Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Telewizor 55 cali - jakie ma wymiary? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Telewizor 55 cali to idealny wybór dla tych, którzy szukają optymalnego rozmiaru ekranu, pasującego niemal do każdego wnętrza. Taki odbiornik ma stosunkowo kompaktowe wymiary, a zapewnia kinowe warunki do oglądania filmów i seriali. Ze względu na dużą popularność, na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo telewizorów o przekątnej 55 cali, co sprawia, że trudno jest zdecydować się na konkretny model. W artykule sprawdzimy, czym się charakteryzuje taki telewizor i podpowiemy, jak wybrać urządzenie dopasowane do swoich potrzeb.

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • 55 cali – ile to cm? Jakie wymiary ma telewizor 55-calowy?
  • W jakiej odległości od kanapy ustawić telewizor 55 cali?
  • Matryca, rozdzielczość, Smart TV – na jakie jeszcze parametry należy zwrócić uwagę, wybierając telewizor 55 cali?
  • Ile kosztują telewizory o przekątnej 55 cali?
  • Na jaką markę warto postawić?

 

Telewizor 55 cali – wymiary

Telewizor o przekątnej 55 cali to popularny wybór wśród konsumentów. Dla wielu osób jest to idealna wielkość ekranu, która pozwala na wygodne oglądanie filmów i seriali czy granie w gry na konsoli.

Jak duży jest 55 cali TV? Aby poznać wymiary w cm, najpierw musimy dowiedzieć się, jak przeliczać cale. Otóż dla uproszczenia przyjmuje się, że jeden cal odpowiada ok. 2,5 cm. Długość przekątnej warunkuje także szerokość i wysokość odbiornika. Przekątna ekranu przeliczona na centymetry wynosi 139,7 cm. Jeżeli założymy, że stosunek szerokości do wysokości wynosi 16:9, to szerokość takiego ekranu wynosi ok. 112 cm, a wysokość ok. 71 cm. Do tego należy jeszcze dodać grubość ramki okalającej ekran. Wówczas szerokość odbiornika może wynieść nawet 123 cm. Dopiero uwzględniając te wymiary, możemy stwierdzić, jak duży jest odbiornik o przekątnej 55 cali.

Telewizory

Jaka odległość od telewizora 55 cali będzie odpowiednia?

Odpowiednia odległość od telewizora jest istotna dla komfortu oglądania i ochrony wzroku. Zbyt duży ekran w małym pomieszczeniu uniemożliwi wygodne oglądanie, szybko męcząc nie tylko wzrok, ale również oczy i szyję. Z kolei zbyt mały ekran „zginie” w dużym pomieszczeniu, a oglądanie telewizji będzie po prostu niewygodne.

Jak wyznaczyć odpowiednią odległość od telewizora? Jedna z zasad mówi o tym, że im mniejsza rozdzielczość ekranu, tym z dalszej odległości powinno się na niego patrzeć. Zakłada się, że na każdy cal przekątnej przypada średnio 4,2 cm odległości w przypadku modeli Full HD oraz około 2,1 cm długości w przypadku odbiorników w rozdzielczości 4K. Stosując powyższy przelicznik, możemy stwierdzić, jaka powinna być odległość od telewizora do kanapy.

W przypadku telewizora 55-calowego Full HD będzie to około 231 cm. Natomiast odbiornik o przekątnej 55 cali i rozdzielczości 4K powinniśmy ustawić w odległości 116-231 cm od miejsca, z którego będziemy oglądać telewizję. Należy również pamiętać, aby zawiesić odbiornik na wysokości oczu widzu. Zwykle jednak optymalne są wartości od 90 do 120 cm od podłogi.

 

jakie-wymiary-ma-telewizor-55-cali.jpg [214.29 KB]

 

Jaki telewizor 55 cali wybrać?

Przekątna ekranu 55 cali jest bardzo popularna, co sprawia, że na rynku znajdziemy duży wybór odbiorników o tej wielkości. Będą to zarówno budżetowe modele o niższej jakości podzespołach, jak i zaawansowane telewizory, oferujące dobrej jakości komponenty i wiele nowoczesnych funkcji. Aby wybrać dobry telewizor 55 cali do salonu, warto zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry.

 

TV 55 cali – LED, QLED czy OLED?

W telewizorach o przekątnej 55 cali producenci stosują różne typy matryc, które wpływają nie tylko na właściwości samego ekranu, ale również na cenę urządzenia. Przed zakupem telewizora powinniśmy zatem określić swój budżet.

Najtańsze są matryce LED, które są w zasadzie tym samym, co matryce LCD, z tą różnicą, że zamiast tradycyjnych lamp fluorescencyjnych wykorzystują diody LED. Ekrany LED są cienkie i energooszczędne, ale nie oferują zbyt dobrych kątów widzenia.

Wybierając 55 cali telewizor, możemy zdecydować się też na matrycę QLED, która została opracowana przez markę Samsung. Ta technologia wykorzystuje nanokrystaliczne kropki kwantowe, aby zwiększać jasność gamy kolorów. Sprawia to, że ekrany QLED oferują żywe i wyraźne kolory oraz doskonałą jakość. Dzięki temu pozwalają na komfortowe oglądanie telewizji w dowolnych warunkach, nawet w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach.

Zdecydowanie najdroższy będzie telewizor 55 cali OLED. W matrycach OLED każdy piksel emituje własne światło, co sprawia, że nie wymaga dodatkowego podświetlenia. Zapewnia to głęboką czerń i nieskończony kontrast, który nie zmienia się nawet podczas patrzenia pod różnymi kątami. Poza tym ekrany OLED cechują się długą żywotnością i bardzo dobrze odwzorowują kolory. Niestety to właśnie matryce OLED są jednymi z najdroższych na rynku.

 

 

Jaka rozdzielczość ekranu?

Telewizory 55-calowe są dostępne tylko w dwóch rozdzielczościach – Full HD oraz 4K. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie rozdzielczość 4K (3840 x 2160 pikseli), która zapewnia ostry, wyraźny i pełen detali obraz. Obecnie operatorzy telewizji kablowej oraz serwisy streamingowe oferują wiele treści w jakości 4K, dlatego zakup odbiornika 4K będzie najrozsądniejszym wyborem.

 

Telewizor 55 cali Smart TV

Obecnie wszystkie telewizory o przekątnej 55 cali są telewizorami inteligentnymi, dzięki czemu oferują użytkownikom wiele możliwości. Telewizor Smart TV 55 cali pozwala na przeglądanie stron internetowych, korzystanie z mediów społecznościowych, wysyłanie e-maili czy korzystanie z aplikacji VOD. Każdy TV Smart 55 cali działa na danym systemie operacyjnym. Do najpopularniejszych należą systemy:

  • Android TV – jest to system opracowany przez Google. Oferuje dostęp do ogromnej liczby aplikacji, intuicyjne sterowanie, a także sterowanie głosowe. Jest kompatybilny ze wszystkimi usługami oferowanymi przez firmę Google, np. z Google Maps.
  • Tizen – to autorski system marki Samsung. Cechuje się szybkością i płynnością działania, obsługuje najpopularniejsze platformy streamingowe, a do tego umożliwia łatwe przesyłanie treści ze smartfona na telewizor.
  • webOS – jest to autorski system marki LG. Ma niezwykle intuicyjny interfejs i jest bardzo szybki w działaniu. Zapewnia dostęp do popularnych platform VOD, a do jego obsługi służy praktyczny pilot Magic Remote.

Każdy z systemów operacyjnych oferuje wiele zalet, ale ma też kilka mankamentów. Wybór odpowiedniego systemu jest stosunkowo ważny, ponieważ niektóre aplikacje działają tylko na konkretnych systemach.

Telewizor 55 cali z Internetem może działać na dwa sposoby – poprzez połączenie przewodowe i bezprzewodowe. Nowe telewizory zwykle mają wbudowane moduły Wi-Fi, dzięki czemu łączą się z domową siecią internetową w sposób bezprzewodowy. Natomiast, aby podłączyć starszy odbiornik do Internetu, należy najpierw umieścić adapter Wi-Fi w porcie USB.

 

TELEWIZORY.png [180.89 KB]

 

Jaka częstotliwość odświeżania matrycy?

Częstotliwość odświeżania matrycy to ważny parametr, który informuje, z jaką częstotliwością obraz aktualizuje się na ekranie. Im wyższa częstotliwość, tym obraz jest płynniejszy. W przypadku telewizorów mamy do dyspozycji ekrany 60 Hz i 120 Hz. Te pierwsze bez problemu sprawdzą się podczas oglądania telewizji, seriali czy filmów, a także do okazjonalnego sportu. Natomiast do gier i transmisji sportowych polecane są matryce 144 Hz. Zapewniają one płynny obraz, bez smużenia.

 

Złącza i porty

Dobry telewizor 55 cali powinien mieć najważniejsze porty i złącza, które zwiększą jego funkcjonalność i pozwolą na podłączenie dodatkowych urządzeń. Jednym z najważniejszych złączy jest HDMI, które pozwala na podłączenie takich sprzętów jak laptop, komputer stacjonarny czy konsola do gier. Jeśli zamierzamy podłączyć do odbiornika kilka urządzeń, upewnijmy się, że m on wystarczającą liczbę złączy HDMI.

W każdym telewizorze 55-calowym znajdziemy także porty USB, które pozwalają obsługiwać różne formaty multimediów. Wystarczy wpiąć do USB pendrive’a albo dysk zewnętrzny, aby odtworzyć film lub przeglądać zdjęcia.

Jeżeli nasza bezprzewodowa sieć internetowa działa niestabilnie i wolimy podłączyć telewizor do Internetu za pomocą przewodu, upewnijmy się, że ma on port LAN/Ethernet.

 

 

Ile kosztuje telewizor 55 cali?

Ceny telewizorów o przekątnej 55 cali mogą się znacznie różnić w zależności od marki, modelu, specyfikacji oraz oferowanych funkcji. Jednak niedrogi telewizor 55 cali można już kupić za około 1500-1600 zł. Należy jednak mieć świadomość tego, że taki tani telewizor 55 cali nie będzie oferować zbyt wielu innowacyjnych funkcji. Będzie za to mieć matrycę LCD lub LED oraz podstawowe funkcje, takie jak Smart TV, tuner DVB-T2, portu USB i złącza HDMI.

Telewizory z wyższej półki cenowej będą oferować już więcej funkcji, wyższą jakość dźwięku i lepszą jakość obrazu. Chcąc kupić odbiornik z matrycą QLED, musimy liczyć się z wydatkiem minimum 2000 zł. Natomiast za 55-calowy telewizor OLED zapłacimy co najmniej 4000 zł.

 

Telewizor 55 cali – jaka marka?

Wielu producentów ma w swoim asortymencie telewizory o przekątnej 55 cali. Wybierając odbiornik, warto postawić na sprawdzoną markę, która zbiera dobre opinie wśród użytkowników.

Telewizory Samsung 55 cali, a w szczególności modele z matrycą QLED są cenione za doskonałej jakości obraz i odwzorowanie kolorów. Telewizory LG 55 cali oferują nowoczesne matryce OLED, które świetnie nadają się do oglądania filmów i seriali, gdyż zapewniają doskonałe kolory, głęboką czerń i nieskończony kontrast. Z kolei telewizory Philips 55 cali są w stanie zaoferować nam system Ambilight, który tworzy nastrojowe oświetlenie wokół ekranu, dostosowując kolory do wyświetlanych treści. W sprzedaży dostępne są też telewizory TCL 55 cali, które są cenione za świetny stosunek ceny do jakości.

Na rynku znajdziemy jeszcze wiele godnych polecenia producentów telewizorów, jak Sony, Panasonic, Toshiba czy Hisense. Jednak wybór telewizora 55 cali będzie w dużej mierze uzależniony od naszych potrzeb i budżetu. Dlatego przed zakupem warto porównać kilka modeli telewizorów różnych marek i wybrać ten, który najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom.

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS