% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Suszarka bębnowa na pranie – jak suszyć w niej ubrania?
Suszarka bębnowa na pranie cieszy się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Dzięki niej nie musimy rozwieszać ubrań na sznurkach i czekać kilku godzin aż całkowicie wyschną. Poza tym suszarka elektryczna usuwa kłaczki z ubrań i sprawia, że stają się bardziej puszyste. Jej obsługa jest bardzo łatwa, jednak aby służyła nam przez długi czas, powinniśmy odpowiednio ją pielęgnować i użytkować zgodnie z przeznaczeniem.
Jak działa suszarka bębnowa na pranie?
Suszarka automatyczna z wyglądu do złudzenia przypomina pralkę ładowaną od frontu. Ma podobne wymiary, bęben z drzwiczkami, a także panel sterowania z wyświetlaczem, pokrętłem i przyciskami. Obecnie w sprzedaży znajdują się suszarki kondensacyjne oraz modele kondensacyjne z pompą ciepła. Podczas suszenia ciepłe powietrze wtłaczane jest przez wentylator. Krąży po bębnie, a następnie przechodzi przez filtr kłaczków. Po schłodzeniu powietrza następuje kondensacja wilgoci w skraplaczu. Następnie wilgoć zostaje przepompowana do pojemnika na skropliny. Ubrania są więc suszone gorącym powietrzem, co redukuje również uporczywe zagniecenia.
Natomiast pompa ciepła w suszarce sprawia, że gorące powietrze ogrzewa zimne. W rezultacie powstaje zamknięty obieg powietrza, dzięki któremu nie dochodzi do strat ciepła. Taka suszarka jest delikatniejsza dla tkanin, a do procesu suszenia potrzebuje mniej energii elektrycznej.
Co suszyć w suszarce bębnowej?
Wokół suszarek bębnowych narosło wiele mitów, między innymi o tym, że niszczą ubrania. Nie jest to prawdą. Oczywiście do bębna suszarki nie możemy włożyć każdego rodzaju odzieży. Jeśli na metce widnieje wyraźny zakaz suszenia, czyli przekreślone koło wpisane w kwadrat, nie powinniśmy wkładać ubrań do suszarki. W przeciwnym razie ryzykujemy ich skurczeniem, rozciągnięciem, nieestetycznymi zaciekami, a nawet całkowitym zniszczeniem. Oto kilka przykładów odzieży, których nie powinniśmy suszyć mechanicznie:
-
Biustonosze – w suszarce mogą stracić swój kształt.
-
Rajstopy – wplączą się w inne ubrania, w rezultacie może dojść do ich podarcia.
-
Stroje kąpielowe – nie powinniśmy ich ani prać mechanicznie, ani suszyć, gdyż stracą swoją elastyczność.
-
Odzież z dodatkami, np. cekinami, kryształkami, perełkami – nie dość, że mogą odpaść, to jeszcze istnieje ryzyko ich roztopienia
-
Kożuchy – mogą się skurczyć podczas suszenia.
Na szczęście lista ubrań, które możemy wysuszyć w suszarce elektrycznej, jest o wiele dłuższa. Do bębna możemy bez problemu włożyć bawełniane bluzki, dresowe komplety, jeansowe spodnie, a nawet sukienki wykonane z delikatnych materiałów. Wszystko dzięki temu, że suszarki kondensacyjne oferują wiele programów suszenia, dopasowanych do konkretnych materiałów. Przykładowo w suszarce Bosch WTR 85V5EPL znajdziemy program „Wełna”, dzięki czemu z powodzeniem będziemy mogli wysuszyć wełniane swetry. Poza tym urządzenie oferuje program „Pierze/Puch” do suszenia pościeli, „Mix” do suszenia odzieży wykonanej z różnych materiałów, a także program czasowy, które nadaje się do suszenia kurtek z wodoodporną membraną.
Choć lista ubrań, które możemy włożyć do suszarki automatycznej, jest naprawdę długa, zawsze powinniśmy dokładnie sprawdzać oznaczenia na metkach.

Jak dbać o suszarkę do ubrań?
Jeśli chcemy, aby nasza suszarka bębnowa na pranie dobrze służyła nam przez wiele lat, powinniśmy pamiętać nie tylko o jej konserwacji, ale przede wszystkim o prawidłowym użytkowaniu. Na co zwrócić uwagę po zakończeniu każdego cyklu suszenia? Przede wszystkim musimy pamiętać o systematycznym opróżnianiu pojemnika, w którym gromadzi się woda. Jeśli go nie opróżnimy, urządzenie nie będzie mogło dokończyć procesu suszenia. Kolejną, bardzo ważną czynnością, jest czyszczenie filtra kłaczków. To w nim gromadzą się włosy, sierść zwierząt, nitki, skrawki materiałów i inne zanieczyszczenia. Przez ten filtr przepływa ciepłe powietrze. Jeśli więc będzie zatkany, prawidłowa cyrkulacja ulegnie zaburzeniu i mogą pojawić się problemy z suszeniem, np. ubrania wyjęte z bębna pomimo wydłużenia czasu suszenia, wciąż będą mokre. Oprócz tego powinniśmy regularnie sprawdzać i udrażniać filtr, który ulokowany jest w dolnej części obudowy urządzenia. Producenci wyposażają suszarki w filtry, które można łatwo wyczyścić. Przykładowo suszarka Bosch WTR 85V5EPL została wyposażona w EasyClean Filter. Jego czyszczenie jest łatwe i wygodne, a o konieczności wyczyszczenia poinformuje nas specjalny wskaźnik
Musimy pamiętać, aby dbać o naszą suszarkę na pranie, gdyż zanieczyszczone filtry wpływają nie tylko na proces suszenia ubrań, ale również na inne elementy. Przede wszystkim powodują wydłużenie czasu suszenia, co w rezultacie naraża nas na większe zużycie prądu. Poza tym odpowiednia pielęgnacja suszarki sprawi, że będzie nam ona służyć o wiele dłużej.
Jaka jest najlepsza suszarka do ubrań?
Na rynku roi się od suszarek kondensacyjnych. Producenci co chwilę wypuszczają nowe urządzenia, wyposażone w jeszcze więcej nowoczesnych technologii, które mają przyspieszyć proces suszenia i lepiej zadbać o nasze ubrania. Trudno jest jednoznacznie wskazać, która suszarka bębnowa na pranie jest najlepsza. Z pewnością warto stawiać na modele z pompą ciepła. Technologia pompy ciepła pozwala nie tylko oszczędzić sporo energii elektrycznej, ale również suszyć ubrania w niskiej temperaturze, co jest dla nich bardzo korzystne.
Decydując się na zakup suszarki, warto zwrócić uwagę na wspomniany wcześniej model od marki Bosch - WTH 85V0GPL. Jest to sprzęt w wysokiej klasie energetycznej A++, wyposażony w pompę ciepła i bęben o pojemności 8 kg. Oferuje rozmaite programy, dzięki czemu umożliwia suszenie ubrań wykonanych z różnych materiałów. Aktualnie suszarka bębnowa Bosch dostępna jest w promocji w Max Elektro. Taka suszarka elektryczna nie tylko skutecznie wysuszy ubrania, ale również usunie z nich kłaczki i sprawi, że staną się bardziej puszyste. Poza tym ubrania wyjęte z suszarki mają mniej zagnieceń, więc często prasowanie nie jest w ogóle potrzebne. Warto dodać, że taką suszarkę bez problemu ustawimy na pralce, co jest doskonałym rozwiązaniem dla małych łazienek.