Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Tizen vs. Android w telewizorze – czym się różnią?

Android to jest z najpopularniejszych systemów w urządzeniach mobilnych. Zaczynał jako system dla smartfonów, ale szybko stał się również platformą dla Smart TV. Nie jest jednak dominującym systemem dla telewizorów – liderem jest Tizen od marki Samsung, a Android zajmuje dopiero szóstą pozycję w rankingu. Sprawdźmy zatem, czym się różnią oraz jakie zalety i wady mają obie platformy Smart TV.

[Aktualizacja 27.11.2023]

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

 • Zrobimy porównanie Tizen-Android. Najpierw jednak poznamy system operacyjny Android TV. Sprawdzimy, czym się charakteryzuje i jakie są jego największe zalety oraz wady.
 • Czym się charakteryzuje i jakie atuty ma system Samsung Tizen TV? Sprawdzimy też, czy ma jakieś wady.
 • Tizen vs Android TV - sprawdź tabelę porównawczą obu systemów operacyjnych. Dowiesz się, jakie są podobieństwa i różnice między tymi systemami.
 • Który system operacyjny jest lepszy? Sprawdź porównanie Tizen-Android pod kątem interfejsu, aplikacji czy dostępnych gier.
 • Jak wypada Samsung Tizen na tle innych systemów? Porównamy go m.in. z systemem Wear OS, webOS i Saphi.
 • W jakich telewizorach znajdziemy system operacyjny Tizen, a w jakich Android TV? Podamy przykładowe modele.

 

Android – najpopularniejszy system operacyjny

Na rynku systemów operacyjnych dziś niepodzielnie panuje Android – system operacyjny stworzony przez firmę Google. Jego historia rozpoczęła się w listopadzie 2007, kiedy to wydano Androida beta. Natomiast pierwsza komercyjna wersja, czyli Android 1.0 została wydana we wrześniu 2008 roku. Od tego czasu system jest stale udoskonalany, zarówno pod względem błędów, funkcjonalności, jak i zmian wizualnych. Najnowsza wersja systemu – Android 12, została wydana 4 października 2021 roku. 

 

Android TV – wady i zalety 

Android to najpopularniejszy system dostępny w urządzeniach mobilnych, m.in. w smartfonach, tabletach, smartwatchach i smartbandach, a także w nowoczesnych telewizorach Smart TV. Zapewnia wygodną obsługę i oferuje dostęp do wielu aplikacji, ale nie jest pozbawiony wad.

 

Android TV

System operacyjny Android – zalety:

 • Jest to łatwy w obsłudze system, z intuicyjnym interfejsem.

 • Android to otwarty system, dzięki czemu możemy dokonywać wielu zmian w jego obrębie, np. wgrywać nakładki i dostosowywać do swoich wymagań. 

 • System Android oferuje mnóstwo aplikacji, które są do pobrania w sklepie Google Play. Są to zarówno użytkowe aplikacje do pobrania, jak i aplikacje zapewniające rozrywkę, np. gry. Co więcej, aplikacje można pobierać i instalować nie tylko z autoryzowanego sklepu marki Google, lecz także z innych źródeł. 

 • Co ważne, system Android  TV jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi usługami oferowanymi przez markę Google, np. z pocztą Gmail, serwisem YouTube czy aplikacją Google Maps. 

 • Android oferuje wiele przydatnych widżetów, które służą do wyświetlania informacji i jednocześnie do uruchamiania programów, do których użytkownik chce mieć jak najłatwiejszy dostęp.

 • Ze względu na to, że system Android TV OS jest popularny i wykorzystywany przez wielu producentów, użytkownicy mogą wybierać spośród bogatej gamy urządzeń, dostępnych w różnych cenach. 

 • Oferuje możliwość wyszukiwania głosem w języku polskim. 

 • System Android TV ma wbudowany Chromecast, dzięki czemu można do niego łatwo przesyłać zdjęcia, pliki wideo i muzyczne. 

 
Android Smart TV

 

Źródło: sharpconsumer.pl

 

Telewizory

 

Wady systemu Android TV:

 • Ze względu na to, że system Android jest otwarty, jest też bardziej podatny na wirusy niż iOS stworzony przez Apple, który jest systemem zamkniętym, dobrze zabezpieczonym przez różne funkcje ochronne.

 • Korzystanie z aplikacji jest ograniczone przez aktualną wersję Androida. Oznacza to, że niektóre aplikacje nie będą działać na starszych wersjach systemu.

 • W wielu aplikacjach w Androidzie wyświetlana jest zbyt duża liczba reklam, co bywa irytujące dla użytkowników.

 • Aby móc korzystać z tego systemu, konieczne jest założenie konta Google

 

Tizen TV – co to jest?

Tizen to system operacyjny, który istnieje już od dłuższego czasu. Został stworzony w wyniku ewolucji systemu o nazwie Bada, który był wykorzystywany przez markę Samsung w pierwszych telefonach komórkowych z dotykowym ekranem. Tizen jest podstawowym systemem, posiadającym różne wersje, w zależności od urządzeni, na które jest wgrywany. Oparty na Linuxie system typu „open source” jest otwarty dla wszystkich i współpracuje z różnymi urządzeniami. Mogą z niego korzystać programiści do budowania i opracowywania swoich projektów. 

System Samsung Tizen jest na tyle elastyczny, że mogą go wykorzystywać w różnych urządzeniach, m.in. w telewizorach, smartfonach, smartwatchach i smartbandach, a także w sprzętach AGD. Tizen Smart TV miał swoją premierę w 2015 roku. 

 

System operacyjny Tizen – wady i zalety 

Tizen to jeden z popularniejszych systemów operacyjnych. Wykorzystują go telewizory Samsung Smart TV – jest on podstawą dla platformy Smart Hub. Dzięki takiemu rozwiązaniu smartfony i telewizory tego producenta mogą się bez problemu komunikować bezprzewodowo. 

 

Tizen Smart TV

 

Największe zalety systemu Tizen:

 • Zapewnia intuicyjny, przyjazny dla użytkownika interfejs.

 • Tizen to lekki system operacyjny, który zapewnia szybkość uruchamiania i płynność działania, co przekłada się na komfort użytkownika.

 • System oferuje bezproblemowe przesyłanie treści ze smartfona na telewizor.

 • Tizen obsługuje wszystkie popularne platformy streamingowe. Ponadto wspiera korzystanie z lokalnych aplikacji dla danego kraju. 

 • Integracja inteligentnego domu z obsługą Amazon Alexa, Asystenta Google i autorskiego asystenta głosowego marki Samsung – Bixby

 • System Tizen świetnie sprawdzi się u użytkowników, którzy korzystają z innych urządzeń marki Samsung z tym samym systemem. 

 
Tizen Smart TV

Źródło: samsung.com

 

Wady systemu Tizen:

 • Aplikacje na Tizenie są dość ograniczone w porównaniu z systemem Android TV. To zdecydowanie największa bolączka tego systemu.

 • System Tizen nie pozwala blokować wejść HDMI hasłem. 

 • Mimo że system Tizen oferuje wyszukiwanie głosem, jest ono dość ograniczone i nie obsługuje języka polskiego.

 

Tizen vs. Android – podobieństwa i różnice

 
 

Telewizor z Androidem

Telewizor z systemem Tizen

Marka

Google

Samsung

Zastosowanie

Szeroka gama urządzeń – telewizory budżetowe i z górnej półki, smartwatche, smartbandy, smartfony, tablety.

W system Tizen TV wyposażone są wszystkie telewizory Samsung, które pojawiły się na rynku po 2015 roku. Poza tym Samsung Tizen TV dostępny jest też w wielu smartwatchach, smartbandach, aparatach i tabletach marki Samsung.

Aplikacje

Około 3,5 miliona aplikacji dostępnych w sklepie Google Play.

Około 200 aplikacji dostępnych w sklepie Samsung Store.

Smart Home

 

Kompatybilny tylko z Google Smart Assistant

Kompatybilny z różnymi systemami do inteligentnego zarządzania domem, w tym z Google Smart Assistant i Bixby.

 

Tizen vs. Android – który lepszy?

Tizen vs. Android: Interfejs

Tizen i Android mają podobny interfejs. Wielu użytkowników może nawet nie zauważyć między nimi różnicy przy pierwszym uruchomieniu telewizora. System Tizen TV nie ma jednak paska wyszukiwania Google.

Poruszanie się po interfejsie Tizena jest bardzo łatwe. Gdy najedziemy kursorem na miniaturę aplikacji, automatycznie zostanie odtworzony film lub serial, który ostatnio oglądaliśmy. Poza tym system Tizen jest nieco lepszy dla streamerów, ponieważ jego wersja znana jako Eden, została zaprojektowana specjalnie do przesyłania strumieniowego. Dzięki temu działa szybko i płynnie. 

 

Tizen vs. Android: Aplikacje do pobrania

W porównaniu do systemu Android, Samsung Tizen TV nie oferuje aż tak dużego wyboru aplikacji. Wyposażony jest jedynie w najpopularniejsze aplikacje, takie jak: Netflix, YouTube, Amazon Prime Video czy Disney Hotsstar+. Niektóre aplikacje na Tizen można pobrać za darmo, a za inne trzeba zapłacić abonament, aby uzyskać do nich dostęp. Ponadto Tizen nie jest kompatybilny z aplikacjami na Androida. Natomiast Android oferuje dostęp do ogromnej bazy aplikacji. Prawie każdą możemy w łatwy sposób zainstalować – wystarczy, że odnajdziemy ją w sklepie Google Play, pobierzemy i zainstalujemy. 

Poza tym w systemie Tizen nie można sideloadować aplikacji. Co to znaczy? „Sideloading” oznacza przenoszenie plików między dwoma różnymi urządzeniami albo instalowanie aplikacji pobranych spoza autoryzowanych źródeł. Oznacza to, że mając system Tizen, nie można pobierać aplikacji z innych sklepów. Natomiast w przypadku systemu Android TV OS jest to możliwe. 

 

aplikacje Smart TV
 

 

Tizen vs. Android: Integracja ze Smart Home

System Android wyposażony jest w Google Smart Assistant, któremu można wydawać różne komendy głosowe. Oznacza to, że możemy szybko wyszukiwać treści, znajdować programy albo inne potrzebne informacje. Poza tym doskonale współpracuje on z innymi inteligentnymi urządzeniami marki Google. 

Natomiast Samsung Tizen OS współpracuje nie tylko z inteligentnym asystentem Bixby, stworzonym przez markę Samsung, ale również z innymi systemami inteligentnego domu, dzięki czemu można czerpać korzyści z różnych urządzeń.

 

Tizen vs. Android: Gry

Żadna platforma Smart TV nie jest stricte przeznaczona do gier, ale pod tym względem Android TV oferuje o wiele więcej opcji niż Samsung Tizen OS. Na telewizorze z systemem Android można zainstalować różne gry – wystarczy odnaleźć je w Sklepie Play lub pobrać z innych źródeł. Poza tym można grać w gry za pomocą kontrolera.

Z kolei Tizen oferuje bardzo ograniczoną liczbę gier. Nie można ich sideloadować ani zainstalować kontrolera. 

Podsumowując, obie platformy telewizyjne mają wszystko, co jest potrzebne, by móc komfortowo i przyjemnie korzystać z inteligentnego telewizora. Zarówno Tizen, jak i Android wyposażone są w najistotniejsze funkcje. System Android jest bardziej elastyczny, ponieważ zapewnia dostęp do znaczniej większej liczby aplikacji. Natomiast Tizen jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze, a do tego zapewnia płynność działania. 

 
Tizen vs Android
 

 

Porównanie systemu Tizen z innymi systemami na rynku

Tizen czy Wear OS?

Wear OS to system operacyjny zarezerwowany wyłącznie dla smartwatchy i smartbandów. Został stworzony przez markę Samsung we współpracy z firmą Google. Po raz pierwszy system ten został zastosowany w najnowszych smartwatcha marki Samsung - Samsung Galaxy Watch 4. Wcześniej producent stosował w inteligentnych zegarkach znany z telewizorów system Tizen.

Smartwatche z systemem Tizen najlepiej „dogadują się” ze smartfonami marki Samsung. Natomiast Wear OS znacznie lepiej współpracuje z systemem Android. 

W systemie Wear OS lepiej działają aplikacje. Poza tym mamy wsparcie dla większej liczby aplikacji, np. do Google Fit czy Google Pay, czego brakuje w systemie Tizen. Z kolei Tizen znacznie lepszy pakiet do śledzenia kondycji – Samsung Fit.

Należy pamiętać, że na smartwatchu z systemem Tizen nie można uruchomić Wear OS. Działa to jednak w dwie strony, ponieważ na systemie Wear OS również nie zainstalujemy żadnego oprogramowania.

 
Wear OS system w smartwatchach

Źródło: wareable.com

 

Tizen vs. WebOS

Zarówno Tizen, jak i WebOS TV, to autorskie systemy dwóch gigantów, którzy specjalizują się w produkcji telewizorów.  Samsung Tizen TV został stworzony przez markę Samsung, natomiast WebOS przez LG, dlatego znajdziemy go tylko w telewizorach tego producenta.

Jeśli chodzi o porównanie WebOS vs Tizen, to najpierw weźmy pod uwagę interfejs. System WebOS jest bardziej intuicyjny. Na dole ekranu ma on pasek zadań z ikonami, które można w łatwy sposób przewijać. Dzięki temu menu zajmuje mało miejsca na ekranie. Trochę podobnie jest w przypadku systemu Samsung Tizen TV, który oprócz paska narzędzi na dole, ma jeszcze jedno pole w lewym górnym rogu ekranu. 

WebOS TV, podobnie jak Samsung Tizen TV, używa własnego asystenta głosowego (LG ThinkQ AI) do interakcji z innymi inteligentnymi urządzeniami. 

 
WebOS Smart TV

Źródło: lg.com

 

Tizen vs. Saphi

Saphi to autorski system operacyjny marki Phillips. Charakterystyczny dla tej platformy jest układ kafelkowy, który jest czytelnym i prostym rozwiązaniem. Menu składa się z trzech poziomów: pierwszy pozwala na wybór odpowiednich ustawień (np. źródła sygnału, aplikacji), drugi umożliwia odnalezienie interesującej funkcji lub tematu, natomiast na ostatnim poziomie można zobaczyć podgląd aplikacji. System Saphi jest prosty i szybki, dzięki czemu z jego obsługą poradzą sobie nawet mniej zaawansowani użytkownicy. 

Z kolei system Samsung Tizen TV jest bardziej zaawansowany. Mimo tego działa płynnie i nie sprawia trudności w sterowaniu. 

 
Saphi Smart TV

Źródło: philips.pl

 

Lista systemów Smart TV – przykładowe telewizory

Android TV: 

 

 

Telewizor TCL 55P638 55" LED 4K UHD Google TV
1999.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1899.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

1999.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Tizen TV:

 
 

WebOS:

 

 

VIDAA:

Telewizor Hisense 55E7KQ 55'' QLED 4K UHD Smart TV
2099.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1999.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

2499.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Google TV:

 

Telewizor TCL 65P635 65" LED 4K UHD Google TV
2999.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

2799.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

2999.00 zł

Zobacz szczegóły
Telewizor Sharp 50GL4260E 50" LED 4K UHD Google TV
1899.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1699.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

1899.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Jaka platforma Smart TV jest najpopularniejsza?

Tizen czy Android? Trudno jest wskazać, jaki jest najlepszy system operacyjny telewizora. Wybór platformy Smart TV nie jest łatwy, ponieważ każda ma pewne zalety i wady. Warto jednak sprawdzić, które systemy cieszyły się największą popularnością wśród konsumentów w roku 2020. 

Organizacja Strategy Analytics przeprowadziła analizę 27 globalnych rynków, z której wynika, że na czele najpopularniejszych systemów Smart TV plasuje się Samsung Tizen TV – może pochwalić się 12,7% udziałem w rynku. Nie jest to jednak wielkim zaskoczeniem, ponieważ Samsung jest globalnym liderem w sprzedaży telewizorów. Na drugim miejscu znalazł się system WebOS od LG (7,3%), a na trzecim PlayStation od marki Sony. System Android TV (i Google TV) zajął dopiero szóstą pozycję z wynikiem 5,9% rynku.

 
najpopularniejszy system Smart TV w 2020 roku

Źródło:strategyanalytics.com

 
 

Warto wspomnieć, że w 2018 roku z badań przeprowadzonych przez tę samą firmę wynikało, że aż 21% sprzedanych na świecie telewizorów wyposażonych było w system Tizen, 12% w system WebOS i 10% w Android TV.

 
najpopularniejszy system Smart TV w 2018 roku

Źródło:strategyanalytics.com

 

Tizen czy Android - który system wybrać?

Podsumowując rozważania na temat Tizen vs Android, warto zaznaczyć, że oba systemy operacyjne oferują unikalne cechy i funkcje, które mogą lepiej odpowiadać różnym potrzebom użytkowników. Android, będący bardziej rozpowszechnionym i wszechstronnym systemem, oferuje ogromny wybór aplikacji, wysoką personalizację i wsparcie od szerokiej społeczności deweloperów. Z kolei Samsung Tizen TV, choć jest stosowany tylko przez markę Samsung, wyróżnia się optymalizacją i efektywnością, oferując płynne działanie i dobre zarządzanie zasobami.

Tizen vs. Android TV - wybór jednego z tych systemów będzie zależał od indywidualnych preferencji użytkownika, specyfiki używanych urządzeń i oczekiwanych funkcji. Android jest idealny dla tych, którzy szukają elastyczności i szerokiego wyboru aplikacji, natomiast Samsung Tizen TV może być lepszym wyborem dla osób poszukujących zoptymalizowanego środowiska z dobrą integracją z produktami Samsunga. Ostateczna decyzja powinna być podjęta po rozważeniu zarówno zalet, jak i ograniczeń obu systemów, mając na uwadze specyficzne potrzeby i zastosowania.

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS