Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Siewnik do trawy – jak dobrać odpowiedni model do swojego ogrodu?

Każdy właściciel ogrodu marzy o bujnym, pięknym trawniku. Wysiewanie trawy nie jest jednak łatwym zadaniem, ponieważ wymaga precyzji i cierpliwości. Warto zatem zainwestować w kompaktowy siewnik do trawy, który pomoże nam szybko i równomiernie wysiać nasiona, z których wyrośnie gęsty, zielony trawnik.

 

O czym przeczytasz w naszym poradniku?

 • Czym jest siewnik do trawy? To kompaktowe narzędzie ogrodnicze można wykorzystać nie tylko do siania trawy, ale również do siania nasion warzyw, ziół i kwiatów.
 • Jakie są rodzaje siewników ogrodowych? Do przydomowych ogródków w zupełności wystarczą siewniki punktowe, siewniki ręczne bez kół albo siewniki ręczne z napędem na koła.
 • Jaki wybrać siewnik ogrodowy? Sprawdzamy, do jakich zastosowań polecane są konkretne modele.
 • Jak używać siewnika ręcznego do wysiewu nasiona trawy?
 • Siewnik do trawy DIY, czyli jak zrobić siewnik samodzielnie?

 

Siewnik do trawy – co to jest?

Siewnik do trawy, inaczej rozsiewacz do trawy lub maszynka do siania trawy, to urządzenie umożliwiające równomierne rozsiewanie nasion trawy na powierzchni gleby. Taki siewnik można też wykorzystać do rozsiewania nasion warzyw, ziół i roślin kwitnących, a także rozsypywania nawozu, wapnia czy też preparatów antypoślizgowych na nawierzchniach wokół w domu podczas zimy, np. soli i piasku. Taki siewnik uniwersalny jest łatwy w obsłudze i znacznie ułatwia pracę, pozwalając na dokładne rozsianie nasion. To z kolei stanowi gwarancję udanych plonów.

 

siewnik-do-trawy-co-to-jest.jpg [233.99 KB]

 

Siewnik ogrodowy – rodzaje

W sklepach dostępne są różne rodzaje siewników. Ogólny podział wyróżnia siewniki do małych i dużych powierzchni. Te pierwsze doskonale sprawdzą się do przydomowych ogródków i upraw. Natomiast siewniki duże to profesjonalne maszyny rolnicze wykorzystywane do wielu różnorodnych upraw. Wśród nich dostępne są m.in. siewniki pneumatyczne, punktowe, rzędowe i kombinowane. Można też dokupić profesjonalny siewnik do ciągnika.

Jeśli chodzi natomiast o siewnik ogrodowy, to jest to stosunkowo niewielkie i niedrogie narzędzie, które wykorzystywane jest głównie do siania nasion trawy, warzyw, ziół, kwiatów, a także do rozsiewania nawozu. Możemy je podzielić na: siewniki ogrodowe punktowe, siewniki ręczne bez kół oraz siewniki ręczne z napędem na dwa koła.

Warto jednak dodać, że na rynku można też znaleźć profesjonalny siewnik do trawy z walcem. Takie urządzenie wykonuje kilka czynności jednocześnie, m.in. wzrusza ziemię, równomiernie sieje nasiona i zwałuje ziemię. Najczęściej jest to siewnik spalinowy lub akumulatorowy, polecany dla profesjonalistów. Taki siewnik profesjonalny pozwala na zasianie trawy na bardzo dużych powierzchniach.

Siewniki

Jaki wybrać siewnik do trawy?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, do wyboru mamy kilka rodzajów siewników ogrodowych. To, na jaki model się zdecydujemy, w dużym stopniu będzie zależało od tego, jak duży mamy ogród oraz do czego chcemy go wykorzystywać.

 

Siewnik punktowy do trawy

To najmniejszy z dostępnych na rynku siewników. Z wyglądu i ze sposobu działania przypomina dużą strzykawkę. Zbudowane są z pojemnika, nakrętki z końcówką dozującą oraz tłoczka na sprężynie. Wystarczy włożyć nasiona do pojemnika, założyć nakrętkę dozującą, a następnie przyciskać tłoczek, aby pojedynczo układać nasiona w glebie. Ważne jest, aby taki siewnik punktowy trzymać pod odpowiednim kątem, aby wydostawały się z niego pojedyncze nasionka.

Taki siewnik ma wiele zalet. Ze względu na niewielkie rozmiary, jest to bardzo precyzyjne narzędzie ogrodnicze, które pozwoli na posadzenie nasion tylko tam, gdzie chcemy. Doskonale sprawdzi się do siewu w doniczkach lub tzw. paletach rozsadowych. Najczęściej wykorzystywany jest do wysiewu nasion ziół, warzyw i kwiatów. Z powodzeniem można go również wykorzystać jako siewnik do trawy i nawozu na niewielkim obszarze, szczególnie jeśli zamierzamy posadzić trawę na skarpie, wzdłuż chodnika lub w innym problematycznym miejscu. Taki ręczny siewnik do trawy nie sprawdzi się natomiast na większych powierzchniach, ponieważ praca z nim byłaby niezwykle czasochłonna, męcząca dla rąk i po prostu nieefektywna.

 

siewnik-punktowy-do-trawy.jpg [92.64 KB]

 

Siewnik ręczny bez kół

Nieco większy niż siewnik punktowy, jest siewnik ręczny do trawy, który trzymamy w dłoniach. Takie narzędzie składa się z pojemnika na nasiona, rękojeści i wyrzutni nasion. Aby rozsiać trawę lub nawóz, należy napełnić pojemnik, a następnie przemieszczać się po ogrodzie, kręcąc mechanizmem z obrotową korbką. Taki rozsiewacz do nawozu ręczny zwykle ma metalową rączką z kilkustopniową regulacją szerokości rozrzutu nasion, co sprawia, że dopasujemy go do swoich potrzeb. W sprzedaży oprócz siewników napędzanych ręcznie dostępne są też siewniki elektryczne, które zasilane są bateriami AA.

Ręczny rozsiewacz do trawy umożliwia precyzyjne rozsianie nasion w wybranych miejscach. Dzięki temu, że jest lekki i łatwy w manewrowaniu, z łatwością można go przenosić z miejsca na miejsce, co ułatwia pracę w większym ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że siewnik ogrodowy napędzany korbką może męczyć ramiona przy dłuższym użytkowaniu.

 

siewnik-reczny-bez-kol.jpg [290.34 KB]

 

Siewnik ręczny z napędem na dwa koła i uchwytem

W sprzedaży znajdziemy też większy siewnik trawy, składający się z pojemnika na nasiona, dwóch kół oraz wygodnego uchwytu. Taki siewnik zwykle ma zbiornik o dużej pojemności, ok. 10-15 litrów, który umieszczony jest na stabilnych kołach. Nasiona rozsiewa się, pchając siewnik. Co ważne, taki siewnik do trawy ma regulowaną szerokość rozrzutu oraz przepływu nasiona. Zwykle dostępne są trzy poziomy: mały, średni i duży, dzięki czemu rozsypywanie nasion, nawozu czy piasku można dostosować do aktualnych potrzeb. Rozsiewacz ogrodowy na kołach jest mobilny, łatwy i wygodny w obsłudze. Poza tym pozwala zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ koła umożliwiają efektywne rozsiewanie nasion na większych powierzchniach.

 

siewnik-reczny-z-napedem-na-dwa-kola-i-uchwytem.jpg [218.18 KB]

 

Odmianą takiego siewnika pchanego, jest ogrodowy siewnik taczkowy. Jak sama nazwa wskazuje, z wyglądu przypomina taczkę. Składa się z tarczy wysiewu, skrzynki nasiennej, szczotki wygarniającej nasiona, regulowanej redlicy, łańcucha napędzającego oraz dwóch kół o różnej średnicy. Tego typu rozsiewacz ogrodowy pozwala na siew rzędowy lub kupkowy.

 

siewnik-taczkowy.jpg [112.71 KB]

 

Jaki siewnik do nawozu na trawnik wybrać?

Jeśli chcecie kupić siewnik do nawozu do trawy, aby dostarczyć trawnikowi niezbędnych makroelementów, to najlepszym wyborem będzie siewnik ręczny na kołach albo ewentualnie siewnik taczkowy. To właśnie te dwa narzędzia ogrodnicze gwarantują równomierny rozsiew nawozu.

 

Jaki siewnik ręczny do warzyw?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, siewnik do trawy jest dość uniwersalny, więc spokojnie można go wykorzystać również do siania warzyw. Który model sprawdzi się najlepiej? Wydaje się, że do siania nasion warzyw, najlepszym wyborem będzie siewnik punktowy, gdyż pozwoli on na precyzyjny wysiew nasion – jedno-, dwu- lub trzyrzędowy. Co ważne, taki siewnik pozwala na regulowanie głębokości wkładania nasion do gleby.

 

SIEWNIKI.png [181.92 KB]

 

Jak ustawić siewnik ogrodowy?

Przed rozpoczęciem pracy w ogrodzie siewnik do trawy należy dostosować do wielkości i ciężaru nasion lub ziaren. Wpływ na ich rozmiar ma również wilgoć, dlatego producenci nie zalecają jednego, konkretnego ustawienia. Siewnik należy dostosować do aktualnych potrzeb.

 

Kiedy należy siać trawę?

Trawa jest jednym z najważniejszych elementów każdego ogrodu. Tak jak każda inna roślina, wymaga zasiania w określonym terminie i najlepiej przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Trawniki najczęściej zakłada się na wiosnę. Optymalnym terminem jest druga połowa kwietnia, ponieważ wtedy temperatura powietrzna jest optymalna, a ryzyko wystąpienia przymrozków niewielkie. Trawę możemy siać aż do końca maja. Później sianie trawy będzie nieefektywne, ponieważ wysoka temperatura i duże oddziaływanie promieni słonecznych nie pozwolą na wzejście młodych źdźbeł trawy.

Trawę można również zasiać pod koniec lata lub wczesną jesienią, czyli od końca sierpnia do końca września. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie nasiona trawy mogą potrzebować więcej czasu na wykiełkowanie.

 

 

Jak siać trawę siewnikiem ręcznym?

Jeśli chcemy założyć piękny, bujny trawnik, nie wystarczy, że zasiejemy nasiona i je podlejemy. Założenie trawnika nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. To, czy nasiona trawy wyrosną, będzie uzależnione od wielu czynników, m.in. od podłoża, terminu wysiewu, warunków atmosferycznych, a także od jakości nasion.

Trawę możemy siać ręcznie, metodą krzyżową, albo za pomocą siewnika, który znacznie ułatwi nam pracę. Jak to zrobić?

 • Najpierw należy przygotować podłoże – konieczne jest usunięcie większych kamieni, korzeni i innych przeszkód oraz wyrównanie powierzchni.
 • Wyregulować siewnik – należy ustawić siewnik trawy na odpowiednią szerokość rozsiewu, która będzie odpowiednia w zależności od rodzaju nasion i warunków glebowych.
 • Zasiać trawę – nasiona wsypujemy do pojemnika siewnika, a następnie przemieszczamy się z nim po powierzchni trawnika. Należy pamiętać, aby przejeżdżać przez trawnik zarówno w kierunku wzdłużnym, jak i poprzecznym. Dzięki temu jednolicie obsiejemy całą powierzchnię trawnika.
 • Podlać trawę – następnie przeprowadzamy nawadnianie, aby zapewnić nasionom optymalne warunki wzrostu.
 • Pielęgnować trawnik – na końcu pozostaje nam już tylko odpowiednia pielęgnacja trawnika. Gdy wzejdą źdźbła trawy, należy je systematycznie nawadniać, odchwaszczać, wyrównywać oraz kosić kosiarką lub podkaszarką.

 

jak-siac-trawe-siewnikiem.png [509.63 KB]

 

Ile kosztuje siewnik do trawy?

Ręczne siewniki do trawy są stosunkowo tanie. Do najtańszych należą siewniki punktowe, gdyż można je kupić już za kilkanaście złotych. Ręczne siewniki bez kół kupimy już nawet za 40 zł, choć dostępne są też modele za 150 zł. Z kolei siewniki ogrodowe napędzane dwoma kołami kosztują od 100 zł wzwyż. Do popularnych producentów siewników do trawy należą marki Gardena, Cellfast i Fieldmann.

 

jak-siac-trawe-siewnikiem-recznym.jpg [158.34 KB] jak-siac-trawe.jpg [120.89 KB]

 

Jak zrobić siewnik do trawy?

Jeżeli mamy odpowiednie narzędzia oraz umiejętności w pracach ręcznych, możemy spróbować samodzielnie zrobić rozsiewacz do trawy. W sieci znajdziemy wiele sposobów wykonania takiego siewnika, jednak podstawowy projekt z reguły jest taki sam.

Powinniśmy przygotować pustą rurkę o średnicy co najmniej jednego cala. Dzięki temu obwód będzie na tyle duży, że spokojnie zmieszczą się w nim większe nasiona, np. dyni czy fasoli. Rurka może być stalowa, bambusowa albo nawet wykonana z tworzywa PCV. Jej długość należy dostosować do swojego wzrostu, aby zapewnić sobie maksymalny komfort obsługi. Z jednej strony rurkę należy przyciąć pod kątem, aby łatwo można ją było wbić w miękką glebę. Natomiast do drugiego końca rurki należy przymocować lejek – można go wykonać np. z plastikowej butelki. To najprostszy siewnik do trawy, jaki możemy samodzielnie wykonać w domu.

 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS