Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Odkurzacz do liści akumulatorowy – sposób działania, zastosowanie, zalety i wady

Na jesień drzewa pokrywają się liśćmi w odcieniach złota, pomarańczy i czerwieni, które dodają tej porze roku niebywałego uroku. Niestety liście szybko opadają z drzew, tworząc stosy, które zalegają na podwórku lub w ogrodzie. Mimo że jest wielu przeciwników grabienia liści, w niektórych przypadkach jest to niezbędne, aby uniknąć rozwoju chorób, pleśni i ewentualnych wypadków. Jeśli mamy ogród, powinniśmy zatem kupić odkurzacz do liści akumulatorowy, który pomoże nam szybko uprzątnąć liście.

 

Grabić liście czy nie?

Od kilku lat toczą się zawzięte dyskusje na temat tego, czy należy grabić liście na zimę, czy też może jest to całkowicie zbędne, a wręcz niepotrzebne. 

Większość biologów zgadza się, że rozkładające się liście użyźniają glebę, stając się naturalnym nawozem. Poza tym liście są środowiskiem życia bezkręgowców, które są nie tylko pożywaniem innym zwierząt, ale również pomagają w utrzymaniu ogrodu. Poza tym liście świetnie zabezpieczają rośliny przed mrozem. Warto pamiętać również o tym, że to właśnie w liściach lubią zagrzebywać się jeże, które są nie tylko urokliwe, ale też bardzo pożyteczne, gdyż zjadają ślimaki. Nie wiele osób wie, że żyjące w naszej strefie klimatycznej jeże zapadają w sen zimowy i budzą się tylko od czasu do czasu. Liście stanowią dla nich zatem doskonałe schronienie. 

 
grabienie liści na jesień

 

Mimo tego, że niegrabienie liści jest rozsądnym wyborem, nie zawsze można z niego skorzystać. Czasami usuwanie liści staje się po prostu koniecznością. Dlaczego? 

 • Niezagrabione liście z czasem zaczynają gnić i robią się śliskie, co stwarza ryzyko wypadku. Gdy spadnie temperatura, a liście pokryją się szronem, powstaje szczególnie niebezpieczna nawierzchnia, która może doprowadzić do wielu groźnych wypadków – zarówno z udziałem pieszych, jak i komunikacyjnych. Z tego powodu liście powinniśmy usuwać z chodników, ścieżek, ulic i innych traktów komunikacyjnych.

 • Gnijące liście mogą doprowadzić nawet najpiękniejszy trawnik do ruiny, a wszystko to przez zbyt dużą wilgotność i odcięcie od źródła światła. Poza tym z czasem może rozwinąć się pleśń śniegowa lub inne choroby grzybicze. Warto zatem usuwać liście z trawnika, ale tylko jeśli składa się on z trawy. Z łąk kwietnych nie wolno usuwać liści, gdyż pomagają one w rozwoju kwiatów.

 • Warto również usuwać listowie, które wpada do rowów melioracyjnych i oczek wodnych. Po pewnym czasie powstaje tam muł i błoto, co jest idealnym środowiskiem dla komarów

 • Liście powinniśmy też strzepywać z roślin iglastych, a w szczególności tych płożących. Jeśli liście będą na nich zalegać przez pewien czas, rośliny szybko pokryją się żółtymi plamami i nieestetycznymi przebarwieniami.

 • Konieczne jest również usuwanie liści z dachu, gdyż mogą one zatykać rynny dachowe. Poza tym zalegające listowie zatrzymuje wilgoć i w rezultacie może przyspieszyć korozję materiałów dachowych.

 
czy grabić liście na jesień
 

Odkurzacz do liści – dostępne rodzaje

Jeśli zdecydujemy się na usunięcie liści z ogrodu lub podwórka, do pracy możemy wykorzystać grabie. To klasyczne narzędzie do walki z listowiem jest łatwe w użyciu, więc poradzą z nim sobie zarówno dorośli, jak i dzieci. Grabienie ręczne jest jednak męczące i zabiera dużo czasu, dlatego, aby oszczędzić sobie pracy, warto skorzystać ze specjalnego odkurzacza do liści.

Na rynku znajdziemy kilka urządzeń, które pomogą nam w szybki sposób uprzątnąć liście. Zaliczamy do nich:

 • Odkurzacz do liści elektryczny – jak sama nazwa wskazuje, taki odkurzacz ogrodowy wymaga podłączenia do prądu. Komfort i możliwości pracy są uzależnione od długości kabla zasilającego, dlatego sprawdzi się on raczej w przypadku małych ogrodów. 

 • Odkurzacz do liści akumulatorowy – ma wbudowany pojemny akumulator, który pozwala na kilkadziesiąt minut pracy. Dzięki temu, że nie ma kabla, nie ogranicza ruchów przy pracy i pozwala pracować na całym terenie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że odkurzacz ogrodowy akumulatorowy wymaga systematycznego ładowania – w niektórych modelach czas ładowania jest niewspółmiernie długi do czasu działania.  

 • Odkurzacz do liści spalinowy – nie ma kabla zasilającego ani akumulatora, dzięki czemu ma nieograniczony zasięg. Spalinowy odkurzacz do liści oferuje dużą moc, ale niestety generuje spory hałas i wydziela spaliny. Jeśli interesuje nas profesjonalny odkurzacz do liści, to powinniśmy się rozglądać właśnie za modelem spalinowym. 

 • Zbieracz do liści – z wyglądu przypomina trochę kosiarkę z koszem na odpadki. Takie urządzenie nie ma jednak silnika. Ma za to skomplikowany system szczotek, które zbierają napotkane na drodze liście. Zbieracz napędzany jest siłą naszych rąk. Można go wykorzystać nie tylko do zbierania liści, lecz także ścinków trawy.

 • Dmuchawa do liści – w odróżnieniu od odkurzacza, dmuchawa nie zasysa liści, tylko je zdmuchuje. Dzięki temu możemy usunąć liście z trawnika, zgarniając je w jedno miejsce. W sprzedaży dostępne są dmuchawy do liści akumulatorowe, elektryczne oraz spalinowe.

 

 

Jak działa odkurzacz do liści akumulatorowy?

Jeśli zdecydujemy się na zakup odkurzacza do liści, w pierwszej kolejności będziemy musieli zdecydować, jaki sposób zasilania wybrać. Obecnie dużą popularnością cieszą się odkurzacze do liści akumulatorowe, które nie potrzebują gniazdka elektrycznego do działania. Właśnie z tego względu są chętnie wybierane do średnich i dużych posesji. 

Każdy odkurzacz do liści składa się z obudowy, w której umieszczony jest silnik, rury ssącej i worka, do którego trafiają zassane liście. Aby zebrać liście i inne odpadki, należy trzymać rurę ssącą kilka centymetrów nad ziemią. Następnie zebrane odpadki zostają zgniecione, aby zmniejszyła się ich objętość i trafiają do worka. Jeśli zbieramy tylko liście, to po zakończeniu pracy całą zawartość worka możemy przeznaczyć na kompostownik.

 
jak działa odkurzacz do liści akumulatorowy
 

Odkurzacz do liści akumulatorowy – do czego się przydaje?

Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacz do liści zasysa przede wszystkim zalegające na trawnikach, podjazdach i chodnikach liście. Równie dobrze jednak radzi sobie z innymi odpadkami – bez problemu zbiera drobne gałązki, igliwie, żołędzie, kasztany, szyszki oraz inne niewielkie pozostałości organiczne. A czy wciąga kamienie? Niestety nie każdy odkurzacz ogrodowy poradzi sobie ze wciąganiem kamyków. Jeśli zależy nam na takiej funkcji, to powinniśmy wybrać model o dużej mocy. 

 

Czy warto kupić odkurzacz do liści akumulatorowy?

Odkurzacze do liści z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Trudno się dziwić, ponieważ znacznie ułatwiają i przyspieszają zbieranie liści, szczególnie na dużych terenach.

Czy warto zdecydować się na zakup modelu akumulatorowego? Zdecydowanie tak. Taki odkurzacz ogrodowy świetnie sprawdzi się na działce, na której nie ma dostępu do prądu. Z powodzeniem mogą też z niego korzystać właściciele małych i średnich ogrodów. Zaletą odkurzacza do liści akumulatorowego jest stosunkowo cicha praca, poręczność i brak kabla, który nie ogranicza naszych ruchów. Poza tym taki sprzęt można wykorzystać na różnych terenach – na trawnikach, chodnikach czy podjazdach. Z pewnością jest to urządzenie, w które warto zainwestować.

 
odkurzacz do liści akumulatorowy - zalety i wady
 

Odkurzacz do liści akumulatorowy czy spalinowy? Porównanie

Wiele osób zastanawia się jednak, czy nie lepszym wyborem byłby model spalinowy niż akumulatorowy. Dlatego poniżej przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

 
Rodzaj produktu Zalety Wady
Odkurzacz do liści akumulatorowy
 • Nie emituje spalin szkodliwych dla środowiska.
 • Stosunkowo cicha praca.
 • Jest lżejszy niż odkurzacz do liści spalinowy.
 • Brak kabla, który ograniczałby ruchy użytkownika.
 • Przeznaczony do małych i średnich ogrodów.
 • Silnik nie wykazuje się zbyt dużą mocą.
 • Niezbyt długi czas pracy akumulatora – ok. 30-40 minut.
 • Konieczność regularnego ładowania akumulatora.
Odkurzacz do liści spalinowy
 • Całkowita swoboda pracy – nie ogranicza nas kabel ani pojemność akumulatora.
 • Ma silnik o dużej mocy, dzięki czemu zapewnia dużą wydajność pracy.
 • Świetnie sprawdzi się do dużych ogrodów.
 • Konieczność uzupełniania zbiornika paliwa.
 • Wydziela spaliny.
 • Generuje bardzo duży hałas.
 • Duża waga.

Odkurzacze do liści

Jaki wybrać odkurzacz do liści akumulatorowy?

Wybierając odkurzacz do liści akumulatorowy, nie warto kierować się wyłącznie niską ceną. Najtańsze urządzenia oferują bowiem niską moc i krótki czas działania, więc mogą w ogóle nie spełnić swojego zadania w ogrodzie. Jeśli zatem zależy nam na dobrej jakości odkurzaczu do liści, to przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka jego najważniejszych parametrów.

 • Moc – to najważniejszy parametr każdego odkurzacza. Moc powinna zostać dopasowana do rodzaju sprzątanej powierzchni oraz typu usuwanych zanieczyszczeń. A zatem, jaka moc odkurzacza akumulatorowego do liści będzie odpowiednia? W przypadku modeli akumulatorowych rozpiętość mocy mieści się w granicy od 10 do 18 V. Do użytku domowego optymalna będzie moc na poziomie 2000 W

 • Waga odkurzacza – odkurzacz do liści akumulatorowy jest cięższy niż model elektryczny, ponieważ ma wbudowany akumulator. Nie powinien być jednak zbyt ciężki, gdyż negatywnie wpłynie na naszą pracę. Przyjmuje się, że ciężar odkurzacza powinien mieścić się w granicach od 3 do 5 kg.

 • Pojemność akumulatora – im większy akumulator w odkurzaczu, tym na dłuższą pracę pozwoli. Najlepsze modele pozwalają na ok. 40 minut nieprzerwanej pracy

 • Pojemność worka na odpady – duży worek pozwoli na szybszą i dłuższą pracę, ponieważ nie będzie trzeba co chwilę go opróżniać. W przypadku dużych działek dobrym pomysłem będzie dokupienie drugiego worka i stosowanie go na zmianę z pierwszym. W zależności od modelu pojemność worka może wynosić od 20 do nawet 80 l

 • Prędkość przepływu powietrza – ten parametr określa, jak szybko działa odkurzacz do liści akumulatorowy. Im większa wartość, tym szybciej urządzenie wciąga liście. Do wciągania suchych liści wystarczająca będzie prędkość 250 km/h. Natomiast jeśli chcemy wciągać też mokre liście, to przyda się nam mocniejszy sprzęt, np. o prędkości 350 km/h.

 • Dodatkowe funkcje – najbardziej zaawansowane odkurzacze do liści wyposażone są w dodatkowe funkcje, np. dmuchawę, dzięki której mogą również rozdmuchać liście. Do wyboru jest też odkurzacz z rozdrabniaczem, który zasysając liście, od razu je rozdrabnia, dzięki czemu łatwo można z nich przygotować kompost.

 • Zabezpieczenia – dobry odkurzacz do liści akumulatorowy powinien mieć wyłącznik bezpieczeństwa, ponieważ ma dużą siłę ssania, która może wyrządzić użytkownikowi krzywdę. Taki wyłącznik musi być cały czas wciśnięty podczas pracy. Zabezpiecza on też przez przypadkowym uruchomieniem urządzenia.

 
odkurzacz-do-lisci-akumulatorowy-jaki-wybrac.png [719.73 KB]

 

Gdzie kupić odkurzacz do liści akumulatorowy?

Odkurzacz do liści akumulatorowy będzie nam służył przez kilka lat, dlatego warto dobrze przemyśleć jego zakup. Takie urządzenie znajdziemy w ofercie wielu znanych producentów narzędzi i sprzętów ogrodniczych, m.in. Gardena, Karcher, Husqvarna, Stihl, Dedra, NAC czy 4Garden.

Odkurzacz ogrodowy bez problemu kupimy w sklepach budowlanych, ogrodniczych oraz w sklepach ze sprzętem AGD, w tym w Max Elektro. 

 
jak wybrać odkurzacz do liści akumulatorowy
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS