Jesień to czas w ogrodzie, kiedy przygotowujemy rośliny i ziemię na nadchodzące chłody. Aby ogród przetrwał zimę w jak najlepszej kondycji i pięknie rozkwitł wiosną, warto skupić się na odpowiednich pracach, takich jak przycinanie, sadzenie i porządkowanie. Korzystając z narzędzi ogrodniczych marki Cellfast, takich jak solidne sekatory, łopaty czy grabie, każda z tych czynności stanie się szybsza i łatwiejsza.
O czym przeczytasz w tym artykule?
|
Co robić na jesień w ogrodzie?
Jesień to intensywny czas w ogrodzie, ponieważ przygotowujemy rośliny i ziemię na nadchodzącą zimę. Warto wykonać najważniejsze prace ogrodowe w tym okresie, ponieważ zaowocują one, gdy nadejdzie wiosna. Aby te zadania przebiegły sprawnie, warto zaopatrzyć się w solidne narzędzia ogrodnicze Cellfast, takie jak ergonomiczne szpadle, sekatory czy grabie. Ułatwią one każdą pracę – od przycinania krzewów po przygotowanie gleby i porządkowanie liści. Dzięki nim jesienne prace staną się efektywne i przyjemne.
Podpowiadamy, jakie prace w ogrodzie należy wykonać na jesień.
Zbieranie plonów – warzywa, owoce i nasiona
Jesień to czas zbiorów wielu warzyw i owoców, takich jak dynie, marchew, buraki, jabłka czy gruszki. W tym czasie możemy także pozbierać zioła, owoce dzikiej róży lub głogu. Pamiętajmy jednak o tym, aby zdążyć, zebrać plony przed nadejściem pierwszych przymrozków.
W suche i słoneczne dni warto również zebrać nasiona roślin jednorocznych, aby móc je posadzić w kolejnym sezonie.
Jesień w ogrodzie – sadzenie i przesadzanie roślin
Na jesień możemy zasadzić w ogrodzie rośliny cebulowe, np. tulipany, narcyzy czy krokusy, które zakwitną wiosną. Należy to jednak zrobić jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, ponieważ cebulki muszą mieć czas na zakorzenienie się przed nadejściem zimy. Najlepiej sadzić rośliny cebulowe od września do połowy października. To także dobry moment na przesadzanie roślin wieloletnich, aby zdążyły się ukorzenić przed zimą.
Jak zasadzić cebulki? Najpierw musimy odpowiednio przygotować ziemię, przekopując ją, aby była dobrze napowietrzona. Do tego zadania dobrze nadadzą się szpadle, np. Cellfast Ideal Pro 40-203 czy Cellfast Ideal Pro 40-206. Cebulki sadzimy na głębokość równą trzykrotnej ich wysokości, a następnie zakopujemy i regularnie podlewamy. Posadzone cebulki warto okryć ściółką ochronną, korą lub słomianymi matami, aby zabezpieczyć je przed mrozem.
Przygotowywanie gleby na kolejny sezon
Gdy rośliny przestaną kwitnąć, a my zbierzemy wszystkie plony, możemy przystąpić do pierwszych porządków na grządkach. W pierwszej kolejności musimy pozbyć się chwastów oraz podeschniętych, jednorocznych roślin, a w ich miejsce posadzić kolejne. Następnym krokiem jest przekopanie gleby, aby przygotować ją na przyszły sezon. Warto także sięgnąć po naturalne nawozy takie jak obornik czy kompostownik. Dobrze napowietrzona i odżywiona gleba lepiej przetrwa zimę, a rośliny szybciej zaczną rosnąć na wiosnę.
Jeśli mamy nieduże grządki, to do spulchniania gleby wystarczy nam motyczka albo widły. Te od marki Cellfast, np. widły Cellfast Ergo 40-020 czy widły Cellfast Ideal Pro 40-222 zostały tak zaprojektowane, aby zapewniały stabilną postawę w czasie pracy, minimalizując napięcie mięśni. W przypadku większych obszarów najlepiej skorzystać z glebogryzarki.
Widły Cellfast Ergo 40-020, źródło: materiały marki Cellfast
Jesień w ogrodzie – przycinanie roślin
Przycinanie krzewów i drzew owocowych to jedno z ważniejszych jesiennych zadań. Dzięki temu rośliny lepiej przetrwają zimę i będą bardziej odporne na choroby. Należy usunąć chore, suche i zbyt długie gałęzie. Można także przyciąć gałęzie, które rosną zbyt gęsto, krzyżują się i wzajemnie ocierają o siebie. Usunięcia wymagają również wilki, czyli młody pędy, które rosną w górę.
Do przycinania roślin będą potrzebne sekatory i nożyce, a nawet piły ręczne, które pomogą w przycinaniu grubszych gałęzi. Sekator kowadełkowy Cellfast Ergo 41-021 można wykorzystać do przycinania suchych gałęzi i pędów, natomiast dwuręczne nożyce Cellfast Ideal 40-401 doskonale sprawdzą się do przycinania krzewów, małych drzewek i żywopłotów. Z kolei, jeśli chcemy przyciąć wysoko znajdujące się gałęzie, to bardzo przydatny będzie sekator na wysięgniku, np. Cellfast Ideal 40-416.
Ochrona roślin przed mrozem
Niektóre rośliny wymagają dodatkowej ochrony przed niskimi temperaturami. Można je zabezpieczyć, okrywając słomą, agrowłókniną czy korą. Wcześniej jednak warto te rośliny zabezpieczyć poprzez ściółkowanie gleby, aby dodatkowo ochronić korzenie roślin. Motyki i grabie Cellfast ułatwią rozprowadzenie materiału ochronnego wokół roślin.
Pielęgnacja trawnika – koszenie i nawożenie
Mimo że koszenie trawnika kojarzy się głównie z letnimi pracami, trawę trzeba też kosić na jesień – przynajmniej co 2 tygodnie, skracając źdźbła do długości 3-4 cm. Należy także pamiętać o ostatnim koszeniu – trawę kosimy, dopóki rośnie i nie ma mrozu. Najczęściej ostatnie koszenie przeprowadza się w drugiej połowie października, ale przy sprzyjającej pogodzie można jeszcze skosić trawnik w listopadzie.
Warto także zastosować specjalny nawóz na trawnik. Najlepiej mieszankę fosforowo-potasową, która wzmocni korzenie.
Grabie duże do liści Cellfast Ideal Pro 40-312, źródło: materiały marki Cellfast
Porządki w ogrodzie na jesień – grabienie liści i czyszczenie narzędzi ogrodniczych
Jesień w ogrodzie kojarzy się przede wszystkim z porządkami. W tym czasie opadają liście z drzew i krzewów. Mimo że tworzą one piękny, kolorowy dywan, należy je systematycznie zbierać, aby trawnik nie został uszkodzony. Do tego zadania dobrze sprawdzą się duże grabie Cellfast Ideal Pro 40-312, które mają elastyczne zęby, wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dzięki temu grabie nie łamią się i nie zapychają liśćmi. Poza tym ich trzonek jest pokryty antypoślizgowym materiałem SafeTouch, który zapewnia pewny chwyt i chroni dłonie przed otarciami. Zgrabione liście można przeznaczyć na kompost, co wzbogaci glebę w przyszłym roku. Warto także pozostawić kilka niedużych kupek zgrabionych liści dla dzikich zwierząt, np. jeży, które znajdują w nich zimową kryjówkę.
Jesienne porządki oznaczają także zadbanie o narzędzia ogrodnicze – grabie, motyki, łopaty, sekatory itp. Po wykonaniu wszystkich prac w ogrodzie należy je oczyścić wodą i drucianą szczotką, a następnie dokładnie osuszyć. Na koniec warto nałożyć na metalowe narzędzia odpowiedni środek konserwujący, który zabezpiecza przed wilgocią i korozją. Narzędzia ogrodnicze należy schować w suchym miejscu.
Co sadzić na jesień w ogrodzie?
Jesień to doskonały czas na sadzenie wielu roślin, które pięknie zakwitną wiosną i latem. Chłodniejsze temperatury i wilgotna gleba sprzyjają ukorzenianiu się roślin przed nadejściem zimy. Jeśli jednak chcemy cieszyć się kolorowymi rabatami jeszcze w tym samym roku, to możemy posadzić chryzantemy lub wrzosy w ogrodzie. To popularne gatunki, które kwitną tuż przed zimową porą.
Jakie kwiaty wieloletnie sadzimy jesienią?
Jesienią najlepiej sadzić kwiaty wieloletnie, które przetrwają zimę, a wiosną będą cieszyć oko bujnym kwitnieniem. Do popularnych wyborów należą:
- Tulipany, narcyzy, krokusy – cebulki tych kwiatów sadzi się jesienią, aby zakwitły wiosną.
- Piwonie, irysy i goździki – rośliny te potrzebują chłodniejszej ziemi, by dobrze się ukorzenić przed zimą. Do sadzenia roślin wieloletnich można wykorzystać zestawy narzędzi pielęgnacyjnych od marki Cellfast, np. Cellfast Basic 40-058, które ułatwiają wykopanie odpowiednich dołków i sadzenie cebulek na właściwej głębokości.
Zestaw narzędzi pielęgnacyjnych Cellfast Ergo 42-101, źródło: materiały marki Cellfast
Jakie drzewa sadzić jesienią?
Jesień w ogrodzie to także czas na sadzenie drzew, zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Zasadzone w tym czasie drzewa zdążą jeszcze zregenerować się przed zimą.
Na jesień najlepiej sadzić:
- Drzewa owocowe – jabłonie, grusze, czereśnie, wiśnie czy śliwy.
- Drzewa ozdobne – klony, buki, brzozy i rozmaite rośliny iglaste, np. cisy, świerki, sosny, jałowce.
Jesień w ogrodzie – podsumowanie
Jesienne prace ogrodowe mogą być żmudne i wyczerpujące, ale przy odpowiednim podejściu mogą również stać się satysfakcjonujące, jak prace wiosenne. To pora na zbieranie plonów, sadzenie roślin, przygotowywanie gleby oraz porządkowanie przestrzeni przed zimą.
Aby te zadania były przyjemne, warto zadbać o dobrej jakości narzędzia, które usprawnią każdy etap prac. Narzędzia ogrodnicze marki Cellfast – od solidnych sekatorów, przez ergonomiczne szpadle, aż po wytrzymałe grabie – sprawią, że każda czynność stanie się łatwiejsza i bardziej efektywna. Dzięki nim jesienne prace w ogrodzie zamienią się w przyjemny wypoczynek na świeżym powietrzu.