% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak duży telewizor kupić do salonu, sypialni i pokoju dziecka?

Zastanawiasz się, jak duży telewizor kupić do swojego mieszkania? Wybór optymalnej wielkości ekranu nie jest łatwy i może przysporzyć wielu kłopotów podczas zakupu. Należy jednak kierować się nie tylko własnymi preferencjami, ale również rozdzielczością i wielkością pomieszczenia. Pomożemy Ci dobrać odpowiednią wielkość telewizora do salonu, sypialni i pokoju dziecięcego. 

Z jakiej odległości oglądać telewizję?

Bezpieczna odległość od telewizora to jedna z najważniejszych kwestii, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze odbiornika. Dzięki temu będziemy mogli czerpać pełną przyjemność z oglądania ulubionych filmów, a przy tym nie nadwyrężymy swojego wzroku. Właśnie dlatego tak wiele osób zadaje sobie pytanie: „jak duży telewizor kupić?”. Trudno jest podać jednoznaczną odpowiedź, gdyż na wielkość telewizora wpływa wiele czynników. Jak podają producenci, optymalna odległość od telewizora to trzykrotność przekątnej ekranu. Wystarczy więc zmierzyć, jaka odległość dzieli kanapę od miejsca, w którym chcemy ustawić telewizor, a następnie podzielić otrzymaną wartość przez trzy. Z racji tego, że jest to wynik w centymetrach, musimy go jeszcze zamienić na cale. Tak, więc jeśli nasza odległość wynosi 300 cm, to spokojnie będziemy mogli ustawić w pokoju telewizor o przekątnej 39 cali. Należy jednak pamiętać, że takie kalkulatory dają nam jedynie wartość poglądową i wiele zależy też od naszych preferencji.

 

Odległość a rozdzielczość ekranu – konfigurator odległości

Ustalając bezpieczną odległość między telewizorem a kanapą, powinniśmy również wziąć pod uwagę rozdzielczość telewizora. Podstawowa zasada głosi bowiem, że im mniejszą rozdzielczość ma telewizor, tym z większej odległości powinniśmy na niego patrzeć. Jeśli zdecydujemy się na zakup telewizora Full HD, powinniśmy pomnożyć liczbę jego cali przez współczynnik 4,2. Wtedy uzyskamy minimalną odległość, w jakiej telewizor powinien znaleźć się od kanapy. W przypadku telewizorów z rozdzielczością 4K współczynnik spada do wartości 2,1. Korzystając z takiego kalkulatora, możemy obliczyć, że 65-calowy telewizor o rozdzielczości 4K, powinien zostać umieszczony co najmniej 137 cm od miejsca, z którego będziemy oglądać telewizję. Jednak tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele zależy od naszych preferencji. Choć z początku może nam się wydawać, że kupiliśmy za duży telewizor, po kilku dniach przyzwyczaimy się do niego na tyle, że będzie wydawał się nawet zbyt mały.

 

 

Jak duży telewizor w salonie?

Salon jest reprezentacyjnym pomieszczeniem w naszym domu i zazwyczaj miejscem, w którym oglądamy telewizję czy gramy w gry na konsoli. To tam najwięcej czasu spędzamy z rodziną i przyjmujemy gości. Właśnie dlatego w salonie powinien znaleźć się duży telewizor, który pozwoli wygodnie śledzić wydarzenia na ekranie sporej liczbie osób. Kiedyś za duże telewizory były uznawane odbiorniki o przekątnej 32 cali. Teraz wiele osób ma w swoich salonach 55-calowe ekrany i żałuje, że nie zakupiło jeszcze większych. Musimy się jednak liczyć z tym, że te naprawdę duże 65- lub 75-calowe ekrany, to już spory wydatek. Jeśli więc mamy ograniczony budżet, powinniśmy dobrze zastanowić się, czy nie lepiej kupić mniejszy telewizor, oferujący lepszą jakość ekranu, np. OLED 4K. Jeśli jednak zależy nam na jak największym telewizorze w stosunkowo niskiej cenie, będziemy musieli pogodzić się z jego słabszymi parametrami. 

Telewizory

Jak duży telewizor kupić do sypialni?

Mimo że sypialnia jest miejscem przeznaczonym do snu i odpoczynku, coraz częściej decydujemy się umieścić w niej telewizor. Przekonuje nas wizja oglądania wieczorem ulubionego serialu, leżąc wygodnie w łóżku. Dodatkowo nie musimy się martwić, że zaśniemy podczas oglądania, w końcu jesteśmy już w swoich piżamach. Wybierając telewizor do sypialni, powinniśmy kierować się takimi samymi zasadami, co w przypadku telewizora do salonu. Ważna będzie więc wielkość sypialni oraz odległość umieszczenia telewizora od łóżka. Jeśli mamy duży pokój, spokojnie możemy rozglądnąć się za telewizorami o przekątnej nawet do 55 cali. Natomiast w przypadku niewielkich sypialni, w zupełności wystarczą mniejsze, 40- albo nawet 32-calowe telewizory. Z racji tego, że telewizję będziemy oglądać w pozycji leżącej, warto zamontować telewizor na ścianie tak, abyśmy mogli swobodnie regulować kąt nachylenia ekranu.

 

 

Jak duży telewizor kupić dla dziecka?

Umieszczenie telewizora w pokoju dziecięcym budzi spore kontrowersje. Jeśli jednak zdecydujemy się ustawić telewizor w pokoju naszej pociechy, ważne jest, abyśmy wybrali telewizor, który będzie dla niej najbardziej odpowiedni. Wybór telewizora będzie jednak uzależniony od wieku dziecka, wielkości pokoju, a także sposobu jego użytkowania. Dla małych dzieci w zupełności wystarczą niewielkie odbiorniki LCD nawet o rozdzielczości HD Ready. Natomiast starsze dzieci będą mieć już większe wymagania odnośnie do telewizora, np. mogą chcieć korzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje funkcja Smart TV. Odpowiednie dla nich mogą się okazać 32-calowe telewizory o rozdzielczości Full HD. Wiele jednak zależy od wielkości pomieszczenia i naszego budżetu. Nie zapominajmy, że przekątną ekranu należy dobrać do wielkości pokoju. Dzięki temu telewizor nie będzie przeszkadzał dziecku w czasie snu i rozpraszał jego uwagi podczas odrabiania lekcji, a równocześnie pozwoli na wygodne oglądanie bajek i ulubionych programów.

 

Produkty powiązane
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS