Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak oszczędzać wodę w domu i ogrodzie?

Czy wiecie, że do wyprodukowania kufla piwa potrzeba 170 l wody, do produkcji kilograma wołowiny 15 415 l, a do wyprodukowania spodni jeansowych aż 8000 l wody? Poza tym wodę zużywamy do mycia, gotowania, sprzątania czy podlewania roślin. Niestety zasoby wodne nie są nieograniczone i stopniowo zaczynają się kurczyć, dlatego warto podjąć pewne kroki, które pozwolą nam ograniczyć zużycie wody w domu. Z naszego artykułu dowiecie się, jak oszczędzać wodę w kuchni, łazience i w ogrodzie.

 

Czy warto oszczędzać wodę?

Nie tylko warto, ale również trzeba oszczędzać wodę. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zasoby wody pitnej na Ziemi zaczynają się kurczyć. Winowajcą są przede wszystkim zmiany klimatyczne, ale musimy też pamiętać, że zasoby wody są po prostu ograniczone – tylko 1% wody na Ziemi stanowi woda pitna. Nieumiejętne gospodarowanie zasobami wodnymi sprawia, że podziemne źródła się nie odnawiają i nie nadążają ze spełnianiem naszych potrzeb. W rezultacie zaczynają stopniowo zanikać, tracąc zdolność zatrzymywania płynów.  Już teraz jedna na trzy osoby na całym świecie cierpi z powodu niedoboru wody. Wkrótce w niektórych miejscach na świecie może całkowicie zabraknąć wody do picia, co doprowadzi do ogromnych migracji ludności. Naukowcy szacują, że do 2050 roku cały świat zostanie objęty poważnymi niedoborami wody.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby chronić zasoby wodne. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, aby oszczędzać wodę, jest po prostu zmniejszenie rachunków, czyli oszczędność pieniędzy. Podejmując odpowiednie działania na rzecz oszczędzania wody, działamy nie tylko na korzyść środowiska, ale również na swoją.

 
czy warto oszczędzać wodę
 

 

Na co zużywa się najwięcej wody?

Zastanawiacie się, na co zużywa się najwięcej wody? Zdecydowanie największe roczne zużycie odnotowuje sektor rolniczy (uprawa roślin, hodowla zwierząt) – 70%. Na drugim miejscu plasuje się przemysł19%. Największe zapotrzebowanie na wodę jest w przemyśle spożywczym, chemicznym i elektromaszynowym. Na trzecim miejscu znajduje się natomiast zużycie wody w gospodarstwach domowych – stanowi to 11% całkowitego zużycia wody na świecie.

Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, to najwięcej wody zużywamy na:

  • Higiena osobista – 36%,
  • Spłukiwanie toalety – 30%,
  • Pranie – 15%,
  • Mycie naczyń – 10%,
  • Sprzątanie – 6%,
  • Gotowanie i picie – 3%.
 
na-co-zuzywa-sie-najwiecej-wody.png [264.38 KB]

 

Jak oszczędzać wodę na co dzień? Oto 30 sposobów na oszczędzanie wody

Istnieją różne sposoby oszczędzania wody w domu – dotyczą one nie tylko kuchni czy łazienki, ale również ogrodu, w którym wykorzystuje się duże ilości wody. Jeśli zastosujemy się do przynajmniej kilku z poniższych wskazówek, zmienimy nasze nawyki i zaczniemy racjonalnie postępować, z pewnością uda nam się ograniczyć zużycie wody. Dzięki temu zatroszczymy się o środowisko, a przy okazji zaoszczędzimy trochę pieniędzy. 

 

Jak oszczędzać wodę w łazience?

Zdecydowanie najwięcej wody zużywamy w łazience – do kąpieli, mycia rąk, szczotkowania zębów, prania czy wielu innych czynności. 

 

Bierzmy prysznic zamiast kąpieli w wannie

Kąpiel w wannie wypełnionej gorącą wodą jest bardzo przyjemna, rozluźniająca dla mięśni i relaksująca dla ciała. Niestety jest też bardzo nieekonomiczna. Jeśli mamy wannę o długości ok. 170 cm, w czasie jednej kąpieli zużywamy nawet 170 litrów wody! W ten sposób nie tylko marnujemy wodę, ale również nabijamy sobie wyższy rachunek.

Jeśli chcemy zacząć oszczędzać wodę, powinniśmy myć się pod prysznicem. Według obliczeń, podczas szybkiego, 4-minutowgo prysznica zużyjemy tylko 40 litrów wody, co w skali roku daje oszczędność 47 450 litrów wody

Nawet jeśli nie mamy w domu kabiny prysznicowej, to i tak możemy znacznie zmniejszyć ilość zużywanej wody podczas kąpieli. Wystarczy, że nie będziemy nalewać wody do pełna, tylko zakręcimy kurki po osiągnięciu odpowiedniego poziomu. Pamiętajmy również, aby zakręcać wodę w czasie namydlania ciała czy też mycia włosów.

 
jak oszczędzać wodę - brać prysznic
 

 

Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów lub golenia

Jak jeszcze możemy zaoszczędzić wodę w mieszkaniu? Na przykład podczas czynności pielęgnacyjnych, takich jak mycie zębów, golenie brody czy mycie włosów. Szczotkowanie zębów powinno trwać przynajmniej 2 minuty. Jeśli w tym czasie nie zakręcimy wody, to myjąc zęby dwa razy dziennie, zmarnujemy ok. 16 litrów wody pitnej. Właśnie dlatego powinniśmy nalewać wodę do kubka, aby móc nią przepłukać jamę ustną. Podczas czyszczenia zębów, golenia brody czy mycia włosów powinniśmy zakręcać kurki z wodą.

 
jak oszczędzać wodę - zakręcać wodę podczas mycia zębów
 

 

Naprawmy wadliwe urządzenia sanitarne 

Mogłoby się wydawać, że cieknący kran nie przyczyni się zbytnio do marnowania wody i generowania wysokich rachunków. Okazuje się jednak, że taka nieszczelność powoduje ogromne straty. Przykładowo, cieknący kran to około 200 mililitrów zmarnowanej wody w ciągu jednej godziny

Właśnie dlatego powinniśmy naprawić wszystkie urządzenia sanitarne w domu. Nie tylko cieknące krany, lecz także wadliwe spłuczki w toaletach czy uszczelki w głowicach prysznicowych. 

 
jak oszczędzać wodę - naprawić cieknący kran
 

 

Pralka zamiast prania ręcznego

Jak można oszczędzać wodę w łazience? Jeśli tylko możemy, to unikajmy prania ręcznego. Wiadomo, że są ubrania, których nie możemy włożyć do pralki, ponieważ mogą się rozciągnąć, skurczyć albo po prostu zniszczyć. Jednak całą resztę powinniśmy prać mechanicznie, gdyż podczas prania ręcznego w wannie czy w misce zużyjemy o wiele więcej wody.

Oto wskazówki, jak korzystać z pralki, aby ograniczyć zużycie wody:

  • Nastawiajmy cykl prania z pełnym wkładem. Oczywiście musimy pamiętać, aby nie przeładować bębna, ponieważ przyspieszy to niszczenie ubrań i może doprowadzić do jego uszkodzenia.

  • Korzystajmy z programu Eco. Taki program trwa o wiele dłużej niż standardowe programy prania, ale za to jest bardziej ekologiczny, ponieważ pralka zużywa mniej wody i prądu.

  • Rzadziej nastawiajmy cykle prania. Pamiętajmy, że niektórych elementów garderoby nie trzeba prać po jednym założeniu, np. spodni jeansowych czy swetrów. Dlatego powinniśmy prać tylko rzeczywiście zabrudzone lub przesiąknięte nieprzyjemnymi zapachami ubrania. Częste pranie nie tylko pobiera dużo wody, lecz także przyspiesza niszczenie ubrań.

  • Uruchamiajmy pralkę i zmywarkę z pełnym załadunkiem.

  • Podczas prania i zmywania mechanicznego zużyjemy mniej wody niż w czasie prania i zmywania ręcznego. Jednak, aby jeszcze bardziej ograniczyć pobór wody, powinniśmy nastawiać cykle prania i zmywania z pełnym załadunkiem. W ten sposób nie tylko oszczędzimy wodę, ale również energię elektryczną oraz pieniądze. Poza tym jest to oszczędność czasu, ponieważ nastawiamy jeden duży cykl prania, zamiast dwóch mniejszych.

 

 

Wykorzystajmy wodę z suszarki 

Jeśli mamy w mieszkaniu suszarkę kondensacyjną do ubrań i w dalszym ciągu zastanawiamy się, jak oszczędzać wodę, to odpowiedź jest prosta. Wykorzystajmy wodę z mokrych ubrań. W takich suszarkach woda z prania nie jest odprowadzana do kanalizacji, tylko zbierana w specjalnym zbiorniku. Po każdym cyklu suszenia zbiornik należy opróżnić. Jednak, zamiast wylewać wodę do kanalizacji, możemy ją wykorzystać.

Woda z suszarki świetnie nadaje się do spłukiwania toalety, mycia podłóg, prania dywanów, a także czyszczenia mebli. Z powodu detergentów i pary wodnej powstającej podczas suszenia ma ona kwaśny odczyn, dlatego nie nadaje się do podlewania roślin. 

 
 

 

Nie wyrzucajmy śmieci do toalety

Pamiętajmy, że toaleta nie jest koszem na śmieci. Z tego względu nie powinniśmy do niej wyrzucać zużytych chusteczek higienicznych, wacików, włosów ze szczotki czy też resztek jedzenia. W ten sposób możemy doprowadzić do zatkania rur, a przy okazji zmarnujemy ogromną ilość wody na niepotrzebne spłukiwanie rzeczy.

 
jak oszczędzać wodę - nie wyrzucajmy śmieci do toalety
 

 

Zainwestujmy w spłuczkę z funkcją mniejszego spłukiwania 

Jak oszczędzać wodę w toalecie? Przede wszystkim konieczne jest naprawienie nieszczelności w spłuczce. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zamienienie tradycyjnej spłuczki na spłuczkę z podwójnym systemem spłukiwania. Stare spłuczki zużywają od 9 do 12 litrów wody w jednym spłukaniu. Natomiast nowe mechanizmy mają dwa przyciski – jeden to 3 litry wody, a drugi 6 litrów. Dzięki temu możemy sami zadecydować, ile wody będzie potrzebnej do spłukania toalety. 

 
jak oszczędzać wodę - spłuczka z podwójnym systemem spłukiwania
 

 

Rozważmy montaż systemu odzyskiwania wody szarej

Aby zmniejszyć zagrożenie deficytem wody, warto rozważyć montaż systemu odzyskiwania wody szarej, czyli po prostu wody ściekowej. System ten oczyszcza wodę za pomocą bioreaktora i filtrów, a następnie przechowuje ją do późniejszego wykorzystania. Taką oczyszczoną wodę możemy z powodzeniem wykorzystać do mycia podłóg, spłukiwania wody w toalecie, do mycia samochodu, do prania, a nawet do podlewania ogrodu. 

 
jak oszczędzać wodę - system odzyskiwania szarej wody
 

 

Jak oszczędzać wodę w kuchni?

Drugim pomieszczeniem, w którym zużywa się najwięcej wody, jest kuchnia. Wodę zużywamy przede wszystkim do mycia naczyń i opłukiwania żywności. Sprawdzamy, co zrobić, aby ograniczyć jej zużycie.

 

Nie kupujmy wody butelkowanej

Czy wiecie, że rezygnując z kupowania wody butelkowanej, przyczyniamy się do mniejszego ograniczenia wody? Pytacie, w jaki sposób? To bardzo proste. Do wyprodukowania 1-litrowej butelki wody wcale nie zużywa się 1 l wody, tylko aż 3 litry więcej. Woda jest bowiem potrzebna w samym procesie produkcji.  

Aby ograniczyć zużycie wody, powinniśmy zatem pić wodę z kranu, która jest zdatna do picia. Co więcej, w takiej wodzie kranowej jest wiele minerałów, w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Jeśli jednak boimy się pić kranówkę, możemy przefiltrować ją w dzbanku filtrującym. Poza tym powinniśmy zaopatrzyć się w butelki wielorazowe, np. bidony, do których będziemy mogli nalewać świeżą wodę i zabrać ze sobą w trasę. 

 

 

Do picia wody korzystajmy z jednej szklanki

Jak oszczędzać wodę? Nie brudząc niepotrzebnie naczyń. Jeśli wypijmy wodę ze szklanki, nie odkładajmy jej do zmywania. Szklanka po wodzie nie jest brudna, więc nie trzeba jej myć po każdym użyciu. Spokojnie możemy korzystać z jednej szklanki przez cały dzień. 

 
jak oszczędzać wodę - korzystać z jednej szklanki przez cały dzień
 

 

Dobierajmy odpowiednią ilość wody do gotowania

Okazuje się, że wodę możemy również oszczędzać podczas przyrządzania posiłków. Przede wszystkim powinniśmy gotować żywność w optymalnej ilości wody – nie ma sensu nalewać całego garnka wody do ugotowania kilku składników. Poza tym im mniej wody nalejemy, tym więcej wartości odżywczych zachowa żywność. 

 
jak oszczędzać wodę - dobrać odpowiednią ilość wody do gotowania
 

 

Gotujmy na parze

Zamieńmy tradycyjne gotowanie w wodzie na gotowanie na parze. W ten sposób nie tylko zużyjemy mniej wody, ale również nie wypłuczemy z żywności cennych minerałów i wartości odżywczych. Ponadto, korzystając z parowaru, znacznie skrócimy czas gotowania, co przełoży się jeszcze na oszczędność energii lub gazu – w zależności od tego, czy gotujemy na płycie gazowej, czy może w parowarze lub na płycie elektrycznej.

 
jak oszczędzać wodę - gotować na parze
 

 

Zamontujmy baterie jednouchwytowe

Kolejnym sposobem na oszczędzenie wody w gospodarstwie domowym jest zamontowanie odpowiednich baterii w kuchni i łazience. Najlepsze będą baterie jednouchwytowe, ponieważ pozwalają szybko wyregulować ciśnienie i temperaturę wody. Baterie dwuuchwytowe być może wyglądają stylowo, ale wyregulowanie odpowiedniego strumienia wody zajmuje sporo czasu i przyczynia się do ogromnych start wody.

Poza tym warto zastanowić się nad zamontowaniem baterii termostatycznych lub automatycznych (bezdotykowych), gdyż pozwalają one zaoszczędzić nawet do 40% wody. Bateria termostatyczna ma wbudowany mechanizm mieszania ciepłej i zimnej wody. Dzięki temu gwarantuje stałą temperaturę wody, niezależnie od zmian w instalacji. Z kolei bateria bezdotykowa nie ma żadnych uchwytów, a specjalnych czujnik na podczerwień. To właśnie on sprawia, że woda wypływa z kranu w momencie, gdy podstawimy pod niego dłonie.

 
 

 

Zamontujmy perlatory w bateriach

Jak oszczędzać wodę w domu? Dobrym pomysłem będzie zamontowanie w bateriach kuchennych i łazienkowych perlatora. Jest to nakładka w kształcie sitka, która napowietrza strumień wody. Dzięki temu wydaje nam się, że z kranu wypływa więcej wody, niż w rzeczywistości. Perlator to niezwykle praktyczna nakładka, która może zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%

 
jak oszczędzać wodę - zamontować perlator
 

 

Korzystajmy ze zmywarki

Jednym z najlepszych sposobów oszczędzania wody w kuchni, jest korzystanie ze zmywarki. Podczas jednego ręcznego zmywania naczyń zużywamy nawet 80 l wody. Natomiast zmywarka wykorzystuje nawet 3 razy mniej wody, czyli np. 25 l. Najlepsze zmywarki są w stanie zużyć ok. 10 l wody w czasie jednego cyklu zmywania, co oznacza ogromną ilość zaoszczędzonej wody.

Zakładając, że za 1 metr sześcienny wody wraz ze ściekami trzeba zapłacić ok. 12 zł, to jedno mycie w zmywarce będzie nas kosztowało 30 gr. Natomiast w przypadku mycia ręcznego, gdzie potrzebujemy ok. 40 litrów wody ciepłej i tyle samo wody zimnej, za jednorazowe zmywanie zapłacimy ok. 96 groszy.

Nawet korzystając na co dzień ze zmywarki, możemy jeszcze bardziej ograniczyć zużycie wody. W jaki sposób?

  • Nastawiajmy zmywarkę dopiero wtedy, gdy w całości wypełnimy ją brudnymi naczyniami. 

  • Ustawmy program Eco – mimo że trwa on dłużej niż standardowy cykl zmywania, urządzenie pobiera mniejszą ilość wody i energii, zapewniając jednocześnie optymalne efekty mycia.

  • Zrezygnujmy ze wstępnego płukania naczyń.

  • Prawidłowo układajmy naczynia w zmywarce. Dzięki temu woda z detergentem dotrze do wszystkich zakamarków i naczynia zostaną dokładnie doczyszczone.

  • Pamiętajmy, aby nie opłukiwać naczyń przed włożeniem ich do zmywarki, gdyż nie jest to konieczne. Wystarczy, że resztki jedzenia zgarniemy do kosza. 

Zakup zmywarki do kuchni ma wiele zalet. To nie tylko ogromna oszczędność wody, lecz także oszczędność czasu. Gdy zmywarka będzie za nas zmywać naczynia, my możemy zająć się innymi obowiązkami albo przeznaczyć ten czas na odpoczynek. 

 

 

Nie zmywajmy naczyń pod bieżącym strumieniem

Jeśli nie mamy w kuchni zmywarki i z jakichś powodów nie możemy sobie pozwolić na jej zakup, powinniśmy zastosować się do pewnych wskazówek, aby zmniejszyć zużycie wody podczas mycia ręcznego. 

  • Przede wszystkim nie powinniśmy myć pojedynczo naczyń. Poczekajmy, aż nazbiera się większa ilość brudnych naczyń i dopiero wtedy przystąpmy do ich mycia.

  • Naczyń nie należy myć pod bieżącym strumieniem. Najlepiej napełnić komorę zlewu wodą.

  • Stosujmy płyn do mycia naczyń z umiarem – im więcej go wlejmy, tym więcej wody będziemy musieli wykorzystać do spłukania naczyń.

 
jak oszczędzać wodę - nie zmywać naczyń pod bieżącym strumieniem
 

 

Namaczajmy brudne naczynia

Jeśli nasze naczynia są mocne zabrudzone, nie szorujmy ich pod bieżącym strumieniem wody. W takiej sytuacji warto zostawić naczynia w komorze zlewu do namaczania. Dzięki temu brud nie zaschnie, tylko zmięknie i łatwiej będzie można go usunąć. Pamiętajmy jednak, aby nie czekać zbyt długo z namaczaniem, ponieważ w takiej stojącej wodzie z resztkami jedzenia zaczną rozwijać się bakterie. 

 
jak oszczędzać wodę - namaczać brudne naczynia
 

 

Nie spłukujmy resztek jedzenia do zlewu

W zlewie gromadzi się wiele odpadów, pochodzących z brudnych naczyń czy świeżej żywności. Nie powinniśmy ich spłukiwać, ponieważ do tego potrzeba bardzo dużo wody. Resztki powinniśmy wyrzucać do kosza, a jeśli chcemy się ich pozbyć w szybki sposób, to dobrym pomysłem będzie zainstalowanie młynka do rozdrabniania żywności

 

 

Nie używajmy wody do rozmrażania mrożonek

Większość osób rozmraża mięso na obiad, warzywa lub owoce, zalewając je wodą. Mimo że jest to najszybszy sposób rozmrażania, to powoduje marnowanie wody. Poza tym w taki sposób nie powinniśmy rozmrażać mięsa dłużej niż 2 godziny, gdyż temperatura pokojowa sprzyja rozwojowi bakterii. Najlepszym sposobem rozmrażania mrożonek jest pozostawienie ich na noc w lodówce

 
jak oszczędzać wodę - rozmrażać mrożonki w lodówce
 

 

Nie należy opłukiwać śmieci przed wyrzuceniem do kosza

Segregowanie śmieci jest bardzo ważne i już od najmłodszych lat powinniśmy się uczyć, jak to robić poprawnie. Niestety wiele osób wciąż ma problemy z prawidłową segregacją, m.in. z tym, czy należy myć śmieci przed wyrzuceniem. Odpowiedź na to pytanie jest jednak bardzo prosta – nie należy myć śmieci przed wyrzuceniem, ponieważ szkoda marnować wodę, która jest na wagę złota, na czyszczenie odpadów. Śmieci, które wyrzucimy, są i tak segregowane i doczyszczane, dlatego nie ma potrzeby ich mycia. Wystarczy jedynie opróżnić je z zawartości. 

 
jak oszczędzać wodę - nie myć śmieci
 

 

Napełniajmy czajnik taką ilością wody, jaką potrzebujemy

Czajniki elektryczne dostępne są w różnych pojemnościach. W domach zazwyczaj mamy modele o pojemności 1,5 l albo 1,7 l. Są one szczególnie przydatne w przypadku większej liczby osób. Jeśli jednak zamierzamy zaparzyć herbatę tylko sobie, to nalejmy do czajnika odpowiednią ilość wody, czyli np. ok. 300 ml

Wiele osób nalewa do czajnika więcej wody, niż wykorzystuje. Następnie wylewa wodę, aby nalać świeżej do czajnika. W ten sposób marnuje się wiele litrów wody. 

 
 

 

Jak oszczędzać wodę w domu?

Podczas wielu domowych czynności możemy oszczędzać wodę – wystarczy drobna zmiana niektórych nawyków. Oto przykłady, jak można zaoszczędzić wodę

 

Zainstalujmy wodomierz

Warto zainstalować w domu wodomierz, czyli przyrząd, który służy do pomiaru objętość przepływającej wody przewodem wodociągowym. Dzięki niemu dowiemy się, ile wody zużywamy i będziemy mogli podjąć kroki, aby ograniczyć jej zużycie. Wodomierz może być przydatny również w wykrywaniu nieszczelności. Wystarczy, że odczytamy licznik i ponownie sprawdzimy jego stan po ok. 2 godzinach, podczas których nie będziemy korzystać z wody. Jeśli licznik się podniesie, będzie to znaczyło, że gdzieś jest przeciek.

 
jak oszczędzać wodę w domu - zamontować wodomierz
 

 

Podlewajmy kwiaty niewypitą wodą

Na co dzień mamy mnóstwo sytuacji, w których pozostaje nam woda:

  • Przez długi czas znajdowała się w butelce, przez co nie nadaje się już do wypicia.

  • Do szklanki pełnej wody dostały się drobne zanieczyszczenia, np. kurz czy sierść zwierzaka.

  • Nasz kot czy pies nie wypił wody z miski i już jej nie wypije, bo jest nieświeża.

W każdej z tych sytuacji pozostałą wodę możemy wykorzystać do podlania kwiatów lub spłukiwania toalety.

 
jak oszczędzać wodę - podlewać kwiaty niewypitą wodą
 

 

Ponownie wykorzystujmy wody

Jak można oszczędzać wodę? Ponownie ją wykorzystując! Oto kilka pomysłów:

  • Myjmy warzywa i owoce w misce, abyśmy mogli wodę ponownie wykorzystać, np. do podlania kwiatków.

  • Po ugotowaniu jajek nie wylewajmy wody, tylko podlejmy nią kwiaty. Ma ona dużo minerałów, które świetnie odżywią korzenie, zapewniając szybszy rozwój roślin.

  • Wodę z mydlinami, np. po myciu rąk czy nawet włosów, możemy z powodzeniem wykorzystać do spłukiwania toalety albo do mycia podłóg. Wystarczy, że wstawimy do umywalki lub do wanny miskę.

  • Wodę z gotowania warzyw możemy wykorzystać do przygotowania zupy, do celów kosmetycznych i pielęgnacyjnych, a także jako nawóz dla roślin. Jest jednak jeden warunek – woda nie może zawierać w swoim składzie soli. 

 

jak oszczędzać wodę - ponownie wykorzystywać wodę
 

 

Ograniczmy kupowanie nowych ubrań

Pewnie wiele osób się zdziwi, widząc tę poradę. W końcu co ma oszczędzanie wody do kupowania ubrań? Okazuje się, że ma, i to całkiem sporo. Według badań do wyprodukowania jednej bawełnianej koszulki potrzeba aż 2700 litrów wody. Uprawa bawełny pochłania olbrzymie ilości wody, dlatego jej produkcja jest szczególnie szkodliwa na obszarach zagrożonych niedoborem wody. Przykładem jest tu Morze Aralskie, które niemal całkowicie wyschło przez uprawę bawełny.

Aby zmniejszyć zużycie wody, może zatem ograniczyć zakup nowych ubrań. Może się okazać, że niektóre ubrania w ogóle nie są nam potrzebne. Warto też kupować ubrania z drugiej ręki. W ten sposób można nie tylko zaoszczędzić wodę, ale również trochę gotówki.

 
jak oszczędzać wodę - ograniczyć kupowanie ubrań
 

 

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

Jeśli chodzi o ogród, to najwięcej wody zużywamy na wiosnę i w lecie. Właśnie wtedy wykonujemy najwięcej prac w ogrodzie. Poza tym musimy odpowiednio zadbać o rośliny, gdy panują wysokie temperatury. Powinniśmy jednak robić to z głową, dlatego przedstawiamy sposoby oszczędzania wody w ogrodzie.

 

Myjmy samochody wodą z wiadra

Jeśli chcemy umyć samochód na własnym podwórku, wykorzystajmy do tego celu wiadro z wodą i szczotkę, zamiast węża ogrodowego. Wiąże się to z większym nakładem pracy, ale zużycie wody na pewno będzie mniejsze.

Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie umycie samochodu na myjni, która przetwarza wodę. 

 
jak oszczędzać wodę - myć samochód wodą z wiadra
 

 

Nie przycinajmy trawy zbyt krótko

Rosnąca trawa zachowuje więcej wody, co oznacza, że nie wymaga tak częstego podlewania. Jeśli zatem chcemy ograniczyć zużycie wody, powinniśmy nieco podnieść ostrze kosiarki. Dzięki temu trawę przytniemy na optymalnej wysokości. 

 
jak oszczędzać wodę - nie przycinać trawy zbyt krótko
 

 

Gromadźmy deszczówkę

Wodę możemy również oszczędzać w ogrodzie. W jaki sposób? Zbierając deszczówkę. Zgromadzoną wodę deszczową z powodzeniem możemy wykorzystać do podlewania roślin i grządek, do prac ogrodniczych, a także do mycia samochodu, mebli ogrodowych, ogrodzeń czy kostki brukowej.

W czym zbierać deszczówkę? Największą popularnością cieszą się zbiorniki naziemne, czyli beczki wykonane z tworzywa sztucznego, gliniane dzbany i metalowe balie. Możemy też użyć zbiorników podziemnych, a nawet zamontować system, który będzie zbierał wodę z dachu naszego domu. 

 
jak oszczędzać wodę - gromadź deszczówkę
 

 

Umiejętnie podlewajmy rośliny w ogrodzie

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie? Możemy zmniejszyć jej zużycie, jeśli będziemy umiejętnie podlewać rośliny. Przede wszystkim nie powinniśmy podlewać roślin w ciągu dnia, ponieważ wtedy temperatura jest najwyższa, przez co woda zaczyna parować. Najlepiej jest podlewać grządki w godzinach porannych, ponieważ wtedy rośliny wchłoną najwięcej wody. Natomiast wieczorne podlewanie nie jest wskazane, ponieważ sprzyja rozwojowi pleśni. 

Poza tym pamiętajmy, aby nie podlewać roślin, kiedy nie jest to konieczne. Jeśli w niektórych miejscach tworzą się kałuże, to znak, że gleba nie jest w stanie wchłonąć wody. Rośliny powinniśmy podlewać głęboko, czyli lać wodę w jednym miejscu przez dłuższy czas, a nie wokół rośliny czy po jej liściach.

 
jak oszczędzać wodę - poprawnie podlewaj rośliny w ogrodzie
 

 

Ciekawostki o oszczędzaniu wody

  • Woda zajmuje ponad 70% powierzchni naszej planety. 97,5% to woda morska, a jedynie 2,5% to woda słodka.

  • Do końca nie wiadomo, skąd się wzięła woda na ziemi. Prawdopodobna jest jednak hipoteza, że woda była obecna od samego początku, czyli od czasów formowania się ziemi ok. 4,54 miliarda lat temu. Można zatem powiedzieć, że pijemy tę samą wodę, którą piły dinozaury, a także tę, którą sami wydalamy.

  • Według danych statystyczny Polak zużywa dziennie ok. 200-300 litrów wody, podczas gdy w Mozambiku na jednego mieszkańca przypada zaledwie 10 litrów wody dziennie.

 

jak zachęcić dzieci do oszczędzania wody
 

 

Jak zachęcać dzieci do oszczędzania wody?

Bardzo ważne jest, aby dzieci uczyły się szacunku i dbałości o przyrodę nie tylko w szkole, ale przede wszystkim w domu. Warto tłumaczyć im, jak nasze działania wpływają na środowisko i do czego mogą doprowadzić w przyszłości. Segregacja śmieci czy ograniczenie zużycia wody mogą stać się ciekawym zajęciem dla dzieci, a nawet zamienić się w zabawę. 

Aby zachęcić najmłodszych do oszczędzania wody, w szkołach organizowane są różne zajęcia edukacyjne. Wiele z nich 22 marca, czyli wtedy, gdy wypada Światowy Dzień Wody. Ma on na celu uświadomienie dzieciom i dorosłym, jak wielką rolę odgrywa woda w naszym życiu, jakie zagrożenia niesie ze sobą jej spadek, a także, jak można ratować naszą planetę.

Maluchom warto włączyć film edukacyjny, z którego dowiedzą się, jak w łatwy sposób można zmniejszyć ilość zużywanej wody. 

 

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że zastosujecie się do naszych porad i zaczniecie małymi kroczkami oszczędzać wodę we własnych gospodarstwach domowych. Niektóre porady możecie stosować również w innych miejscach, np. w firmie, w hotelu czy na wyjeździe. Jeśli każdy z nas, choć w małym stopniu zacznie oszczędzać wodę, widmo wyczerpania zasobów wodnych może oddalić o kilka lat. Pamiętajcie również, że oszczędzając wodę, oszczędzacie również własne pieniądze. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS