Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Zamiatarka ręczna, elektryczna czy spalinowa? Jak wybrać najlepszą?

Zamiatarka to praktyczne urządzenie, które pomoże utrzymać czystość i porządek w różnych środowiskach, od miejskich chodników po hale przemysłowe. Dzięki zamiatarce sprzątanie staje się szybsze, łatwiejsze i przede wszystkim efektywniejsze. W artykule przyjrzymy się bliżej rodzajom zamiatarek. Sprawdzimy, czym się charakteryzują, do czego służą i jakie są ich zalety. Podpowiemy również, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze zamiatarki.

 

O czym przeczytasz w tym poradniku?

 • Czym jest zamiatarka i jak działa?
 • Kompaktowa zamiatarka ręczna, mobilna akumulatorowa czy wydajna spalinowa? Opisujemy rodzaje zamiatarek, dostępnych na rynku.
 • Do czego można wykorzystać zamiatarki?
 • Czy warto kupić zamiatarkę? Sprawdzamy, jakie są jej największe zalety.
 • Czym się różni zamiatarka od odśnieżarki? Czy oba urządzenia mogą być używane zamiennie?
 • Jak wybrać zamiatarkę? Podpowiadamy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy jej wyborze.

 

Czym jest zamiatarka?

Zamiatarka to urządzenie służące do sprzątania powierzchni takich jak chodniki, ulice, parkingi czy place przemysłowe. Jest to maszyna, która znacznie ułatwia i przyspiesza proces usuwania zanieczyszczeń z dużych obszarów. Budowa zamiatarki nie jest zbyt skomplikowana, ale zależy od rodzaju urządzenia. Na rynku dominują zamiatarki ręczne. Ich centralnym elementem jest odpowiednia szczotka, wyposażona w długie i dość elastyczne włosie, która pozwala na dokładne wymiatanie zanieczyszczeń spod ścian i niedużych szczelin. Oprócz tego urządzenie ma szczotki boczne oraz odpowiednie systemy zębatek i pasków, które je napędzają.

 

W jaki sposób działa zamiatarka?

Używanie zamiatarki znacznie ułatwia i przyspiesza porządki, szczególnie na dużych obszarach. Sprawdźmy zatem, jak funkcjonują zamiatarki.

Podstawowym elementem, który umożliwia funkcjonowanie zamiatarki, jest system szczotek. W tradycyjnych zamiatarkach ręcznych szczotki umieszczone na dole urządzenia i napędzane ręcznie przez użytkownika. W bardziej zaawansowanych, mechanicznych modelach, szczotki te są napędzane silnikiem. Gdy urządzenie zostanie wprawione w ruch, szczotki zaczynają się obracać, zmiatając zanieczyszczenia z powierzchni i kierując je do środka maszyny do specjalnego zbiornika na zanieczyszczenia. Dzięki temu, że szczotki są ze sobą zintegrowane proces namiatania i końcowego zamiatania odbywa się w tym samym czasie. Niektóre urządzenia mają też system odsysania, który pomaga w zbieraniu drobnego kurzu i pyłu. Pozwala to na bezpyłowe zamiatanie.

Zamiatarki

Jakie są rodzaje zamiatarek?

Dostępne na rynku zamiatarki możemy podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego napędu oraz na zastosowanie.

 

Zamiatarki ręczne

Inaczej zamiatarki mechaniczne. To najprostsze rodzaje zamiatarek dostępne na rynku. Służą do sprzątania mniejszych powierzchni, takich jak chodniki, małe parkingi czy podwórka. Są to zamiatarki prowadzone, czyli napędzane siłą ludzkich mięśni. Użytkownik samodzielnie pcha urządzenie, naprowadzając je w konkretne miejsce. Zamiatarki prowadzone są precyzyjne w działaniu, a użytkownik ma nad nimi pełną kontrolę. Co więcej, urządzenie ręczne są ekonomiczne i ekologiczne, ponieważ nie wymagają zasilania elektrycznego ani użycia paliwa. Poza tym mają stosunkowo nieduże rozmiary, więc świetnie sprawdzą się jako modele domowe. Taka kompaktowa zamiatarka ręczna jest też łatwiejsza w przechowywaniu i transporcie.

 

Zamiatarki elektryczne

Rynek oferuje szeroki wybór zamiatarek elektrycznych, które różnią się wielkością, mocą oraz funkcjami. Takie urządzenia wymagają podłączenia do prądu. Mają wbudowany silnik elektryczny, który napędza szczotkę główną i szczotki boczne, co zapewnia wysoką skuteczność czyszczenia. Niektóre zamiatarki elektryczne wyposażone są w dodatkowe funkcje, jak np. systemy filtracji powietrza, które zapobiegają wznoszeniu się kurzu podczas sprzątania. Ze względu na wysoką wydajność i skuteczność działania takie urządzenia zasilane przewodem często używane są w magazynach, halach produkcyjnych czy w centrach handlowych.

 

jakie-sa-rodzaje-zamiatarek.jpg [306.19 KB]

 

Zamiatarki akumulatorowe

Budowa zamiatarki akumulatorowej jest podobna do zamiatarki elektrycznej. Jednak te modele nie wymagają podłączenia do prądu, ponieważ zasilane są za pomocą wydajnych akumulatorów. Dzięki zastosowaniu baterii użytkownik nie jest ograniczony przewodami, co umożliwia łatwe i szybkie sprzątanie dużych i trudno dostępnych obszarów. Urządzenia te są idealne do użytku w miejscach, gdzie dostęp do elektryczności jest ograniczony, jak parkingi, place zabaw czy tereny zewnętrzne. Należy jednak pamiętać, że modele akumulatorowe mogą działać jedynie przez kilka godzin, po czym trzeba będzie je naładować.

 

Zamiatarki spalinowe

Są zazwyczaj większe i cięższe niż ich elektryczne czy akumulatorowe odpowiedniki. Ich konstrukcja jest dostosowana do pracy na dużych powierzchniach. Takie urządzenia zasilane są przez silniki spalinowe, dzięki czemu są w stanie pracować nawet w trudnych warunkach. Charakteryzują się wysoką wydajnością, długim czasem pracy bez tankowania, a także dużymi zbiornikami na zanieczyszczenia. Wymagają jednak regularnej konserwacji. Sprawdzą jako zamiatarki chodników, parkingów czy placów. Należy jednak mieć na uwadze, że urządzenia zasilane silnikiem spalinowym nie są przyjazne dla środowiska.

 

Zamiatarki samojezdne

To zaawansowane maszyny sprzątające, które znacznie ułatwiają utrzymanie czystości na dużych powierzchniach, takich jak ulice, parkingi, place przemysłowe czy centra logistyczne. Mają własne napędy, np. akumulatorowe, benzynowe lub diesel, dzięki którym mogą się przemieszczać bez konieczności pchania przez użytkownika. Są to zamiatarki przemysłowe z operatorem siedzącym.

Ze względu na przeznaczenie zamiatarki dostępne na rynku można jeszcze podzielić na domowe i profesjonalne. Zamiatarki domowe przeznaczone są do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni wokół domu, czyli z chodników, ścieżek czy podjazdu. Umożliwiają proste zamiatanie liści, piasku czy żwiru. Zwykle są to urządzenia ręczne i prowadzone przez użytkownika. Z kolei zamiatarki przemysłowe to duże, profesjonalne urządzenia, zwykle napędzane silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Mają duże zbiorniki na zanieczyszczenia, które gwarantują długą, nieprzerwaną pracę.

 

 

Do czego można użyć zamiatarki?

Zastanawiacie się, do czego służą zamiatarki? Te praktyczne urządzenia można wykorzystać do wielu prac porządkowych wokół domu, na działce, w magazynie czy na hali produkcyjnej.

 • Zamiatarka do liści - jest w stanie szybko i efektywnie usunąć liście z powierzchni, przyspieszając prace porządkowe. Może też skutecznie zastąpić dmuchawę do liści.
 • Zamiatarka do kostki brukowej - ma specjalnie zaprojektowane szczotki, które skutecznie wymiatają piasek, żwirek, igliwie, wilgotne zanieczyszczenia czy nawet drobne kamyczki z przestrzeni między kostkami. Jaka zamiatarka do kostki brukowej będzie najlepsza? Wiele zależy od jej przeznaczenia. Jeśli jednak chcemy kupić urządzenie domowe, to najlepszym wyborem będzie model elektryczny lub akumulatorowy.
 • Zamiatarka do trawy - jeśli nasza kosiarka nie ma kosza do zbierania trawy, możemy wykorzystać zamiatarkę, aby zebrać skoszone źdźbła z chodnika, ścieżki czy podjazdu.
 • Zamiatarka do śniegu - pozwoli skutecznie usunąć pokrywę śnieżną z chodnika czy podjazdu. Na śnieżne odśnieżarki można z łatwością zamienić miejskie zamiatarki chodnikowe.
 • Zamiatarka do śmieci - wydajne zamiatarki przemysłowe są w stanie posprzątać duże powierzchnie z różnego rodzaju odpadów, m.in. z niedopałków papierosów, papieru czy nawet tworzyw sztucznych.

 

Jakie zalety mają zamiatarki?

Wiele osób zastanawia się, czy warto zainwestować zamiatarkę. Osobom niezdecydowanym przedstawiamy korzyści korzystania zamiatarek.

 • Wysoka wydajność i skuteczność - zamiatarki znacznie przyspieszają proces sprzątania, zwłaszcza na dużych powierzchniach, takich jak parkingi, ulice czy place. Dzięki nim praca, której ręczne wykonanie zajmowałoby godziny, może zostać wykonana w znacznie krótszym czasie.
 • Oszczędność siły i czasu - używanie zamiatarki znacznie przyspiesza sprzątanie, a poza tym nie wymaga od użytkownika tak dużego wysiłku fizycznego, co ręczne zamiatanie. Pozwala zatem zaoszczędzić sporo czasu.
 • Porządek - dzięki zamiatarkom utrzymamy czystość i porządek wokół domu lub w miejscu pracy.
 • Poprawa bezpieczeństwa - regularne używanie zamiatarki na chodnikach, parkingach i drogach przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa. Usuwanie zanieczyszczeń, takich jak mokre liście czy śnieg, zapobiega poślizgom i upadkom.

 

jakie-zalety-maja-zamiatarki.jpg [331.44 KB]

 

Zamiatarka czy odśnieżarka - czym się różnią?

Wiele osób nie widzi różnicy między zamiatarką a odśnieżarką. Tymczasem różnice między nimi są dość znaczące. Przede wszystkim zamiatarki wyposażone są w szczotki z długim włosiem, które skutecznie wymiatają zanieczyszczenia. Mimo że są w stanie poradzić sobie z warstwą śniegu o niewielkiej wysokości, nie usuną dużych zasp czy zmrożonego śniegu. Do tego zadania zostały stworzone właśnie odśnieżarki do śniegu.

W przeciwieństwie do zamiatarek nie zbierają one śniegu do pojemnika, tylko wyrzucają go na odległość nawet kilku metrów. Na rynku dostępne są modele jednostopniowe i dwustopniowe. Te pierwsze pozwalają na usuwanie mniejszych warstw śniegu, maksymalnie ok. 15 cm. Natomiast te drugie bez trudu radzą sobie nawet z zaspami o wysokości 40 cm. Jeśli szukamy urządzenia do odśnieżania posesji, zwróćmy uwagę na modele elektryczne lub akumulatorowe. Zapewniają one sporą wydajność i są wygodne w obsłudze. Jednak przy intensywnych opadach śniegu znacznie lepszym wyborem będzie odśnieżarka spalinowa z napędem, ponieważ oferuje dużą szerokość roboczą i pozwala na szybkie odśnieżanie z minimalnym wysiłkiem.

Zarówno odśnieżarki, jak i zamiatarki mają swoje miejsce w utrzymaniu porządku na zewnątrz. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od indywidualnych potrzeb, rodzaju pracy, jaką ma ono wykonywać oraz warunków środowiskowych danego obszaru.

 

 

Jak wybrać odpowiednią zamiatarkę?

Na rynku dostępna jest szeroka gama zamiatarek, więc nie jest łatwo dokonać odpowiedniego wyboru. Dobrze dopasowane urządzenie zamiatające pozwoli nie tylko na efektywną, ale i komfortową pracę. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy zamiatarki kostki brukowej, czy zamiatarki z trakcją jezdną, przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów.

 • Napęd - to jedna z najważniejszych kwestii, która wpływa na wydajność urządzenia. Dostępne są ręczne zamiatarki z trakcją, które nie mają silników, a także modele elektryczne, akumulatorowe i spalinowe. Te pierwsze są przeznaczone do mniejszych obszarów i wymagają nieco wysiłku fizycznego. Natomiast pozostałe urządzenia oferują większą moc i można je wykorzystać do czyszczenia większych obszarów. Różnią się jednak charakterem pracy.
 • Wydajność powierzchniowa - ten parametr informuje nas, ile metrów kwadratowych powierzchni jest w stanie wyczyścić zamiatarka w trakcie jednej godziny pracy. Wysoka wydajność powierzchniowa jest istotna szczególnie przy dużych i często używanych obszarach.
 • Wielkość obszaru roboczego - to szerokość ścieżki, jaką może oczyścić urządzenie za jednym przejazdem. Większa szerokość robocza oznacza szybsze sprzątanie, ale może utrudniać manewrowanie w ciasnych przestrzeniach.
 • Wytrzymałość szczotki - wszystkie szczotki powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów i wytrzymałe, ponieważ będą często i intensywnie użytkowane. Dodatkowym atutem będzie regulowana prędkość szczotki, co pozwoli na dokładne oczyszczenie szczelin i zakamarków.
 • Obudowa - materiał, z którego wykonana jest obudowa zamiatarki, wpływa na jej trwałość i odporność na warunki zewnętrzne. Wytrzymałe, odporne na korozję materiały zapewniają długą żywotność urządzenia.
 • Sposób demontażu kosza na zanieczyszczenia - urządzenie powinno mieć system umożliwiający łatwy demontaż kosza, bez użycia dodatkowych narzędzi. Zapewni to wygodną pracę i łatwe opróżnianie zanieczyszczeń.
 • Dostępność części zamiennych - przed zakupem warto sprawdzić, czy części zamienne do zamiatarki są stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne.
 • Marka - wybór renomowanej marki to często lepsza jakość wykonania urządzenia, niezawodność i bezproblemowy dostęp do serwisu w razie usterki. Mimo że markowe urządzenia, np. zamiatarki Karcher mogą być droższe, zwykle oferują lepszą wartość w długoterminowej perspektywie. Cena zamiatarki nie powinna być zatem głównym wyznacznikiem zakupu.

 

jak-wybrac-zamiatarke.jpg [298.26 KB]

 

Podsumowanie

Zamiatarki to niezwykle przydatne i skuteczne w działaniu urządzenia, które pozwolą utrzymać czystość na chodnikach, parkingach i ulicach, a także w przestrzeniach produkcyjnych i komercyjnych. Są w stanie szybko usunąć piasek, żwirek, drobne kamyczki, igliwie, wilgotne zanieczyszczenia, a nawet drobne śmieci. Istnieją różne modele urządzeń, od ręcznych, przez akumulatorowe, aż po spalinowe i samojezdne - każde z nich zaprojektowane jest tak, aby sprostać konkretnym potrzebom użytkowników. Modele z kompaktową budową będą odpowiednie do prac wokół domu, natomiast zamiatarki samojezdne sprawdzą się w centrach handlowych czy magazynach. Wysokogatunkowe zamiatarki pozwolą utrzymać czystości, zapewniając oszczędność czasu, wysiłku i zwiększając bezpieczeństwo użytkowników.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS