Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czy warto kupić telewizor Samsung QLED?

Już od kilku lat w sprzedaży dostępne są telewizory OLED, które zdaniem wielu użytkowników oferują najlepszą jakość ekranu. Jednak nie wszyscy producenci inwestują w matryce OLED. Niektórzy produkują własne matryce, czego najlepszym przykładem są telewizory Samsung QLED. Choć z nazwy podobne są do telewizorów OLED, nie mają z nimi zbyt wiele wspólnego. Nie oznacza to, że jednak, że mają gorsze parametry i oferują słabszej jakości obraz. Sprawdźmy zatem, jakie są największe zalety telewizorów Samsung QLED i czy warto kupić je do swoich salonów.

[Aktualizacja 16.11.2023]

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Czym się charakteryzują telewizory QLED?
  • Czego możemy się spodziewać, kupując telewizor Samsung QLED? Głębi obrazu, doskonałego odwzorowania kolorów, wysokiego poziomu jasności, funkcji Smart TV i wielu innych funkcjonalności.
  • Co to jest telewizor NEO QLED? Czym się różni od ekranu QLED?
  • Podpowiemy również, na co warto zwrócić uwagę, aby wybrać dobry telewizor Samsung QLED.

 

QLED - co to znaczy?

Najważniejszym elementem każdego telewizora jest jego wyświetlacz. Samsung postawił na rozwiązanie, które znane jest pod nazwą kwantowej kropki (z angielskiego Quantum Dot). Stąd też wzięła się nazwa telewizorów QLED. Odbiorniki z tą technologią są podobne do zwykłych telewizorów LED, ale w przeciwieństwie do nich wykorzystują małe nanokryształy (czyli kropki kwantowe), aby doładować kolor i jasność. Te kropki są bardzo małe, mają średnicę od 2 do 10 nanometrów i w zależności od wielkości, świecą innym światłem.

 

Telewizor Samsung QE65Q60CAUXXH 65" QLED 4K UHD Tizen TV
3299.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

3199.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

3499.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Doskonałe odwzorowanie kolorów

Producent zastosował w wyświetlaczu QLED nanokryształy, które absorbują światło jednej długości fali i emitują innej. Sprawia to, że w zależności od wielkości kryształu, świeci on innym kolorem, gdy pada na niego światło. Właśnie dzięki temu telewizory QLED są w stanie wyświetlać ponad miliard kolorów przy dowolnym poziomie jasności. Obraz, który oglądamy na ekranie, jest nie tylko precyzyjnie odwzorowany pod względem kolorystycznym, ale i szczegółowy, co doskonale widać na telewizorze z technologią QLED Samsung QE55Q60CAUXXH.

 

Wysoki poziom jasności

Telewizory Samsung QLED oferują jeden z najwyższych poziomów jasności, nawet wyższy niż telewizory OLED. Z powodzeniem radzą sobie z jasnością na poziomie 1500 nitów, a nawet wyższą. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdzą się w jasnych i mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Nie oznacza to jednak, że nie spełnią swojego zadania podczas wieczornych seansów filmowych. Poza tym telewizory QLED świetnie radzą sobie z materiałami nagranymi w technologii HDR, zapewniając wysoką szczegółowość zarówno w najjaśniejszych, jak i najciemniejszych scenach.

 
telewizor Samsung QLED doskonale odwzorowuje kolory
 

Gry bez opóźnień

Warto dodać, że telewizory QLED nie tylko nadają się do oglądania telewizji, ale również świetnie sprawdzą się podczas grania w gry wideo na konsoli. Wyposażone są w wydajne procesory UHD, które niemal całkowicie eliminują opóźnienia. Ma to ogromne znaczenie w przypadku gier, gdyż może zadecydować o naszym zwycięstwie lub przesądzić o porażce. Poza tym większość telewizorów QLED, jak Samsung UE 75RU7172UXXH, oferuje Tryb Gry. Gdy tylko wykryje on podłączoną konsolę, automatycznie zmieni ustawienia obrazu, aby gracz zyskał bardziej realne wrażenia.

Telewizory

Funkcje Smart, czyli rozrywka na żądanie

Telewizory QLED marki Samsung oferują wiele funkcji Smart. Działają na stworzonym przez producenta systemie Tizen, który może się pochwalić czytelnym interfejsem, płynnością działania i łatwą obsługą. Poza tym, że bez problemu obsługuje takie aplikacje jak Netflix czy YouTube, czyli dostępne na wszystkich systemach operacyjnych, nie brakuje na nim również lokalnych dostawców. System Samsung Tizen pozwala korzystać z takich aplikacji jak Ipla czy Player, a także odtworzyć swoją playlistę z aplikacji Tidal czy Spotify. Poza tym system Samsung Smart TV jest podstawą dla platformy Smart Hub.

 

Jeden pilot do wszystkiego

Na koniec warto dodać, że telewizory Samsung QLED, wyposażone są w piloty One Remote Control. Taki pilot jest w stanie zastąpić inne piloty, a co za tym idzie – wygodnie sterować pozostałymi sprzętami w domu. Z pomocą pilota One Remote Control nie tylko będziemy mogli sterować telewizorem, ale również obsłużymy soundbar, odtwarzacz Blu-ray czy dekoder. Co ciekawe, pilot ten wcale nie jest wypełniony dużą liczbą przycisków. Wręcz przeciwnie, cechuje się minimalistyczną konstrukcją, a liczba przycisków została ograniczona do minimum. Poza tym na środku pilota umieszczony jest okrągły, kierunkowy przycisk, który służy do wyboru i zatwierdzania wybranej funkcji. Jeden, uniwersalny pilot, obsługujący wiele urządzeń wygoda i oszczędność czasu. 

 

 

Czym jest telewizor Samsung Neo QLED?

W 2021 roku na rynku rozpowszechniła się ulepszona wersja ekranów QLED, a mianowicie telewizory NEO QLED. W tych modelach zamiast zwykłych diod LED do podświetlenia matrycy wykorzystano pomniejsze diody - mini LED. Pozwoliło to na uzyskanie kilkunastu tysięcy obszarów z niezależnym podświetleniem. Oznacza to, że telewizory NEO QLED oferują jeszcze lepszy kontrast, wzmocnienie głębi obrazu oraz lepszą jasność. Co więcej, wyeliminowały z gier tzw. efekt halo, czyli jasną poświatę, która czasami pojawiała się wokół ciemnych obiektów. Dzięki temu model Samsung NEO QLED doskonale sprawdzi się jako telewizor dla graczy.

 

Jak wybrać dobry telewizor QLED Samsung?

Jeśli chcemy wybrać odbiornik, którego zaletami są głębia obrazu, funkcjonalność i wysokiej jakości dźwięk, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę parametry telewizora.

  • Przekątna ekranu - wszystkie modele Samsung QLED oferują rozdzielczość 4K lub wyższą - 8K. Dostępne są jednak w różnych wielkościach, dlatego powinniśmy dopasować rozmiar telewizora do metrażu pomieszczenia.
  • Częstotliwość odświeżana ekranu - w zależności od modelu możemy spotkać się z częstotliwością 60 Hz lub 120 Hz. Im wyższa, tym płynniejszy obraz podczas oglądania szybkich scen czy grania w gry.
  • Dźwięk - głośniki telewizorów Samsung są z założenia dobrej jakości, więc generują dźwięk na wysokim poziomie. Warto jednak zwrócić uwagę, czy odbiornik ma zaawansowane systemy dźwiękowe takie jak Dolby Atmos. Co ważne, wiele modeli od marki Samsung oferuje funkcję Q-Symphony, dzięki której głośniki synchronizują się z soundbarem. Pozwala to uzyskać wzmocniony i wciągający dźwięk. Niektóre telewizory Samsung oferują też Funkcję Adaptacji Dźwięku, która dopasowuje dźwięk do treści wyświetlanych na ekranie.
  • Funkcje Smart TV - telewizory QLED od Samsunga oferują szereg funkcji smart, takich jak przeglądarka internetowa, połączenie z innymi urządzeniami za pomocą aplikacji Smart View czy usługi streamingowe. Co więcej, system Smart Hub zapewnia szybki dostęp do wybranych treści i oferuje ponad 500 aplikacji. Wybierzmy zatem telewizor, oferujący funkcje, na których najbardziej nam zależy.
  • Budżet - wybór odbiornika będzie też uzależniony od dostępnego budżetu. Telewizory QLED Samsung są dostępne w różnych przedziałach cenowych, więc warto wybrać model, który oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości. Najlepsze telewizory Samsung QLED mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

QLED czy LED – co lepsze?

Wiele osób pyta, jaki telewizor kupić: QLED czy LED? Musimy mieć świadomość, że zarówno QLED, jak i LED to technologia LCD. Można powiedzieć, że telewizory Samsung QLED są udoskonaloną wersją wyświetlaczy LCD. Mają taką samą budowę, jak modele LCD, z tą różnicą, że producent dodał do nich warstwę kropek kwantowanych. To właśnie dzięki niej telewizory QLED oferują większy kontrast i głębię, a poza tym lepiej odwzorowują kolory (są one bliższe rzeczywistym).

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS