% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Odkurzacz pionowy z kablem czy bez? Który wybrać?

Odkurzacze pionowe mają wiele zalet. Są wygodne w użytkowaniu, nie wymagają schylania się i mają kompaktowe wymiary, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej osób decyduje się zamienić tradycyjny odkurzacz na model pionowy. Należy jednak pamiętać, że jest on dostępny w dwóch wersjach. Zastanówmy się zatem, który wybrać: odkurzacz pionowy z kablem czy bez?

Odkurzacz pionowy - konstrukcja, sposób działania i zastosowanie

Odkurzacz pionowy znacznie różni się od zwykłego pod względem konstrukcji. Wyglądem przypomina nieco froterkę do parkietu. Taki odkurzacz nie ma elastycznej rury, tylko sztywny element. Brakuje mu dużej obudowy. Niewielki rozmiar jest jednak dużą zaletą odkurzacza pionowego, ponieważ pozwala na przechowywanie w dowolnym miejscu, a także ułatwia manewrowanie podczas sprzątania. Odkurzacze pionowe są szczególnie cenione za wygodną obsługę. Nie wymagają bowiem schylania się podczas pracy, dzięki czemu będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Tego rodzaju odkurzacze często mają w zestawie dodatkowe końcówki, co umożliwia odkurzanie różnych powierzchni, m.in.: mebli tapicerowanych, parkietu, dywanów czy zakamarków.

 
odkurzacz pionowy - konstrukcja
 

Wśród odkurzaczy pionowych znajdziemy modele wyposażone w tradycyjne worki na zanieczyszczenia oraz pojemniki na kurz. Oferta tych pierwszych jest jednak dość ograniczona. Zdecydowana większość odkurzaczy pionowych ma specjalne pojemniki, do których trafiają kurz, sierść zwierząt, włosy i inne zanieczyszczenia. Takie odkurzacze bezworkowe nazywane są cyklonowymi - pracują pod wpływem ruchu powietrza, który wytwarza siłę odśrodkową. To właśnie dzięki temu zanieczyszczenia zbierają się w pojemniku. Po zakończonym odkurzaniu zbiornik wystarczy opróżnić nad koszem. Warto też od czasu do czasu go umyć. Warto dodać, że odkurzacz bezworkowy przez cały czas pracuje z jednakową mocą ssącą, nawet przy zapełnionym zbiorniku.

Odkurzacze pionowe

Odkurzacz pionowy przewodowy - wady i zalety

Odkurzacze pionowe różnią się także sposobem zasilania. Klasyczne modele wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego. Z jednej strony jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ zapewnia stałe zasilanie. Z takiego odkurzacza będziemy mogli skorzystać w dowolnym momencie - wystarczy, że podłączymy go do prądu. Jednak z drugiej strony, odkurzacz sieciowy ogranicza nasze pole działania. Wiąże się to z koniecznością przepinania wtyczki z jednego gniazdka do drugiego, co przekłada się na niewygodną obsługę. 

 
odkurzacz pionowy z kablem
 

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy - plusy i minusy

Konsumenci o wiele częściej sięgają po pionowe odkurzacz bezprzewodowe. Takie modele mają wbudowane pojemne akumulatory, dzięki czemu nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Zapewnia to łatwą i wygodną obsługę, ponieważ kable nie ograniczają naszych ruchów. Takie odkurzacze są lekkie i poręczne. Poza tym zazwyczaj są tak skonstruowane, aby po wyjęciu można było z nich korzystać tak jak z odkurzaczy ręcznych. Wystarczy odłączyć teleskopową rurę, by móc odkurzyć kanapę i fotele czy tapicerkę w samochodzie.

 
Odkurzacz pionowy Amica VM 9001

Źródło: www.amica.pl

 

Niestety to, co jest zaletą odkurzacza bezprzewodowego, jest jednocześnie uznawane za jego wadę. Chodzi o to, że akumulator ma ograniczoną żywotność baterii - w zależności od modelu można nim odkurzać od kilkunastu do nawet 60 minut. Niestety może się zdarzyć tak, że akumulator wyczerpie się w trakcie sprzątania i trzeba będzie podłączyć go do ładowania. W takiej sytuacji nie będziemy mogli dokończyć odkurzania. 

Odkurzacz pionowy z kablem czy bez? Podobieństwa i różnice

 
 

Pionowy odkurzacz przewodowy

Pionowy odkurzacz akumulatorowy

Moc ssania 

Odkurzacze na kablu wymagają podłączenia do prądu, dzięki czemu mogą mieć większą moc niż modele bezprzewodowe, dzięki czemu będą pracować szybciej i efektywniej. Nie jest to jednak regułą.

Najlepsze odkurzacze przewodowe bez problemu dorównają modelom przewodowym. Wart zatem wybrać model z baterią litowo-jonową o wysokim napięciu i innowacyjną technologią silnika, co zapewni lepsze wyniki odkurzania.

Elastyczność działania

Odkurzacze przewodowe są cięższe, a przez to, że wymagają podłączenia do gniazdka, są mało komfortowe w użytkowaniu.

Modele bezprzewodowe są bardzo lekkie. Brak kabla sprawia, że taki odkurzacz nadaje się do sprzątania różnych powierzchni - podłóg, dywanów, mebli, szczelin, samochodu, a nawet sufitu. 

Zbiornik na zanieczyszczenia

Odkurzacze z przewodem mogą mieć zarówno worki, jak i zbiorniki na zanieczyszczenia. Worki będą lepszym rozwiązaniem dla alergików - po skończonym odkurzaniu wystarczy wyrzucić je do kosza, bez kontaktu z potencjalnymi alergenami. Mają dodatkowo filtr HEPA, dzięki któremu do pomieszczenia wydmuchiwane jest czyste powietrze.

Odkurzacze akumulatorowe zawsze wyposażone są w zbiorniki na kurz. Mają też filtry HEPA.

Czas odkurzania

O ile nie dojdzie do awarii prądu, odkurzaczami sieciowymi możemy odkurzać w dowolnym momencie i tak długo, jak zechcemy.

Odkurzacze akumulatorowe działają na wbudowanych akumulatorach, które mają ograniczoną żywotność

 

Odkurzacz pionowy z kablem czy bez - który lepszy?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, czy wybierzemy odkurzacz pionowy z kablem czy bez, będzie uzależnione wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. Jeśli mamy niewielkie mieszkanie z małą ilością dywanów, z pewnością dobrym wyborem będzie odkurzacz pionowy akumulatorowy. Jego bateria wytrzyma na tyle długo, abyśmy mogli spokojnie odkurzyć całe mieszkanie i wszystkie jego zakamarki. Co więcej, taki model doskonale sprawdzi się do szybkiego odkurzania, np. okruchów z kanapy, sierści zwierząt z dywanu czy tapicerki samochodowej. Natomiast odkurzacz pionowy na kabel będzie dobrym wyborem do dużych domów, w których jest wiele dywanów, mieszkają dzieci i zwierzęta. Taki odkurzacz wertykalny dobrze poradzi sobie z odkurzeniem dużych i wymagających powierzchni.

 
odkurzacz pionowy bez kabla
 

Jaki kupić odkurzacz pionowy?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza pionowego? Przede wszystkim na jego moc ssania, ponieważ to właśnie ona w dużej mierze wpływa na skuteczność pochłaniania zanieczyszczeń. Jeśli chcemy, aby odkurzacz służył nam do sprzątania różnych powierzchni, sprawdźmy, jakie akcesoria oferuje w zestawie.

Osobom, które zdecydują się na zakup odkurzacza pionowego, polecamy model Amica VM 8011, który działa bez kabla. To praktyczny odkurzacz o mocy wejściowej 120 W, wyposażony w zbiornik na kurz o pojemności 0,35 l. Odkurzacz może działać do 20 minut, a czas ładowania jego akumulatora wynosi do 3 godzin. Oprócz elektroszczotki, która nadaje się zarówno do odkurzania podłóg, jak i do dywanów odkurzacz Amica w zestawie ma ssawkę do szczelin oraz małą ssawkę, która pozwala zadbać o czystość tapicerki meblowej i samochodowej. Stację ładowania można zamontować na ścianie lub szafie i komfortowo przechowywać odkurzacz wraz ze wszystkimi akcesoriami. 

 

 

Odkurzacz pionowy czy robot sprzątający?

Odkurzacze pionowe różnią się od robotów sprzątających pod względem konstrukcji, wielkości, sposobu działania i skuteczności odkurzania. Modele automatyczne mają kompaktowe rozmiary i same poruszają się po mieszkaniu, wciągając do zbiornika napotkane na drodze kłęby kurzu, ziarenka piasku czy inne zanieczyszczenia. 

Roboty sprzątające dobrze sprawdzą się jednak w przestronnych, minimalistycznych pomieszczeniach o stosunkowo prostych kształtach. W gęsto umeblowanych mieszkaniach mogą mieć za to duże problemy ze sprawnym nawigowaniem. Natomiast na korzyść odkurzaczy pionowych przemawia ich uniwersalność. Przeważnie są to sprzęty 2w1, dzięki czemu z ich pomocą odkurzymy praktycznie wszystkie powierzchnie w domu. 

Trudno jest zatem wskazać, który odkurzacz lepiej sprawdzi się w domu, ponieważ wiele zależy od naszych wymagań i warunków lokalowych. Te dwa modele idealnie się uzupełniają, więc stanowiłyby najlepszy duet do sprzątania mieszkania. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS