% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Odkurzacz stojący – co to jest?

Odkurzacz jest niezbędnym urządzeniem w każdym domu, ponieważ pozwala utrzymać podłogi i dywany w czystości. Jednym z ciekawszych modeli na rynku jest odkurzacz stojący. Zapewnia on wysoką efektywność odkurzania, a przy tym jest bardzo wygodny w obsłudze. Czym się charakteryzuje taki odkurzacz? Jakie rodzaje dostępne są na rynku?

Czym jest odkurzacz stojący?

Odkurzacze pionowe często określane są mianem stojących. Wyglądem przypominają elektryczne szczotki do czyszczenia parkietu. Nie mają zatem gabarytowej obudowy i długiego, elastycznego węża, jak ma to miejsce w klasycznych odkurzaczach workowych lub bezworkowych. Zamiast tego mają długą, sztywną rurę, na której końcu montuje się szczotkę. Poza tym wyposażone są w kompaktową obudowę, w której zamknięte są najważniejsze elementy, czyli silnik, bateria, filtr oraz pojemnik lub worek na zanieczyszczenia. Dostępne są również odkurzacze pionowe z funkcją mycia, czyli takie, które jednocześnie odkurzają podłogę i myją ją na mokro.

Odkurzacze pionowe są bardzo wygodne w obsłudze, ponieważ są zwrotne, z łatwością dojeżdżają w trudno dostępne miejsca, a do tego nie wymagają ciągłego schylania się w czasie pracy. Ich ergonomiczna budowa sprawia, że sprawdzą się w każdym mieszkaniu.

Mimo że nazwy „odkurzacze pionowe” i „odkurzacze stojące” są stosowane zamiennie, trzeba zaznaczyć, że tylko niektóre dostępne na rynku modele pionowe są w stanie samodzielnie stać, bez opierania o ścianę czy meble. Samostojąca konstrukcja sprawia, że można bez problemu zaparkować odkurzacz w pionie w dowolnym miejscu, nawet na środku pokoju. Producenci różnie określają taką konstrukcję – u marki Beko jest to funkcja SelfStand, a Bosch i Electrolux stosują po prostu określenie „samostojąca konstrukcja”. Wszystkie modele pionowe typu 2w1 mają samostojącą konstrukcję, natomiast znacznie rzadziej ta funkcja występuje w odkurzaczach z silnikiem przy rączce.

 
odkurzacz samostojący

Źródło: hoover.pl

 

Odkurzacz samostojący – przykładowe modele:

 • Odkurzacz pionowy Beko VRT61814VR,

 • Odkurzacz pionowy Electrolux Pure Q9 PQ91-ANIMA,

 • Odkurzacz pionowy Electrolux WQ61-40OG,

 • Odkurzacz pionowy Bosch Athlet ProSilence BCH86SIL1,

 • Odkurzacz pionowy Bosch Athlet ProAnimal BCH86PET1,

 • Odkurzacz pionowy Bosch BBH6PARQ,

 • Odkurzacz pionowy Hoover FREEMOTION FM216LI011,

 • Odkurzacz Bosch BBH32101.

 

 

Odkurzacz stojący – z workiem czy bez?

Wśród odkurzaczy pionowych znajdziemy zarówno modele workowe, jak i bezworkowe. Oferta tych pierwszych jest jednak mocno ograniczona. Producenci zdecydowanie częściej wyposażają swoje odkurzacze w zbiorniki na zanieczyszczenia, które można łatwo opróżnić nad koszem na śmieci. Taki odkurzacz bezworkowy pracuje pod wpływem ruchu powietrza, który wytwarza siłę ośrodkową – w taki sposób zanieczyszczenia gromadzą się w zbiorniku. Ze względu na taki sposób działania, odkurzacze bezworkowe nazywane są cyklonowymi

Odkurzacz stojący akumulatorowy czy z kablem?

Odkurzacze pionowe różnią się też sposobem zasilania. Możemy zatem wyróżnić odkurzacz przewodowy i bezprzewodowy. Ten pierwszy to tradycyjny model na kabel, czyli taki, który podłącza się do gniazdka elektrycznego. Kiedyś cieszył się dużą popularność wśród użytkowników, jednak teraz, gdy powszechnie dostępne są odkurzacze akumulatorowe, modele z kablem praktycznie przestały istnieć.

Zdecydowanie najwięcej na rynku jest odkurzaczy pionowych, które działają bezprzewodowo. Mają one wbudowane pojemne akumulatory, które zapewniają kilkadziesiąt minut działania – w najtańszych modelach jest to ok. 25 minut, a w najdroższych nawet 60 minut. Gdy akumulator się rozładuje, wystarczy go ponownie naładować. Taki odkurzacz akumulatorowy jest bardzo wygodny w obsłudze, ponieważ nie wymaga przepinania kabla z jednego gniazdka do drugiego. Poza tym kabel nie ogranicza naszych ruchów i nie przeszkadza w odkurzaniu.  

 
jaki wybrać odkurzacz stojący

 

Odkurzacze pionowe

Jak przechowywać stojący odkurzacz?

Mimo tego, że odkurzacze pionowe cechują się designerskimi kształtami, kolorami i w niczym nie przypominają ciężkich odkurzaczy workowych, niewiele osób chce przechowywać je na widoku. Na szczęście zostały one tak zaprojektowane, że można je bez problemu przechowywać w pozycji pionowej. Dzięki temu mogą stać w dowolnym miejscu, np. w rogu przedpokoju czy schowane za zasłoną. 

Producenci do każdego modelu dodają specjalny stojak na odkurzacz, dzięki któremu utrzymuje on pionową pozycję. Jest to jednocześnie stacja ładująca, a więc taki stojak powinien być cały czas podłączony do prądu. Zalecane jest przechowywanie odkurzacza w taki sposób, ponieważ pozwala to wydłużyć żywotność zamontowanego w nim akumulatora. Tego typu baterie znacznie bardziej tracą na pojemności, gdy są rozładowane prawie do zera, niż wtedy, gdy są podłączone do stacji ładującej.

W zależności od producenta i modelu dostępne są różne rodzaje stojaków na odkurzacze stojące. Do najpopularniejszych należą:

 • Uchwyty do mocowania na ścianie – są połączone z ładowarką i przeznaczone do zamontowania do ściany lub szafy. Jest to powszechnie stosowane rozwiązanie przez wielu producentów odkurzaczy pionowych, np. przez markę Bosch, Amica, Hoover, Samsung czy Gorenje.

 
uchwyt do mocowania na ścianie do odkurzacza Bosch

Źródło: bosch-home.pl

 
 • Stojaki przykręcane – układa się je na podłodze, ale dodatkowo przykręca do ściany, co ma zapewnić stabilność i zapobiec przesuwaniu się stacji ładującej.  

 • Wolnostojące stojaki – mają wbudowaną stację ładującą. Nie wymagają przykręcania do ściany, więc można je ustawić w dowolnym miejscu. Służą nie tylko jako stojak dla odkurzacza, ale również jako miejsce do przechowywania akcesoriów. Takie rozwiązanie znajdziemy m.in. w odkurzaczu Samsung Jet 90 premium

 
stacja wolnostojąca do odkurzacza Samsung

Źródło: samsung.com

 
 

Ile kosztuje odkurzacz stojący?

Ceny odkurzaczy pionowych są mocno zróżnicowane. Wpływ na to ma wiele czynników, m.in. konstrukcja odkurzacza, moc, akcesoria w zestawie, a także dodatkowe funkcje, jak np. funkcja mopowania. Najprostsze modele są najtańsze, może je kupić za ok. 300-400 zł. Takie modele sprawdzą się w małych mieszkaniach albo jako uzupełnienie klasycznego odkurzacza workowego. Najdroższe odkurzacze pionowe kosztują nawet 3000 zł. Są one bogato wyposażone i oferują długi czas pracy, więc doskonale sprawdzą się dla wymagających użytkowników. Jednak największą popularnością cieszą się modele w cenie od 500 do 1000 zł.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS