Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaki wybrać telewizor do kampera?

Podczas podróży kamperem zazwyczaj staramy się maksymalnie korzystać z miejscowych atrakcji i odkrywać jak najwięcej pięknych miejsc. Czasem jednak zdarzy się, że kolejny dzień naszej wyprawy spędzimy w kamperze, zamiast udać się na wycieczkę. Powody mogą być różne – niesprzyjająca pogoda, złe samopoczucie czy zmęczone dzieci. W takich sytuacjach przyda się telewizor, który zapewni rozrywkę wszystkim podróżującym. Jaki telewizor do kampera będzie odpowiedni?

 

Jaki powinien być telewizor do kampera?

Wyposażenie przyczep kempingowych i kamperów przeważnie nie zawiera telewizora. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dokupić tv do kampera. Odbiornik powinien oczywiście zapewniać dobrą jakość obrazu, gdyż oglądanie telewizji przy niewyraźnym obrazie, z pikselami lub zniekształceniem obrazu mija się z celem. Aby telewizor spełnił swoje zadanie w kamperze, należy zwrócić uwagę też na inne parametry. 

Odpowiednia wielkość

Niezależnie od tego, czy chcemy umieścić telewizor w ciężarówce, w kamperze, przyczepie kempingowej, na jachcie czy może kupić do auta dostawczego, musimy zwrócić uwagę na jego wielkość. We wszystkich tych środkach transportu będziemy mieć ograniczoną ilość miejsca, dlatego, aby nie zagracać pojazdu, nie możemy sobie pozwolić na zakup telewizora o dużej przekątnej. Powinniśmy zatem rozglądać się za odbiornikami, które mają przekątną od 19 do maksymalnie 22 cali. Taki telewizor w zupełności sprawdzi się jako telewizor samochodowy do śledzenia wiadomości i prognozy pogody czy okazjonalnego oglądania filmów. 

Niewielki pobór prądu

Ważną kwestią jest także pobór prądu. Jeżeli nie chcemy często zjeżdżać do bazy lub na kemping, aby otrzymać prąd o napięciu 230 V, wybierzmy telewizor, który zużywa niewielką ilość energii. Dotyczy to nie tylko telewizora, lecz także wszystkich urządzeń elektrycznych, z których będziemy korzystać w pojeździe. Za najbardziej energooszczędne uznawane są telewizory oznaczone klasą A

Warto również zwrócić uwagę, czy telewizor ma dodatkowy kabel zasilający 12 V, dzięki któremu bez problemu podłączymy go do gniazdka zapalniczki samochodowej, nie obciążając akumulatora. 

jaki telewizor do kampera

Telewizory

 

Odporność na wstrząsy

W podróży kamperem, przyczepą kempingową czy tirem, telewizor będzie narażony na drgania i wstrząsy spowodowane jazdą po nierównej nawierzchni. Dlatego warto wybrać taki odbiornik, który będzie miał dodatkowe zabezpieczenie chroniące go przed uszkodzeniami

Dekoder

Telewizor do kampera powinien mieć wbudowany dekoder DVT-T, ponieważ jest on niezbędny do odbierania naziemnej telewizji cyfrowej. 

Smart TV

Aby nie zabierać ze sobą całej kolekcji filmów, warto wybrać telewizor z Wi-Fi i funkcją Smart. Dzięki temu będziemy mogli odtwarzać filmy z Internetu i korzystać z takich serwisów VOD, jak Netflix. Co więcej, mając Smart TV, będziemy mogli korzystać z wyszukiwarki internetowej, mediów społecznościowych, a także sprawdzać pocztę e-mail bezpośrednio na telewizorze. 

telewizor do kampera jaki wybrać
Złącze HDMI, słuchawkowe i port USB

Kampery mają ograniczoną przestrzeń. Jeśli dzieci będą oglądać bajki w telewizji, a my będziemy chcieli w ciszy się zdrzemnąć, nie będziemy mogli po prostu przejść do innego pomieszczenia, gdyż go nie ma. Warto zatem kupić telewizor, który wyposażony jest w złącze słuchawkowe. Dzięki temu dźwięki z telewizora nie będą przeszkadzać pozostałym podróżującym. Poza tym przydatne będzie złącze HDMI, za pomocą którego będziemy mogli podłączyć laptopa do telewizora czy port USB, dzięki któremu odtworzyć filmy prosto z pendrive’a na większym ekranie.  

Dodatkowa antena

Dobrze by było, aby zestaw TV do kampera miał również antenę. Umieszczenie jej na dachu pojazdu znacznie poprawi jakość odbieranego obrazu. Anteny samochodowe wymagają źródła zasilania, które można zapewnić na dwa sposoby – poprzez podłączenie do gniazdka lub pod akumulator. Podłączenie akumulatorowe lepiej się sprawdzi, jeśli zamierzamy zatrzymywać się nie na campingach, a w bardziej dzikich miejscach. Pamiętajmy również, że antena nie powinna mieć dużego talerza, gdyż jest on po prostu nieporęczny. Z drugiej strony, nie może być on także zbyt mały, gdyż uniemożliwi odbiór sygnału w gorszych warunkach. Dobrem pomysłem będzie zatem zakup klasycznej anteny

 

Jak wygląda instalacja telewizora w kamperze?

Telewizor powinien być odpowiednio zamontowany w kamperze z kilku powodów:

  • by nie przeszkadzał kierowcy podczas prowadzenia pojazdu,

  • by nie stanowił zagrożenia dla podróżujących w razie niespodziewanych sytuacji na drodze,

  • by zapewniał pasażerom komfort podczas oglądania.

Przede wszystkim w kamperze czy przyczepie kempingowej telewizor nie może stać na szafce, czy stoliku, gdyż będzie się przesuwał podczas jazdy. Dlatego w pojeździe najlepiej sprawdzi się telewizor podwieszany. Będziemy musieli więc kupić specjalny uchwyt na TV do kampera. Taki uchwyt ma szeroki zakres regulacji oraz zintegrowany mechanizm zatrzaskowy, który blokuje uchwyt, zapewniając bezpieczeństwo pasażerom podczas jazdy i samemu sprzętowi. 

 

 

Uchwyt montujemy zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta. Jeśli w pojeździe mamy cienkie ścianki, warto wcześniej odpowiednio wzmocnić miejsce, w którym będziemy montować telewizor. 

Innym rozwiązaniem jest schowanie odbiornika w meblach, jednak wymaga to nieco więcej funduszy. 

 

instalacja telewizora w kamperze

 

Jak oglądać telewizję w kamperze?

Jeśli chcemy, by nasz telewizor do kampera odbierał sygnał telewizyjny w dowolnej części Europy, musimy zakupić porządną antenę satelitarną. Najlepsza będzie automatyczna antena satelitarna, która błyskawicznie wyszuka odpowiednią satelitę. 

W kamperze możemy też oglądać telewizję przez Internet. Wówczas możemy skorzystać z dostępu do Wi-Fi na kempingu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie pola kempingowe oferują Wi-Fi, a poza tym sygnał często jest słabej jakości (ze względu na przeciążenie). Jeśli zamierzamy regularnie korzystać z Internetu, najlepiej zamontować w pojeździe niewielki modem bezprzewodowy Mi-Fi, który zapewni dostęp do sieci kilku urządzeniom, np. telewizorowi, laptopowi czy tabletowi. 

podróż kamperem

 

Gdzie kupić telewizor do kampera?

Telewizory przeznaczone stricte do kamperów i przeczep kempingowych są znacznie droższe, niż klasyczne odbiorniki. Dlatego większość osób decyduje się na zakup niewielkiego telewizora, który spełnia wszystkie najważniejsze wymagania. Odpowiedni telewizor do kampera bez problemu kupimy w sklepie ze sprzętem RTV, np. w Max Elektro – zakupu możemy dokonać zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS