Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czy można wstrzymać samoczyszczenie piekarnika?

Czyszczenie piekarnika nie należy do przyjemnych obowiązków. Jeśli jednak chcemy, by dobrze służył nam przez długi czas, powinniśmy go systematycznie czyścić - najlepiej po każdym upieczeniu potrawy. Aby ułatwić nam to zadanie, producenci wyposażają swoje piekarniki w funkcje samoczyszczenia. W jaki sposób działają i pozbywają się zabrudzeń? Czy można wstrzymać samoczyszczenie piekarnika? O tym przeczytacie w poniższym poradniku.  

 
ME_banner_kategorii_1350x230 (17).webp [29.76 KB]

Samoczyszczenie piekarnika - trzy dostępne metody

Zanim zastanowimy się, czy można wstrzymać samoczyszczenie piekarnika, sprawdźmy, w jakie technologie czyszczenia wyposażają swoje piekarniki producenci. 

 

Czyszczenie parowe 

Jest to jedna z najprostszych, a zarazem najbezpieczniejszych metod czyszczenia komory piekarnika. Piekarniki wyposażone w tę opcję, zazwyczaj na dnie posiadają zbiornik, do którego wlewa się wodę. Po uzupełnieniu wody wystarczy ustawić odpowiedni program czyszczący. Pod wpływem wysokiej temperatury woda zamieni się w parę wodną, która skutecznie zmiękczy przypalenia, tłuste plamy i przyklejone resztki żywności. Dzięki temu usunięcie ich z komory piekarnika jest o wiele łatwiejsze - zazwyczaj wystarczy użyć wilgotnej ściereczki, aby je usunąć. W sprzedaży dostępne są też piekarniki z funkcją czyszczenia parowego, które nie mają specjalnych pojemników na wodę. W takich modelach wodę wlewa się po prostu na blachę do pieczenia potraw.  

 

Piekarniki z funkcją czyszczenia parowego

 

 

Czyszczenie katalityczne (kataliza)

Coraz więcej piekarników posiada funkcję czyszczenia katalitycznego, zwaną popularnie katalizą. Tego typu urządzenia mają w ściankach wkłady pokryte emalią katalityczną. Ich powierzchnia zawiera mikropory, które skutecznie przyciągają zabrudzenia i cząsteczki tłuszczu powstające w trakcie pieczenia. Aby oczyścić te wkłady, wystarczy uruchomić funkcję czyszczenia katalitycznego. Do ilu stopniu się nagrzewa piekarnik? Zazwyczaj do około 200 lub 250°C (w zależności od modelu). Wtedy rozpoczyna się tzw. dopalanie katalityczne, czyli spalanie resztek tłuszczów i osadów. Taki program czyszczenia zazwyczaj trwa około 30-60 minut. Po tym czasie wkłady możemy wyjąć i umyć, a wnętrze komory przetrzeć wilgotną ściereczką lub gąbką. 

 

Piekarniki z funkcją czyszczenia katalitycznego

 

 

Czyszczenie pyrolityczne (pyroliza)

Jest to najbardziej zaawansowana metoda samoczyszczenia piekarnika, którą znajdziemy w najbardziej nowoczesnych urządzeniach. Na czym polega piroliza? Jest to program czyszczący, podczas którego piekarnika nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury - nawet 500°C. Jak długo trwa takie czyszczenie? W zależności od modelu piekarnika mogą to być 2 albo nawet 3 godziny. W tym czasie wysoka temperatura skutecznie wypali wszystkie zanieczyszczenia, nawet te znajdujące się w zakamarkach komory, zamieniając je w popiół. Po skończonym cyklu samooczyszczenia popiół wystarczy zamieść i wyrzucić. Wnętrze można dodatkowo przetrzeć wilgotną szmatką. 

 

 

Piekarniki z funkcją czyszczenia pyrolitycznego

Co jeśli piekarnik nie ma funkcji czyszczenia? No cóż, wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak wyczyścić piekarnik elektryczny ręcznie. Możemy wspomóc się specjalistycznymi preparatami do czyszczenia albo wykorzystać domowe środki czystości, czyli sodę oczyszczoną, ocet i sok z cytryny. 

 

Czyszczenie parowe, katalityczne czy pyrolityczne - która metoda najlepsza?

Każda z przedstawionych wyżej metod znacznie ułatwia czyszczenie komory piekarnika. Trudno jest jednak jednoznacznie wskazać, który ze sposobów samooczyszczenia jest najlepszy, gdyż różnią się one nie tylko działaniem, ale i możliwościami. Wydaje się, że najmniej prądożerne, a jednocześnie najbezpieczniejsze jest czyszczenie parowe. W końcu gorąca para wodna jest naturalnym detergentem, który świetnie radzi sobie z zaschniętymi, tłustymi czy przypalonymi zabrudzeniami. Musimy jednak pamiętać, że po czyszczeniu parowym, będziemy musieli ręcznie domyć komorę piekarnika. 

Jeśli natomiast chodzi o czyszczenie katalityczne, to jest to skuteczna metoda usuwania zanieczyszczeń, nie gorsza od pyrolizy. Należy jednak pamiętać, że wkłady katalityczne muszą być systematycznie czyszczone. Poza tym podlegają eksploatacji, więc po pewnym czasie użytkowania będziemy musieli wymienić je na nowe

Z kolei czyszczenie pyrolityczne znajduje się tylko w najbardziej nowoczesnych modelach piekarników, za które niestety trzeba zapłacić znacznie więcej gotówki

Każdy sam powinien więc zdecydować, która metoda samoczyszczenia piekarnika będzie dla niego najlepsza.

 
czyszczenie piekarnika
 

Jak często robić samoczynne oczyszczanie komory piekarnika?

Najlepszym sposobem na czysty piekarnik jest jego systematyczne czyszczenie. Jak często powinniśmy to robić? Wiele zależy od częstotliwości pieczenia i sposobu wykorzystywania piekarnika. Osoby, które pieką potrawy i słodkie wypieki 2-3 razy w tygodniu, będą musiały znacznie częściej czyścić komorę pieczenia niż osoby, które z piekarnika korzystają sporadycznie. Na szczęście wiele współczesnych piekarników wyposażonych jest w funkcję, która przypomina o konieczności przeprowadzenia samoczyszczenia. Jeśli jednak nasze urządzenie owej funkcji nie posiada, sami będziemy musieli określić, kiedy należy wyczyścić komorę. Niektórzy producenci, np. Beko, podają, że funkcję samoczyszczenia należy stosować po każdych 10 razach użycia piekarnika. Ważne jest jednak, by nie zwlekać z usuwaniem dużych zanieczyszczeń, gdyż przypalony piekarnik może negatywnie wpływać na smak pieczonych potraw. 

 

Piekarniki do zabudowy

Czy można wyłączyć samoczyszczenie piekarnika?

W ten sposób dobrnęliśmy do odpowiedzi na pytanie, czy można wstrzymać samoczyszczenie piekarnika. Dlaczego akurat o tym wspominamy? Ponieważ w jednym z odcinków programu „The Tonight Show Starring Jimmy Fallon”, w którym prowadzący czyta swoje ulubione tweety z hashtagiem #CookingFail, pojawił się wpis odnośnie funkcji samoczyszczenia piekarnika. Kobieta napisała na swoim Twitterze, że w czasie Święta Dziękczynienia jej córka weszła do kuchni i nacisnęła na piekarniku przycisk, uruchamiający samoczyszczenie. Piekarnik się zablokował i rozpoczął nagrzewanie do temperatury 500°C. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby w komorze pieczenia nie znajdował się świąteczny indyk. W rezultacie, po 3 godzinach samoczyszczenia, z indyka pozostał tylko popiół, a dodatkowo, jak napisała kobieta, trzeba było kupić nowy piekarnik. 

 
czy można wstrzymać samoczyszczenie piekarnika

Źródło: www.youtube.com/ The Tonight Show Starring Jimmy Fallon

 

Jak widać, niebezpieczne sytuacje mogą się przytrafić nawet podczas z pozoru niegroźnego programu czyszczenia piekarnika, dlatego warto wiedzieć, czy w razie problemów, tę opcję można wyłączyć. Z racji tego, że sterowanie różni się w zależności od producenta i modelu piekarnika, zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy zajrzeć do instrukcji obsługi. Jeśli w piekarniku można wyłączyć funkcję samoczyszczenia, to właśnie tam znajdziemy informacje, jak to zrobić. Nie możemy bowiem normalnie otworzyć piekarnika. Ze względu na to, że podczas czyszczenia pyrolitycznego urządzenie nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, uruchamia się automatyczna blokada drzwiczek. Zapewnia to bezpieczeństwo i chroni domowników przed ewentualnymi poparzeniami. 

W jaki zatem sposób wstrzymać samooczyszczenie piekarnika? Wszystko zależy od modelu urządzenia.

 
  Jak włączyć pyrolizę?  Czy można wstrzymać samoczyszczenie piekarnika?
Piekarniki Amica Ustawić pokrętło na symbol symbol-pyrolizy-w-piekarnikach-amica.webp, a następnie sensorami MENU ustawić czas samoczyszczenia. 
Tak. Wystarczy przekręcić pokrętło na pozycję 0. Sprawi to, że piekarnik najpierw zostanie wychłodzony do temperatury poniżej 160°C i dopiero wtedy drzwi zostaną odblokowane. 
 
Piekarniki Bosch
Wybrać oznaczenia na piekarniku symbol-samoczyszczenia-w-piekarnikach-bosch.webp- jest to funkcja samoczyszczenia.  
 
Tak, należy obrócić pokrętło funkcji do pozycji 0. Drzwi można otworzyć, kiedy zgaśnie symbol kłódki. 
 
Piekarniki Whirlpool
 
Należy wejść w „funkcje specjalne”, a następnie wybrać symbol symbol-pyrolizy-w-piekarnikach-whirlpool.webp.
 
Brak informacji o możliwości wstrzymania czyszczenia PYRO.
 
Piekarniki Beko
 
Na panelu sterowania należy nacisnąć funkcję pyrolizy - symbol symbol-pyrolizy-w-piekarnikach-beko.webp.
 
Brak informacji o możliwości wstrzymania czyszczenia pyrolitycznego.
 
Piekarniki Samsung
 
Za pomocą pokrętła wybrać symbol symbol-pyrolizy-w-piekarnikach-samsung.webp, a następnie wybrać czyszczenie pyrolityczne (C2) i zatwierdzić przyciskiem OK. 
 
Brak informacji o możliwości wstrzymania czyszczenia pyrolitycznego.
 
 
 

Jeśli w instrukcji obsługi naszego piekarnika nie znajdziemy informacji o możliwości wstrzymania procesu samoczyszczenia, po prostu wyjmijmy wtyczkę z prądu. W przypadku piekarników do zabudowy może być to nieco uciążliwe i skomplikowane. Jednak lepiej odłączyć wtyczkę z gniazdka niż uszkodzić urządzenie i narobić sobie bałaganu w kuchni. 

 

Ile prądu zużywa piekarnik podczas samoczyszczenia?

Podczas czyszczenia pyrolitycznego piekarnika zużywa więcej energii niż w czasie czyszczenia katalitycznego. Bardziej ekonomiczne będą zatem piekarniki z katalizą. Nie wymagają bowiem ustawiania osobnego programu czyszczenia, ponieważ zabrudzenia wypalane są podczas normalnej pracy piekarnika, czyli w czasie pieczenia potraw. Z drugiej strony, czyszczenie pyrolityczne będziemy uruchamiać raz na około 2 miesiące. Koszt jednego czyszczenia to zaledwie kilka złotych, dlatego nie musimy się martwić wysokimi rachunkami za energię elektryczną. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS