Myjka wysokociśnieniowa to praktyczny sprzęt AGD, który cieszy się dużym zainteresowaniem konsumentów. Zazwyczaj pomaga nam w myciu samochodów, ale jej możliwości są o wiele szersze. Możemy ją również wykorzystać do mycia rowerów, mebli ogrodowych, tarasów, balustrad, ogrodzenia czy nawet elewacji domu. Myjka ciśnieniowa generuje strumień wody pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu szybko i skutecznie pozbywa się zabrudzeń z różnych powierzchni.
O czym przeczytasz w tym artykule?
|
Myjka wysokociśnieniowa – dostępne rodzaje
Myjki wysokociśnieniowe zasysają wodę ze zbiornika, zwiększają jej ciśnienie, a następnie wyrzucają na zewnątrz za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego. Taki sposób działania sprawia, że myjki dobrze sobie radzą z usuwaniem nawet opornych zanieczyszczeń. Ich oferta jest aktualnie dość duża, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi modelami dostępnymi na rynku. Ze względu na rodzaj zasilania myjki możemy podzielić na:
-
Myjki elektryczne – są to modele, które jako źródło zasilania wykorzystują energię elektryczną. Takie myjki ciśnieniowe cieszą się największą popularnością i chętnie są wybierane do użytku domowego.
-
Myjki spalinowe – cechują się bardzo wysoką wydajnością, dlatego chętnie są wykorzystywane przez profesjonalistów. Paliwem takich myjek jest benzyna i olej napędowy. Dzięki temu, że nie wymagają podłączenia do prądu, mogą być wykorzystywane w każdym miejscu. Myjki spalinowe są jednak cięższe i o wiele droższe niż myjki wysokociśnieniowe elektryczne.
-
Myjki hybrydowe – takie myjki wykorzystują dwa rodzaje zasilania – sieciowe i akumulatorowe. Dzięki temu będą działać wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdka elektrycznego. Są więc bardziej mobilne, choć akumulator nieco zwiększa ich ogólny ciężar.
Warto dodać, że myjki ciśnieniowe można jeszcze podzielić ze względu na urządzenia amatorskie i przemysłowe. Te pierwsze służą przede wszystkim do użytku domowego, ale mogą być też wykorzystywane w niewielkich warsztatach czy firmach. Natomiast myjki przemysłowe są większe i oferują znacznie większą wydajność. Z tego też względu dedykowane są dla firm sprzątających, transportowych czy logistycznych, a także dla warsztatów samochodowych.
Myjka wysokociśnieniowa – przeznaczenie
Zastosowanie myjek wysokociśnieniowych jest bardzo szerokie i w dużej mierze uzależnione od dodatkowych akcesoriów znajdujących się w zestawie. Nie wszystkie bowiem końcówki nadają się do mycia wszystkich powierzchni. Myjkę wysokociśnieniową można jednak wykorzystać do mycia:
-
Samochodów, motorów i skuterów – należy jedynie dostosować odpowiednie ciśnienie wody, by nie uszkodzić lakieru. Bezpieczny dla lakieru samochodu dystans to około 20-30 cm.
-
Rowerów i hulajnóg – myjką szybko umyjemy zabłocone koła czy ramę jednośladu.
-
Mebli ogrodowych – myjka świetnie nadaje się do odświeżenia mebli, które w sezonie jesienno-zimowym zbierały kurz w garażu lub piwnicy.
-
Maszyn i narzędzi ogrodowych – myjka szybko umyje narzędzia po zakończonej pracy w ogrodzie.
-
Elewacji budynków – doskonale sprawdzi się w przypadku elewacji wykończonych tynkiem, cegłą, deskami czy sidingiem.
-
Tarasów, podjazdów i kostki brukowej – myjka szybko usunie nagromadzony piasek i żwir, a także liście, kępki trawy, mchy czy porosty.
-
Balustrad, murków i ogrodzeń – jeśli chcemy odświeżyć ogrodzenie i pomalować je farbą, najpierw powinniśmy usunąć kurz i zabrudzenia za pomocą myjki ciśnieniowej.

Myjka wysokociśnieniowa – największe zalety
Z pomocą myjki wysokociśnieniowej szybko i niemal bez wysiłku umyjemy różne powierzchnie. Nie musimy przy tym wykorzystywać siły ani moczyć rąk, gdyż do czyszczenia służy wygodna lanca natryskowa, przez którą wyrzucana jest woda pod wysokim ciśnieniem. Właśnie dzięki temu myjka wysokociśnieniowa tak skutecznie radzi sobie z usuwaniem uciążliwych plam i zabrudzeń. Kolejną zaletą myjki jest bez wątpienia oszczędność wody, co przekłada się na korzyści zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska naturalnego. Myjki pozwalają bowiem korzystać z różnych źródeł wody, nie tylko z sieci wodociągowej, ale również ze zbiorników wodnych czy beczek. Do czyszczenia można więc z powodzeniem wykorzystać deszczówkę. Myjka ciśnieniowa powstała więc z myślą o naturze, gdyż podczas jej użytkowania zużywamy o wiele mniej wody niż w przypadku korzystania z węża ogrodowego, podłączonego do domowej sieci wodnej. Na ekologię myjki wpływa również fakt, że do czyszczenia nie wymaga stosowania detergentów. Na koniec warto dodać, że myjka wysokociśnieniowa pozwala oszczędzić nawet 50% czasu, który poświęcaliśmy przy ręcznym myciu powierzchni.
Jak wybrać myjkę wysokociśnieniową?
Wybierając myjkę ciśnieniową do domowego użytku, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Należą do nich:
-
Ciśnienie wody – to najważniejszy parametr, ponieważ od niego będzie zależała efektywność czyszczenia powierzchni. Ciśnienie myjek na ogół podawane jest w barach i mieści się w zakresie od 80 do 160 barów w przypadku myjek domowych. W urządzeniach przemysłowych ciśnienie znacznie przekracza 200 barów, a w najdroższych modelach osiąga nawet 1600 barów.
-
Wydajność – jest to parametr podawany w litrach na godzinę. Przeważnie oscyluje on w zakresie od 300 do 350 l/h.
-
Moc przyłączeniowa – warto zwrócić uwagę na moc myjki, ponieważ im będzie ona większa, tym więcej energii zużyje urządzenie.
-
Długość węża – wybierając długi, przynajmniej 5-metrowy wąż, zapewnimy sobie większy zasięg i bardziej komfortową pracę.
-
Zbiornik na detergent – należy pamiętać, że nie wszystkie myjki mają wbudowane pojemniki. Jeśli jednak chcemy, by myjka była uniwersalna, warto wybrać model ze zbiornikiem na środki czyszczące. Jego pojemność zazwyczaj mieści się w przedziale 10-20 litrów.
-
Podgrzewacz wody – niektóre myjki dostępne w sprzedaży oferują funkcję podgrzewania wody, ponieważ przy użyciu ciepłej wody, uzyskamy znacznie lepsze efekty czyszczenia niż w przypadku wody zimnej.
-
Dodatkowe akcesoria – wybierając myjkę, warto zwrócić uwagę, jakie końcówki ma w zestawie. Mogą to być dysze, szczotki czy przejściówki, które umożliwią mycie różnych powierzchni.
Myjka wysokociśnieniowa – ranking polecanych modeli
Na półkach sklepowych nie brakuje myjek ciśnieniowych. Do najchętniej wybieranych należą modele marki Karcher, Bosch czy Dedra. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z ich specyfikacją techniczną, by wybrać model, który będzie dopasowany do naszych potrzeb. Wpływ na naszą decyzję konsumencką będzie mieć również cena myjki. Najtańsze myjki kupimy już za 250-300 zł, natomiast ceny najdroższych mogą sięgać nawet 5000 zł. Jeśli chodzi o myjki profesjonalne, to jest to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.