowy. Jednak różni się od niego pod względem konstrukcyjnym. Odkurzacz piorący ma bowiem dwa zbiorniki - jeden na czystą wodę z detergentem, a drugi na zabrudzoną ciecz. Zbiorniki znacznie zwiększają ciężar urządzenia, dlatego tego typu odkurzacze umieszczone są na kółkach, aby łatwo można było nimi manewrować po pomieszczeniach. Przeważnie taki odkurzacz ma na pokrywie dwa przyciski. Jeden obsługuje silnik, czyli włącza i wyłącza urządzenie, a drugi uruchamia pompę, która pobiera detergent. Natomiast na uchwycie rury znajduje się przycisk, który służy do nanoszenia piany na czyszczoną powierzchnię. Odkurzacz piorący doskonale nadaje się do prania dywanów, wykładzin oraz do tapicerek meblowych i samochodowych.

 
odkurzacz piorący do domu
 

Jak działa odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej?  

Po uruchomieniu pompy woda z rozcieńczonym detergentem jest transportowana kanalikami i wężykami do ssawki. Następnie zamontowana w niej dysza przenosi mieszankę w postaci piany na praną powierzchnię. Później turbina ssąca wytwarza podciśnienie, dzięki czemu odkurzacz odsysa wodę wraz z zanieczyszczeniami. Trafia ona do specjalnego zbiornika przeznaczonego na zabrudzenia. Taki sposób pozwala skutecznie wyczyścić dywan, wykładzinę czy tapicerkę na całej długości włosia i nawet w dolnych partiach. 

Po skończonym czyszczeniu wystarczy odpiąć rurę ssącą i otworzyć klapę, by wyjąć zbiorniki. Należy je opróżnić i dokładnie umyć, aby nie rozwinęły się w nim pleśń i bakterie.  

 

Odkurzacz piorący vs. odkurzacz z funkcją prania

Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są również odkurzacze z funkcją prania, które nie są typowymi odkurzaczami piorącymi. Jaka jest między nimi różnica? Otóż odkurzacze piorące służą wyłącznie do prania (ekstrakcji). Na rynku najwięcej jest urządzeń profesjonalnych, które przeznaczone są dla firm sprzątających, hoteli czy budynków użyteczności publicznej. 

Natomiast modele z funkcją prania są przystosowane zarówno do odkurzania na sucho, jak i na mokro. Są więc uniwersalne, ponieważ są w stanie zastąpić dwa urządzenia. Przykładem takiego odkurzacza jest choćby Karcher SE 4001 1.081-130.0, który można wykorzystać do czyszczenia tapicerki metodą ekstrakcji i odkurzania podłóg na sucho. 

 
odkurzacz piorący Karcher

Źródło: www.kaercher.com

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza piorącego do tapicerki samochodowej?

Zanim udamy się do sklepu po odkurzacz piorący tapicerkę, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, które będą mieć wpływ m.in. na czas i efektywność czyszczenia. 

  • Moc odkurzacza - profesjonalne odkurzacze piorące mają silniki o mocy sięgającej nawet 2300 W. Jednak do domowego użytku w zupełności wystarczający będzie odkurzacz o mocy do 1500 W. Większa moc pozwoli nam nie tylko na skuteczne pranie tapicerki, ale również dywanów o długim włosiu. 

  • Siła ssania - to kolejny istotny parametr. To właśnie moc ssania decyduje o skuteczności czyszczenia tapicerki. 

  • Wielkość zbiorników na wodę - jeśli wybierzemy odkurzacz z małymi zbiornikami, częściej będziemy musieli je opróżniać i ponownie napełniać wodą, co będzie męczące przy dłuższym użytkowaniu.

  • Wymiary odkurzacza - odkurzacze piorące, szczególnie te profesjonalne, mają dość duże rozmiary. Jeśli chcemy kupić odkurzacz do domu, poszukajmy modelu o mniejszych rozmiarach, gdyż mają one duży wpływ na komfort pracy. W sprzedaży znajdziemy też ręczny odkurzacz do prania tapicerki, ale ma on jedynie funkcję zasysania wody, co oznacza, że sami musimy spryskać tapicerkę detergentem i wyczyścić ją za pomocą szczotki lub ścierki.

  • Długość kabla - choć wydaje się to błahostką, ma duże znaczenie w trakcie sprzątania. Kabel zasilający powinien być na tyle długi, by umożliwiał komfortowe czyszczenie tapicerki. 

  • Materiał wykonania - warto sprawdzić, z jakiego materiału została wykonana obudowa odkurzacza. Cienkie tworzywo sztuczne nie wróży długiej żywotności urządzeniu. Warto zatem wybierać modele, które są wykonane z twardego i grubego PCV

 
odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej
 

Jaki odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej wybrać?

Wybór odkurzacza piorącego do tapicerki samochodowej powinien być uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb. Profesjonalny model ma duże rozmiary, pojemne zbiorniki na wodę, a także większą moc i wydajność pomp. Przyda się w zakładach, które zajmują się na co dzień praniem tapicerki. 

Natomiast do użytku indywidualnego nie będziemy potrzebować aż tak zaawansowanego urządzenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup odkurzacza uniwersalnego, który umożliwi zarówno pranie tapicerki, jak i odkurzanie na sucho wnętrza samochodu. Myśląc o zakupie takiego urządzenia, z pewnością warto wziąć pod uwagę ofertę marki Karcher, która słynie z produkcji urządzeń czyszczących o najwyższej jakości. 

 

 

Dobrym przykładem jest odkurzacz piorący Karcher SE 4001 1.081-130.0, który świetnie nadaje się zarówno do prania tapicerki samochodowej, jak i do użytku w domu. Producent wyposażył go w silnik o mocy 1400 W, filtr piankowy oraz dwa zbiorniki na wodę czystą i brudną - każdy o pojemności 4 l. Co więcej, możliwe jest zastosowanie worka w odkurzaczu o pojemności 18 l. Dzięki temu urządzenie jest w stanie pracować zarówno na mokro, jak i na sucho. Odkurzacz ma w wyposażeniu szczotkę dywanowo-podłogową, ssawkę szczelinową, szczotkę do tapicerki i dyszę spryskująco-odsysającą. Wszystkie akcesoria mieszą się w jego obudowie, dzięki czemu zawsze są na wyciągnięcie ręki. Odkurzacz piorący marki Karcher to praktyczny sprzęt, który świetnie sprawdzi się do indywidualnego użytku. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS