% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Telewizor 32 cale, 40 lub może 55 cali? Jaki rozmiar telewizora wybrać?

Przy wyborze telewizora większość z nas kieruje się głównie jego przekątną. Stawiamy na odbiorniki o naprawdę dużych ekranach, nie zastanawiając się, czy pozwolą nam komfortowo oglądać ulubione programy. O ile duże telewizory dobrze sprawdzą się w obszernych salonach, tak już w małych pokojach będą po prostu niepraktyczne. Warto zatem dobrać rozmiar odbiornika do pokoju, w którym będzie ustawiony. Sprawdźmy zatem, gdzie najlepiej sprawdzi się telewizor 32 cale, 40 oraz 55 cali.

 

Jaki wybrać rozmiar telewizora?

Zanim udamy się do sklepu po nowy telewizor, powinniśmy zastanowić się, w którym pokoju go umieścimy, a także, czy będzie on stał na szafce RTV, czy może wisiał na ścianie. Określenie tych preferencji pomoże nam wybrać odpowiednią wielkość ekranu. Musimy mieć bowiem na uwadze, że zbyt duży telewizor szybko przytłoczy pomieszczenie i uniemożliwi komfortowe oglądanie telewizji. Natomiast zbyt mały odbiornik nie dość, że będzie nadwyrężał nasz wzrok, to jeszcze całkowicie zginie w dużym pokoju. Tak więc telewizor 32 cale umieścimy w zupełnie innymi pomieszczeniu niż duży telewizor 55 cali.

Telewizory

Gdzie się sprawdzi telewizor 32 cale, 40 i 55 cali?

Sypialnie w naszych domach mają zazwyczaj niewielkie metraże. Poza tym są miejscem przeznaczonym do snu i odpoczynku. Dlatego też telewizor 32 cale wydaje się odpowiedni do takiego pomieszczenia. Jest na tyle duży, że pozwoli wygodnie oglądać telewizję przed snem, a z drugiej strony nie zakłóci snu i nie zaburzy wystroju wnętrza. Jeśli jednak dysponujemy dużą sypialnią, możemy pokusić się o telewizor 40 cali. Będzie on również odpowiedni do małego salonu. Natomiast duży telewizor 55 cali to najlepsza propozycja do salonu, który ma stanowić centrum domowej rozrywki.

 

Jaka jest bezpieczna odległość od telewizora?

Abyśmy mogli komfortowo oglądać filmy, nie nadwyrężając przy tym wzroku, powinniśmy zachować odpowiednią odległość pomiędzy telewizorem a kanapą, krzesłem czy łóżkiem. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się wysoką jakością obrazu i w pełni wykorzystać możliwości urządzenia. Jedna z głównych zasad głosi, że odległość pomiędzy telewizorem a widzem powinna wynosić przynajmniej dwukrotność szerokości ekranu odbiornika. Jednocześnie nie powinna być większa niż czterokrotna szerokość ekranu. Musimy jednak pamiętać, że wpływ na odległość będzie mieć nie tylko przekątna telewizora, ale również jego rozdzielczość.

 

Telewizor Philips 43PFS5507/12 43" LED Full HD
1249.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1089.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

1249.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Z jakiej odległości oglądać telewizor 32 cale, 40 i 55 cali?

Telewizory o przekątnej 32 cali występują w rozdzielczościach HD Ready oraz Full HD. Jeśli zdecydujemy się na zakup odbiornika w tej pierwszej rozdzielczości, powinniśmy ustawić go w odległości około 2 m od kanapy. Natomiast w przypadku rozdzielczości Full HD każdy cal przeliczamy na 4,2 cm. Oznacza to, że telewizor 32 cale o rozdzielczości Full HD powinien znaleźć się przynajmniej 1,34 m od kanapy. Jeśli zaś chodzi o telewizor 40 cali Full HD, to dystans powinien wynieść przynajmniej 1,68 m, a w przypadku odbiornika o przekątnej 55 cali – 2,31 m. 

Telewizory 55 cali dostępne są również w rozdzielczości 4K UHD. W przypadku takiej rozdzielczości jeden cal będziemy przeliczać na 2,1 cm. Oznacza to, że telewizor 55 cali o rozdzielczości 4K powinien znaleźć się w odległości przynajmniej 1,16 m od telewizora i nie większej niż 2,31 m. 

Warto pamiętać, że im wyższa rozdzielczość, tym telewizor powinien znaleźć się bliżej miejsca, z którego będziemy oglądać telewizję. Jeśli nie możemy zachować dystansu obliczonego na podstawie powyższych wskazówek, warto rozważyć zakup telewizora o innej przekątnej.

Produkty powiązane
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS