% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Zmiana kierunku otwierania drzwi lodówki - jak to zrobić?

Wybierając lodówkę do domu, zazwyczaj zwracamy uwagę na jej wysokość i pojemność, klasę energetyczną czy wyposażenie. Zapominamy natomiast sprawdzić, w którą stronę otwierają się jej drzwi. Wbrew pozorom kierunek otwierania drzwi jest bardzo ważny, ponieważ wpływa zarówno na wygodę użytkowania, jak i na wygląd całej kuchni. Na szczęście w większości urządzeń producenci przewidzieli możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi lodówki. O tym, jak się zabrać za przełożenie drzwi, przeczytacie w poniższym poradniku. 

 

W którą stronę otwiera się lodówka?

W większości lodówek wolnostojących drzwi otwierają się na prawą stronę. Jest to głównie spowodowane preferencjami klientów. Lodówka otwierana na prawo jest bowiem najwygodniejsza dla praworęcznych użytkowników. Ze względu na to, że najwięcej jest właśnie takich konsumentów, producenci decydują się na produkcję lodówek otwieranych na prawo. Na szczęście 95% lodówek wolnostojących dostępnych na rynku, tak jak lodówka Bosch KGN 33KLEAE, ma możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi. Informacje, jak to zrobić, przeważnie znajdziemy w instrukcji dołączonej do lodówki. 

Należy jednak pamiętać, że w niektórych modelach lodówek zmiana kierunku otwierania drzwi będzie po prostu niemożliwa. Tak jest w przypadku lodówek side by side, które mają podwójne drzwi, niektórych lodówek do zabudowy, a także modeli, które wyposażone są w dozownik wody lub kostkarkę. 

 
zmiana kierunku otwierania drzwi lodówki Bosch

Źródło: Bosch

Zmiana kierunku otwierania drzwi lodówki – kiedy jest konieczna?

Po zakupie lodówki czasami okazuje się, że nie uda się otworzyć jej drzwi. W takim wypadku konieczna jest zmiana strony otwierania lodówki. Dochodzi do tego najczęściej, gdy:

  • Nie mamy możliwości komfortowego otworzenia drzwi – takie sytuacje zdarzają się zazwyczaj w kuchniach, które rozrysowane są na kartce. Gdy podczas projektowania zmienimy koncepcję, kierunek otwierania drzwi może okazać się nieprawidłowy.

  • Szafka obok lodówki blokuje możliwość otworzenia drzwi – często zdarzają się sytuacje, w których nie możemy całkowicie otworzyć drzwi lodówki, ponieważ są one blokowane przez znajdującą się obok szafkę lub kaloryfer. Choć w dalszym ciągu będziemy mogli wyjmować i wkładać produkty do lodówki, tak już niemożliwe będzie wysunięcie szuflady czy wyjęcie półek.

  • Remontujemy kuchnię – jeśli będziemy wymieniać meble kuchenne, może się zdarzyć, że lodówka otwierana na prawo nie będzie pasować ani do nich, ani do ogólnego wystroju kuchni i konieczna będzie zmiana otwierania drzwi w lodówce. 

  • Przeprowadzamy się do nowego mieszkania – jeśli podczas przeprowadzki zechcemy zabrać ze sobą lodówkę, może okazać się, że drzwi otwierane na prawo nie będą pasować do aranżacji i lepszym rozwiązaniem będzie lodówka otwierana na lewo.  

 
lodówka otwierana na lewą stronę
 

Przełożenie drzwi w lodówce a gwarancja 

Wiele osób zastanawia się, czy można samodzielnie przełożyć drzwi w lodówce, nie tracąc przy tym gwarancji. Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od producenta. Niektórzy umożliwiają samodzielne przełożenie drzwi przez użytkowników, a inni wymagają zatrudnienia do tego celu fachowca. Jak możemy przeczytać w instrukcji obsługi lodówki Bosch KGN33KLEAE, zmianę zawiasów najlepiej zlecić fachowcom w autoryzowanym serwisie. Wówczas będziemy mieć pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, a nasza lodówka nie zostanie zarysowana czy uszkodzona. Za taką usługę będziemy musieli oczywiście zapłacić. Koszt przełożenia drzwi w lodówce zazwyczaj zayczna się od 150 zł. Na cenę usługi wpływa jednak wiele różnych czynników, dlatego najlepiej będzie, gdy skontaktujemy się bezpośrednio z serwisem. 

Zanim przystąpimy do samodzielnej zmiany kierunku otwierania drzwi w lodówce, upewnijmy się, czy producent umożliwia taką zmianę. Jeśli potrzebnych informacji nie znajdziemy w instrukcji obsługi ani w karcie gwarancyjnej, powinniśmy zwrócić się bezpośrednio do producenta, np. dzwoniąc na jego infolinię. 

 

Lodówki z zamrażalnikiem u dołu

Zmiana kierunku otwierania drzwi lodówki – krok po kroku

W każdej lodówce z zamrażalnikiem u dołu montaż drzwi może przebiegać nieco w inny sposób. Wszystko zależy od producenta i modelu urządzenia, ale w większości lodówek proces ten przebiega podobnie. Poniżej omówimy zmianę kierunku otwierania drzwi na przykładzie lodówki Bosch KGN 33KLEAE o wysokości 176 cm, wyposażonej w podwójny No Frost

 

Krok 1 - Przygotowanie lodówki

Jeśli chcemy zmienić kierunek otwierania drzwi, najpierw musimy opróżnić lodówkę z żywności i odłączyć ją z gniazdka elektrycznego. Podczas wymiany drzwi lodówki musi być otwarta, konieczne może być również jej przechylenie w trakcie zdejmowania zawiasów. 

 

Krok 2 - Przygotowanie narzędzi 

Na początku musimy przygotować sobie wszystkie narzędzia niezbędne do pracy, a więc: klucz imbusowy, śrubokręt płaski i śrubokręt krzyżowy. W niektórych lodówkach mogą być potrzebne inne narzędzia. Dlatego, przed przystąpieniem do pracy powinniśmy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi urządzenia. 

 

Krok 3 - Demontaż drzwi

Gdy mamy przygotowane wszystkie narzędzia, możemy przystąpić do demontażu drzwi. W większości lodówek do wykręcenia będziemy mieć trzy zawiasy – górny, środkowy i dolny. Pracę rozpoczynamy od zdjęcia osłony zawiasów górnych po obu stronach. W tym celu musimy nacisnąć osłonę, przesunąć ją, obrócić i zdjąć. Następnie za pomocą śrubokrętu wykręcamy dwie śruby i zdejmujemy górny zawias. W przypadku lodówki z elektronicznym wyświetlaczem na drzwiach, przed demontażem zawiasów będziemy musieli odłączyć złącze elektryczne, odkręcić śrubę złącza uziemienia i wyjąć osłonę kabli. 

Gdy zdejmiemy zawias górny, przechodzimy do zawiasu środkowego. Najpierw zdejmujemy drzwi chłodziarki i ostrożnie odstawiamy je na bok, aby ich nie uszkodzić. Następnie wykręcamy dwie śruby i wyjmujemy środkowy zawias. Na końcu zdejmujemy drzwi komory zamrażarki, odkręcamy śrubę i wyjmujemy zawias dolny. 

 

Demontaż zawiasu górnego

zmiana drzwi w lodówce Bosch

Demontaż zawiasu środkowego

zmiana-zawiasu-srodkowego-w-lodowce-bosch.webp

Demontaż zawiasu dolnego

zmiana-zawiasu-dolnego-w-lodowce-bosch.webp

Źródło: Bosch

 

Krok 4 - Przełożenie uchwytu

Zanim przystąpimy do montażu drzwi, musimy jeszcze przełożyć uchwyt na drugą stronę (o ile lodówka jest w niego wyposażona). Zaczynamy od wykręcenia dwóch zaślepek gwintowanych. Następnie wykręcamy śruby i zdejmujemy uchwyt. Na otwory zakładamy zaślepki. Przekładamy uchwyt i montujemy go po drugiej stronie drzwi w odwrotnej kolejności. Uchwyt wymieniamy zawsze przy otwartych drzwiach urządzenia. 

 
zmiana drzwi w lodówce Bosch

Źródło: Bosch

 

Krok 5 - Montaż drzwi lodówki 

Na końcu pozostaje nam już tylko zamontowanie drzwi. Najpierw jednak musimy zdjąć maskownice (są to najczęściej plastikowe elementy), które znajdują się po drugiej stronie zamontowanych dotychczas zawiasów. Należy je podważyć płaskim śrubokrętem i wyjąć. Tak samo postępujemy w przypadku maskownic znajdujących się na drzwiach lodówki.

Następnie zawiasy ustawiamy po właściwej stronie lodówki i montujemy. Wykonujemy takie same czynności jak przy demontażu, tylko w odwrotnej kolejności. Następnie nakładamy drzwi i dobrze dokręcamy wszystkie śruby. 

 
 
 

 

Podsumowanie

Jak widać, zmiana kierunku otwierania drzwi lodówki nie jest trudna i nie wymaga od nas żadnych specjalnych umiejętności. Problemy mogą się jednak pojawić w przypadku lodówek z wyświetlaczami na drzwiach lub innymi elementami elektronicznymi. Z zawiasami mogą być bowiem połączone przewody albo czujniki. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS