Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak ugotować jajka na miękko i twardo?

Ugotowanie jajka wydaje się łatwym zadaniem. Wystarczy włożyć jajko do wrzącej wody i odczekać kilka minut aż będzie gotowe. Ot, cała filozofia. Okazuje się jednak, że ugotowanie idealnego jajka przysparza wielu problemów – często jajko na miękko wychodzi surowe, a na twardo przegotowane. W naszym poradniku znajdziecie wskazówki, jak ugotować jajka na miękko i twardo

 

Sposoby gotowania jajek

Jajka są najlepiej przyswajalnym źródłem białka. Są bogate w witaminy A, D, E, K i B12 oraz w składniki mineralne takie jak fosfor, wapń, potas, magnez i selen. Kiedyś sądziło się, że jajka podwyższają cholesterol, dlatego należy ograniczać ich spożycie. Faktycznie jajka zawierają całkiem sporo cholesterolu, ale są też bogate w kwas omega-3, który go neutralizuje. Oznacza to, że spożywanie jajek nie wpływa negatywnie na cholesterol w naszym organizmie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dorosły człowiek powinien spożywać do 10 jajek tygodniowo.

 

 

Jajka możemy przygotować na wiele sposobów, więc na pewno nam się nie znudzą. 

 

Jajka na twardo 

Jajka ugotowane na twardo mają idealnie ścięte żółtko. Są składnikiem wielu potraw. Możemy pokroić je na kanapkę lub do sałatki, przygotować z nich pastę jajeczną, dodać jajka do zupy przekroić i wypełnić ulubionym farszem. Jajka na twardo nadają się również na pisanki.

 

jajko na twardo

 

Jajka na miękko  

Aby przygotować jajko na miękko, należy je gotować w wodzie tak długo, aż dojdzie do całkowitego ścięcia białka, ale nie żółtka. Idealnie ugotowane jajko na miękko powinno mieć sprężyste białko i rozlewające się żółtko. 

 

jajko na miękko

 

Garnki pojedyncze

Jajka na półtwardo (lub półmiękko)

Możemy również przygotować jajko na półtwardo. Jest to pośrednia forma między jajkiem na twardo a na miękko. Jajko ugotowane na średnio ma ścięte białko i półpłynne żółtko. 

 

jajko na półtwardo

 

Jajka w koszulce (poszetowe)

Jajko możemy również ugotować bez skorupki, czyli w tzw. koszulce. Jest to jajko z płynnym żółtkiem i ściętym białkiem. Możemy je przygotować na kilka sposobów, np. z użyciem octu lub soku z cytryny. W ten sposób ugotowane jajko jest nie tylko smaczniejsze, ale również delikatniejsze i mniej kaloryczne. Najpopularniejszym sposobem podania są jajka po benedyktyńsku, czyli jajko w koszulce położone na grzance, z plastrem szynki lub bekonu i polane sosem holenderskim. 

 

jajko w koszulce

 

Jajko sous vide

Ciekawy efekt uzyskamy, gotując jajka metodą sous vide, czyli w woreczku próżniowym w temperaturze około 63°C przez 45 minut. W ten sposób przygotowane jajko ma idealnie ścięte białko i jedwabiste żółtko. 

 

Jak ugotować idealne jajko?

Sposobów i przepisów na ugotowanie jajek jest wiele. Warto jednak trzymać się poniższych wskazówek, aby przygotować idealne jajko.

  • Włożenie jajek do wody obniża jej temperaturę. Jeśli chcemy być pewni, że liczymy czas od momentu wrzenia, najlepiej wkładajmy jajka do zimnej wody. 

  • Gdy woda zacznie się gotować, pamiętajmy, aby ustawić licznik lub minutnik.

  • Po upływie czasu gotowania natychmiast powinniśmy zalać jajka zimną wodą, aby zatrzymać postęp ciepła.

 

 

Jak gotować jajka na twardo?

Warto pamiętać, że jajka na twardo nie można gotować zbyt długo, ponieważ stanie się ciężkostrawne i gumowate. Czas gotowania jajka liczymy od momentu zagotowania się wody. W zależności od rozmiaru jajko na twardo gotuje się od 7 do maksymalnie 10 minut. Aby nie przekroczyć czasu gotowania, najlepiej ustawić sobie zegar lub timer na kuchence

 

Gotowanie jajek na miękko

Musimy zdawać sobie sprawę, że białko jaja ścina się w temperaturze 60°C, a żółtko już przy 65-70°C. Jeżeli zatem zależy nam na przygotowaniu idealnego jajka na miękko, nie możemy gotować go dłużej niż 4 minuty. Czas gotowania jajka będzie oczywiście uzależniony od jego wielkości. Jajko na miękko możemy ugotować na dwa sposoby. 

 

Metoda I

Jajko umieszczamy w zimnej wodzie i od razu zaczynamy gotować. Gdy woda zacznie wrzeć, wyłączamy ogień. Odczekujemy kilka minut, a następnie wyjmujemy jajko. W tym przypadku możemy się obyć bez zegarka, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że białko będzie jeszcze surowe. 

 

Metoda II

W tej metodzie jajka będziemy umieszczać we wrzątku. Z tego względu powinniśmy kilka minut wcześniej wyjąć jajka z lodówki, aby ogrzały się do temperatury pokojowej. Gdy woda zacznie wrzeć, układamy jajko na łyżce i delikatnie wkładamy do gotującej się wody. Ustawiamy czas gotowania. Dla jajka w rozmiarze S powinny wystarczyć 2 minuty, dla M i L ok. 3-3,5 minuty. Natomiast naprawdę duże jajka gotujemy przez 4 minuty. 

 

jak ugotować jajka na miękko i twardo

 

Jak zrobić jajko na półtwardo?

Jajko na półtwardo ma idealnie ścięte białko i półpłynne żółtko. Powinniśmy je zatem gotować dłużej niż 4 minuty i krócej niż 7 minut. Najlepiej takie jajko gotować przez około 6 minut, ponieważ po upływie tego czasu zarówno białko, jak i żółtko zaczyna sztywnieć. 

 

Jak obliczyć czas gotowania jajek?

Najwięcej problemów przy gotowaniu jajek sprawia ustalenie czasu gotowania. Okazuje się, że wpływ na czas gotowania jajek będzie mieć wiele czynników, m.in.:

  • Rozmiar i waga jajka – chyba nikogo nie zdziwi fakt, że jajka o większej masie będą się dłużej gotować niż małe jajka. Oznacza to, że jajka przepiórcze przygotujemy szybciej niż kurze

  • Temperatura jajka – jajko wyjęte z lodówki będzie się gotować wolniej niż jajko, które ma temperaturę pokojową. W przypadku zimnego jajka czas gotowania wydłuży się nawet o 2-4 minuty. Poza tym, jeśli włożymy zimne jajko do ciepłej wody, może popękać jego skorupka. 

  • Wysokość n.p.m. i ciśnienie – te czynniki mają wpływ na temperaturę wrzenia wody. 

  • Sposób gotowania – czy jajko ma być ugotowane na miękko, na półtwardo czy na twardo. 

 

Powyższe czynniki wziął pod uwagę Miłosz Panfil, doktor specjalizujący się w fizyce kwantowej, do stworzenia kalkulatora gotowania jajek. Z jego pomocą w łatwy sposób obliczymy, ile czasu musi gotować się nasze jajko. Kalkulator znajdziemy na stronie www.omnicalculator.com/other/jajka. Przykładowo jajko w rozmiarze M, które wyjęliśmy z lodówki, w temperaturze wrzenia wody 100°C będzie się gotowało:

  • Na miękko – przez 6 minut 43 sekundy,

  • Na półtwardo – przez 7 minut 43 sekundy,

  • Na twardo – przez 9 minut 56 sekund.

Warto również pamiętać, że na czas gotowania jajek będzie wpływać też źródło zasilania urządzenia. Jeśli gotujemy jajko na indukcji lub płycie ceramicznej, powinniśmy do każdej wartości doliczyć średnio 2 minuty. 

 

gotowanie jajek w garnku

 

Co zrobić, żeby jajka się dobrze obierały?

Wiemy już, jak ugotować jajka na miękko i twardo, ale w jaki sposób je obrać? Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się, że podczas obierania jajka, odrywaliśmy skorupkę razem z częścią białka. W rezultacie naszego jajko było obszarpane i mało estetyczne, co w przypadku niektórych potraw, np. jajek faszerowanych, jest bardzo ważne. Problemy z obieraniem skorupki pojawiają się najczęściej wtedy, gdy jajko jest świeże. Ma to związek z kwasowością białka – świeże białka mają niższe pH i są bardziej kwaśne niż te starsze, co oznacza, że trudno się je obiera. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Również jajko zbyt krótko gotowane będzie trudniej wyłuskać ze skorupki, ponieważ jego białko będzie bardziej przywiązane do skorupki niż do siebie.

Na szczęście możemy sobie pomóc w obieraniu jaj. Jednym ze sposobów jest zalanie jajek zimną wodą natychmiast po zakończeniu procesu gotowania. Warto również jajka delikatnie obić o ścianki garnka i pozostawić w zimnej wodzie przez kilka minut. Dzięki temu powinniśmy z łatwością usunąć skorupkę. Innym sposobem jest dodanie do wody, w której gotujemy jajka, sody oczyszczonej lub soli. Możemy również włożyć ugotowane jajko do słoika z odrobiną zimnej wody, szczelnie zakręcić i potrząsać do momentu aż skorupka sama odpadnie. 

 

jak obrać jajka

 

Dlaczego skorupki jajek pękają podczas gotowania?

Jednym z problemów, które napotykamy podczas gotowania jajek, jest pękająca skorupka, przez którą wypływa białko. Skorupka jajka jest bardzo delikatna. Łatwo można ją uszkodzić podczas transportu, przechowywania, a nawet podczas samego gotowania jajek. Często mikrouszkodzenia skorupki nie są widoczne gołym okiem, dlatego dowiadujemy się o nich dopiero w trakcie gotowania, gdy z jajek zaczyna wypływać jajko, które wypychane jest na zewnątrz przez zwiększające swoją objętość gorące powietrze.

Czy możemy temu zaradzić? Tradycyjnym sposobem jest przekłucie skorupki jajka w szerszym końcu – tam, gdzie znajduje się pęcherzyk powietrza. Dzięki temu narastające wewnątrz ciśnienie znajduje ujście i nie rozsadza jajka. Nakłucie możemy wykonać za pomocą szpilki lub pinezki. Jednak ta metoda nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, dlatego specjaliści zalecają, aby do wody dodać sól, ocet lub sok z cytryny. Dzięki tym dodatkom białka zaczną się ścinać w niższej temperaturze i w efekcie błyskawicznie zatkają szczeliny w skorupce. 

 

pęknięte jajko

 

O czym świadczy zielona otoczka wokół żółtka?

Po ugotowaniu jajek na twardo, usunięciu skorupki i przekrojeniu czasami możemy zauważyć zieloną lub szarą otoczkę wokół żółtka. Zmienia się nie tylko kolor jajka, ale również jego tekstura i aromat. Żółtko nabiera wówczas kruchej konsystencji i zaczyna brzydko pachnieć, jakby się zepsuło. Winą za to należy obarczyć zbyt długi czas gotowania jajka. Jeśli przegotujemy proteiny w białku, zawierające atomy siarki, zacznie uwalniać się siarkowodór. Ten wejdzie w reakcję ze znajdującym się w żółtku żelazem, w wyniku czego powstanie nieestetyczne zielonkawe zabarwienie. Warto pamiętać, że w starszych jajka reakcje zachodzą znacznie szybciej niż w świeżych. 

 

Jak w łatwy sposób ugotować jajka na miękko i twardo?

Jak widać, gotowanie jajek przysparza wielu problemów. Często zdarza się, że jajka na miękko wychodzi surowe, a jajko na twardo przegotowane. Na szczęście na rynku nie brakuje sprzętów i przyborów, które znacznie ułatwią i przyspieszą proces gotowania jajek.

 

Jajowar

Jak ugotować jajka na miękko i twardo? Wystarczy mieć w kuchni jajowar. To kompaktowy sprzęt AGD, który został zaprojektowany właśnie z myślą o gotowaniu jajek. Składa się z płyty grzewczej, pokrywki w kształcie kopuły i minutnika. Jak działa jajowar? To urządzenie elektryczne, a zatem do działania wymaga podłączenia do prądu. Płyta grzewcza ma specjalne wgłębienia, w których umieszcza się jajka. Dzięki temu nie przemieszczają się one podczas gotowania, co zapobiega ich uszkodzeniu. Podczas umieszczania jajek w zagłębianiach, zostają one delikatnie nakłute – ma to zapobiegać ich pękaniu w trakcie gotowania. Następnie do pojemnika nalewamy wodę i ustawiamy czas gotowania. O zakończonej pracy poinformuje nas głośny sygnał dźwiękowy.

W zależności od modelu w jajowarze za jednym razem przygotujemy od 6 do 8 jajek. Dużą zaletą urządzenia jest to, że możemy ugotować zarówno jajka na miękko, na półmiękko, jak i na twardo. Niektóre jajowary wyposażone są dodatkowo w funkcję gotowania na parze albo możliwość gotowania jajek bez skorupek.  

 

gotowanie jajek w jajowarze

 

Minutnik do gotowania jajek

W ugotowaniu perfekcyjnego jajka pomoże nam specjalny minutnik, który wkłada się do garnka razem z jajkami. Poprzez zmianę koloru wskaże nam stopień ugotowania jajka – na miękko, na półtwardo lub na twardo. Taki wskaźnik nie odlicza czasu, tylko wskazuje stopień ugotowania jajka w oparciu o temperaturę. Minutnik jest łatwy w obsłudze i czyszczeniu.

 

Silikonowe foremki do gotowania jaj

W sprzedaży znajdziemy specjalne pojemniki, dzięki którym nie będziemy musieli męczyć się z obieraniem jaj ze skorupek. Wystarczy, że rozbijemy jajko i wlejemy je do pojemnika, a następnie zamkniemy pokrywkę i wstawimy do gotującej się wody. Po upływie czasu gotowania jajko wystarczy wyjąć z pojemnika na talerz. Należy jednak pamiętać, że w takich silikonowych foremkach jajka będą gotować się trochę dłużej niż normalnie. 

Choć na niektórych tego typu foremkach znajdziemy ikonę, która informuje, że można ich używać w mikrofali, nie należy tego robić. Takie jajko może wybuchnąć, gdy je przekroimy lub nakłujemy widelcem.

 

jak ugotować jajko na miękko i twardo

 
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS