% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Lodówka po transporcie – kiedy włączyć?

Przewóz lodówki ze sklepu lub do innego mieszkania to dość trudne zadanie. Wiąże się nie tylko z zaangażowaniem kilku osób, ale również ze znalezieniem odpowiednio dużego samochodu, który przetransportuje lodówkę w miejsce docelowe. Jak bezpiecznie przewieźć tak duże urządzenie AGD? Kiedy można włączyć lodówkę po transporcie? W naszym poradniku znajdziesz wszelkie potrzebne informacje i wskazówki, dzięki którym sprawnie przetransportujesz swoją lodówkę. 

 

Jak przygotować lodówkę do transportu?

Zacznijmy od początku, a więc od przygotowania lodówki do transportu. Jeśli kupujemy nową lodówkę prosto ze sklepu, nie musimy się tym martwić, ponieważ jest ona oryginalnie zapakowana przez producenta i odpowiednio zabezpieczona do transportu. W przypadku, gdy przeprowadzamy się do innego mieszkania i chcemy zabrać lodówkę ze sobą, powinniśmy postępować według poniższych zasad:

  • Po pierwsze, lodówkę powinniśmy odłączyć z prądu kilka godzin przed planowanym transportem.

  • Kolejnym krokiem jest całkowite opróżnienie urządzenia z żywności – dotyczy to zarówno komory chłodzenia, jak i zamrażarki.

  • Z wnętrza lodówki należy wyjąć wszystkie szklane półki, szuflady oraz balkoniki. Najlepiej zabezpieczyć je folią bąbelkową, skleić razem taśmą i włożyć do osobnego kartonu.

  • Ostatnim krokiem jest zaklejenie drzwi lodówki taśmą, by niespodziewanie nie otworzyły się w czasie transportu. 

  • Tak przygotowaną lodówkę należy owinąć folią typu stretch lub bąbelkową, dzięki czemu unikniemy ewentualnego zarysowania obudowy urządzenia.

  • Niektóre lodówki mają zamontowane kółka, które można wykorzystać w czasie przenoszenia. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie wózka transportowego. 

 

transport lodówki ze sklepu

 

Jak przewozić lodówkę – w pionie czy w poziomie?

Transport telewizora o dużej przekątnej wydaje się trudnym zadaniem, ale poważne problemy pojawiają się przy tych największych urządzeniach, np. przy transporcie lodówki. Zanim uda nam się załadować lodówkę do samochodu transportowego, zazwyczaj czeka nas jeszcze znoszenie jej po schodach. Jeśli nie mamy wózka transportowego, będziemy musieli znosić lodówkę w pozycji leżącej. W tym zadaniu musi nam jednak pomóc druga osoba. Pierwsza będzie schodzić po schodach tyłem, trzymając lodówkę od spodu. To właśnie na tę osobę spadnie największy ciężar urządzenia, dlatego, jeśli do pokonania mamy dużą liczbę schodów, warto w trakcie zamienić się miejscami. Lodówkę należy znosić drzwiami do przodu, czyli musi ona leżeć „na plecach”. 

Jeśli chcemy przetransportować lodówkę, możemy to zrobić zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Producenci sprzętów AGD zalecają jednak transport w pionie, o czym można przeczytać w instrukcji obsługi większości marek, np. Bosch, Beko, Amica, Samsung czy Gorenje. W niektórych przypadkach dozwolone jest tylko niewielkie przechylenie urządzenia. Transport w pionie jest zdecydowanie najbezpieczniejszy, ponieważ gwarantuje, że lodówka nie zostanie uszkodzona w trakcie jazdy. Urządzenie najlepiej ustawić w rogu auta dostawczego lub przyczepy i solidnie przymocować za pomocą pasów mocujących.   

Nie wszyscy wiedzą, że możliwy, choć niezalecany, jest również transport lodówki w pozycji poziomej, czyli tzw. transport na leżąco. Jest to ratunek dla tych osób, które nie mają możliwości przetransportowania lodówki w dużym aucie dostawczym, ale dysponują samochodem typu kombi. Jeśli zdecydujemy się na taki sposób transportu, strona tłoczna lodówki powinna znaleźć się u góry. Ma to zapobiec przedostaniu się oleju z agregatu sprężarkowego do instalacji chłodzącej. 

 
transport nowej lodówki
 

Jak rozpakować lodówkę po transporcie?

Gdy przywieziemy i wniesiemy lodówkę do domu, w pierwszej kolejności będziemy musieli ją rozpakować. Najpierw rozpakujmy ją z kartonu, usuńmy taśmy i folie zabezpieczające, a także styropian, który znajduje się wewnątrz urządzenia. Dopiero po usunięciu wszystkich elementów zabezpieczających możemy ustawić lodówkę w wyznaczonym miejscu w kuchni, odpowiednio ją wypoziomować i wyczyścić, by pozbyć się zabrudzeń i ewentualnego nieprzyjemnego zapachu. 

Lodówki

Dlaczego lodówka musi odstać po transporcie?

Niezależnie od tego, czy będziemy przewozić lodówkę w pionie, czy w poziomie, po dostarczeniu jej na miejsce, powinniśmy odczekać kilka godzin, zanim podłączymy ją do prądu. Dlaczego jest to takie ważne? Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w tym czasie olej z agregatu ścieknie z powrotem na swoje miejsce i spokojnie będziemy mogli podłączyć urządzenie do prądu. Jeśli uruchomimy lodówkę od razu po transporcie, ryzykujemy jej uszkodzeniem. Awaria może być na tyle poważna, że nie da się jej naprawić. 

 

 

Lodówka po transporcie - kiedy włączyć?

Wiele osób zastanawia się, ile musi stać nieużywana lodówka po transporcie. Pierwsze uruchomienie lodówki powinno nastąpić przynajmniej 12 godzin od jej przywiezienia do domu. Dla bezpieczeństwa warto jednak odczekać nawet 24 godziny. Szczegółowe informacje na ten temat powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi lodówki dołączonej przez producenta. 

Jeśli transportujemy nową lodówkę prosto ze sklepu, również musimy jej dać czas na aklimatyzację. W lecie powinniśmy odczekać przynajmniej 2-4 godziny przez pierwszym uruchomieniem. Natomiast w sezonie zimowym warto odczekać nawet 24 godziny. W niskiej temperaturze, szczególnie w czasie długiego transportu, może zamarznąć olej w agregacie. 

Gdy okaże się, że lodówka po transporcie nie działa albo nie chłodzi prawidłowo, konieczne będzie wezwanie fachowca, który oceni, czy uda się naprawić awarię.

 
pierwsze uruchomienie lodówki po transporcie
 

Jak długo chłodzi się nowa lodówka?

Niewiele osób jest w stanie wskazać, po jakim czasie można układać żywność w lodówce. Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. To, jak długo będzie chłodzić się nowa lodówka, będzie uzależnione przede wszystkim od producenta i modelu urządzenia. Niektóre lodówki są gotowe do działania już po kilku godzinach. Czasami jednak rozruch nowej lodówki może potrwać nawet 2 dni, dlatego zawsze po zakupie lodówki, warto dokładnie zapoznać się z jej instrukcją obsługi.

 
Produkty powiązane
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS