Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak wybrać suszarkę do ubrań? Przewodnik zakupowy

Suszarki elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Rozwiązują problem z rozwieszaniem mokrych ubrań w mieszkaniu, a przy okazji dbają o wysoką jakość naszej odzieży. Suszarki bębnowe potrafią nie tylko szybko wysuszyć ubrania, ale również usunąć z nich kłaczki i nadać im odpowiedniej miękkości. Sprawdźmy, jak wybrać suszarkę do ubrań i na co zwrócić uwagę, by urządzenie było dopasowane do naszych potrzeb.

 

Suszarki elektryczne – dostępne rodzaje 

Zanim przejdziemy do rozważań na temat, jak wybrać suszarkę do ubrań, sprawdźmy jakie urządzenia dostępne są na rynku i w jaki sposób działają. Do najstarszych suszarek należą modele wywiewowe, nazywane również ewakuacyjnymi. Wymagają one podłączenia do instalacji wentylacyjnej, ponieważ podczas suszenia wyrzucają na zewnątrz wodę w postaci pary wodnej. To właśnie ze względu na problematyczny montaż, skomplikowaną konstrukcję oraz niską efektywność, suszarki wywiewowe znikają z rynku.

Suszarki bębnowe

W sprzedaży dominują natomiast suszarki kondensacyjne, których nie trzeba podłączać do kanału wentylacyjnego, gdyż mają specjalne pojemniki, w których gromadzi się woda. Wystarczy więc po zakończonym cyklu suszenia opróżnić zbiornik. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ umożliwia ustawienie suszarki praktycznie w każdym miejscu. Innym rodzajem suszarek kondensacyjnych są modele z pompą ciepła. Ich zasada działania jest taka sama, ale pompa ciepła gwarantuje niższy pobór prądu i pozwala na suszenie ubrań w niskich temperaturach. Dzięki temu do bębna suszarki możemy włożyć nawet delikatne tkaniny, nie martwiąc się o ich uszkodzenie.

 

mechaniczne suszenie ubrań

 

Warto wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są również pralko-suszarki, które najpierw wypiorą brudne ubrania, a później skutecznie je wysuszą. Takie urządzenia są jednak dość prądożerne.

 

 

 

Czym się kierować przy wyborze suszarki do ubrań?

Jak wybrać suszarkę do ubrań? Powinniśmy kierować się podobnymi parametrami jak w przypadku pralki. Nie zapominajmy, że najlepsza suszarka to taka, która jest dopasowana do naszych potrzeb. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę na:

  • Wymiary suszarki – w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, w którym miejscu w mieszkaniu ustawimy suszarkę. To właśnie ilość dostępnej przestrzeni zadecyduje, czy będziemy mogli kupić dużą suszarkę, czy raczej model o mniejszych gabarytach. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na głębokość urządzenia, jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy ustawić suszarkę na pralce.

  • Pojemność bębna – ważny jest również dobór suszarki do pralki. Pamiętajmy, że bęben suszarki jest znacznie większy niż pralki, gdyż mokre ubrania potrzebują więcej przestrzeni, by mogły wyschnąć. Jeśli więc mamy pralkę o pojemności 8 kg, suszarka do prania powinna mieć taką samą pojemność. Największe urządzenia oferują bębny nawet o załadunku 12 kg

  • Pompa ciepła – jest to jeden z najważniejszych elementów, które warto rozważyć podczas zakupu suszarki. Pompa ciepła wpływa na energooszczędność urządzenia, ponieważ wykorzystuje nagrzane powietrze w kolejnych fazach cyklu suszenia. W ten sposób powstaje obieg zamknięty, który zapobiega utratom energii. Suszarki z pompą ciepła są w stanie zużyć nawet o 60% mniej prądu niż standardowe modele w klasie A. Poza tym pompa ciepła pozwala na suszenie ubrań w niskich temperaturach, co korzystanie wpływa na jakość ubrań. 

  • Klasa energetyczna – sprzęty AGD do działania wymagają zasilania energią elektryczną. Z tego względu, warto wybierać modele, które pobierają jej jak najmniej. Do najbardziej energooszczędnych suszarek należą modele wyposażone w pompę ciepła, gdyż dysponują klasą energetyczną od A+ do A+++. To właśnie zakup takich modeli jest najbardziej polecany. Warto natomiast unikać klasycznych suszarek kondensacyjnych w klasie B, ponieważ pobierają one nawet dwa razy więcej prądu niż modele w klasie A. Powinniśmy również sprawdzić, ile wynosi szacowane roczne zużycie energii oraz pobór mocy w jednym cyklu suszenia. 

  • Liczba programów – odpowiadając na pytanie, jak wybrać suszarkę do ubrań, nie sposób pominąć oferowanych przez nią programów suszenia. Współczesne urządzenia oferują nawet kilkanaście programów dostosowanych do suszenia różnych typów tkanin. Oprócz standardowego programu Bawełna z panelu sterowania możemy wybrać program do suszenia wełny, ręczników, koszul, ubrań sportowych czy tkanin mieszanych. Warto dobrać programy suszenia do swoich potrzeb i sprawdzić, jaki jest czas suszenia w najpopularniejszych programach. 

  • Dodatkowe opcje – większość suszarek oferuje również dodatkowe opcje, które usprawniają proces suszenia i wpływają na jego jakość. Jedną z nich jest funkcja redukcji zagnieceń, dzięki której ubrania suszone są z większą delikatnością. Pozwala to zredukować zagniecenia, dzięki czemu wiele ubrań nie wymaga późniejszego prasowania. 

  • Dodatkowe wyposażenie – do niektórych suszarek producenci dołączają dodatkowe wyposażenie, np. specjalny kosz do prania butów czy łącznik, który pozwala zamontować suszarkę na pralce. Jeśli zamierzamy nastawiać cykl suszenia późnym wieczorem, możemy wybrać model z podświetlanym bębnem, dzięki czemu nie będziemy musieli włączać głównego oświetlenia.

 

 

Jak wybrać dobrą suszarkę? Ranking polecanych modeli 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, zakup suszarki powinien być dobrze przemyślany i dopasowany do naszych potrzeb. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się z wydajnej pracy urządzenia. Obecnie ceny suszarek do prania są bardzo zróżnicowane. Najtańsze są modele kondensacyjne bez pompy ciepła, natomiast najwięcej pieniędzy trzeba zapłacić za inteligentne suszarki z pompą ciepła, które oferują wiele dodatkowych funkcji, wpływających na efektywność procesu suszenia. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilku polecanych suszarek z pompą ciepła.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS