% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Żyj zdrowo! Zadbaj o świeże powietrze we własnym domu

Jak wynika z danych przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie. Aż 33 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast znajduje się w naszym kraju. Na zły stan powietrza wpływają nie tylko przemysł i transport drogowy, ale również domowe instalacje grzewcze. Właśnie dlatego, w okresie jesienno-zimowym stężenie zanieczyszczeń w powietrzu grubo przekracza dopuszczalne normy. Walka ze smogiem nie jest łatwa, a brak wiatru i deszczu dodatkowo utrudniają sytuację. Musimy pamiętać, że wraz ze wdychanym powietrzem, do naszych płuc dostają się zanieczyszczenia, które stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również naszego życia. Zdrowie jest tylko jedno, dlatego każdy z nas powinien podjąć walkę o czyste powietrze

 

Skąd się bierze smog?

Wychodząc wieczorem z domu, nie raz widzieliśmy gęstą zawiesinę w powietrzu, która do złudzenia przypominała mgłę. To w rzeczywistości był smog, który powstał poprzez skumulowanie bardzo dużej ilości zanieczyszczeń. Mogłoby się wydawać, że to głównie przemysł jest odpowiedzialny za złą jakość powietrza. Tymczasem, ponad 80% zanieczyszczeń powstaje na skutek niskiej emisji, czyli nieefektywnego spalania węgla w domowych piecach i kotłowniach węglowych. Na zły stan powietrza wpływ mają również transport drogowy, energetyka, rolnictwo, wspomniany wcześniej przemysł, a także lokalizacja miasta i jego gęstość zaludnienia. 

 

Jakie zanieczyszczenia dostają się do naszych płuc?

Niestety w smogu znajdują się substancje i związki chemiczne szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Do najgroźniejszych należą: 

 • pyły zawieszone – cząsteczki mniejsze PM 2,5 oraz większe PM 10,

 • dwutlenek azotu,

 • benzo(a)piren – silny czynnik rakotwórczy.

Wszystkie te szkodliwe cząsteczki dostają się do naszego układu oddechowego podczas oddychania - przez nos i gardło. Większe, jak PM 10, często są eliminowane poprzez kaszel, kichanie czy połykanie. Znacznie bardziej niebezpieczne są drobne cząsteczki PM 2,5, ponieważ docierają do pęcherzyków płucnych oraz przenikają do naczyń krwionośnych i krwiobiegu. 

 

smog-skad-sie-bierze.jpg [205.04 KB]

 

Zgubne skutki wdychania smogu

Jak wspomnieliśmy, długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Według Komisji Europejskiej, z powodu chorób wywoływanych przez smog w Polsce umiera około 44 tysięcy osób rocznie. Każdy z nas jest narażony na zanieczyszczenia, jednak w grupie szczególnego ryzyka znajdują się noworodki, małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz cierpiące na choroby układu oddechowego i krążenia. Zanieczyszczenia mają negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu:

 • układ oddechowy – chroniczny kaszel, duszności, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), niewydolność oddechowa, astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rak płuca,

 • układ krążenia - nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zawał serca, miażdżyca,

 • układ nerwowy – bóle głowy, zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją,

 • układ immunologiczny – alergie, katar sienny, zapalenie spojówek,

 • układ pokarmowy – zaburzenia pracy wątroby,

 • układ rozrodczy – zaburzenia pracy narządów wewnętrznych.

 
Oczyszczacze powietrza

Jak się ustrzec przed smogiem?

Z racji tego, że często się przemieszczamy, spędzamy wiele czasu na powietrzu, przez co stale jesteśmy narażeni na zanieczyszczenia. Warto zatem zaopatrzyć się w maskę antysmogową, wyposażoną w specjalne filtry, które mają zatrzymywać wszelkie pyły. W przypadku wysokiego stężenia zanieczyszczeń, powinniśmy ograniczyć przebywanie na zewnątrz i oddychać przez nos, gdyż jest on naturalnym filtrem. Niestety łatwo zapominamy, że niewidoczne dla oka zanieczyszczenia przenikają również do naszych domów. Choć unikamy otwierania okien i wietrzenia mieszkań, smog przedostaje się do nich przez nieszczelności, niesprawne wentylacje, dachy czy wykorzystywanie szkodliwych materiałów budowlanych. Warto tym samym, nabyć oczyszczacz powietrza, który skutecznie usunie zanieczyszczenia i pozwoli odetchnąć pełną piersią we własnym domu. 

 

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to skuteczne narzędzie w walce z zewnętrznymi toksynami, jak i drobnoustrojami czy roztoczami, z którymi mamy do czynienia na co dzień w swoich domach.  Dzięki zastosowaniu kilku metod filtracji, jest on w stanie usunąć duże i małe cząsteczki, a także związki lotne. Stosując to urządzenie, jesteśmy w stanie ochronić się przed zanieczyszczonym powietrzem, złagodzić objawy alergii i ułatwić leczenie chorób. Oczyszczacze usuwają bowiem:

 • nieprzyjemne zapachy,

 • smog i dym papierosowy,

 • cząsteczki kurzu, pyłki i ziarenka piasku,

 • drobnoustroje, bakterie i wirusy,

 • alergeny – pyłki roślin i roztocza,

 • lotne związki organiczne.

 

 

Zakup oczyszczacza to inwestycja w zdrowie, a o zdrowie swoje i swoich najbliższych powinniśmy zatroszczyć się w pierwszej kolejności.  

W Max Elektro oferujemy szeroki wybór oczyszczaczy powietrza różnych marek, m.in.: BlueAir, Gorenje, Panasonic, Philips, Samsung czy Sharp. Poszczególne modele różnią się zastosowanymi filtrami, czujnikami czy dodatkowymi funkcjami. Jedne posiadają funkcję jonizacji, zaś inne mogą dodatkowo nawilżyć suche powietrze. Mają natomiast wspólny cel – oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, abyśmy mogli swobodnie oddychać, nie martwiąc się o nasze zdrowie. Dzięki naszej akcji promocyjnej poszczególne oczyszczacze powietrza dostępne są w obniżonych cenach. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS