% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Ekspres ciśnieniowy - ile barów powinien mieć? Dlaczego ciśnienie jest tak ważne?

Bazą do przygotowania kawy mlecznej, takiej jak cappuccino czy latte macchiato jest espresso. Natomiast, żeby dobrze zaparzyć aromatyczne espresso, potrzebne jest wysokie ciśnienie, jakie generuje ekspres ciśnieniowy. Ile barów powinien mieć? Jaki model wybrać? O tym przeczytasz w naszym poradniku. 

Jakie są rodzaje ekspresów ciśnieniowych?

Ekspresy ciśnieniowe należą do najczęściej wybieranych urządzeń do parzenia kawy. Do tej grupy można zaliczyć: 

  • Ekspres dzbankowy (kawiarka) - to bardzo proste urządzenie, ponieważ składa się zaledwie z kilku części. Do dolnego zbiorniczka należy wlać wodę, następnie włożyć do niego sitko z mieloną kawą i zakręcić. Pod ciśnieniem podgrzana wodą przepływa przez sitko z kawą, a następnie trafia do zbiorniczka, z którego można przelać gotowy napój do filiżanki. Obsługa kawiarki jest bardzo prosta i nie powinna nikomu sprawić problemów. 

 

 

  • Ekspres kolbowy - jego charakterystycznym elementem jest kolba, w której umieszcza się sitko ze zmieloną kawą. Zazwyczaj za jednym razem można przygotować w takim ekspresie dwie filiżanki kawy. Zaparzenie kolejnej filiżanki napoju wiąże się z powtórzeniem wszystkich czynności, czyli zmielenia kawy, umieszczenia jej na sitku i zamocowania kolby w urządzeniu. 

 

 

  • Ekspres automatyczny - to najbardziej zaawansowany ekspres do kawy. Ma wbudowany młynek i system spieniania mleka, dzięki czemu pozwala przygotować kawę za naciśnięciem jednego przycisku. Przykładem takiego ekspresu jest Philips seria 5000 EP5333/10, który pozwala przygotować sześć różnych kaw. 

 
Ekspres ciśnieniowy DeLonghi ECAM 350.55.B
2799.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

2699.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

2799.00 zł

Zobacz szczegóły

 

  • Ekspres kapsułkowy - odmianą ekspresu ciśnieniowego jest model kapsułkowy. To ekspres, który cechuje się małymi rozmiarami oraz łatwą i wygodną obsługą. Wystarczy włożyć kapsułkę w wyznaczone miejsce, nacisnąć przycisk rozpoczynający pracę i chwilę poczekać aż do filiżanki spłynie aromatyczna kawa. 

 

 

Ponadto w sprzedaży dostępne są ekspresy niskociśnieniowe, w których panuje ciśnienie nie wyższe niż 5 barów, zazwyczaj jest to około 3,5 barów. Woda jest tłoczona przez kolbę z kawą, a następnie gotowy wywar spływa do ustawionego niżej naczynia. Ze względu na to, że woda jest doprowadzana do wrzenia w temperaturze 100°C, kawa ma bardzo intensywny, czasami wręcz gorzkawy posmak. 

 
 
ekspres ciśnieniowy ile barów
 

Dlaczego ciśnienie w ekspresie jest ważne?

Choć ekspresy ciśnieniowe różnią się między sobą budową, sposobem działania i funkcjonalnością, wszystkie do przygotowania kawy wykorzystują wysokie ciśnienie. Jest ono generowane przez dysze zainstalowane wewnątrz urządzenia. Podgrzana woda przepuszczana jest przez kawę, a następnie już w postaci gotowego naparu spływa do filiżanki. Im wyższe ciśnienie wody przepływającej przez kawę, tym skuteczniej ekspres wydobędzie z niej smak i aromat. Poza tym wysokie ciśnienie sprawia, że powstaje też crema, czyli delikatna pianka na wierzchu kawy, która nie tylko wzbogaca smak napoju, ale również opóźnia jego stygnięcie. Warto pamiętać, że wyższe ciśnienie znacznie skraca czas przygotowywania napoju. Słabe ciśnienie w ekspresie do kawy sprawi, że przygotowany napój będzie po prostu niesmaczny. 

 
Ekspresy ciśnieniowe

Ekspres ciśnieniowy - ile barów powinien mieć?

Moc ekspresu jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na szybkość przygotowywania kawy. Im wyższa moc, tym ekspres szybciej podgrzeje wodę. Jednak od mocy jeszcze ważniejsze jest ciśnienie w ekspresie. Minimalna wartość, która pozwoli nam przygotować dobre espresso to 9 barów. Proces przyrządzania espresso pod takim ciśnieniem trwa zazwyczaj około 20 sekund. Dzięki temu z ziaren nie wydobywają się substancje o kwaśnym odczynie, a przygotowany napój ma mniej kofeiny niż ten przygotowany metodą bezciśnieniową. Espresso jest bazą do wielu kaw mlecznych, dlatego należy je odpowiednio przygotować. Jak podaje serwis logo. 24.pl, "W klasycznej filiżance do espresso (grube ścianki, pojemność ok. 55-70 ml, którą napój wypełnia mniej więcej w połowie) idealne espresso winno mieć cremę o wysokości 2-4 mm".

Uznaje się jednak, że 9 barów to słabe ciśnienie jak na ekspres ciśnieniowy. Ile barów zatem powinno mieć urządzenie? 15 czy 19 bar? Obie wartości będą odpowiednie. Ogólna zasada mówi jednak, że dobry ekspres powinien mieć przynajmniej 15 barów. Tak duża liczba barów sprawi, że kawa zostanie przygotowana w krótkim czasie, a jednocześnie nabierze właściwej mocy, smaku i aromatu. W sprzedaży dostępne są również ekspresy, które oferują ciśnienie 19, a nawet 20 bar. Specjaliści wskazują, że im wyższe ciśnienie, tym lepszy smak i wyższa moc kawy. Jeśli więc chcemy przyrządzać w domu kawę podobną do tej, którą pijemy w kawiarni, powinniśmy zainwestować w ekspres ciśnieniowy o mocy przynajmniej 1500 W i ciśnieniu 15 barów. 

 
ile barów powinien mieć ekspres ciśnieniowy
 

Jaki wybrać ekspres ciśnieniowy?

Na rynku nie brakuje ekspresów ciśnieniowych. Jeśli jednak chcemy błyskawicznie przyrządzać różnego rodzaju kawy, zarówno ciemne, jak i mleczne, powinniśmy wybrać do domu model automatyczny, np. ekspres ciśnieniowy Philips seria 5000 EP5333/10. To polecany model, który zbiera dobre opinie wśród konsumentów. Oferuje ciśnienie 15 barów oraz system spieniania mleka LatteGo, dzięki czemu pozwala przygotować sześć różnych kaw. Ekspres ma wbudowany ceramiczny młynek, który cechuje się trwałością i wytrzymałością - pozwala przygotować co najmniej 20000 filiżanek kawy! Co więcej, urządzenie oferuje 5 stopni grubości mielenia i 5 ustawień mocy aromatu, dzięki czemu każdy może przygotować kawę dopasowaną do swoich preferencji. 

 
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS