% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Czy warto kupić sekator elektryczny?
Sekator jest obowiązkowym narzędziem w każdym ogrodzie, ponieważ umożliwia precyzyjne przycinanie młodych pędów, suchych gałązek krzewów czy grubszych gałęzi drzew. O ile w małych ogródkach w zupełności wystarczy sekator ręczny, tak już na większych działkach niezbędny może okazać się sekator elektryczny, który znacznie przyspieszy cięcie gałęzi.
Czego dowiesz się z artykułu?
|
Rodzaje sekatorów
Wybierając sekator do ogrodu, pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim potrzeby pielęgnacyjne. Na rynku znajdziemy bowiem całą gamę sekatorów, które różnią się od siebie wyglądem, sposobem pracy czy też mechanizmem działania.
Ze względu na zasilanie wyróżniamy:
-
Sekator ręczny – to funkcjonalne narzędzie ogrodnicze, które obsługuje się przy użyciu mięśni. Cięcie grubszych gałązek takim narzędziem będzie wymagało użycia siły.
-
Sekator elektryczny – inaczej sekator akumulatorowy, to zaawansowane urządzenie, które nie wymaga użycia siły. Taki sekator wykorzystywany jest głównie przez doświadczonych ogrodników i sadowników, dlatego też określany jest jako elektryczny sekator sadowniczy.
Ze względu na konstrukcję mechanizmu tnącego wyróżniamy:
-
Sekator nożycowy – to inaczej sekator dwuostrzowy, ponieważ składa się z dwóch ostrzy, które precyzyjnie tną gałęzie. Zazwyczaj jedno ostrze jest lekkie zagięte. Sekator nożycowy świetnie nadaje się do cięcia delikatnych i miękkich pędów jednorocznych. Nie przetnie natomiast suchych ani zdrewniałych gałęzi.
-
Sekator kowadełkowy – inaczej sekator jednoostrzowy. Charakteryzuje się tym, że ma jedno, krótkie ostrze. Ostrze przecina gałąź, dociskając ją do kowadełka. Sekator kowadełkowy nadaje się do gałęzi starszych i zdrewniałych.
Sekatory możemy podzielić też ze względu na zasięg oraz wielkość. Wyróżniamy:
-
Sekator jednoręczny (krótki) – to mały sekator, który obsługuje się jedną dłonią. Nadaje się do przycinania krótkich pędów i gałązek, których średnica nie przekracza 30 mm. Sekator krótki wykorzystywany jest do najprostszych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie.
-
Sekator dwuręczny (długi) – jak sama nazwa wskazuje, taki sekator obsługuje się dwoma rękami. Jest on większy i ma dłuższe ostrza, dzięki czemu pozwala na przycinanie gałęzi o grubości do 50 mm.
-
Sekator teleskopowy (tyczkowy) – to sekator z wysięgnikiem, dzięki któremu można dosięgnąć do gałęzi na wysokich poziomach drzew. Takim sekatorem można ciąć bez użycia drabiny do wysokości nawet 6 m. Co więcej, sekator z przedłużką bez problemu poradzi sobie z gałęziami o grubości do 40 mm.
Sekator elektryczny – co to jest?
Elektryczny sekator to narzędzie ogrodnicze, które znacznie przyspiesza i ułatwia przycinanie gałęzi na drzewach owocowych, winoroślach czy wysokich krzewach. Od tradycyjnego sekatora różni się tym, że zasilany jest z akumulatora. Oprócz tego ma wbudowany wydajny silnik, który zapewnia precyzyjne cięcie gałęzi.
Sekatory akumulatorowe możemy podzielić na dwie grupy:
-
Sekatory z akumulatorem wbudowanym (wewnętrznym) – w takich sekatorach akumulator jest montowany w rękojeściach. Takie modele pracują krócej niż sekatory z akumulatorem zewnętrznym, ponieważ mała rękojeść znacznie ogranicza pojemność akumulatora. Takie urządzenia są jednak tańsze i świetnie sprawdzą się do ogrodu.
-
Sekatory z akumulatorem zewnętrznym – są to bardziej zaawansowane sekatory, zasilane akumulatorem umieszczonym w plecaku. Dzięki temu, że nie mają wbudowanych akumulatorów, są lekkie i zapewniają długi czas pracy, nawet do 14 godzin. Takie urządzenia są przeznaczone dla profesjonalnych sadowników.
Sekatory elektryczne podobnie jak elektryczne nożyce do gałęzi, znacznie ułatwiają i przyspieszają prace pielęgnacyjne. Sprawdzą się zarówno do sadu, jak i do ogrodu.
Sekator elektryczny – zalety
Największą zaletą sekatorów elektrycznych jest to, że zapewniają komfortową pracę przez długi czas, ponieważ nie wymagają użycia siły. O ile do przycięcia gałęzi na kilku drzewach z powodzeniem wystarczy tradycyjny sekator dwuręczny, tak już sekator elektryczny okaże się prawdziwym zbawieniem dla osób, które mają do przycięcia kilkanaście lub kilkadziesiąt drzewek. Dzięki niemu znacznie zwiększa się wydajność pracy, ponieważ w krótszym czasie można przyciąć o wiele więcej gałęzi niż za pomocą sekatora ręcznego. Co więcej, elektryczny sekator pozwala na cięcie zarówno drobnych, jak i grubych pędów. Standardowe modele zazwyczaj nie radzą sobie z grubszym gałęziami. Poza tym sekatory akumulatorowe nie emitują hałasu ani spalin.
Warto dodać, że sekator elektryczny będzie świetnym rozwiązaniem dla osób ze schorzeniami rąk, nadgarstków, a także z problemami stawów, ponieważ pozwoli im bez przeszkód pielęgnować swój ogród. Co ważne, dzięki takiemu urządzeniu można uniknąć wielu poważnych chorób, choćby takich jak zespół cieśni nadgarstka.
Czy sekatory elektryczne mają jakieś wady?
Decydując się na zakup sekatora elektrycznego, należy pamiętać, że działa ona na akumulatorze. Z jednej strony, to ogromna zaleta, ponieważ zapewnia mobilność i pozwala dotrzeć w każde miejsce w ogrodzie. Natomiast z drugiej strony, akumulator może się wyczerpać w najmniej odpowiednim momencie. W takiej sytuacji będziemy musieli przerwać pracę, naładować akumulator i wrócić do pielęgnacji ogrodu później lub następnego dnia. Należy również pamiętać, że wbudowany akumulator nie jest odporny na niskie temperatury, dlatego należy go przechowywać w stosunkowo ciepłym i suchym pomieszczeniu.
Jeśli chodzi o wady sekatorów, to zaliczamy do nich również dużą wagę, ponieważ akumulator znacznie zwiększa ciężar urządzenia. Również cena zakupu takiego urządzenia jest dużo wyższa niż sekatora ręcznego. Najtańsze modele kosztują ok. 400-500 zł, natomiast najtańsze sekatory ręczne można już kupić za ok. 30 zł.
Jaki sekator elektryczny kupić?
Na rynku znajdziemy sporo sekatorów bezprzewodowych. Niektóre są bardziej zaawansowane, dlatego polecane są dla profesjonalnych sadowników. Natomiast mniej zaawansowane, tańsze narzędzia sprawdzą się w każdym sadzie czy ogrodzie. Podczas zakupu sekatora trzeba jednak zwrócić uwagę na najważniejsze parametry:
-
Moc silnika – im wyższa, tym sekator będzie wydajniejszy i lepiej poradzi sobie z cięciem grubszych gałęzi.
-
Średnicę cięcia – to bardzo ważna kwestia, ponieważ im większy zakres średnicy, tym bardziej funkcjonalny sekator bezprzewodowy. Można kupić sekator bezprzewodowy o maksymalnej średnicy cięcia do 30 mm albo nawet do 40 mm.
-
Czas pracy – najtańsze modele są w stanie pracować ok. 25-30 minut, natomiast najbardziej zaawansowane nawet do 14 godzin. Zamiast czasu pracy, producenci często podają, ile maksymalnie cięć można wykonać na jednym ładowaniu, np. 500 cięć.
-
Wskaźniki – warto wybrać sekator elektryczny ze wskaźnikami LED, które poinformują nas, gdy bateria będzie się rozładowywać.
-
Wagę urządzenia – akumulator ma duży wpływ na wagę sekatora. W sprzedaży można jednak bez problemu znaleźć urządzenia, które ważą ok. 1 kg. Takie modele zapewnią komfortową obsługę.
-
Jakość wykonania – warto wybrać sekator akumulatorowy renomowanej marki, np. Bosch, Dedra, Worx, Gardena, NAC, Stiga. Taki sprzęt zapewni nie tylko lepsze i precyzyjniejsze cięcie, ale też nie okaleczy roślin. Poza tym takie urządzenie jest wykonane z wyższej jakości materiałów niż tanie sekatory elektryczne z Chin.
-
Zabezpieczenia – sekator akumulatorowy bezprzewodowy powinien mieć wszystkie najważniejsze funkcje, które zapewnią bezpieczeństwo w czasie pracy. Producenci zwykle wyposażają swoje narzędzia w systemy blokowania włącznika, które uniemożliwiają przypadkowe uruchomienie, a także zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Przed zakupem sekatora warto też sprawdzić opinie innych użytkowników i porównać kilka modeli. W wyborze narzędzia pomocny może też okazać się ranking najczęściej wybieranych sekatorów.
Czym smarować sekator elektryczny?
Aby sekator akumulatorowy dobrze nam służył przez długi czas, powinniśmy o niego odpowiednio zadbać. Ważne jest czyszczenie sekatora po zakończonych pracach w ogrodzie – dotyczy to nie tylko ostrzy, ale również rękojeści. Poza tym ruchome części sekatora elektrycznego, czyli przekładnie, noże, przeciwostrze czy śruby środkowe, należy smarować i natłuszczać, np. smarem litowym przeznaczonym właśnie do takich narzędzi. Dzięki temu sekator dłużej nam posłuży, a poza tym będzie chroniony przed działaniem wilgoci i rdzą.
Należy również pamiętać o systematycznym ostrzeniu sekatora elektrycznego. Wpływa to na precyzję cięcia, przedłuża żywotność elementów mechanicznych, a także wpływa na czas pracy akumulatora. Ostrzenie najlepiej wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak w większości przypadków ostrzenie sekatora akumulatorowego będzie przebiegać podobnie jak ostrzenie tradycyjnego sekatora ręcznego.
Jaki dobry sekator wybrać do ogrodu?
Podczas wyboru sekatora zawsze powinniśmy kierować się swoimi potrzebami, a także wymaganiami ogrodu. Sekator elektryczny jest narzędziem, który świetnie nadaje się do pielęgnacji wszystkich roślin w ogrodzie, zarówno krzewów, jak i drzew. Jednak w przypadku małych ogrodów jego zakup może okazać się nieopłacalny. Do drobnych prac pielęgnacyjnych i przycięcia kilku drzewek w ogrodzie, powinny nam wystarczyć dwa sekatory ręczne – mały jednoręczny oraz długi sekator dwuręczny.