Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak działa osuszacz powietrza domowy? Jaki wybrać?

16 lutego 2023

Wysoka wilgotność powietrza w domu to spory problem. Mokre ściany przyczyniają się do powstawania grzybów i pleśni, nieprzyjemnego zapachu, a także znacznie podwyższają koszty ogrzewania. Poza tym oddychanie zbyt wilgotnym powietrzem prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Poziom wilgotności w naszych pokojach powinien wynosić ok. 40-60%. Jeśli jest wyższy, powinniśmy zainwestować w osuszacz powietrza domowy, który skutecznie usunie nadmiar wilgoci z otoczenia.

 

O czym przeczytasz w tym poradniku?

  • Czym jest osuszacz powietrza i w jaki sposób działa?
  • Adsorpcyjny czy kondensacyjny - jaki osuszacz powietrza wybrać?
  • Gdzie najlepiej umieścić osuszacz powietrza w domu?
  • Jak długo powinien pracować osuszacz powietrza domowy, aby skutecznie obniżyć wilgotność?
  • Jak wybrać najlepszy osuszacz powietrza do małych, średnich i dużych pomieszczeń?
  • Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, wybierając osuszacz powietrza do domu?
  • Co zrobić z wodą, która skrapla się w osuszaczu? Do czego można ją wykorzystać?
  • Jakie są główne różnice między osuszaczem a pochłaniaczem wilgoci? Tabela porównawcza.

 

Osuszacz powietrza domowy – co to jest?

Osuszacz powietrza, inaczej osuszacz wilgoci lub odwilżacz powietrza, to urządzenie AGD, które z wyglądu przypomina oczyszczacz powietrza. Osuszacz zasilany jest prądem elektrycznym, a jego zadaniem jest usuwanie nadmiaru wody z powietrza. W zależności od wydajności i wielkości pomieszczenia osuszacz potrafi w ciągu kilku godzin usunąć z powietrza nawet kilka litrów wody.

Osuszacz powietrza domowy doskonale sprawdzi się w pokojach, w których panuje podwyższona wilgotność powietrza. Warto go ustawić również w pomieszczeniach zalanych wodą lub zagrzybionych. O tym, jak działa osuszacz powietrza, przeczytacie w dalszej części tekstu.

 

 

Jaki wybrać osuszacz powietrza domowy?

W sklepach dostępne są różne rodzaje osuszaczy powietrza. Oprócz modeli przeznaczonych do domu można też kupić osuszacze budowlane, które świetnie sprawdzają się podczas budowy lub remontu, osuszacze profesjonalne, basenowe, a także pompy podposadzkowe. Wśród domowych osuszaczy można wyróżnić dwa rodzaje – osuszacz adsorpcyjny oraz kondensacyjny.

 

Osuszacz powietrza adsorpcyjny

Tego typu osuszacz wykorzystuje zjawisko adsorpcji, czyli gromadzenia się wody na powierzchni adsorbentu. Głównym elementem urządzenia jest rotor, ponieważ to właśnie na nim skrapla się woda. Następnie trafia ona do wbudowanego zbiornika, który pełni rolę pochłaniacza wilgoci. Osuszacz adsorpcyjny cechuje się stałą wydajnością, dzięki czemu dobrze sprawdzi się zarówno w ciepłych, jak i chłodnych pomieszczeniach. Może nawet pracować w temperaturze 1°C, więc z powodzeniem można go wstawić do zawilgoconej piwnicy albo do garażu. Należy jednak zaznaczyć, że tego typu osuszacz powietrza domowy jest dość delikatny – nie można z niego korzystać w pomieszczeniach o dużym zapyleniu, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia rotora.

 

Osuszacz powietrza kondensacyjny

Drugim rodzajem jest osuszacz kondensacyjny, zwany też ziębniczym. Pod względem budowy przypomina nieco lodówkę albo klimatyzację. Do jego głównych elementów należą: sprężarka (kompresor), dwa wymienniki ciepła oraz wentylator. Jak działa osuszacz powietrza kondensacyjny? Pobiera powietrze z otoczenia. Następnie woda zawarta w powietrzu skrapla się przy kontakcie z wychłodzonym wymiennikiem i gromadzi się w specjalnym zbiorniku. Później osuszone powietrze jest podgrzewane o ok. 2°C i oddawane do pomieszczenia.

Tego typu osuszacz powietrza domowy najlepiej działa w pomieszczeniach, w których panuje wysoki poziom wilgotności i wyższa temperatura. Sprawdzi się również w pomieszczeniach o dużym metrażu.

 

jaki-wybrac-osuszacz-powietrza-domowy.jpg [122.35 KB]

 

W jakim miejscu postawić osuszacz powietrza w domu?

Najlepiej ustawić osuszacz powietrza w centrum pomieszczenia. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to urządzenie powinniśmy ustawić przynajmniej 20 cm od ściany czy mebli. Nie należy kłaść na nim żadnych przedmiotów. Oprócz tego powinniśmy pamiętać, że domowy osuszacz powietrza nie może znaleźć się w pobliżu źródeł ciepła. Należy go zatem ustawić z dala od kaloryferów, przenośnych grzejników, kominków czy bojlerów.

Osuszacz powinien pracować w pomieszczeniu zamkniętym, dlatego przed jego uruchomieniem należy zamknąć drzwi i okna. Można go ustawić w łazience, najlepiej w pobliżu prysznica lub wanny. Dzięki temu będzie niemal natychmiast usuwał nadmiar wilgoci.

 

Ile czasu powinien chodzić osuszacz powietrza?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od poziomu zawilgocenia pomieszczenia. Wpływ na czas osuszania mają ponadto inne czynniki, m.in. temperatura, kubatura pomieszczenia czy wydajność urządzenia. Osuszanie może potrwać zaledwie kilka godzin albo nawet kilka dni.

 

gdzie-ustawic-osuszacz-powietrza-domowy.jpg [145.81 KB]

 

Jak dobrać osuszacz powietrza domowy?

Trudno jest dobrać odpowiedni osuszacz powietrza do pomieszczenia. Wydajność urządzenia będzie bowiem zależeć nie tylko od metrażu, lecz także innych czynników, m.in.: hydroizolacji budynku, poziomu nasłonecznienia, wentylacji, liczby mieszkańców czy nawet okolicy, w jakiej znajduje się dom. Poza tym, aby dobrać osuszacz powietrza domowy, najpierw należy określić jego zastosowanie.

  • Do małych pomieszczeń, np. kuchni czy łazienki, powinien wystarczyć osuszacz o wydajności ok. 5-10 l na dobę.

  • Zazwyczaj do średniej wielkości pomieszczeń wystarczają urządzenia o wydajności 10-24 l na dobę.

  • Do pomieszczeń o metrażu 50m2 i większych, zaleca się zakup osuszaczy o wydajności ok. 20-30 l na dobę.

  • Jeśli zamierzamy osuszać pomieszczenie po zalaniu czy powodzi, to powinniśmy wybrać osuszacz o jak największej wydajności.

Osuszacz powietrza domowy – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Wybierając osuszacz powietrza do domu, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów:

  • Wydajność – większość domowych osuszaczy powietrza ma wydajność od 5 do 40 litrów na dobę. Do osuszenia powietrza w całym mieszkaniu, powinien wystarczyć model o wydajności ok. 10-15 l na dobę.

  • Pobór mocy – należy mieć na uwadze, że osuszacz powietrza domowy o większej wydajności pobierze więcej energii, nawet ok. 400-600 W.

  • Poziom hałasu – w przypadku osuszaczy domowych poziom głośności wynosi zwykle od 40 do 55 dB.

  • Pojemność zbiornika na skropliny – im będzie większy, tym urządzenie będzie mogło dłużej pracować. Zwykle zbiorniki mają pojemność od 2 do 6 litrów.

  • Higrometr – ten czujnik na bieżąco odczytuje wilgotność w powietrzu.

  • Higrostat – pozwala ustawić wartość docelową, do której ma dążyć osuszacz. Gdy urządzenie osuszy pomieszczenie do ustawionego poziomu, automatycznie się wyłączy.

  • Dodatkowe funkcje – dostępne w sprzedaży osuszacze mogą być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, np. filtry HEPA i węglowe, dzięki którym urządzenie może również oczyszczać powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń. Oprócz tego możemy kupić osuszacz powietrza domowy z funkcją grzania, z Wi-Fi, lampą UV czy też z możliwością odprowadzania wody.

 

jak-dobrac-osuszacz-powietrza-do-domu.jpg [110.05 KB]

 

Co zrobić z wodą z osuszacza powietrza?

Wodę, która zbiera się w zbiorniku osuszacza powietrza, nazywa się kondensatem. Taka woda nie nadaje się do picia przez ludzi ani zwierzęta, ponieważ może zawierać śladowe ilości szkodliwych dla zdrowia substancji. Woda z osuszacza nie jest w 100% destylowana, ale jest na tyle miękka, że można ją wlać do żelazka czy umyć nią podłogę.

 

Osuszacz powietrza a pochłaniacz wilgoci – różnice

Poza osuszaczem powietrza na rynku znajdziemy też inne sprzęty, które wykorzystywane są do usuwania nadmiaru wilgotności powietrza. Jednym z nich jest pochłaniacz wilgoci. Czym się różni od osuszacza?

Pochłaniacz wilgoci to proste pod względem konstrukcyjnym urządzenie, które działa bez użycia prądu. Składa się ze zbiornika i wkładu absorbującego, który ma postać kryształków lub tabletek. Z biegiem czasu w kontakcie z wilgocią wkład zaczyna się rozpuszczać i zmniejszać swoją objętość, aż do całkowitego zużycia. Taki pochłaniacz wilgoci cechuje się jednak niewielką wydajnością – w ciągu tygodnia jest w stanie zebrać kilkaset mililitrów wody, czyli niewiele.

Natomiast pochłaniacz wilgoci elektryczny, to nic innego jak osuszacz powietrza domowy.

 

Pochłaniacz wilgoci vs osuszacz powietrza

Parametr Pochłaniacz wilgoci Osuszacz powietrza
Wydajność osuszania Od kilkuset mililitrów do kilku litrów w ciągu miesiąca. Od 5 do 40 litrów na dzień.
Zastosowanie Małe miejsca, np. szafa, lodówka czy wnętrze samochodu. Duże pomieszczenia – nawet do 80 m2.
Kontrola osuszania Brak Tak – higrometr, higrostat, różne tryby pracy.
Konserwacja Konieczność wymiany wkładów raz na 2-3 miesiące. Urządzenie działa bezobsługowo – nie wymaga wymiany ani dokupywania części eksploatacyjnych.
Cena Od kilku do kilkudziesięciu złotych Od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych

 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS