Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Zadbaj o jakość powietrza w swoim domu

Każdego roku w sezonie grzewczym jak bumerang powraca problem ze smogiem, pyłkami i dużymi zanieczyszczeniami powietrza. To realne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia, ponieważ razem z wdychanym powietrzem do naszych płuc dostają się mikroskopijne drobinki pyłu, które mogą prowadzić do wielu przewlekłych chorób. Niestety, zanieczyszczone powietrze przedostaje się również do naszych domów, dlatego każdy z nas powinien zaopatrzyć się w odpowiedni oczyszczacz powietrza

 

Czym grozi wdychanie zanieczyszczonego powietrza?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 33 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znajduje się w Polsce. Źródłem emisji szkodliwych pyłów PM10 i rakotwórczych cząsteczek PM2,5 są przede wszystkim: przemysł, transport drogowy, energetyka, działalność rolnicza i niska emisja. Wszystko to sprawia, że nawet na 90% powierzchni naszego kraju przekraczane jest dozwolone stężenie pyłów, które mają wysoce niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Szkodliwe cząsteczki przedostają się do naszego organizmu przez nos i gardło, siejąc spustoszenie w organizmie. Powodują m.in.:

 • Złe samopoczucie, bóle głowy, gardła czy kaszel. 

 • Choroby układu oddechowego -  astma, obturacyjna choroba płuc, niewydolność oddechowa czy przewlekłe zapalenie oskrzeli. Niestety, dochodzi również do sytuacji, że osoby niepalące chorują na nowotwory płuc.

 • Choroby układu krążenia - nadciśnienie tętnicze, zawały, miażdżyca czy niewydolność serca.

 • Problemy z układem nerwowym – np. z pamięcią lub koncentracją.

 • Alergie – katar sienny, zapalenie spojówek.

 
Oczyszczacze powietrza

Dlaczego warto kupić oczyszczacz?

Na co dzień raczej nie zastanawiamy się, czym tak naprawdę oddychamy. Dopiero w okresie grzewczym, gdy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu nadmiernie wzrasta, dostrzegamy, jak duża ilość szkodliwych substancji dostaje się do naszych płuc. Choć większość czasu spędzamy w zamkniętych budynkach, a nie na zewnątrz, i tak zmagamy się z zanieczyszczeniami. Szacuje się bowiem, że powietrze wewnątrz może być nawet 2 – 5 razy bardziej zanieczyszczone. Szkodliwe cząsteczki dostają się do naszych domów poprzez nieszczelne okna, niesprawne wentylacje czy też przez wykorzystanie szkodliwych materiałów budowlanych. 

Według raportów, w Polsce z powodu smogu rocznie umiera aż 50 tysięcy osób. Choć każdy z nas narażony jest na zanieczyszczenia, w grupie zwiększonego ryzyka znajdują się noworodki, dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze, a także osoby ze schorzeniami układu oddechowego i krążenia. Warto więc kupić oczyszczacz powietrza, by zadbać o zdrowie i czuć się swobodnie we własnych progach.

 

oczyszczacz-powietrza-do-domu.jpg [160.29 KB]

 

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Powietrze można oczyszczać w sposób naturalny lub mechaniczny. Niestety, przy obecnym poziomie zanieczyszczenia, zielone rośliny nie są w stanie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, dlatego tak ważny jest zakup oczyszczacza powietrza. Jak działa ten praktyczny sprzęt? Posiada wbudowany wentylator, który zasysa szkodliwe substancje z powietrza. Następnie zachodzi filtracja, dzięki której do pomieszczenia trafia całkowicie oczyszczone powietrze. Te urządzenia przeprowadzają wieloetapowy proces filtracji, dlatego są w stanie pozbyć się zarówno dużych i małych cząsteczek, jak i związków lotnych. Dobrym przykładem są oczyszczacze marki Philips, jak choćby modele AC1217/50 i AC2887/10, które są wyposażone w aż trzy rodzaje filtrów: wstępny, z aktywnym węglem oraz filtr Nano Protect HEPA. Dzięki temu, usuwają aż 99,97% zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. 

 

 

Dodatkowe funkcje w oczyszczaczach

Niektóre modele oczyszczaczy, jak choćby Sharp UA-PM50E-B posiadają dodatkowo funkcję jonizacji. Wytwarza ona jony ujemne, które łączą się z komórkami bakterii, grzybów czy wirusów i skutecznie je eliminują. Jonizator będzie więc doskonałym rozwiązaniem dla osób zmagających się z alergiami. Jeszcze inne oczyszczacze powietrza posiadają funkcję nawilżania. Takie rozwiązanie zastosowano, np. w modelu Panasonic F-VXR35G. Dzięki temu, urządzenie przez cały czas bada poziom wilgotności w pomieszczeniu i w razie potrzeby błyskawicznie nawilża powietrze. Modele z funkcją nawilżania znakomicie sprawdzą się w okresie grzewczym – zapewnią odpowiednią wilgotność, zadbają o nawilżenie skóry, a także zapobiegną problemom z oddychaniem.

 
jakie-zanieczyszczenia-pochlaniaja-oczyszczacze-powietrza.jpg [187.16 KB]

 

Jakie zanieczyszczenia pochłaniają oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze są w stanie usunąć większość zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Należą do nich, m.in.:

 • Kurz – powstały z ziarenek piasku, ziemi, pyłków, roztoczy, włókien ubrań, a także ludzkiego naskórka i włosów.

 • Nieprzyjemne zapachy – m.in. dym papierosowy, zapachy zwierząt czy te powstające podczas przyrządzania posiłków w kuchni.  

 • Alergeny – głównie pyłki roślin i roztocza.

 • Smog –  tworzą go głównie mikroskopijne pyłki, tlenki azotu i siarki oraz spaliny. 

 • Lotne związki organiczne - stanowią bazę wielu preparatów technologicznych.

Niektóre oczyszczacze powietrza, jak np. Samsung AX 40R3030WM, posiadają dodatkowo czujnik gazu, który wykrywa obecność niebezpiecznych gazów i substancji lotnych, takich jak benzen, toluen czy ksylen. Urządzenie od razu zwiększa moc, aby jak najszybciej pozbyć się tych szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS