Basen to jedna z najlepszych letnich atrakcji ogrodowych. Nie tylko zapewnia świetną zabawę, ale przede wszystkim przynosi ochłodę w upalne dni. Coraz większą popularnością cieszy się basen ogrodowy stelażowy, który ma wiele zalet. Sprawdzamy, czym kierować się przy jego zakupie.
O czym przeczytasz w tym artykule?
|
Jakie są baseny ogrodowe?
Ze względu na zmieniający się klimat i coraz gorętsze lata, z sezonu na sezon rośnie popularność klimatyzatorów i wentylatorów, a także basenów ogrodowych. Na rynku dostępne są różne rodzaje basenów, dzięki czemu można wybrać ten, który mieści się w naszym budżecie i odpowiada naszym preferencjom.
-
Baseny dmuchane – cieszą się dużą popularnością ze względu na niską cenę i łatwy montaż. Niewielkie baseny dmuchane zmieszczą się nawet na tarasie lub balkonie. Takie baseny zazwyczaj polecane są dla dzieci.
Basen dmuchany BestWay HHpoland blue
-
Baseny rozporowe – są dość popularne, a ich ceny są adekwatne do jakości. Tego typu baseny ogrodowe są wykonane z wielowarstwowego materiału i mają wzmocnione dno. Do działania wykorzystują naturalne ciśnienie wody napierającej na ścianki, co sprawia, że cała konstrukcja jest sztywna i stabilna.
Basen rozporowy BestWay HHpoland 396 x 84 cm
- Baseny stelażowe – aktualnie są to najpopularniejsze baseny ogrodowe na rynku. Mają prostą, ale stosunkowo wytrzymałą konstrukcję, dzięki czemu z powodzeniem mogą służyć nawet kilka sezonów. Ściany basenu wykonane są z wielowarstwowego materiału, który rozciągnięty jest na wytrzymałym stelażu. Złożenie takiego basenu wiąże się jednak z dodatkową pracą, czyli przygotowaniem terenu – taki basen nie może bowiem stać na nierównym terenie. Basen stelażowy jest na tyle duży i głęboki, że z powodzeniem można w nim normalnie pływać.

Basen stelażowy BestWay HHpoland 366 x 100 cm
-
Baseny kanadyjskie – są łatwe w montażu i w demontażu, a do tego stosunkowo tanie. Baseny kanadyjskie wykonuje się z blachy stalowej, która osadzona jest na specjalnych profilach. Zewnętrzna strona blachy zazwyczaj pokryta jest farbą imitującą grafit lub drewno, co sprawia, że basen estetycznie prezentuje się w ogrodzie.

-
Baseny poliestrowe (gotowe) – to po prostu formy, które wkopuje się w ziemię. Takie baseny mają różne kształty i rozmiary, a zbudowane są w technologii skimmerowej. W ściankach takiego basenu znajdują się otwory, które zasysają wodę. Następnie pompa filtracyjna oczyszcza wodę i z powrotem wypuszcza ją do basenu.

-
Baseny wkopywane (betonowe) – są to baseny wbudowywane na stałe. Wymagają sporych nakładów finansowych, ale posiadanie takiego basenu znacznie podnosi walory nieruchomości. Taki rodzaj basenu ma wiele zalet. Przede wszystkim możemy sami określić jego kształt, wielkość czy głębokość, a także wybrać wszystkie niezbędne materiały. Taki basen jest całoroczny, ale na zimę należy zapewnić mu odpowiednią ochronę.

Dlaczego warto kupić basen ogrodowy stelażowy?
Obecnie największą popularnością w naszym kraju cieszą się baseny stelażowe, czyli takie, które utrzymywane są w pozycji pionowej przez stelaż. Wzdłuż obwodu basenu w odstępach kilkudziesięciu centymetrów są ustawione mocne podpory, które odpowiadają za utrzymanie ciężaru wody. Dzięki temu taki basen może być bardzo duży i wysoki.
Tego typu baseny mają wiele zalet:
-
Stabilna konstrukcja – baseny stelażowe są sztywne i stabilne, dzięki czemu mogą osiągać bardzo duże rozmiary.
-
Wysoka trwałość – zastosowanie wysokiej jakości materiałów zapewnia bezpieczną eksploatację przez kilka lat.
-
Duże rozmiary – największe modele mają długość nawet 12 metrów i są w stanie spokojnie pomieścić nawet kilkanaście osób. Dzięki temu nadają się nie tylko do relaksu w wodzie, ale również do pływania czy nurkowania.
-
Dostępność – baseny stelażowe są bardzo popularne, dlatego bez problemu znajdziemy model, który spełni nasze oczekiwania.
-
Stosunkowo łatwa naprawa – w razie uszkodzenia folii łatwo jest ją naprawić albo wymienić na nową. Nie ma potrzeby kupowania nowego basenu.
-
Stosunkowo niska cena – w porównaniu z basenami dmuchanymi czy rozporowymi, modele stelażowe są trochę droższe. Jednak ich cena jest i tak wielokrotnie niższa niż koszt wybudowania basenu murowanego.
Jeśli chodzi o wady basenu stelażowego, to z pewnością możemy do nich zaliczyć stosunkowo długi czas rozkładania. Należy bowiem najpierw odpowiednio przygotować podłoże, dopasować stelaż i zamontować pozostałe elementy, czyli pompę, filtry i drabinkę.

Gdzie ustawić basen stelażowy?
Idealna podstawa pod basen to kostka brukowa, wylewka betonowa, kafelki albo deski tarasowe. Niestety mało kto ma możliwość, aby ustawić w ten sposób basen, dlatego zazwyczaj trafia on na trawnik. Jeśli zamierzamy ustawić w ten sposób nasz basen, pamiętajmy, aby odpowiednio przygotować podłoże. Najważniejsze jest, aby ustawić basen na równym terenie, ponieważ nawet niewielkie przechyły mogą powodować wybrzuszenia materiału. Poza tym podłoże powinno zostać oczyszczone ze wszystkich ostrych przedmiotów, głównie kamyczków i gałązek. Dopiero gdy przygotujemy odpowiednio teren, będziemy mogli przykryć go specjalną matą, a na niej ustawić basen na stelażu.
Jak wybrać basen ogrodowy stelażowy?
Wybierając basen stelażowy do ogrodu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:
-
Rozmiar – baseny stelażowe dostępne są w różnych rozmiarach. Jeśli zamierzamy tylko schładzać się podczas upałów, w zupełności wystarczy nam mały basen. Natomiast duży i głęboki będzie nam potrzebny, jeśli zamierzamy pływać. Najczęściej wybierane rozmiar to: basen 305 × 76 cm, basen 366 × 100 cm i basen 457 × 122 cm. Największy basen ogrodowy stelażowy może mieć nawet 975 × 488 cm.
-
Kształt – możemy kupić basen ogrodowy stelażowy prostokątny albo okrągły. Wybór kształtu będzie uzależniony od naszych indywidualnych preferencji. Jednak do pływania zdecydowanie bardziej polecane są modele prostokątne.
-
Stelaż – wybierając basen ogrodowy, zwróćmy uwagę, czy ma solidny i wytrzymały stelaż. Dzięki temu będziemy mogli w pełni korzystać z basenu przez kilka sezonów.
-
Pokrywa – baseny ogrodowe stelażowe są bardzo często sprzedawane z pokrywą, która chroni wodę przed zanieczyszczeniami. Taka pokrywa wykonana jest ze specjalnego materiału, który przepuszcza powietrze, dzięki czemu woda w basenie może oddychać.
-
Urządzenie filtrujące – w zestawie często znajduje się też sprzęt, który pozwala na szybkie napełnienie zbiornika wodą, np. pompa kartuszowa lub pompa piaskowa do basenu. Dostępne są też modele bez pompy.
-
Dodatkowe akcesoria do basenów – baseny stelażowe są sprzedawane nie tylko z filtrem czy z pompą, ale również z akcesoriami dodatkowymi. Najczęściej są to: drabinki dwustronne, przykrycia ochronne, łatki naprawcze, maty solarne, chemia basenowa, a także dozowniki na preparaty do basenu.
Na komfort używania basenu stelażowego będzie wpływać czystość wody. Jeśli chcemy, aby w zbiorniku zawsze była krystaliczna woda, musimy ją odpowiednio pielęgnować, przechodząc przez cztery etapy:
-
Korekcja pH – idealna kwasowość wody waha się w granicach między 7,4 a 7,0. Niższe pH może powodować korodowanie metalowych elementów, natomiast wyższe rozrastanie się glonów.
-
Zabezpieczenie przed glonami – powinniśmy użyć specjalnych środków, które zapobiegną rozwojowi glonów. Jeśli tylko zauważymy, że na ściankach basenu powstają glony, natychmiast powinniśmy je usunąć za pomocą szczotki.
-
Koagulacja – polega na zbieraniu mikroskopijnych zanieczyszczeń w większe, a następnie na ich rozpuszczaniu za pomocą odpowiedniego środka.
-
Dezynfekcja – do tego celu stosujemy chlor w formie granulatu albo tabletek. Należy jednak pamiętać, że środek rozpuszcza się wcześniej w wodzie. Nie należy wsypywać go bezpośrednio do basenu, gdyż może odbarwić albo nawet uszkodzić materiał.
Aby utrzymać czystą wodę w basenie, należy ją regularnie pielęgnować.
