Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaki oczyszczacz powietrza z jonizatorem wybrać?

W dobie nowoczesnych urządzeń elektrycznych coraz częściej w naszym otoczeniu pojawiają się jony dodatnie, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Mogą powodować bezsenność, problemy z koncentracją, a nawet bóle głowy. Warto zatem zainwestować w oczyszczacz powietrza z jonizatorem, który pozwoli szybko pozbyć się ich z pomieszczenia i przywrócić równowagę jonową. W jaki sposób działa? Jaki oczyszczacz powietrza z jonizatorem wybrać?

 

Czym jest jonizacja powietrza?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest jonizacja. W powietrzu unoszą się jony o ładunku elektrycznym dodatnim lub ujemnym. Jony ujemne, czyli inaczej aniony, mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ poprawiają samopoczucie, zwiększają metabolizm, minimalizują objawy alergii, a nawet pomagają w leczeniu chorób układu oddechowego. Najwięcej jonów ujemnych występuje w pobliżu wodospadów, łąk, gór i lasów. Powstają one również po deszczu.

Z kolei jony dodatnie, czyli inaczej kationy, pojawiają się w zamkniętych pomieszczeniach, w których występuje wiele sprzętów elektronicznych. Zbyt duże stężenie kationów powoduje senność, problemy z koncentracją, pogorszenie samopoczucia, a nawet bóle głowy. Jony dodatnie są emitowane głównie przez urządzenia elektryczne, takie jak komputery, monitory czy drukarki, ale również ich źródłem są grzejniki, asfalt, beton oraz sieci wysokich napięć. 

W przyrodzie najważniejsza jest równowaga, dlatego prawidłowy stosunek anionów do kationów powinien wynosić 1,2 do 1. Niestety zazwyczaj kationów jest więcej, dlatego stosuje się jonizację, która ma za zadanie zneutralizować szkodliwe jony dodatnie poprzez emisję jonów ujemnych. Aby je wygenerować, potrzebne jest dość silne pole elektryczne, które może w mniejszym lub większym stopniu wpływać na człowieka.

 
czym jest jonizacja powietrza
 

Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa?

Coraz więcej osób zastanawia się, czy zdrowa jest jonizacja powietrza. Badania na temat jej wpływu na organizm ludzki prowadzone są od kilkudziesięciu lat. Już pierwsze badania przeprowadzone w 1931 roku przez profesorów z Instytutu dla Fizykalnej Terapii i z Polikliniki Lekarskiej Uniwersytetu Frankfurckiego wykazały, że chorzy pacjenci odczuwali mniejsze dolegliwości bólowe po ekspozycji na jony ujemne. W kolejnych latach naukowcy wykazali, że jony ujemne pomagają złagodzić objawy alergii oraz astmy. W ciągu lat temat jonizacji powietrza był rozpatrywany pod różnymi kątami. Nie brakowało również głosów, które podważałyby pozytywny wpływ anionów na zdrowie człowieka. 

W przyrodzie bardzo ważna jest równowaga, dlatego powinniśmy dążyć do tego, aby w pomieszczeniu zachować odpowiednie proporcje jonów dodatnich i ujemnych.

 

Jak działa oczyszczacz powietrza z jonizatorem?

Zanim zdecydujemy, jaki oczyszczacz powietrza z jonizatorem wybrać, najpierw powinniśmy poznać jego sposób działania. Okazuje się, że funkcjonuje on podobnie jak natura. Wytwarza bowiem jony ujemne, które neutralizują zanieczyszczenia z pomieszczenia. Oczyszczacze z jonizacją mogą wytwarzać jony na dwa sposoby. 

  • Jonizacja ostrzowa – polega na generowaniu dużej ilości anionów w krótkim czasie. Jonizatory ostrzowe wytwarzają jony ujemne dzięki przepływowi prądu o bardzo wysokim napięciu. Rozbija on kropelki wody, w wyniku czego powstają aniony. Niestety w ten sposób generowane jony ujemne mają niewielką masę, przez co szybko rozbijają się na pierwszej napotkanej przeszkodzie. 

  • Jonizacja plazmowa (termoemisyjna) – wytwarza jony ujemne dzięki dwóm elektrodom (dodatniej i ujemnej), przez które przepływa prąd o bardzo wysokim natężeniu. Gdy cząsteczki wody dotrą do elektrody dodatniej, zostaną rozbite na jony dodatnie. Natomiast elektroda ujemna rozbije je na jony ujemne. W ten sposób jonizator plazmowy zachowuje odpowiednie proporcje jonów. Wytwarzane jony są ciężkie, co wpływa na ich trwałość – nie rozbijają się bowiem w kontakcie z przeszkodami. Warto dodać, że jonizator termoemisyjny generuje jony podobne do tych, które naturalnie występują w przyrodzie.

Należy pamiętać, że sam jonizator powietrza nie pełni funkcji oczyszczającej. Produkuje jony ujemne, które zmieniają ładunek elektryczny zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. W rezultacie kurz, pyłki, roztocza, bakterie czy pleśń stają się cięższe i osadzają się na naszych meblach, podłogach i innym wyposażeniu. Jeśli jednak wybierzemy oczyszczacz powietrza z jonizatorem, to te zanieczyszczenia zostaną również łatwiej usunięte z pomieszczenia.

 
jak działa oczyszczacz powietrza z jonizatorem
 

Jak używać jonizator powietrza?

Jonizatory oraz oczyszczacze powietrza z jonizatorem powinny być użytkowane przez alergików i osoby pracujące w biurach. Takie urządzenie jest też wskazane w pomieszczeniach, w których działa klimatyzacja

Jeśli chodzi o samą obsługę urządzenia, to jest ona bardzo łatwa i zazwyczaj sprowadza się jedynie do włączenia odpowiedniego trybu pracy. Urządzenie bowiem samodzielnie wykonuje całą pracę, podobnie jak standardowy oczyszczacz powietrza. 

Oczyszczacze powietrza

Jak sprawdzić, czy jonizator działa?

Nie jest to łatwym zadaniem, ponieważ wytwarzane jony ujemne nie są widoczne dla człowieka. Jeśli jednak korzystamy z jonizatora ostrzowego, możemy sprawdzić jego igły – powinny one delikatnie świecić na niebiesko w ciemności. Będzie to oznaczało, że jonizator działa prawidłowo.

 

Jaka jest różnica między jonizatorem a ozonatorem?

Jonizatory i ozonatory to podobne do siebie urządzenia, zarówno pod względem działania, zastosowania, jak i wyglądu. Jonizatory generują jony ujemne, które poprawiają samopoczucie i pozytywnie wpływają na układ oddechowy. Wykorzystuje się je w domach, biurach i innych pomieszczeniach, w których pracują urządzenia elektryczne. Są one bezpieczne w użytkowaniu, a ich skutki są ograniczone do minimum.

Natomiast ozonatory wytwarzają ozon, który jest silnym utleniaczem, przez co ma bardzo mocne działanie dezynfekujące. Takie urządzenia nadają się nie tylko do ozonowania powietrza, lecz także wody i żywności. Ozonator jest więc o wiele wszechstronniejszym urządzeniem, niż jonizator powietrza. Jest też bardziej radykalnym sposobem oczyszczania wnętrz, dlatego używa się go raczej w budynkach publicznych, a nie w gospodarstwach domowych. Co więcej, jest on wykorzystywany nie do oczyszczania powietrza, tylko do oczyszczania całego pomieszczenia. Należy również dodać, że ozonatorów używa się raczej tylko wtedy, gdy nikogo nie ma we wnętrzu, gdyż ozon emitowany w dużych dawkach jest szkodliwy dla ludzi.

 
czy warto kupić oczyszczacz powietrza z jonizatorem
 

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastanawiacie się, jaki oczyszczacz powietrza z jonizatorem sprawdzi się najlepiej do Waszego mieszkania? Aby wybrać odpowiedni sprzęt, najpierw powinniśmy zapoznać się z jego najważniejszymi parametrami. Przede wszystkim powinniśmy dobrać urządzenie do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracować. W sklepach bez problemu znajdziemy kompaktowe modele, które sprawdzą się w sypialni czy pokoju dziecka, jak również duże oczyszczacze zaprojektowane z myślą o przestronnych salonach czy też pomieszczeniach biurowych.

Oprócz tego warto sprawdzić, jaki rodzaj jonizacji zastosowano w oczyszczaczu. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, może być to jonizacja plazmowa lub ostrzowa. Lepszym wyborem będzie oczyszczacz z jonizatorem plazmowym, ponieważ jest znacznie skuteczniejszy w działaniu. 

 

Jaki oczyszczacz powietrza z jonizatorem wybrać?

Oferta oczyszczaczy powietrza z jonizatorem sukcesywnie się powiększa. Takie modele znajdziemy w ofercie marek: Sharp, Philips, Xiaomi, Toshiba, Daikin, Electrolux i wielu innych. Przed zakupem oczyszczacza warto zatem sprawdzić ranking popularnych modeli i poczytać opinie użytkowników na ich temat. Oprócz urządzeń z funkcją jonizacji bez problemu dostaniemy też oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizatorem – takie modele ma w swojej ofercie m.in. marka Sharp.

Oczyszczacze powietrza z jonizatorem dostępne w Max Elektro:

  • Oczyszczacz powietrza Gorenje OptiAir 203M – ma wymienny filtr 3w1, na który składają się filtr wstępny, filtr HEPA oraz filtr węglowy. Oferuje 4 prędkości pracy wentylatora, timer oraz jonizator.

  • Oczyszczacz powietrza Amica APM 3011 – jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 24 m2. Ma filtr wstępny, HEPA H13, węglowy i dodatkowo również podstawowy filtr PET. Funkcja IonEffect odpowiada za jonizację powietrza, a tryb Turbo pozwala w szybkim czasie pozbyć się unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń.

  • Oczyszczacz powietrza Zelmer ZPU 5500 – to kompaktowe urządzenie, które sprawdzi się w pokojach o maksymalnej powierzchni 20 m2. Za oczyszczanie powietrza odpowiada 4-stopniowy system filtrowania. Oczyszczacz oferuje również jonizację i wskaźniki, które kontrolują jakość powietrza. 

  • Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 4 Pro – to nowoczesny model, który polecany jest do pomieszczeń o powierzchni do 60 m2. Ma filtr typu 3w1, który może być używany nawet do 12 miesięcy. Wbudowany jonizator zadba o świeżość powietrza, a dzięki modułowi Wi-Fi urządzenie można obsługiwać zdalnie z poziomu smartfona.

 

 

Oczyszczacz z jonizatorem czy bez?

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza z jonizatorem? Naszym zdaniem tak, szczególnie jeśli dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, wypełnionych sprzętami elektrycznymi. Filtr powietrza z jonizatorem pomoże przywrócić równowagę jonową, dzięki czemu lepiej będzie nam się oddychać i ogólnie poprawi się nasze samopoczucie. 

Warto dodać, że jonizacja w oczyszczaczach powietrza jest w pełni bezpieczna dla użytkownika. Często bowiem mówi się o wytwarzaniu ozonu przez takie urządzenia. Jego ilość jest jednak niewielka i w żaden sposób nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Pamiętajmy również o tym, że każdy oczyszczacz powietrza z jonizatorem i nawilżaczem ma niezbędne certyfikaty, które potwierdzają, że jest bezpieczny w użytkowaniu.

 

 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS