% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Z workiem czy bez - jaki odkurzacz wybrać?

Szeroki wybór odkurzaczy sprawia, że często nie możemy się zdecydować jaki model kupić - workowy czy bezworkowy? Zanim dokonasz wyboru, poznaj wady i zalety obu rozwiązań - być może ułatwi Ci to podjęcie decyzji. 

 

Odkurzacze workowe – największe zalety

Odkurzacze workowe są standardowymi i zdecydowanie najpopularniejszymi modelami dostępnymi na rynku. Z tego względu, ich oferta jest bardzo szeroka – nie będziemy mieć więc problemu ze znalezieniem interesującego nas modelu. Tego typu odkurzacze są stosunkowo małe i lekkie, dzięki czemu można je swobodnie przenosić z jednego miejsca na drugie, a po skończonej pracy schować do szafy. Ich dużym atutem jest dodatkowa filtracja, którą zapewniają worki papierowe lub tekstylne. Jeśli będziemy używać worków papierowych, nie będziemy musieli ich opróżniać, a jedynie wyrzucić do kosza i założyć do odkurzacza nowy worek. Dzięki temu, znacznie zmniejszymy kontakt z zanieczyszczeniami. Do największych zalet odkurzaczy workowych należy także ich niska cena oraz stosunkowo cicha praca.

Odkurzacze workowe

Jakie są wady odkurzaczy workowych?

Niestety, odkurzacze workowe mają również pewne wady. Jedną z nich jest mała skuteczność w pochłanianiu kurzu, alergenów, bakterii i roztoczy, dlatego nie będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na alergie. Oprócz tego, jeśli odkurzacz posiada worki materiałowe, zachodzi konieczność ich regularnego opróżniania, przez co zwiększa się kontakt człowieka z zabrudzeniami. Worki po jakimś czasie się zużywają i stają się nieszczelne, dlatego istnieje ryzyko, że niektóre zanieczyszczenia wydostaną się na zewnątrz lub przedostaną do silnika i uszkodzą urządzenie. W przypadku worków papierowych, takie niebezpieczeństwo jest znacznie mniejsze. Są one jednorazowe, dlatego po zapełnieniu wyrzucamy je od razu do kosza. Jednak, korzystanie z worków papierowych wiąże się z dodatkowymi kosztami. Należy również pamiętać, że siła ssąca odkurzacza będzie uzależniona od stopnia zapełnienia worka – im pełniejszy worek, tym odkurzacz gorzej będzie wciągał zabrudzenia.

 

 

Odkurzacze bezworkowe i ich zalety

Odkurzacze bezworkowe posiadają wiele zalet. Jednak, aby móc przedstawić ich zalety, musimy najpierw przybliżyć ich sposób działania. Modele bezworkowe zasysają powietrze i zanieczyszczenia, a następnie dzięki systemowi cyklonowemu odwirowują brud i wydmuchują czyste powietrze do pomieszczenia. Wszelkie zabrudzenia wpadają do specjalnego pojemnika, który należy opróżnić po zakończonej pracy. Taki system sprawia, że modele bezworkowe dobrze radzą sobie z pochłanianiem kurzu i roztoczy, są dokładniejsze niż odkurzacze workowe i wydmuchują do pokoju czystsze powietrze. Wszystko to sprawia, że z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez alergików. Należy dodać, że zapełnienie pojemnika w żaden sposób nie wpływa na moc urządzenia. Dużym atutem modeli bezworkowych jest ich tania eksploatacja, ponieważ nie wymagają stosowania worków. Warto mieć na uwadze, że na rynku dostępne są odkurzacze bezworkowe wyposażone w filtr wodny.

Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze bezworkowe – wady

Korzystając z odkurzacza bezworkowego, w pierwszej kolejności dostrzeżemy, że jest on większy i przede wszystkim cięższy niż tradycyjny odkurzacz workowy. Jest to spowodowane jego konstrukcją, a także posiadaniem zbiornika na zanieczyszczenia. Do wad takich urządzeń możemy zaliczyć również wysoką cenę, jednak jest to wydatek jednorazowy, a dodatkowo nie ponosimy kosztów zakupu worków. Wbrew pozorom, koszt zakupu wcale nie jest największą wadą odkurzaczy bezworkowych. Jako największą wadę, użytkownicy wskazują konieczność mycia pojemnika po każdym użyciu odkurzacza. Zbiornik należy opróżnić, dokładnie wyczyścić i wysuszyć, aby nie dopuścić do rozwoju grzybów i bakterii. Czyszczenie pojemnika naraża więc nas na kontakt z drobnoustrojami i zanieczyszczeniami.

Produkty powiązane
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS