Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak czytać symbole na piekarniku?

Współczesne piekarniki oferują o wiele większe możliwości niż piekarniki sprzed kilkunastu lat. Większa ilość dostępnych funkcji oznacza, że na ich panelach sterowania pojawiły się nowe symbole. Jak je zidentyfikować, by wybrać najlepszą opcję pieczenia? Z naszego poradnika dowiesz się, jakie są najpopularniejsze symbole na piekarniku i co oznaczają. Dzięki temu będziesz mógł w pełni wykorzystać możliwości swojego piekarnika i osiągnąć najlepsze rezultaty pieczenia. 

[Aktualizacja 13.07.2023]
ME_banner_kategorii_1350x230 (17).webp [29.76 KB]

O czym przeczytasz w poradniku?

  • Jakie są podstawowe symbole na piekarniku?
  • Do czego służy grill w piekarniku i jak wygląda jego symbol?
  • Termoobieg – symbol i sposób działania
  • Jakie są pozostałe symbole na piekarniku?
  • Podamy również, jakie symbole występują na piekarnikach popularnych marek – Kernau, Amica, Bosch, Samsung, Gorenje, Whirlpool i Beko.

 

Podstawowe symbole na piekarniku

To, że w piekarnikach pojawiły się nowoczesne funkcje grzania, nie oznacza, że zniknęła funkcja pieczenia tradycyjnego. W dalszym ciągu możemy skorzystać z grzania statycznego, które doskonale nadaje się do pieczenia mięs, ryb, ciast czy chleba. Grzanie góra-dół jest wolniejsze niż termoobieg, dzięki czemu jest bezpieczne dla delikatnych potraw. 

 

Jakie oznaczenia na piekarniku ma grzanie statyczne?

grzanie góra-dół symbol

- to grzanie statyczne (góra-dół).

grzanie dolne symbol

- to pieczenie od dołu, czyli z wykorzystaniem dolnej grzałki. Funkcja pieczenia od dołu doskonale sprawdzi się przy pieczeniu ciast czy podgrzewaniu pizzy.  

grzanie górne symbol

- jest to grzanie z góry, czyli z wykorzystaniem grzałki elektrycznej zamontowanej w górnej części piekarnika. Funkcja ta jest przydatna w ostatnim etapie pieczenia, np. do zarumienienia ciasta czy mięsa.

 

symbole na piekarniku

 

Symbol grilla w piekarniku - jak wygląda?

Nowoczesne piekarniki pozwalają nam nie tylko piec, ale również opiekać potrawy i uzyskiwać efekty, jak na grillu ogrodowym. Służy do tego funkcja grill, która oferuje wiele możliwości. Jej podstawowym zadaniem jest opiekanie potraw - nadaje się zatem do przygotowania różnego rodzaju zapiekanek mięsno-warzywnych, lasagne czy zapiekanek na bagietce. W piekarniku z funkcją grilla przygotujemy też różnego rodzaju mięsa, np. kurczaka o chrupiącej i złocistej skórce, a także grillowane warzywa. 

Jeśli chcemy skorzystać z tej funkcji, musimy na panelu sterowania naszego piekarnika odnaleźć symbol grzałki grillowej. Przeważnie jest to znaczek ostro zakończonej fali. Warto jednak pamiętać, że piekarniki mogą oferować kilka funkcji grillowania, np. grill mały i grill duży. W niektórych modelach znajdziemy również SuperGrill czy TurboGrill

mały grill symbol

Mały grill - służy do przyrządzania delikatnych lub cienkich potraw, które mają zostać poddane jedynie słabemu pieczeniu lub zapiekaniu od góry. Sprawdzi się w przypadku tart lub do zapiekania sera na tostach czy zapiekankach.

duży grill symbol

Duży grill - może być wykorzystywany zarówno do pieczenia, jak i opiekania potraw. Z pomocą tej funkcji można przyrządzić mięso, ryby, warzywa, a także produkty gotowe, które oznaczone są symbolem grilla. Przy tej funkcji zaleca się korzystać ze specjalnej brytfanny, która będzie zbierać tłuszcz spływający z potrawy. Grill powoduje bowiem intensywne wytapianie tłuszczu.

Piekarniki do zabudowy

Symbol termoobiegu 

Jeszcze kilka lat temu tylko najbardziej zaawansowane piekarniki oferowały funkcję termoobiegu. Dziś jest on zaliczany do podstawowych funkcji, gdyż oferują go nawet najtańsze modele piekarników. Termoobieg to niezwykle przydatna funkcja. Pozwala nam przyspieszyć proces pieczenia oraz jednocześnie piec potrawy na kilku poziomach, przy zachowaniu równomiernych efektów. Zasada działania termoobiegu opiera się na wentylatorze, który wprawia w ruch gorące powietrze, dzięki czemu ciepło równomiernie rozchodzi się po całej komorze pieczenia. Zapewnia to najlepsze efekty pieczenia. Dzięki termoobiegowi unikniemy sytuacji, w której wierzch ciasta jest przypalony, a środek wciąż surowy i odwrotnie - gdy spód jest zbyt mocno przypalony, a wierzch niedopieczony.

Co więcej, termoobieg znacznie przyspiesza przygotowywanie potraw, ponieważ możemy piec równocześnie kilka blach ciastek czy rybę na jednym poziomie, a frytki na drugim. Od góry komory aż po sam dół, uzyskamy dokładnie takie same rezultaty. Poza tym przy pieczeniu zużyjemy mniej energii, gdyż temperatura 180°C przy grzaniu statycznym to 160°C przy pieczeniu z termoobiegiem. Ta funkcja jest po prostu bardziej ekonomiczna.

 

symbol-termoobiegu-w-piekarniku.jpg [139.31 KB]

 

Jaki jest znaczek termoobieg w piekarniku? Przeważnie jest to ikona wentylatora, jednak w zależności od rodzaju ogrzewania, może mieć nieco inną charakterystykę. Możemy zatem wyróżnić następujące oznakowanie piekarnika związane z termoobiegiem:

termoobieg i grzałka górna symbol

Pieczenie przy użyciu termoobiegu i grzałki górnej - doskonale nadaje się do przyrumieniania potraw, np. ciasta z kruszonką, domowego chleba czy skórki kurczaka. 

termoobieg i grzałka tylna symbol

Pieczenie przy użyciu termoobiegu i grzałki tylnej - ta funkcja uruchamia tylny nawiew grzewczy, a ciepło zostaje równomiernie rozprowadzone po komorze pieczenia za pomocą wentylatora. Sprawdza się do szybkiego i jednolitego pieczenia na kilku poziomach.

termoobieg i obie grzałki symbol

Pieczenie przy użyciu termoobiegu i obu grzałek - ta funkcja idealnie nadaje się do pieczenia kilku potraw jednocześnie. 

rozmrażanie i podgrzewanie ciepłym powietrzem

Rozmrażanie lub podgrzewanie ciepłym powietrzem - ta opcja nadaje się do rozmrażania lub podgrzewania gotowych produktów.

mały grill z termoobiegiem symbol

Mały grill z termoobiegiem - symbol tej funkcji łączy w sobie zarówno ikonki grilla, jak i termoobiegu. Przedstawia falę złożoną z dwóch odwróconych trójkątów, pod którą znajduje się znaczek wentylatora. Ta opcja nadaje się do grillowania cienkich potraw. 

duży grill z termoobiegiem symbol

Duży grill z termoobiegiem - funkcja ta świetnie sprawdza się do pieczenia potraw w niższych temperaturach. Podobnie jak w przypadku funkcji dużego grilla, tutaj również zalecane jest użycie brytfanki, do której będzie spływał wytapiający się z potraw tłuszcz.

 

symbole na piekarniku
 

Pozostałe oznaczenia piekarnika

W zależności od modelu piekarnika i oferowanych przez niego opcji, na jego panelu sterowania znajdziemy też inne symbole. Do najpopularniejszych należą:

suszenie i rozmrażanie symbol

Suszenie i rozmrażanie - ta funkcja uruchamia wentylator, który wprowadza w ruch powietrze w temperaturze pokojowej. Nadaje się do rozmrażania głęboko zamrożonych produktów, m.in. gotowych dań, pieczywa, masła, warzyw czy owoców. Symbol rozmrażania w piekarniku to wentylator i umieszczona pod nim kropla. 

podgrzewanie naczyń symbol na piekarniku

Podgrzewanie naczyń - umożliwia ona podgrzewanie naczyń, a co za tym idzie, serwowanie dań na ciepłej zastawie. Funkcja podgrzewania naczyń zazwyczaj oznaczona jest symbolem naczynia. 

szybkie nagrzewanie symbol

Szybkie grzanie (BOOST) - to niezwykle przydatna funkcja, która skraca czas nagrzewania piekarnika. Urządzenie nagrzewa się do ustawionej temperatury, a następnie przełącza w wybrany tryb grzania. 

Piekarniki wolnostojące

Możemy wyróżnić też takie znaki w piekarniku, które nie odnoszą się do sposobu pieczenia potrawy, a do samej pracy urządzenia. To dzięki nim użytkowanie piekarnika staje się łatwiejsze i wygodniejsze. 

oświetlenie w piekarniku symbol

Oświetlenie - to powszechnie spotykany symbol na piekarniku. Przedstawia okrąg z odchodzącymi od niego promieniami. Dzięki oświetleniu możemy sprawdzić stan upieczenia naszej potrawy.

minutnik na piekarniku symbol

Minutnik - zarówno w kuchence, jak i piekarniku znajdziemy symbol zegara. Jest to minutnik, który pozwala ustawić czas pieczenia potrawy.

blokada rodzicielska na piekarniku symbol

Blokada rodzicielska - to praktyczna opcja piekarnika, która pozwala zablokować panel sterowania, aby dzieci nie mogły włączyć piekarnika lub zmienić ustawień podczas pieczenia. Najczęściej symbolem blokady rodzicielskiej jest klucz, ale niektórzy producenci stosują ikonkę w postaci kłódki.

alarm na piekarniku symbol

Alarm - symbol alarmu przypomina dzwonek. Alarm uruchomia się po zakończeniu pieczenia, dzięki czemu od razu wiemy, kiedy należy wyjąć potrawę z komory piekarnika.

wybór temperatury w piekarniku symbol

Wybór temperatury - pozwala ustawić temperaturę pieczenia z dostępnego zakresu temperatur.

włącznik/wyłącznik w piekarniku symbol

Włącznik/wyłącznik - uruchamia i wyłącza piekarnik.

 

Na panelu sterowania piekarnika znajdziemy również symbole czyszczenia, ale różnią się one w zależności od producenta. 

 
symbole na piekarniku
 

Symbole na piekarniku - producenci

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ikonki funkcji i sposobów grzania mogą się różnić w zależności od producenta i modelu piekarnika. Przeważnie symbole umieszczone są na panelu sterowania urządzenia, ale czasami można też znaleźć oznaczenia na pokrętle. Wyżej przedstawiliśmy symbole wspólne, czyli takie, które wyglądają tak samo u wszystkich producentów. Natomiast poniżej przedstawimy oznaczenia na piekarnikach, które są charakterystyczne dla poszczególnych producentów.

 

Symbole na piekarniku Kernau

Symbol

Funkcja

rozmrażanie w piekarniku Kernau

Funkcja rozmrażania

pyroliza w piekarniku Kernau

Czyszczenie pyrolityczne

programy gotowe w piekarniku Kernau

Programy gotowe

supergrill w piekarniku Kernau

SuperGrill

funkcja Eco w piekarniku Kernau

Funkcja eco pieczenia

aktywne szybkie nagrzewanie w piekarniku Kernau

Aktywne szybkie nagrzewanie 

aktywne rozgrzewanie w piekarniku Kernau

Aktywne rozgrzewanie 

aktywna termosonda w piekarniku Kernau

Termosonda

praca automatyczna w piekarniku Kernau

Praca automatyczna 

praca półautomatyczna w piekarniku Kernau

Praca półautomatyczna w

 

Symbole na piekarniku Amica

Symbol

Funkcja

termoobieg-symbol-amica.png [3.99 KB] Termoobieg symbol Amica
funkcja kombi w piekarniku Amica Funkcja kombi 
mikrofale w piekarniku Amica Funkcja mikrofali
podgrzewanie w piekarniku Amica Funkcja podgrzewania
rozmrażanie według wagi w piekarniku Amica Rozmrażanie według wagi 
poziom pieczenia w piekarniku Amica Wybór poziomu pieczenia
programy automatyczne w piekarniku Amica Programy automatyczne 
pyroliza w piekarniku Amicapyroliza w piekarniku Amica Pyroliza
czyszczenie parowe w piekarniku Amica Czyszczenie parowe 
funkcja eco w piekarniku Amica Funkcja Eco
aktywna blokada bezpieczeństwa w piekarniku Amica
Aktywna blokada bezpieczeństwa 

 

Symbole na piekarniku Bosch

Symbol

Funkcja

4D gorące powietrze w piekarniku Bosch

4D gorące powietrze 

funkcja mikrofali w piekarniku Bosch

Funkcja mikrofali

funkcja pizza w piekarniku Bosch

Funkcja pizza

grzanie góra-dół Eco w piekarniku Bosch

Grzanie góra-dół Eco

grzanie intensywne w piekarniku Bosch

Grzanie intensywne

gotowanie na parze w piekarniku Bosch

Gotowanie na parze

odgrzewanie w piekarniku Bosch

Funkcja odgrzewania

podgrzewanie naczyń w piekarniku Bosch

Podgrzewanie naczyń

powolne gotowanie w piekarniku Bosch

Powolne gotowanie

programy automatyczne w piekarniku Bosch

Programy automatyczne

pyroliza w piekarniku Bosch

Pyroliza

rozmrażanie w piekarniku Bosch

Rozmrażanie

stopień fermentacji w piekarniku Bosch

Stopień fermentacji

suszenie w piekarniku Bosch

Funkcja suszenia

utrzymywanie ciepła w piekarniku Bosch

Utrzymywanie ciepła

ważenie potraw w piekarniku Bosch

Ważenie potraw

minutnik w piekarniku Bosch

Minutnik

informacje w piekarniku Bosch

Wyświetlanie informacji

 

Symbole na piekarniku Samsung

Symbol

Funkcja

czyszczenie parowe w piekarniku Samsung

Czyszczenie parowe

górna komora pieczenia w piekarniku Samsung

Górna komora pieczenia (w piekarnikach Dual Cook)

dolna komora pieczenia w piekarniku Samsung

Dolna komora pieczenia (w piekarnikach Dual Cook)

programy automatyczne w piekarniku Samsung

Programy automatyczne

pieczenie parą w piekarniku Samsung

Pieczenie parą

pieczenie parą z termoobiegiem w piekarniku Samsung

Pieczenie parą z termoobiegiem 

 

Symbole na piekarniku Gorenje

Symbol

Funkcja

Eco pieczenie w piekarniku Gorenje

Eco pieczenie

gorące powietrze z parą w piekarniku Gorenje

Gorące powietrze z parą 

ruszt w piekarniku

Ruszt

tryb eco w piekarniku Gorenje

Tryb eco

Aqua Clean w piekarniku Gorenje

Aqua Clean

gotowanie na parze w piekarniku Gorenje

Gotowanie na parze

funkcja podgrzewania w piekarniku Gorenje

Funkcja podgrzewania

wyrastanie ciasta w piekarniku Gorenje

Funkcja wyrastania ciasta

 

Symbole na piekarniku Whirlpool

Symbol

Funkcja

funkcja Szósty Zmysł w piekarniku Whirlpool

Funkcja Szósty Zmysł

pieczenie eco w piekarniku Whirlpool

Pieczenie Eco

szybkie nagrzewanie w piekarniku Whirlpool

Szybkie nagrzewanie

turbogrill w piekarniku Whirlpool

Turbogrill

pyroliza w piekarniku Whirlpool

Pyroliza

utrzymywanie ciepła w piekarniku Whirlpool

Urzymywanie ciepła

wyrastanie ciasta w piekarniku Whirlpool

Wyrastanie ciasta

 

Symbole na piekarniku Beko

Symbol

Funkcja

funkcja 3D w piekarniku Beko

Funkcja 3D

funkcja pizza w piekarniku Beko

Funkcja Pizza

gotowanie powolne w piekarniku Beko

Gotowanie powolne

pyroliza w piekarniku Beko

Pyroliza

utrzymywanie ciepła w piekarniku Beko

Utrzymywanie ciepła

 
 

Mamy nadzieję, że nasze porady praktyczne rozwieją Wasze wątpliwości odnośnie do oznaczeń na piekarniku i pozwolą Wam uzyskać najlepsze efekty pieczenia. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS