Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Ile czasu potrzebuje lodówka na schłodzenie?

Lodówka jest obowiązkowym wyposażeniem każdej kuchni, ponieważ służy do przechowywania świeżej żywności. Naturalną rzeczą jest to, że panuje w niej niższa temperatura niż w otoczeniu. Jednak, aby lodówka mogła utrzymać świeżość produktów spożywczych, sama musi osiągnąć odpowiednio niską temperaturę. Ile czasu potrzebuje lodówka na schłodzenie? Jakie czynniki wpływają na czas chłodzenia? Wszystkiego dowiecie się z poniższego poradnika.

 

Jak określić czas chłodzenia lodówki?

Wszystkie lodówki działają na takiej samej zasadzie. Wewnątrz mają zamontowany termostat, który jest ustawiony na konkretną temperaturę. Jeśli temperatura w chłodziarce jest wyższa niż ta ustawiona na termostacie, załącza się sprężarka. W ten sposób rozpoczyna się proces chłodzenia. To właśnie wtedy lodówka wydaje charakterystyczne dźwięki – są one całkowicie normalne, więc nie ma powodów do zmartwień. 

Trudno jest jednak określić, ile czasu potrzebuje lodówka na schłodzenie. Standardowe modele włączają się raz na około 45 minut i pracują przez 5-10 minut. Czas chłodzenia będzie uzależniony od rodzaju i modelu lodówki, a także od wielu innych czynników.

 

Czynniki wpływające na czas chłodzenia:

  • Wielkość lodówki – zazwyczaj im większa lodówka, tym więcej czasu będzie potrzebowała na schłodzenie. Nie jest to jednak uniwersalna zasada.

  • Temperatura otoczenia – jeśli lodówka była przechowywana w ciepłym miejscu, do osiągnięcia wymaganej temperatury będzie potrzebowała znacznie więcej czasu niż lodówka, która była przetrzymywana w chłodnym magazynie. Warto również pamiętać, aby nie ustawiać lodówki w kuchni w nasłonecznionym miejscu lub w pobliżu źródeł ciepła, gdyż znacznie wydłuży to czas chłodzenia.

  • Kondycja lodówki – starsze i mniej zaawansowane lodówki będą schładzać się znacznie dłużej niż nowoczesne urządzenia.

  • Częstotliwość otwierania drzwi – częste otwieranie drzwi spowoduje, że do wnętrza chłodziarki przedostanie się duża ilość ciepłego powietrza, co znacznie spowolni proces chłodzenia. Warto zatem wybierać lodówki wyposażone w alarm otwartych drzwi, który będzie przypominał nam o zamykaniu urządzenia. Tę przydatną funkcję znajdziemy m.in. w lodówce Bosch Serie 2 KGN33NLEB.

  • Zaopatrzenie – dobrze zaopatrzona lodówka będzie wydajniej pracować. Nie oznacza to jednak, że ma być ona wypełniona po brzegi produktami spożywczymi.

 

jaki jest czas chłodzenia lodówki

 

To, że lodówka pracuje trochę dłużej, może być całkowicie normalne, ale może też świadczyć o tym, że doszło do awarii układu chłodniczego, dlatego należy bacznie obserwować pracę urządzenia.

 

Ile czasu potrzebuje nowa lodówka na schłodzenie?

Warto również pamiętać, że świeżo zakupiona lodówka będzie potrzebować więcej czasu na schłodzenie. Rozruch nowej lodówki może potrwać zaledwie kilka godzin albo znacznie dłużej - nawet do 2 dni. Wszystko zależy od producenta i modelu urządzenia, dlatego przed pierwszym uruchomieniem lodówki (No Frost lub zwykłej) zawsze warto dokładnie zapoznać się z jej instrukcją obsługi. Przykładowo lodówkę Samsung RB 36T602DB1 można włączyć około 2-3 godziny po zainstalowaniu jej w kuchni.

Pamiętajmy również o tym, że nowa lodówka musi odstać po transporcie. Ile czasu? Przynajmniej 12 godzin od przywiezienia jej do domu. W tym czasie olej z agregatu ścieknie na swoje miejsce i będzie można uruchomić lodówkę, nie narażając jej na uszkodzenie. Niektórzy producenci zalecają, aby dla bezpieczeństwa odczekać nawet 24 godziny. 

 

co wpływa na czas chłodzenia lodówki

 
 

Ile czasu potrzebuje lodówka na schłodzenie po przerwie w dostawie prądu?

Po awarii lub przerwie w dostawie prądu lodówka będzie dążyć do tego, by wrócić do temperatury ustawionej na termostacie. Czas oczekiwania na stabilizację temperatury będzie uzależniony od tego, jak długo lodówka była odcięta od zasilania. Nie możemy zatem określić, ile czasu będzie potrzebować lodówka na schłodzenie – może być to bowiem zaledwie 30 minut, jak i kilka godzin.  

Podobnie będzie wyglądać sytuacja po zostawieniu otwartych drzwi lodówki czy po wymianie kompresora. 

 

 

Jak można przyspieszyć proces mrożenia lub chłodzenia?

Czasami potrzebujemy szybko schłodzić lub zamrozić produkty. Dzieje się tak podczas upałów, gdy spragnieni wracamy do domu i szukamy orzeźwiających napojów albo gdy wpadną z wizytą niezapowiedziani goście. W takich sytuacjach przydają się funkcje szybkiego chłodzenia i zamrażania. Te funkcje znajdziemy w bardziej nowoczesnych urządzeniach, a każdy producent nazywa je w inny sposób. W lodówkach marki Samsung, np. w modelu z serii Grand+ Samsung RB 36T602DB1, możemy znaleźć funkcję Power Cool oraz Power Freeze.

 

Lodówki

Power Cool – co to znaczy?

Power Cool to funkcja, która przyspiesza proces chłodzenia przy maksymalnej prędkości wentylatora. Po aktywowaniu funkcji Power Cool lodówka będzie działać z maksymalną wydajnością przez 2,5 godziny. Dopiero po upływie tego czasu funkcja intensywnego chłodzenia się wyłączy, a w chłodziarce zostanie przywrócone poprzednie ustawienie temperatury. Dzięki tej praktycznej funkcji żywność zostanie schłodzona nawet do 32% szybciej

Jak uruchomić funkcję Power Cool? Wystarczy odnaleźć na panelu sterowania przycisk Fridge i przetrzymać go przez 3 sekundy. Po tym czasie pojawi się specjalne oznaczenie na wyświetlaczu w postaci kropli z umieszczoną wewnątrz śnieżynką - oznaczenie funkcji Power Cool. Następnie lodówka przyspieszy chłodzenie. Aby wyłączyć tę opcję, wymagane jest przytrzymanie przycisku Fridge przed 3 sekundy.

Jeśli nasza lodówka ma wewnętrzny wyświetlacz LED, należy nacisnąć przycisk „0”, aby wybrać lodówkę, a następnie przyciskami „<” lub „>” wybrać funkcję Power Cool. Następnie powinniśmy poczekać ok. 5 sekund, aby potwierdzić wybór. Gdy wskaźnik przestanie pulsować, lodówka uruchomi tryb intensywnego schładzania.

 

funkcja Power Cool i Power Freeze w lodówce Samsung

Źródło: samsung.com

 

Czym jest Power Freeze?

Oprócz funkcji Power Cool lodówki Samsung wyposażone są też w funkcję Power Freeze, która znacznie skraca czas mrożenia żywności. Dzięki niej zamrozimy produkty nawet do 35% szybciej. Po jej uruchomieniu zamrażarka będzie działać z maksymalną wydajnością przez 50 godzin. Po upływie tego czasu nastąpi automatyczne wyłączenie funkcji Power Freeze, a zamrażarka wróci do poprzedniej temperatury. Jeżeli chcemy zamrozić dużą ilość żywność, powinniśmy aktywować funkcję Power Freeze na co najmniej 20 godzin przed włożeniem produktów do komory mrożenia. 

Funkcję Power Freeze uruchamia się w ten sam sposób, co opcję Power Cool. W przypadku lodówek z zewnętrznymi wyświetlaczami wystarczy nacisnąć i przetrzymać przez 3 sekundy przycisk Freezer. Wówczas zaświeci się wskaźnik oznaczenie funkcji Power Freeze, a urządzenie rozpocznie intensywne zamrażanie. Natomiast w przypadku lodówek z wewnętrznymi wyświetlaczami należy wybrać odpowiednią funkcję za pomocą przycisków „<” lub „>”.

Warto mieć na uwadze, że obie te opcje powodują wzrost zużycia energii przez lodówkę. Dlatego powinniśmy je wyłączyć, jeśli nie są nam potrzebne. Dzięki temu nie narazimy się na wyższe opłaty za energię. 

 

 

 

Praktyczne triki na szybsze schłodzenie lodówki

Jeśli zależy nam na szybszym schłodzeniu wnętrza lodówki, powinniśmy wykorzystać poniższe sposoby:

  • Zamykanie drzwi – to najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla swojej lodówki. Im rzadziej będziemy otwierać drzwi, tym mniej ciepłego powietrza przedostanie się do środka, co umożliwi szybsze schłodzenie żywności.

  • Przepływ powietrza – należy pozostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni od ściany, aby zapewnić ujście ciepłego powietrza z lodówki. 

  • Odpowiednia temperatura w kuchni – jeśli w kuchni jest za gorąco, możemy przewietrzyć pomieszczenie lub włączyć klimatyzację. W ten sposób wspomożemy lodówkę w procesie schładzania.

  • Lód w chłodziarce – aby chłodziarka szybciej osiągnęła właściwą temperaturę, możemy włożyć do niej kostki lodu. Po pewnym czasie trzeba będzie jednak je wyciągnąć, ponieważ zaczną się topić. 

 

ile czasu potrzebuje lodówka na schłodzenie napojów

 

Ile czasu potrzebuje lodówka na schłodzenie napojów?

To, w jakim czasie lodówka schłodzi napoje, będzie uzależnione od kilku czynników, m.in.: od rodzaju napojów, butelki, w której się znajdują, miejsca wcześniejszego przechowywania, a także od tego, jaka temperatura panuje w chłodziarce. Jeśli chcemy sprawdzić, jak długo musimy przetrzymywać napój w lodówce, by odpowiednio się schłodził, możemy skorzystać z kalkulatora chłodzenia napojów. Dzięki niemu dowiemy się, kiedy będziemy mogli delektować się swoim ulubionym, schłodzonym napojem. Uzyskane dane będą oczywiście orientacyjne.   

 

Oto przykładowe wyliczenia, które uzyskaliśmy, korzystając ze strony omnicalculator.com:

  • 1,5-litrowa plastikowa butelka wody, która wcześniej była przechowywana w temperaturze pokojowej, w standardowej temperaturze w lodówce na schłodzenie będzie potrzebować około 3 godzin i 42 minut.

  • Jeśli 0,5-litrową szklaną butelkę soku, kawy lub herbaty wstawimy do chłodziarki, w której panuje temperatura ok. 4°C, schłodzi się ona w około 3 godziny i 16 minut.

  • Piwo w puszce o pojemności 330 ml, które wcześniej pozostawione było na upale ok. 30°C do schłodzenia będzie potrzebować około 47 minut. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS