Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz piorący?

Odkurzacz piorący jest bardziej zaawansowaną odmianą odkurzacza wodnego. Oprócz wciągania suchych zanieczyszczeń oferuje również funkcję czyszczenia na mokro. Dzięki niemu nie tylko pozbędziemy się zabrudzeń, ale również upierzemy dywany, chodniki, meble tapicerowane, a także tapicerkę samochodową. Mimo że oferta takich odkurzaczy nie jest zbyt szeroka, wybór konkretnego modelu może przysparzać kłopotów. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz piorący i co warto wiedzieć przed zakupem. 

 

Jak zbudowany jest odkurzacz piorący?

Zanim zaczniemy rozważać, na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz piorący, poznajmy jego budowę i sprawdźmy, w jaki sposób działa. Odkurzacze piorące wyposażone są w dwa zbiorniki – jeden przeznaczony jest na czystą wodę z detergentem, a do drugiego trafia woda z zabrudzeniami. Sprawia to, że takie odkurzacze mają zazwyczaj większe gabaryty i są cięższe niż standardowe odkurzacze workowe. Aby łatwiej można było nimi manewrować, odkurzacze piorące wyposażona są w wygodne kółka, a na ich pokrywie znajdują się przyciski do sterowania. Jeden z nich obsługuje silnik, a drugi pobiera wodę z detergentem. Dodatkowo na rurze znajduje się przycisk, za pomocą którego spryskuje się pianą czyszczoną powierzchnię. 

 

jak-zbudowany-jest-odkurzacz-pioracy.jpg [262.02 KB]

 

Jak działa odkurzacz piorący?

W przypadku odkurzaczy piorących czyszczenie odbywa się metodą ekstrakcji, co oznacza, że powierzchnię spryskuje się roztworem wody i detergentu. Najpierw przygotowany w odpowiednich proporcjach roztwór należy wlać do dedykowanego zbiornika. Producenci często zalecają przeprowadzenie próby na niewielkim skrawku materiały, aby sprawdzić, jak się zachowa. Jeśli nie straci swojej jakości, można śmiało przystąpić do czyszczenia. Po spryskaniu powierzchni warto odczekać kilka minut aż roztwór zacznie działać, a następnie odessać wodę z zabrudzeniami za pomocą specjalnej ssawki. Zanieczyszczona woda trafi prosto do specjalnego pojemnika, który wystarczy opróżnić po zakończonym czyszczeniu. Warto pamiętać, aby przed praniem dywanów i innych powierzchni, dokładnie je wyczyścić z suchych zanieczyszczeń. Jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy wtarciem zanieczyszczeń głęboko w strukturę materiału, przez co mogą być one niezwykle trudne do usunięcia. Odkurzacze piorące przeznaczone są nie tylko do dywanów i do wykładzin. Można je również wykorzystać do wyprania mebli tapicerowanych, np. kanapy, foteli czy krzeseł, a nawet do tapicerki samochodowej.

Odkurzacze piorące

Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz piorący?

Choć oferta odkurzaczy piorących nie jest tak bogata, jak odkurzaczy standardowych czy bezworkowych, warto zwrócić uwagę na to, jakie parametry oferują. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na wygodną i skuteczną pracę. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Oto najważniejsze parametry:

  • Moc silnika – to podstawowy parametr każdego z odkurzaczy. Im większa moc silnika, tym wyższa wydajność pochłaniania zanieczyszczeń i odkurzacza. Należy jednak pamiętać, że za mocniejsze odkurzacze, trzeba zapłacić wyższą cenę. 

  • Siła ssąca odkurzacza – to jeden z najważniejszych czynników, ponieważ określa, z jaką siłą odkurzacz wciąga zanieczyszczenia. Dzięki wysokiej sile ssącej będziemy mogli skuteczniej wyczyścić powierzchnie w domu.

  • Pojemność zbiorników na wodę – odkurzacze piorące wyposażone są w dwa zbiorniki. Warto zwrócić uwagę na ich pojemność, ponieważ im będą większe, tym rzadziej będziemy musieli je opróżniać i ponownie uzupełniać podczas czyszczenia.

  • Praca na sucho i na mokro – niektóre odkurzacze piorące umożliwiają nie tylko odkurzanie na mokro, ale również na sucho. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ niweluje konieczność zakupy zwykłego odkurzacza. Zazwyczaj wystarczy założyć worek, aby móc korzystać z odkurzacz piorącego do wciągania suchych zanieczyszczeń. Przykładem takiego odkurzacza jest Karcher WD 3 EU 1.629-801.0.

  • Zasięg pracy – warto zwrócić uwagę na długość przewodu, ponieważ będzie on miał duży wpływ na komfort odkurzania. Jeśli będzie zbyt krótki, będziemy musieli często przepinać wtyczkę z jednego gniazdka do drugiego, co znacznie wydłuży czas odkurzania. 

  • Wyposażenie – odkurzacze piorące przeważnie oferują kilka końcówek i ssawek, dzięki którym można skutecznie czyścić różne powierzchnie. Przykładem jest odkurzacz piorący Bosch BWD 41740, który w swoim wyposażeniu posiada dużą ssawkę do prania dywanów, małą ssawkę do prania, małą szczotkę, ssawkę do tapicerki, ssawkę szczelinową oraz turboszczotkę. Warto jednak pamiętać, że dodatkowe końcówki wpływają na wyższą cenę odkurzacza. 

 
Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz piorący?

 

Czym się różni odkurzacz piorący od wodnego?

Skoro już wiemy, na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz piorący, sprawdźmy, czym się on różni od standardowego odkurzacza wodnego. Wiele osób myli te dwa urządzenia, myśląc, że można je wykorzystać do tych samych czynności. Tymczasem odkurzacz wodny nie jest przeznaczony do prania. Jego zadaniem jest usuwanie trudnych zanieczyszczeń i szkodliwych dla zdrowia alergenów. Ma on wbudowany specjalny filtr wody, który skutecznie oddziela zanieczyszczenia od powietrza. Dzięki temu, że trafiają one do wody, nie mają szans wydostać się na zewnątrz. Właśnie dlatego odkurzacze wodne polecane są dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju alergiami albo mają w domu zwierzęta. 

 

Odkurzacz Gorenje VCEB01GAWWF
529.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

429.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

529.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Tak więc odkurzacze piorące można spokojnie zaliczyć do rodzaju odkurzaczy wodnych, gdyż do czyszczenia wykorzystują one wodę z detergentem. Natomiast nie wszystkie odkurzacze wodne będą jednocześnie piorącymi, gdyż nie posiadają funkcji zbierania wody

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS