Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora?

[Aktualizacja 18.12.2023]

Obecnie, rynek naszpikowany jest nowoczesnymi modelami telewizorów, które oferują znacznie więcej niż tylko oglądanie wiadomości, filmów czy seriali. W przypadku telewizorów bardzo ważne są ich parametry – wielkość, rodzaj ekranu i rozdzielczość. Jak więc wybrać najlepszy telewizor? Czym się kierować przy jego zakupie?

 

O czym przeczytasz w tym poradniku?

  • Oferta telewizorów dostępnych na rynku jest ogromna, przez co trudno jest zdecydować się na konkretny model. Parametry najczęściej brane pod uwagę przy wyborze telewizora to przekątna ekranu i rozdzielczość. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
  • Gdzie można znaleźć szeroką gamę telewizorów?

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora?

Wybór odpowiedniego telewizora do ważna decyzja. W końcu stanie się on centrum multimedialnym w domu, zapewniając rozrywkę całej rodzinie. Na rynku znajdziemy odbiorniki w różnych przedziałach cenowych. Bez problemu kupimy zarówno niewielki 32-calowy ekran, jak i duży telewizor 55-calowy. Kupując telewizor, należy zatem zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, rozmiar i rozdzielczość, jakość obrazu oraz funkcjonalność. Jeśli przeanalizujemy wszystkie najważniejsze kwestie, z pewnością uda nam się wybrać telewizor, który spełni nasze potrzeby.

Telewizory

Jaki rozmiar telewizora?

Wybierając nowy telewizor do domu, w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę jego rozmiar, gdyż ma on bardzo duże znaczenie. Nie oznacza to jednak, że od razu musimy kupować największy model, jaki znajdziemy w sklepie. Szukając wymarzonego telewizora, powinniśmy zastanowić się, w jakim pokoju będzie stał i jaka będzie jego odległość od kanapy czy fotela. Te dwa czynniki w dużym stopniu pomogą określić, jaką powinniśmy wybrać przekątną telewizora, aby komfortowo oglądać filmy, seriale, mecze czy programy telewizyjne.

Warto kierować się zasadą, że im mniejsza rozdzielczość telewizora, tym z dalszej odległości można na niego patrzeć. Aby obliczyć optymalną odległość między kanapą a odbiornikiem, można skorzystać z kalkulatora odległości od TV. Przyjmuje się, że w telewizorach Full HD na jeden cal przekątnej przypada od 4 do 4,5 cm odległości. Natomiast w przypadku ekranów 4K na jeden cal przypada 2,1 cm odległości. Jeśli zatem odległość wynosi około 181 cm, możemy postawić na telewizor 43 cale o rozdzielczości Full HD. Możemy też zdecydować się na telewizor 4K - to znacznie lepszy wybór do dużych pomieszczeń. Taki ekran jest jednak bardziej szczegółowy, więc można na niego patrzeć ze stosunkowo niedużej odległości. Jeśli zatem mamy 181 cm odległości, z powodzeniem możemy zdecydować się na telewizor 55 cali o rozdzielczości 4K.

Należy jednak pamiętać, że powyższe to jedynie schemat, który ma nam pomóc w wyborze przekątnej ekranu. Wybierając rozmiar telewizora, powinniśmy także kierować się indywidualnymi odczuciami - najważniejsze jest, aby nasz wzrok obejmował cały ekran, bez rozglądania się na boki.

 

telewizor-na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze.jpg [74.57 KB]

 

Rodzaj matrycy

Telewizory mają różnego rodzaju matryce i ekrany. Dlatego kolejnym ważnym parametrem, jaki warto wziąć pod uwagę, jest rodzaj wyświetlacza. Producenci najczęściej stosują następujące technologie wyświetlania obrazu: LCD, LED, QLED i OLED. Większość dostępnych modeli to telewizory LCD, które mają ekrany ciekłokrystaliczne. Kiedyś dla podświetlenia stosowano w nich świetlówki CCFL, zaś teraz wykorzystuje się diody LED – stąd wzięły się telewizory LED. Są one cienkie, lekkie i pobierają mniej prądu. Jednak ich największą zaletą jest to, że występują w niemal wszystkich rozmiarach.

Kolejnym rodzajem matrycy jest QLED. To nic innego jak ekran LED, wykorzystujące technologię kropki kwantowej. Są to nanocząsteczki, które emitują różne kolory w zależności od swojej wielkości. Telewizory QLED oferuję żywe i bardzo dobrze odwzorowane kolory, bliskie tym w rzeczywistości. Poza tym cechują się wysokim poziomem jasności, więc zapewnią dobrą jakość obrazu nawet w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach.

W sprzedaży dostępne są także panele OLED. Wykorzystuje on pojedyncze organiczne diody LED, które same emitują światło, dzięki czemu otrzymujemy głęboką czerń i doskonałe odwzorowanie kolorów. Telewizory OLED występują tylko w dużych rozmiarach i są bardzo kosztowne – ich ceny wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy również mieć na uwadze, że panele OLED mogą się łatwo wypalić, jeśli przez długi czas będą wyświetlać stały element obrazu, np. logo czy pasek.

 

Rozdzielczość telewizora - przegląd modeli

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora? Kolejny podstawowy parametr wyboru telewizora to rozdzielczość. Oznacza ona liczbę pikseli znajdujących się w jednej linii pionowej i poziomej. Dostępne na rynku telewizory mają rozdzielczość HD Ready, Full HD oraz 4K Ultra HD. Powoli zaczynają się pojawiać również telewizory 8K, jednak są one obecnie bardzo kosztowne. Poza tym nadawcy nie wyświetlają treści w tak wysokiej rozdzielczości, więc ich zakup nie jest na razie potrzebny.

Telewizory HD Ready mają rozdzielczość 1280 × 720 pikseli i są coraz rzadziej stosowane. Zwykle taką rozdzielczość mają telewizory o niewielkiej przekątnej, od 19 do 32 cali. Z kolei Full HD to format 1920 × 1080 pikseli, który obecnie uznawany jest za standard. Telewizory Full HD mają ostrzejszy i wyraźniejszy obraz w porównaniu z odbiornikami HD. Co ważne, w cyfrowej telewizji właśnie w tym standardzie nadawane są filmy, seriale i programy. TV FHD nadają się nie tylko do oglądania telewizji, lecz także do grania na konsoli. O wiele większą rozdzielczość oferują telewizory 4K - 3840 × 2160 pikseli. Jest to standard przyjmowany przez producentów filmowych i w salach kinowych. Wybierając telewizor 4K, otrzymujemy o wiele lepszy obraz - ostrzejszy, pozwalający dostrzec większą liczbę szczegółów. Poza tym rozdzielczość 4K często ma powiązanie z HDR, czyli High Dynamic Range. Dzięki temu obraz cechuje się większą paletą barw i bardziej rzeczywistym odwzorowaniem kolorów. Co ważne, telewizor z HDR-em sprawia, że ciemne piksele stają się jeszcze ciemniejsze, a te jasne - jaśniejsze. Zapewnia to wysokiej jakości obraz.

 

Telewizor Sharp 43FH2EA 43" LED Full HD Android TV
1299.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1199.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

1299.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Telewizor płaski ekran czy zakrzywiony?

Już jakiś czas temu na rynku pojawiły się telewizory Curved, czyli modele z zakrzywionym ekranem. Krzywizna oferuje lepsze kąty widzenia, a obraz ma większą głębię i jest bardziej szczegółowy, przez co użytkownik ma wrażenie, że obraz otacza go z każdej strony. Taki ekran zapewnia najlepsze wrażenia osobom siedzącym naprzeciwko, dlatego będzie odpowiedni do seansów dla jednej lub dwóch osób. Dlatego, jeśli telewizor ma służyć całej rodzinie, lepiej postawić na model z płaskim ekranem i o dużej przekątnej. Do salonu warto wybierać przynajmniej telewizory 50 cali.

 

System Smart TV

Przekątna, matryca i rozdzielczość to podstawowe parametry wyboru telewizora. Jednak, aby telewizor zapewniał rozrywkę całej rodzinie, należy też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest Smart TV, czyli technologia, która przekształca odbiorniki w wielofunkcyjne centra rozrywki. Smart TV to nie tylko urządzenie do oglądania telewizji. Dzięki oprogramowaniu Smart telewizor ten umożliwia przeglądanie Internetu, korzystanie z aplikacji, gier, serwisów streamingowych jak Netflix, YouTube czy HBO Max, a także połączenie z innymi urządzeniami smart home. To kompleksowe rozwiązanie dla nowoczesnego domu.

Każdy Smart TV działa na systemie operacyjnym, który odpowiada za jego funkcjonalność i interfejs użytkowania. Producenci telewizorów wykorzystują różne systemy operacyjne, które mają unikalne cechy i możliwości. Do najpopularniejszych należą: Tizen TV, WebOS TV, Android TV czy Google TV.

  • Tizen TV - to autorski system marki Samsung. Stanowi podstawę platformy Smart Hub, która jest bazą dla kilkuset aplikacji. System Tizen jest stabilny, płynny i łatwy w obsłudze. Można go też połączyć z innymi urządzeniami Samsung, np. ze smartfonami lub tabletami i przesyłać obraz oraz dźwięk na duży ekran telewizora.
  • WebOS TV - to system stworzony przez markę LG. Jest on najszybszy w działaniu ze wszystkich systemów operacyjnych w telewizorach. Do jego obsługi wykorzystuje się pilot Magic Remote ze specjalnym joystickiem.
  • Android TV - to bardzo popularny system operacyjny. Zapewnia dostęp do ogromnej bazy aplikacji, które można pobrać ze Sklepu Play. Znajdziemy go w telewizorach takich marek jak: Philips, Sony, Sharp czy Manta.
  • Google TV - działa w oparciu o Androida. Jednak działa płynniej i wydajniej, a do tego jest bardziej intuicyjny w obsłudze. Ze względu na to, że Google TV działa w oparciu o Androida, znajdziemy w nim wiele podstawowych funkcji tego systemu. Oznacza to, że aplikacje nadal można pobierać ze Sklepu Play.

Telewizor Smart jest niezbędnym elementem każdego nowoczesnego domu, gdyż zapewnia dostęp do szerokiej gamy rozrywek i usług.

 

na-co-zwrocic-uwage-przyw-wyborze-telewizora.jpg [268.79 KB]

 

Dodatkowe funkcje w telewizorze

Wybierając telewizor, pamiętajmy o funkcjach, które poprawiają jakość ekranu i dźwięku oraz wpływają na komfort użytkowania. Wiodące technologie to przede wszystkim Dolby Vision i Dolby Atmos. Ta pierwsza technologia jest odpowiedzialna za zapewnienie większej ilości kolorów oraz wzrost głębi obrazu. Szacuje się, że modele wykorzystujące tę technologię mogą wyświetlać nawet 68 miliardów barw. Z kolei Dolby Atmos to technologia dźwięku przestrzennego, która pozwala wzbogacić efekt przestrzenny o dźwięki dobiegające z góry. Dzięki niej soundbar i zewnętrzne głośniki nie są konieczne.

Wysokiej jakości telewizor powinien mieć też funkcję HDR. Pozwala ona na zwiększenie rozpiętości pomiędzy bardzo ciemnymi i jasnymi punktami na ekranie. Dzięki niej obraz zyskuje na naturalności i jest w stanie bardziej oddać wizję twórców filmów i gier. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać telewizor nie tylko do oglądania filmów, ale również do grania w gry na konsoli, musimy zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania ekranu. Określa ona liczbę odświeżeń obrazu na ekranie na sekundę. Przykładowo wyświetlacz z częstotliwością odświeżania obrazu 60 Hz zaktualizuje ekran 60 razy na sekundę. Do gier najlepiej wybrać telewizor z częstotliwością odświeżania na poziomie 100 Hz. Wówczas obraz będzie płynniejszy i wyraźniejszy, bez rozmytych scen, co znacznie poprawi komfort gry.

 

W jakim sklepie kupić telewizor?

Istnieje mnóstwo sklepów, które oferują telewizory. Zachęcamy jednak do zakupu telewizorów w naszym sklepie internetowym Max Elektro. Oferujemy duży wybór modeli - zarówno tych budżetowych, jak i klasy premium. Znajdziecie u nas małe telewizory 19-calowe z DVB-T2, które świetnie sprawdzą się do kuchni oraz duże i nowoczesne telewizory do salonu, wyposażone w wiodące technologie poprawy jakości obrazu i dźwięku. Zakupy w naszym sklepie są łatwe, wygodne i w pełni bezpieczne.

 

Jak wybrać telewizor? Podsumowanie

Jeśli weźmiemy pod uwagę tych kilka porad, wybór odpowiedniego telewizora stanie się znacznie łatwiejszy. Pamiętajmy również o tym, aby porównać parametry najczęściej występujące w specyfikacjach różnych modeli telewizorów. Dużą pomocą w podjęciu decyzji może okazać się ranking telewizorów, prezentujący najpopularniejsze lub najlepiej oceniane przez użytkowników urządzenia.

Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, możemy dokonać świadomego wyboru telewizora, który najlepiej odpowie na nasze indywidualne potrzeby i preferencje, zapewniając optymalne doświadczenie rozrywkowe w domowym zaciszu.

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS