Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czy warto kupić telewizor 4K?

Wybór odpowiedniego telewizora do salonu wcale nie jest taką prostą sprawą. Możemy wybierać między rozdzielczością HD Ready, Full HD i 4K, która aktualnie cieszy się największą popularnością na rynku. Jeśli zastanawiasz się czy warto kupić telewizor 4K, przeczytaj nasz poradnik – być może ułatwimy Ci podjęcie właściwej decyzji.

 

Czym tak właściwie jest technologia 4K?

Ekrany 4K wyświetlają obrazy o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Oznacza to, że za jakość obrazu odpowiada osiem milionów pikseli, czyli cztery razy więcej niż w obecnych telewizorach Full HD. Dzięki temu wyświetlany obraz jest wyraźny i bardzo szczegółowy. Producenci często używają określenia Ultra HD zamiennie do terminu 4K. Jednak pojęcie Ultra HD (UHD) odnosi się do obrazu kinowego o rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli, zaś 4K do obrazu telewizyjnego o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.

 

Telewizor TCL 55P638 55" LED 4K UHD Google TV
1999.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1899.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

1999.00 zł

Zobacz szczegóły

 

ZALETY TELEWIZORÓW 4K:

  • Zdecydowanie największą zaletą telewizorów 4K jest wysoka jakość obrazu – jest on wyraźny i szczegółowy, a kolory są idealnie odwzorowane. 

  • Telewizory 4K mają cztery razy większą rozdzielczość niż modele Full HD. Dzięki podwojeniu rozdzielczości pionowej i poziomej bez problemu dostrzeżemy wszystkie szczegóły wyświetlanego obrazu.

  • Piksele na ekranie telewizora 4K są mniejsze niż w standardowych telewizorach, dlatego odbiorca może znajdować się bliżej ekranu, nie zauważając pikseli. Dzięki temu nawet do małych pomieszczeń możemy wstawić telewizor o dużej przekątnej ekranu. 

  • Telewizory 4K umożliwiają wyświetlanie obrazów 3D w jakości Full HD – wystarczy zaopatrzyć się w okulary polaryzacyjne.

  • Większość telewizorów 4K wykorzystuje funkcję upscalingu, czyli skalowania obrazu, która poprawia jakość materiałów o niższej rozdzielczości. 

  • Warto dodać, że telewizory 4K są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, np. większość dostępnych na rynku modeli posiada funkcję Smart TV.

Telewizory

WADY TELEWIZORÓW 4K:

  • Rozdzielczość 4K występuje tylko w telewizorach o dużej przekątnej – nie znajdziemy modeli 4K o rozmiarze mniejszym niż 40 cali

  • Tańsze telewizory 4K gorzej radzą sobie z wyświetlaniem obrazu ruchomego z dynamicznymi scenami niż modele z rozdzielczością Full HD. Jest to spowodowane niższą częstotliwością odświeżania obrazu. 

  • Do niedawana najpoważniejszym zarzutem przeciwko telewizorom 4K była dostępność niewielkiej bazy materiałów w tej jakości, zarówno telewizyjnych, jak i filmowych. Aktualnie bez problemu powinniśmy znaleźć treści w standardzie 4K, m.in. w aplikacjach Smart TV.

 

Czy warto kupić telewizor 4K?

Wybór telewizora 4K jest uzależniony od wielu czynników i przede wszystkim od własnych preferencji. Jeśli planujesz wymianę swojego starego telewizora kineskopowego na model z płaskim ekranem i zamierzasz korzystać z treści 4K, zakup telewizora o rozdzielczości 4K z pewnością będzie dobrym posunięciem. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej zalety i wady omawianych urządzeń, odpowiedź na pytanie: czy warto kupić telewizor 4K, jest jak najbardziej twierdząca.

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS