Hisense to chińska marka, która znana jest na polskim rynku przede wszystkim za sprawą telewizorów. Marka jest pionierem w dziedzinie telewizji laserowej, ponieważ jako pierwsza wprowadziła na rynek i opatentowała Laser TV. Co to właściwie jest?
O czym przeczytasz w tym artykule?
|
Laser TV – co to jest?
Laser TV, czyli tzw. telewizor laserowy, to urządzenie, które łączy w sobie cechy telewizora i projektora. W jego skład wchodzi projektor o ultrakrótkim rzucie oraz wysokiej jakości ekran 4K, który eliminuje światło otoczenia. Zasada działania takiego telewizora jest dość prosta – obraz rzucany jest na dedykowany panel za pośrednictwem ustawionego pod nim rzutnika laserowego. Pionierem w dziedzinie telewizji laserowej jest marka Hisense, która w 2014 roku wprowadziła na rynek telewizorów komercyjnych Laser TV.
Opatentowana przez Hisense technologia źródła laserowego równomiernie emituje światło i kolory na ekran, dzięki czemu wyświetla płynne i pełne szczegółów obrazy nawet przy słabym oświetleniu. Laser TV to idealny telewizor dla tych, którzy szukają odbiornika o naprawdę dużej przekątnej.
Jakie zalety ma Laser TV?
Laser TV ma wiele zalet. Przede wszystkim projektory krótkodystansowe mogą być umieszczone w niewielkiej odległości od ekranu. Dzięki temu nie trzeba mieć dużo miejsca w pomieszczeniu, aby móc z niego korzystać.
Duża przekątna ekranu
Projektory ultrakrótkiego rzutu oferują ekrany o bardzo dużej przekątnej, dlatego doskonale sprawdzą się do kina domowego. Marka Hisense ma w swoim asortymencie ekrany o przekątnej 88 cali, 100 cali, a nawet 120 cali. Wśród telewizorów nie znajdziemy takich dużych przekątnych.
Wysoka jakość obrazu
Technologia projekcji laserowej zapewnia bardzo wysoką jakość obrazów. Kolory są nasycone, ale jednocześnie naturalne. Prawidłowość oddawania barw jest tu na wysokim poziomie, co sprawia, że uzyskany obraz jest bliski temu w rzeczywistości. Należy dodać, że telewizor laserowy przeskaluje wszystkie treści do rozdzielczości 4K, zapewniając wysoką jakość obrazu.

Źródło: pl.hisense.com
Wysoka jasność
Jedną z zalet Laser TV jest jasność laserowego źródła światła, która zwykle wynosi od 2000 do 5000 lumenów. Dzięki temu umożliwia wyświetlanie bardzo jasnych obrazów w ciągu dnia.
Eliminowanie światła z otoczenia
Tradycyjny projektor sprawdza się jedynie w zacienionych pomieszczeniach, ponieważ w nasłonecznionych wnętrzach obraz jest bardzo niewyraźny. Natomiast z Laser TV można korzystać w jasnych i nasłonecznionych pomieszczeniach, gdyż ekran został tak zaprojektowany, aby eliminował refleksy otoczenia.
Przyjazny dla oczu
W Laser TV światło nie jest emitowane z ekranu, tylko od niego odbijane, co sprawia, że nie męczy oczu. Można zatem urządzać wielogodzinne maratony filmowe, nie martwiąc się o swój wzrok. Autorska technologia Hisense uzyskała nawet certyfikat TUV Blue Light Content, który oznacza, że Laser TV emituje jedynie znikomą ilość niebieskiego światła, więc nie jest ono szkodliwe dla ludzkiego wzroku.
Długa żywotność
W przypadku Laser TV nie ma mowy o żadnych wypaleniach. Urządzenie cechuje się też długą żywotnością, ponieważ źródło światła ma wytrzymać nie mniej niż 25 tysięcy godzin działania. Oznacza to, że jeśli oglądalibyśmy telewizję przez 8 godzin dziennie, Laser TV wytrzyma przez co najmniej 8 lat. Jasność laserowego źródła światła jest przez cały czas taka sama – nie maleje z czasem, jak ma to miejsce w tradycyjnych projektorach.

Źródło: pl.hisense.com
Czy Laser TV ma jakieś wady?
Mimo że Laser TV ma wiele zalet, ma też pewne ograniczenia. Przede wszystkim jego cena jest bardzo wysoka, więc przeciętny użytkownik nie może pozwolić sobie na jego zakup, gdyż może kosztować nawet do 30000 zł albo i więcej. Aktualnie koszt zakupu 100-calowego Laser TV Hisense HE100L5F wynosi 20000 zł. Telewizja laserowa, póki co jest jedynie przeznaczona dla najbogatszych konsumentów.
Należy również dodać, że pomimo wysokiej jasności, obraz traci trochę na czytelności w bardzo silnym świetle słonecznym. Jednak nie są to tak duże rozbieżności, jak były w przypadku tradycyjnych projektorów.
Laser TV – przykładowe modele
Technologia Laser TV została opatentowana przez markę Hisene, dlatego w sprzedaży dostępne są tylko projektory i ekrany tego producenta.
-
Hisense 88L5V Sonic Screen Laser TV – to najnowszy telewizor laserowy w ofercie marki Hisense. Urządzenie zapewnia wyjątkowe wrażenia zarówno dźwiękowe, jak i wizualne. W tym modelu producent zastosował ekran dźwiękowy, co oznacza, że dźwięk wydobywa się bezpośrednio z ekranu. Co więcej, membrana głośnika wyposażona jest w system DML, dzięki czemu wibruje na całej powierzchni, zapewniają dźwięk idealnie rozproszony we wszystkie strony. W ekranie wbudowano 100 000 jednostek audio, co sprawia, że dźwięk i obraz są w pełni zintegrowane. W tym modelu obrazu wyświetlany jest na ekranie o przekątnej 88 cali.

Źródło: pl.hisense.com
Pod kategorię Laser TV podpadają również projektory laserowe, z tą różnicą, że w zestawach nie mają ekranów – trzeba je samodzielnie dokupić.
-
Optoma Cinemax P2 – to projektor o ultrakrótkim rzucie, który zapewnia obraz o jakości kina cyfrowego 4K UHD we własnym domu. Zapewnia wysokie parametry, które pozwalają wyświetlać obrazy w dowolnym miejscu, a także długą żywotność do 30000 godzin.
-
Samsung The Premiere LSP7T 4K – to kolejny projektor, który wykorzystuje technologię laserową, dzięki czemu zapewnia optymalną paletę kolorów, wyraźny oraz pełen szczegółów obraz. Jasność 2200 ANSI lumenów zapewnia dostateczną ilość światła, co pozwala na komfortowe oglądanie telewizji o każdej porze dnia. Projektor Samsung ma wbudowane 30-watowe głośniki w formacie 2.2 i głośniki niskotonowe, które generują potężny dźwięk.
-
Epson LS500 Laser TV – ten projekt laserowy o ultrakrótkim rzucie oferuje rozdzielczość 4K PRO-UHD i pozwala przesyłać strumieniowo treści, tworząc obraz w rozmiarze od 65 do 130 cali. Projektor umożliwia odtwarzanie obrazów z niewielkiej odległości od powierzchni wyświetlania, ma dwa wbudowane głośniki 10 W i oferuje wysoką jasność na poziomie 4000 lumenów.
Marka Hisense jest obecnie czwartym największym producentem telewizorów na świecie i numerem jeden w Chinach. W ubiegłym roku rozpoczęła w Polsce komunikację z hasłem „Say Hi to Hisense”, chcąc stać się bardziej rozpoznawalną marką na rynku. To właśnie wtedy zaprezentowała swój pierwszy Laser TV z ekranem dźwiękowym – Sonic Screen Laser TV.