Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak oszczędnie korzystać z lodówki? 10 praktycznych porad

Lodówka jest jednym z najbardziej prądożernych sprzętów AGD w kuchni, gdyż przez cały czas stwarza odpowiednie warunki dla przechowywanej żywności. Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro lodówka musi działać przez cały czas, to nie ma możliwości zmniejszenia poboru energii i zaoszczędzenia trochę dodatkowej gotówki. Tymczasem stosując się do kilku prostych wskazówek, możemy zmniejszyć zużycie prądu, co będzie korzystne nie tylko dla nas, ale i dla środowiska naturalnego.

 

Jak długo powinna pracować lodówka?

Większość urządzeń elektrycznych i elektronicznych możemy zwyczajnie odłączyć od prądu, jeśli z nich nie korzystamy. Dotyczy to pralki, ładowarki do smartfona, komputera, lampki i wielu innych sprzętów. Jeśli wyciągniemy wtyczkę z gniazdka, zużycie energii spadnie do zera, a poza tym unikniemy uszkodzenia sprzętów w przypadku awarii instalacji elektrycznej. Niestety w domu mamy też takie urządzenia, których nie możemy tak po prostu odłączyć z prądu. Należy do nich lodówka, która musi pracować przez cały czas, aby odpowiednio schłodzić przechowywaną w niej żywność. Wyłączenie lodówki na noc nie wchodzi zatem w grę.  

Skoro lodówka musi pracować non-stop, to jak się zachowa w przypadku awarii sieci elektrycznej? Przerwa w dostawie energii nie oznacza, że przechowywane w chłodziarce produkty od razu się zepsują. Żywność ma bowiem zmagazynowaną pewną ilość chłodu i wyłączenie lodówki nie sprawi, że od razu zacznie się psuć. Można założyć, że produkty spożywcze zaczną się psuć dopiero na drugi dzień, jednak to, ile wytrzyma lodówka bez prądu, w dużej mierze uzależnione będzie od modelu urządzenia. Niektóre lodówki dostępne na rynku utrzymają odpowiednią temperaturę nawet do 44 godzin. Ważne jest jednak, aby w tym czasie ograniczyć do minimum korzystanie z lodówki.

 

 

Jak zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę?

To, że lodówka wymaga stałego podłączenia do prądu, nie oznacza, że nie możemy zmniejszyć ilości pobieranej przez nią energii. Stosując się do poniższych wskazówek, rocznie możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych podczas korzystania z lodówki. 

 

Ustawmy lodówkę z dala od źródeł ciepła

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet niewłaściwe ustawienie lodówki może wpływać na jej wytężoną pracę, co wiąże się z większym zużyciem energii elektrycznej. Przede wszystkim lodówka nie powinna stać w pobliżu źródeł ciepła, np. kaloryfera, kuchenki czy nawet piekarnika. Jeśli szybko się nagrzeje, będzie musiała pobrać więcej prądu, by utrzymać odpowiednio niską temperaturę w chłodziarce i zamrażarce. Z tego też względu warto dokładnie przemyśleć ustawienie lodówki i rozplanowanie poszczególnych sprzętów AGD w kuchni. 

 
jak zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę

 

Zamykajmy drzwi lodówki

Gdy zastanawiamy się nad tym, co chcielibyśmy zjeść, zazwyczaj otwieramy lodówkę na oścież i spoglądamy, jakie produkty znajdują się na półkach. To jeden z najczęściej popełnianych błędów, które zwiększają pobór energii przez lodówkę. Przy otwartych drzwiach do środka dostaje się wiele ciepłego powietrza. Aby lodówka mogła się go jak najszybciej pozbyć i utrzymać odpowiednią temperaturę, będzie musiała zużyć więcej prądu. Częste otwieranie lodówki to zatem dość kosztowny nawyk. Właśnie dlatego oszczędna lodówka powinna być wyposażona w alarm otwartych drzwi. Taką funkcję ma choćby lodówka Bosch KGN 33KLEAE, która uruchomi sygnał dźwiękowy, jeśli jej drzwi pozostaną otwarte przez zbyt długi czas. W ten sposób lodówka będzie przypominać nam o konieczności zamknięcia drzwi, dzięki czemu po pewnym czasie sami będziemy o tym pamiętać. 

 

oszczędne korzystanie z lodówki

 

Nigdy nie wkładajmy do lodówki ciepłych potraw

Do lodówki nie powinno się wkładać ciepłych potraw, ponieważ przyczyniają się one do wzrostu temperatury. W takiej sytuacji agregat musiałby pracować intensywniej, by schłodzić wnętrze lodówki do odpowiedniej temperatury. Poza tym w środku wytworzy się para, a wilgotne powietrze nie tylko utrudni pracę urządzenia, ale również może doprowadzić do szybszego zepsucia świeżych warzyw i owoców.

 

jak oszczędnie korzystać z lodówki

 

Pamiętajmy o rozmrażaniu lodówki

Odkładający się na ścianach lodówki szron i lód nie tylko negatywnie wpływają na przechowywaną żywność, ale również prowadzą do zwiększenia zużycia prądu. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne rozmrażanie urządzenia, zarówno komory chłodzenia, jak i zamrażarki. Jeśli będziemy ręcznie rozmrażać zamrażarkę, przełóżmy wszystkie zamrożone produkty do chłodziarki. W ten sposób jej wnętrze szybciej się schłodzi, co odciąży agregat i pozwoli zaoszczędzić trochę energii.

Jeśli nie lubimy ręcznego rozmrażania lodówki, powinniśmy rozważyć zakup modelu z technologią No Frost, takiej jak Bosch KGN 33KLEAE. Ten nowoczesny mechanizm zapewnia stały obieg powietrza i utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci, dzięki czemu nie dopuszcza do powstawania szronu ani lodu. W ten sposób całkowicie eliminuje konieczność ręcznego rozmrażania. 

 

rozmrażanie lodówki

 

Ustawmy optymalną temperaturę w chłodziarce i zamrażarce

Powinniśmy pamiętać, że zarówno w chłodziarce, jak i zamrażarce powinna panować temperatura odpowiednia dla rodzaju przechowywanej żywności. Gwałtowne obniżenie temperatury o kilka stopni sprawi, że lodówka będzie musiała pracować intensywniej, by jak najszybciej osiągnąć ustawiony przez nas poziom. Warto zatem ustawić optymalną temperaturę, by urządzenie przez cały czas pracowało na takim samym poziomie. Starsze lodówki mają mechaniczne panele sterowania, zazwyczaj za pomocą pokrętła. Natomiast nowsze lodówki dysponują panelami elektronicznymi

 

oszczędne korzystanie z lodówki

 

Układajmy produkty na odpowiednich półkach

Bałagan na półkach może przyczynić się do większego poboru prądu przez lodówkę. Co prawda nie bezpośrednio, ale gdy nie możemy znaleźć konkretnych produktów, do wnętrza dostaje się duża ilość ciepłego powietrza. Sprawia to, że żywność szybciej się psuje, a rachunku za prąd wzrastają. Producenci stworzyli wiele szuflad i pojemników, które przeznaczone są do przechowywania odpowiednich produktów. W lodówce Bosch KGN 33KLEAE znajdziemy szufladę MultiBox, która służy do przechowywania warzyw i owoców. Układając żywność zgodnie z jej przeznaczeniem, zyskamy więcej miejsca w chłodziarce, a do tego nie przyczynimy się do wzrostu rachunków za prąd.

 

jak układać żywność w lodówce

 

Lodówki

Kontrolujmy stan uszczelek

Powinniśmy co jakiś czas kontrolować stan uszczelek w lodówce. Jeśli będą nieszczelne, do środka będzie przedostawać się ciepłe powietrze, a to z kolei spowoduje, że agregat będzie musiał intensywniej pracować, by odpowiednio schłodzić wnętrze. W jaki sposób możemy sprawdzić stan uszczelki? Wystarczy, że wieczorem włączymy latarkę, włożymy ją do lodówki i zamkniemy drzwi. Jeśli światło z latarki nie będzie przebijać się na zewnątrz, będzie to oznaczać, że uszczelka jest szczelna. Innym sposobem jest włożenie kartki między lodówkę a jej drzwi i jej przesuwanie z góry do dołu. Jeżeli kartka łatwo będzie się przesuwać, będzie to dla nas znak, że gdzieś w uszczelce występuje nieszczelność. 

 

uszczelki w lodówce

 

Ustawiajmy tryb wakacyjny, gdy wyjeżdżamy

Coraz więcej lodówek dostępnych na rynku oferuje tzw. tryb wakacyjny. Jest to funkcja, która pozwala zmniejszyć pobór prądu podczas naszej nieobecności. Dzięki niej urządzenie będzie pracować normalnie, ale w chłodziarce zostanie wyłączone pełne chłodzenie. Innym sposobem oszczędzania jest całkowite wyłączanie lodówki na wakacje – wtedy jednak musimy opróżnić ją z żywności. 

 

wyłączenie lodówki na wakacje

 

Nie przepełniajmy lodówki 

Jeśli wypełnimy lodówkę po brzegi produktami spożywczymi, zużyje ona więcej prądu, niż powinna. Nie ma zatem sensu kupowania jedzenia na zapas. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy energię, ale również unikniemy marnowania zepsutej żywności. 

Z drugiej strony, pamiętajmy, aby nasza lodówka nie była pusta. Wówczas trudniej jej będzie utrzymać odpowiednią temperaturę i w rezultacie zużyje więcej energii. Musimy więc znaleźć złoty środek i robić zakupy zgodnie z naszymi potrzebami. 

 

jak ograniczyć pobór prądu przez lodówkę

 

Rozmrażajmy mrożonki w chłodziarce

Jeśli chcemy nieco wspomóc pracę agregatu, rozmrażajmy mrożonki w chłodziarce, a nie w wodzie czy na blacie w temperaturze pokojowej. W ten sposób wyświadczymy przysługę lodówce, ponieważ zamrożone mięso, warzywa czy owoce będą dodatkowo chłodzić jej wnętrze, dzięki czemu zużyje ona mniej prądu. Co istotne, rozmrażanie produktów w lodówce jest zdecydowanie bardziej higieniczne, ponieważ w temperaturze pokojowej w żywności szybko mogą rozwinąć się bakterie. 

 

rozmrażanie mrożonek w lodówce
 
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS