% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Tryb wakacyjny w lodówce – czym jest i w jaki sposób działa?

Zbliża się lato, a wraz z nim czas urlopów i dłuższych wyjazdów. Na czas naszej nieobecności musimy przygotować nie tylko mieszkanie, odłączając dopływ gazu i wody, ale również lodówkę. Najlepiej byłoby całkowicie opróżnić ją przed wyjazdem, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam tryb wakacyjny, który znajdziemy między innymi w lodówce Samsung RB31HSR2DSA. Dzięki niemu pracująca przez 24 h na dobę lodówka nie zużyje taka wiele energii i stworzy dobre warunki do przechowywania żywności.

 

Jak przygotować lodówkę na czas naszej nieobecności?

W lodówce przechowujemy świeżą żywność i produkty spożywcze o krótkim terminie przydatności do spożycia. Choćby z tego względu powinniśmy odpowiednio przygotować lodówkę na czas naszego wakacyjnego wyjazdu lub dłuższej nieobecności. W zasadzie mamy trzy możliwości. Pierwszą jest pozostawienie lodówki bez zmian, czyli włączonej przez cały czas. Niestety nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ lodówka wolnostojąca będzie przez cały czas zużywać prąd, a do tego przechowywana żywność może się po prostu popsuć. 

Drugą możliwością jest całkowite opróżnienie lodówki, odłączenie jej z prądu i pozostawienie uchylonych drzwi, które zapewnią odpowiednią wentylację. Niestety nie zawsze jest to możliwe, szczególnie jeśli zamrażalnik u dołu wypełniony jest po brzegi zamrożonymi mięsami, warzywami i owocami. Warto dodać, że specjaliści odradzają stosowanie tej metody, gdyż wewnątrz chłodziarki może pojawić się zapach stęchlizny. 

Trzecią możliwością jest przełączenie lodówki ze zwykłego trybu pracy na tryb wakacyjny. Został on wymyślony właśnie po to, aby lodówka mogła ekonomicznie pracować podczas naszej nieobecności. Znajdziemy go np. w chłodziarce Samsung RB 31HSR2DSA

 
Lodówki

Tryb wakacyjny w lodówce – co to właściwie jest?

Najlepszym sposobem na przygotowanie lodówki na czas wyjazdu, jest przełączenie jej na tryb wakacyjny. Jest to praktyczna funkcja, dzięki której urządzenie zużywa mniej energii elektrycznej niż zazwyczaj, a przy tym zapewnia optymalne warunki dla przechowywanej żywności. Tryb wakacyjny sprawia, że zamrażarka pracuje normalnie, ale w chłodziarce zostaje wyłączone pełne chłodzenie. Temperatura w komorze wzrasta do około 15 stopni, co pozwala znacznie obniżyć zużycie energii, nawet o 30-50%. Chłodziarka pracuje dalej, ale wolniej. Tryb wakacyjny idealnie sprawdzi się, gdy nikt nie będzie korzystał z lodówki. 

 

 

W jaki sposób ustawić tryb wakacyjny w lodówce?

W zależności od modelu lodówki tryb wakacyjny aktywuje się w inny sposób, jednak zawsze za pomocą panelu sterowania. W lodówce Samsung RB31HSR2DSA panel sterowania ukryty jest wewnątrz chłodziarki, tuż nad górną półką. Znajduje się na nim przycisk z symbolem wtyczki i kabla. Wystarczy przytrzymać go przed 3 sekundy, aby uruchomić tryb wakacyjny w lodówce. Dzięki niemu w chłodziarce zostanie ustawiona temperatura poniżej 17 stopni, a zamrażarka pozostanie włączona. Jeśli będziemy mieć jakiekolwiek problemy z uruchomieniem trybu wakacyjnego, powinniśmy zajrzeć do instrukcji obsługi producenta. 

 

O czym musimy pamiętać przed uruchomieniem trybu wakacyjnego?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że tryb wakacyjny wyłącza chłodzenie w chłodziarce. Dlatego przed jego aktywacją, musimy wyjąć wszystkie produkty spożywcze. W przeciwnym razie po naszym powrocie zastaniemy w chłodziarce spleśniałą żywność, a z jej wnętrza będzie wydostawał się nieprzyjemny zapach. Należy wspomnieć, że tryb wakacyjny w lodówce Samsung wyłączy się automatycznie, gdy wyregulujemy temperaturę w chłodziarce. Natomiast po jego wyłączeniu, samoistnie uruchomi się strefa CoolSelect, która pozostawała nieaktywna w trybie wakacyjnym.  

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS