% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Roboty koszące – sposób działania, wady i zalety, polecane modele

Pielęgnacja trawnika w okresie letnim wymaga dużo troski – nie tylko podlewania i nawożenia, ale przede wszystkim regularnego koszenia, przynajmniej raz w tygodniu. Koszenie trawy za pomocą kosiarki spalinowej lub elektrycznej wymagaj jednak wiele pracy i wysiłku, a do tego jest bardzo czasochłonne. Trudno się zatem dziwić, że coraz większą popularnością na rynku cieszą się roboty koszące. Nie dość, że automatycznie koszą trawę, to jeszcze są ciche, bezpieczne i ekonomiczne w działaniu.

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Czym jest robot koszący i w jaki sposób działa?
  • Roboty koszące cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników, dlatego sprawdzimy, jakie są ich największe zalety i wady.
  • Podpowiemy również, jakie parametry techniczne należy wziąć pod uwagę przy wyborze kosiarki automatycznej.
  • W artykule znajdziesz również ranking polecanych robotów koszących o różnej wydajności roboczej - do 500 m², do 1000 m² i do 2000 m².

 

Robot koszący – co to jest?

Robot koszący, lub inaczej kosiarka automatyczna, to innowacyjne urządzenie, które samodzielnie skosi trawę w ogrodzie. Działa na podobnej zasadzie, co robot sprzątający w domu, ale jego konstrukcja jest znacznie bardziej skomplikowana ze względu na trudniejsze warunki pracy.

 

Jak działają roboty koszące?

Każdy robot ma wgrane oprogramowanie oraz łatwy w obsłudze interfejs, natomiast algorytmy odpowiadają za jego prawidłową pracę. Robot koszący może dostosować się do specyfiki ogrodu, ale musi mieć wydzielony obszar pracy, a do tego potrzebny jest przewód ograniczający. Zwykle taki przewód umieszcza się kilka centymetrów pod ziemią wzdłuż krawędzi trawnika. Można też przymocować przewód za pomocą specjalnych plastikowych szpilek, które znajdują się w zestawie. Kosiarka automatyczna odbiera sygnały z przewodów i rozpoznaje je jako granice trawnika, dlatego nie ma możliwości, że wyjedzie poza naszą posesję.

W sprzedaży można jednak znaleźć robot koszący bez przewodu ograniczającego. Takie urządzenie jest o wiele bardziej zaawansowane, ponieważ działa na zasadzie sygnału GPS. W takim przypadku przewody graniczące są zastępowane przez wirtualne granice, oparte na nawigacji satelitarnej.

Kosiarka automatyczna ma ustalony przez użytkownika harmonogram pracy. Po wyjeździe ze stacji dokującej porusza się po ustalonej trasie, równo przycinając trawnik. Gdy zakończy pracę, wraca do stacji, gdzie następuje ładowanie akumulatora.

 

jak-dzialaja-roboty-koszace.jpg [219.92 KB]

 

Roboty koszące – wady i zalety

Roboty koszące to innowacyjne, ale niestety dość drogie urządzenia. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, czy warto w nie zainwestować. Aby ułatwić Wam dokonanie odpowiedniego wyboru, przedstawimy największe wady i zalety kosiarek automatycznych.

 

Zalety robotów koszących:

  1. Wygoda – jedną z największych zalet robotów koszących jest wygoda, jaką oferują użytkownikom. Po odpowiednim skonfigurowaniu roboty pracują samodzielnie, eliminując konieczność ręcznego koszenia trawnika.
  2. Precyzyjne koszenie – kosiarki automatyczne wykorzystują zaawansowane systemy nawigacyjne, takie jak czujniki, GPS lub inne technologie, aby precyzyjnie kosić trawnik. Są w stanie równomiernie przycinać trawnik, niezależnie od kształtu i konturów.
  3. Lepsza jakość trawy – roboty koszące ścinają niewielkie źdźbła trawy i rozsypują je po trawniku. Działa to jak naturalny nawóz, w efekcie czego trawa jest gęstsza i lepiej odżywiona.
  4. Niski poziom hałasu – w porównaniu do tradycyjnych kosiarek, roboty koszące działają zdecydowanie ciszej. Nie generują uciążliwego hałasu, co pozwala na korzystanie z nich o dowolnej porze dnia, nawet wieczorem lub wczesnym rankiem, bez zakłócania spokoju sąsiadów.
  5. Oszczędność czasu – robot koszący znacznie skraca czas potrzebny na skoszenie trawnika. Dzięki automatycznemu działaniu jest w stanie pracować nawet przez wiele godzin bez nadzoru.
  6. Oszczędność energii – roboty koszące są wyposażone w pojemne akumulatory, dzięki czemu zużywają mniej energii niż kosiarki elektryczne. Często wyposażone są w również w inteligentne systemy zarządzania energii, które zapewniają energooszczędną pracę. Poza tym nie generują spalin i substancji szkodliwych dla środowiska.
  7. Bezpieczeństwo – dzięki specjalnym czujnikom roboty koszące reagują na przeszkody na trawniku. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko kolizji z obiektami lub zwierzętami, co zapewnia większe bezpieczeństwo.
  8. Praca w różnych warunkach – roboty koszące mogą pracować w różnych warunkach, zarówno na płaskim, jak i pagórkowatym terenie. Wiele z nich jest też odpornych na warunki atmosferyczne, więc niestraszny im deszcze czy mróz.

 

Wady robotów koszących:

  1. Wysoka cena zakupu – niestety roboty koszące nie należą do tanich urządzeń. Ich ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście im więcej technologii oferuje taki robot, tym jego cena będzie wyższa.
  2. Konieczność instalacji przewodów i konfiguracji – przed rozpoczęciem korzystania z robota koszącego, konieczna jest instalacja odpowiednich przewodów graniczących, które wyznaczają obszar koszenia. Wymaga to czasu i pewnych umiejętności technicznych. Ponadto niektóre modele mogą wymagać dodatkowego montażu stacji dokującej.
  3. Ograniczenia terenowe – roboty koszące mogą sobie nie poradzić na trudniejszych terenach, takich jak strome nachylenia, duże nierówności czy przeszkody, które mogą stanowić problem dla ich nawigacji.
  4. Ładowanie akumulatora – wszystkie roboty koszące wymagają systematycznego ładowania. Oznacza to, że nie zawsze są gotowe do pracy tak jak kosiarki elektryczne.
  5. Niszczenie drobnych przedmiotów – kosiarki automatyczne wyposażone są w czujniki, które wykrywają przeszkody na drodze. Nie są w stanie jednak wykryć mniejszych przedmiotów o wysokości kilku centymetrów jak spinacze do prania. Jeśli napotkają je na swojej drodze, to po prostu je staranują.
Roboty koszące

Roboty koszące – czym się kierować przy wyborze?

Oferta robotów koszących do trawy jest bardzo szeroka i mocno zróżnicowana. Poszczególne urządzenia różnią się nie tylko wydajnością koszenia i czasem pracy, ale również dodatkowymi funkcjami, dzięki którym koszenie trawy staje się jeszcze przyjemniejsze i skuteczniejsze. Sprawdzamy, na co należy zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę automatyczną. 

 

Powierzchnia trawnika

Wszystkie roboty koszące mają określoną wydajność roboczą, czyli maksymalną powierzchnię koszenia. Dlatego przed zakupem należy najpierw dokładnie obliczyć powierzchnię swojego trawnika, a następnie dobrać do niej urządzenie o odpowiednich parametrach. Należy jednak pamiętać, że producenci robotów koszących podają wydajność koszenia dla płaskiego i pustego trawnika. Dlatego, jeśli nasz teren jest pagórkowaty, lepiej wybrać robota o większej wydajności.

 

Moc silnika

Tak samo, jak w przypadku zwykłych kosiarek czy urządzeń AGD – im wyższa moc, tym lepiej. Silnik o dużej mocy znacznie lepiej poradzi sobie ze skoszeniem trawy. Duża moc przyda się również w przypadku nierównego lub pochylonego terenu, a nawet przy gęstej trawie.

 

czym-sie-kierowac-przy-wyborze-robota-koszacego.jpg [241.24 KB]

 

Czas pracy

Dzięki temu, że roboty koszące wyposażone są w akumulatory, działają bezprzewodowo. Akumulatory mają jednak ograniczoną pojemność – po pewnym czasie się wyczerpią i konieczne będzie naładowanie. Warto zatem wybrać robota koszącego, który oferuje jak najdłuższy czas pracy na akumulatorze. Najlepsze dostępne na rynku modele są w stanie pracować nieprzerwanie przez ok. 100 minut. Natomiast tańsze działają o połowę krócej – ok. 45-50 minut.

 

Czas ładowania akumulatora

Warto również zwrócić uwagę, jak długo akumulator będzie się ładować po rozładowaniu. W większości robotów koszących czas ładowania baterii wynosi ok. 1 godziny. Są jednak dostępne modele, które w pełni naładują się dopiero po 3 godzinach.

 

Regulacja wysokości cięcia

Podobnie jak kosiarki spalinowe czy kosiarki elektryczne, robot sprzątające oferują możliwość regulacji wysokości cięcia trawy. Zwykle jest to kilkustopniowa skala, mieszcząca się w zakresie od 20 do 60 mm. Dzięki temu można przystrzyc trawnik na taką wysokość, jaka nam najbardziej odpowiada.

 

Szerokość koszenia

Ten parametr określa, jak szeroki pas trawnika jest w stanie skosić kosiarka automatyczna. Im większa szerokość, tym szybciej urządzenie poradzi sobie ze skoszeniem trawnika. Większość modeli oferuje szerokość koszenia na poziomie od 160 do 220 mm. Warto jednak pamiętać, że duża szerokość koszenia będzie wiązać się z większym i cięższym urządzeniem.


KOSIARKI.png [182.21 KB]

 

Maksymalny kąt nachylenia

To ważny parametr dla właścicieli pagórkowatych trawników. Wybierając robot koszący na nierówny teren, warto sprawdzić, jaki ma maksymalny dopuszczalny kąt nachylenia terenu. Wiele modeli dostępnych w sprzedaży jest w stanie skutecznie pracować na terenie o nachyleniu, które nie przekracza 25 stopni. Są jednak i takie, które poradzą sobie wniesieniami o nachyleniu nawet 35 stopni.

 

Czujnik deszczu

Większość robotów koszących ma wbudowany czujnik deszczu. Dzięki temu, gdy zacznie padać deszcz, urządzenie automatycznie przerwie koszenie trawy i błyskawicznie wróci do bazy dokującej. Natomiast, gdy deszcz przestanie padać, robot wróci do pracy, zaczynając koszenie od miejsca, w którym przerwał.

 

Czujnik wykrywania przeszkód (sensor kolizji)

Roboty koszące wyposażone są w specjalistyczne czujniki zbliżeniowe, które z wyprzedzeniem wykrywają przeszkody, np. rabaty kwiatów, oczka wodne czy chodniki. Nie ma również możliwości, że robot najedzie na łapę psa lub kota czy pozostawioną w ogrodzie piłkę. Kosiarka automatyczna, podobnie jak robot sprzątający, omija wszystkie przeszkody na swojej drodze. Sprawia to, że jest bezpieczny w działaniu i może pracować bez nadzoru.

 

Poziom hałasu

Roboty koszące pracują ciszej niż kosiarki akumulatorowe czy elektryczne. Zwykle generują hałas na poziomie 55-80 dB, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort przebywania w ogrodzie podczas koszenia. Należy jednak pamiętać, że producenci podają poziom głośności robota na biegu jałowym. Oznacza to, że hałas wzrośnie, gdy urządzenie zacznie pracować.

 

jaki-robot-koszacy-wybrac.jpg [205.61 KB]

 

Zabezpieczenia

Wszystkie kosiarki automatyczne wyposażone są w niezbędne zabezpieczenia. Jednym z nich jest główny wyłącznik bezpieczeństwa – wystarczy go nacisnąć, aby wyłączyć urządzenie. Poza tym urządzenie wyłączy się automatycznie, gdy tylko zostanie podniesione. Niektóre roboty koszące wyposażone są też w alarmy, kody PIN i moduły GPS, które mają chronić przed kradzieżą.

 

Komunikacja ze smartfonem

Kosiarki automatyczne z wyższej półki cenowej wyposażone są w moduły Wi-Fi lub Bluetooth, dzięki którym mogą łączyć się ze smartfonem, tabletem lub innym urządzeniem mobilnym. Wówczas wystarczy odpowiednia aplikacja mobilna, aby możliwe było zdalne sterowanie robotem. Przykładowo aplikacja Gardena Smart System pozwala na monitorowanie pracy robota koszącego, ustalenie harmonogramu koszeniu czy też wydzielenie stref, po jakich ma poruszać się urządzenie.

 

Robot koszący – ranking

Roboty koszące stają się coraz bardziej popularne w ogrodzie. Zastępują tradycyjne kosiarki, oferując wygodę, oszczędność czasu i precyzyjne koszenie. Oferta robotów jest jednak bardzo duża i zróżnicowana, więc wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego urządzenia. Dlatego, aby ułatwić Wam wybór, przedstawiamy ranking polecanych przez nas robotów koszących.

 

Jaki robot koszący do 500 m²?

Osoby, które szukają robota koszącego do małego trawnika, mogą postawić na modele o wydajności do 500 m². Jednym z nich jest robot koszący Gardena Sileno City 500 (19602-72), który świetnie radzi sobie z ciaśniejszymi przestrzeniami. Dzięki temu, że łączy się z aplikacją Gardena Smart System, można nim sterować z dowolnego miejsca. Poza tym robot koszący Gardena cechuje się cichą pracą, gdyż generuje jedynie 57 dB. Jego praca nie będzie nam przeszkadzać w ogrodzie. Ten model jest też łatwy do utrzymania w czystości – wystarczy użyć węża ogrodowego, aby pozbyć się resztek trawy, kurzu czy ziemi.

Jeżeli macie ograniczony budżet i szukacie tańszego urządzenia, to warto zwrócić uwagę na robot koszący Orbex S400G. Jest on przeznaczony do koszenia trawników o powierzchni do 400 m². Ma wbudowany czujnik kolizji oraz czujnik deszczu, dzięki czemu wróci do stacji ładującej, gdy tylko zacznie padać deszcz. Dzięki obsłudze Wi-Fi i Bluetooth można sterować robotem koszącym Orbex za pomocą aplikacji mobilnej.

 

 

Jaki robot koszący do 1000 m²?

Jeśli szukacie kosiarki automatycznej do trawnika o powierzchni do 1000 m², to godny polecenia jest model Worx Landroid L800 WR148E. Producent gwarantuje, że powierzchnia efektywnego koszenia wynosi 800 m². Urządzenie oferuje regulację wysokości cięcia w zakresie 30-60 mm oraz szerokość koszenia 200 mm. Ten robot do koszenia trawy sprawnie porusza się po terenie o maksymalnym nachyleniu do 35 stopni. Ma też wbudowane moduły Bluetooth i Wi-Fi, które zwiększają wygodę użytkowania i pozwalają na zdalne sterowanie urządzeniem.

Warto również zwrócić uwagę na robota koszącego Gardena Sileno Life 15102-32, który zapewnia skuteczne i precyzyjne przycinanie trawy. Urządzenie oferuje łączność Bluetooth, dzięki czemu można nim sterować z aplikacji z odległości nawet 10 m. Co więcej, ten robot do koszenia trawy cechuje się niskim poziomem hałasu na poziomie 57 dB i może pracować nie zależnie od pogody – zarówno w słońcu, jak i deszczu.

 

 

Jaki robot koszący do 2000 m²?

Szukając urządzenia do trawnika o powierzchni 2000 m², warto wziąć pod uwagę robot koszący Worx Landroid L2000 WR155E, który do działania wykorzystuje sztuczną inteligencję. Sprawia to, że praca użytkownika ogranicza się jedynie do uruchomienia robota za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie. Pełne naładowanie akumulatora pozwala na 120 minut ciągłej pracy. Natomiast po rozładowaniu, urządzenie samo powróci do bazy, gdzie ponownie naładuje akumulator. Ten nowoczesny robot koszący Worx nie tylko skutecznie kosi trawę, ale również mulczuje i pracuje w przewężeniach oraz na zboczach.

Nieco mniejszą wydajność koszenia, bo do 1600 m² oferuje robot koszący Gardena Sileno smart 19064-72. Podobnie jak wyżej wspominane modele, łączy się z Gardena Smart System, dzięki czemu można pełnić nad nim zdalną kontrolę. Robot może działać maksymalnie 65 minut na jednym ładowaniu, niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy pada deszcz. Świetnie radzi sobie z wąskimi korytarzami i alejkami, a duże trawniki kosi równomiernie, bez smug.

 

 

Robot koszący – cena

Ceny robotów koszących mogą się różnić w zależności od marki, modelu, funkcji i wydajności. Na rynku dostępne są zarówno tańsze, budżetowe opcje, jak i bardziej zaawansowane i droższe modele. Przy wyborze robot koszącego należy zatem wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby oraz dostępny budżet.

Na ogół niższe modele robotów koszących, które są przeznaczone dla mniejszych trawników, kosztują od około 1000 do 3000 zł. Takie kosiarki automatyczne oferują standardowe koszenie bez zaawansowanych opcji nawigacyjnych czy zdalnego sterowania. Natomiast roboty koszące, wyposażone w bardziej zaawansowane funkcje, takie jak nawigacja GPS, zdalne sterowanie czy obsługa wielu stref, kosztują od ok. 3000 zł w górę.

Decydując się na zakup robota koszącego, warto również wziąć pod uwagę koszty związane z ewentualnymi akcesoriami, takimi jak stacje dokujące, kable prowadzące czy zapasowe noże do koszenia, które mogą być dodatkowym wydatkiem.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS