Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Zawiasy suwakowe czy nożycowe w lodówce?

Lodówkę do zabudowy możemy z łatwością ukryć w meblach kuchennych, dzięki czemu nasze wnętrze nabierze spójnego, harmonijnego charakteru. Aby można było ukryć sprzęt za frontem meblowym, potrzebne będą specjalne zawiasy. W lodówkach do zabudowy najczęściej stosuje się zawiasy suwakowe i nożycowe. Czym różnią się oba rozwiązania?

 

Czym jest zawias nożycowy?

Zawiasy nożycowe są bardzo popularne i mają szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są m.in. do szafek, których drzwiczki otwierane są do dołu, a także w uchylnych koszach na bieliznę. Tego typu zawiasy cechują się prostą budową. Dzięki swojej konstrukcji są w stanie ograniczyć kąt otwarcia do 90 stopni. 

 

zawiasy nożycowe w lodówce

Źródło: www.coolblue.be

 

Okazuje się, że zawiasy nożycowe często wykorzystywane są również w lodówkach do zabudowy. Wówczas są one wspólne dla płyty meblowej i drzwi lodówki. Natomiast front meblowy jest montowany i przykręcany do drzwi urządzenia. Dzięki temu, że te dwa elementy są ze sobą połączone, zabudowa meblowa nie będzie się przesuwać podczas otwierania drzwi lodówki. Poza tym nie ma żadnej wolnej przestrzeni między drzwiami lodówki a frontem meblowym, co sprawia, że wykończenie jest bardziej eleganckie. Zawiasy nożycowe do lodówki w zabudowie są wykonywane z wytrzymałych materiałów, ponieważ muszą utrzymać ciężar całej płyty meblowej. Możemy zatem spokojnie ustawiać na drzwiach ciężkie butelki z napojami czy słoiki, nie martwiąc się, że zawiasy nie utrzymają ich ciężaru.

Jeśli mamy lodówkę wyposażoną w zawiasy nożycowe, nie możemy zmienić ich na zawiasy suwakowe. W przypadku zużycia bądź uszkodzenia zawiasów będziemy zatem musieli kupić zawiasy nożycowe. 

Lodówki do zabudowy

Zawias suwakowy – co to jest?

Innym rodzajem zawiasów stosowanych w lodówkach, są zawiasy suwakowe. Często nazywane są one również zawiasami przesuwnymi lub ślizgowymi, ponieważ drzwi chłodziarki przemieszczają się w stosunku do zabudowy meblowej po suwaku (prowadnicy meblowej). Zawiasy suwakowe umożliwiają mocowanie frontu lodówki do zabudowy. Oznacza to, że zarówno drzwi lodówki, jak i szafki mają własną parę zawiasów. Łącznie będziemy mieć trzy zawiasy w samej lodówce i cztery zawiasy w zabudowie meblowej. Zawiasy ślizgowe sprawiają, że drzwi lodówki i płyta meblowa będą przesuwać się w stosunku do siebie po suwaku. 

W przypadku zawiasów ślizgowych istnieje możliwość zmiany ich na zawiasy nożycowe. W tym celu należy usunąć z zabudowy zawiasy i prowadnice. 

 
zawiasy suwakowe w lodówce

Źródło: www.coolblue.be

 

Zawiasy suwakowe czy nożycowe w lodówce?

Obydwa zawiasy dobrze sprawdzą się w lodówce do zabudowy. Pomimo że ich mechanizm działania jest zupełnie inny, daje takie same efekty wizualne. Jeśli chodzi o montaż, to wydaje się, że łatwiej jest zamontować zawias suwakowy. Natomiast w przypadku bardzo dużych i pojemnych lodówek wydaje się, że lepszym rozwiązaniem będą wytrzymałe zawiasy nożycowe. Decyzja o wyborze zawiasów będzie jednak uzależniona nie tylko od preferencji użytkownika, ale również od warunków w kuchni. Jeśli mieliśmy w lodówce zawiasy nożycowe, nową lodówkę do zabudowy również będziemy musieli kupić z zawiasami nożycowymi. W przeciwnym razie nie będziemy mogli umieścić jej w zabudowie meblowej. 

 

 

Jak dobrać zawiasy do lodówki?

Jeśli nasze zawiasy w lodówce się zużyją i postanowimy kupić nowe, musimy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Przede wszystkim zawiasy dobieramy na podstawie modelu naszej lodówki. Sprawdźmy, jakie dokładnie zawiasy fabrycznie zainstalował producent i dopiero później dokonajmy zakupu. Na zdjęciach zawiasy mogą wyglądać bardzo podobnie, a w rzeczywiście będą się na tyle różnić, że uniemożliwią prawidłowy montaż w lodówce. Poza tym warto pamiętać, aby montować zawiasy zgodnie z zasadą krzyżową. Przyda się ona jeśli będziemy chcieli zmienić kierunek otwierania drzwi lodówki, np. z prawej strony na lewą. Wówczas prawy dolny zawias stanie się zawiasem lewym górnym, a prawy górny zawias będzie zawiasem lewym dolnym. Jeżeli mamy zestaw dwóch zawiasów, nie będziemy musieli zwracać na to uwagi. 

Pamiętajmy, aby zachować ostrożność przy montowaniu zawiasów w lodówce. Nie ma potrzeby nakładania na nie dodatkowego smaru, ponieważ zostało to już wykonane w fabryce. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS