Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Dlaczego warto kupić suszarkę z pompą ciepła?

Jeszcze kilka lat temu pranie suszyliśmy na balkonach lub na rozkładanych suszarkach. Dziś wielu z nas ma do dyspozycji bębnowe suszarki, które pozwalają oszczędzić mnóstwo czasu, zapewniają pełną wygodę, a dodatkowo troszczą się o nasze ubrania. Jeśli chcesz suszyć odzież nie tylko szybko i skutecznie, ale również oszczędnie, rozważ zakup suszarki z pompą ciepła. Ta nowoczesna technologia ma wiele do zaoferowania. 

Czym jest pompa ciepła w suszarce i jak działa?

Coraz więcej czołowych producentów, jak choćby marka Bosch czy Siemens, wyposaża swoje suszarki w pompy ciepła. Pozwalają one przenieść ciepło z miejsca o niższej temperaturze do miejsca, w którym panuje temperatura wyższa. Działają więc na podobnej zasadzie, jak sprężarki w lodówkach, które odbierają ciepło z żywności i przenoszą je na zewnątrz. Dzięki pompie powstaje zamknięty obieg powietrza, co zapobiega utracie ciepła i w rezultacie przekłada się na bardziej ekonomiczną pracę suszarki. W ostatnich latach znacznie wzrosła moda na suszarkę elektryczną z pompą ciepła. Sprawdźmy zatem, co daje pompa i czy warto dopłacić za nią nieco więcej pieniędzy [Aktualizacja 2022].

 

Suszarki bębnowe

Energooszczędne suszenie ubrań 

Suszarka z pompą ciepła przede wszystkim pozwala zmniejszyć pobór energii elektrycznej. Dzięki temu, że wykorzystuje wcześniej nagrzane powietrze w kolejnych etapach suszenia, gwarantuje najlepszą sprawność energetyczną spośród wszystkich dostępnych na rynku suszarek. Jeśli połączymy ją z wysoką klasą energetyczną urządzenia, oszczędności będą naprawdę duże. Przykładowo suszenie ubrań w suszarce Bosch WTR 87TW0PL z klasą energetyczną A+++ jest nawet do 60% bardziej energooszczędne niż w innych urządzeniach plasujących się w klasie A. Dzięki pompie ciepła łatwo można obalić mit o tym, że suszarki zużywają bardzo dużo prądu. Warto dodać, że ta nowoczesna technologia jest nie tylko korzystna dla naszego portfela, ale również dla środowiska naturalnego. Taka suszarka z technologią pompy ciepła będzie więc dobrym wyborem dla oszczędnych. 

 

Porównanie suszarki Bosch tradycyjnej i z pompą ciepła

 

Rodzaj

Klasa energooszczędna

Zużycie energii w standardowym programie do tkanin bawełnianych przy pełnym załadunku

Koszt jednego suszenia w programie do tkanin bawełnianych

Koszt zakupu urządzenia (na dzień 04.09.2020)

Suszarka Bosch WTG 86400 PL

Suszarka Bosch WTG 86400 PL

Suszarka kondensacyjna

B

4,61 kWh

ok. 2,84 zł

1939 zł

Suszarka Bosch WTM 8528FPL

Suszarka Bosch WTM 8528FPL

przycisk_sprawdz_cene_2b.webp

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła

A++

1,87 kWh

ok. 1,15 zł

2399 zł

 

Ochrona delikatnych tkanin
 

Zastosowana w suszarkach pompa ciepła sprawia, że temperatura suszenia jest zdecydowanie niższa niż w konwencjonalnych urządzeniach, ponieważ wynosi około 50°C. Dzięki temu możliwe jest suszenie nawet delikatnych i puszystych tkanin bez obaw, że ulegną rozciągnięciu, skurczeniu lub uszkodzeniu. W efekcie nawet wełna, jedwab, len czy kaszmir nie stracą swojej specjalnej struktury podczas mechanicznego suszenia. Dodatkowo suszarka Bosch WTH 850S7PL posiada system SensitiveDrying, który odpowiada za delikatne obracanie bębna i suszenie łagodnymi powiewami ciepłego powietrza. W ten sposób ubrania nie pozostają na dnie bębna, tylko przez cały czas się przemieszczają, dzięki czemu zyskują odpowiedniej miękkości i mają mniej zagnieceń.

Warto dodać, że wiele suszarek z pompą ciepła oferuje dodatkowe programy i opcje, które zostały stworzone z myślą o suszeniu delikatnych ubrań. Przykładowo w suszarce Bosch WTR 85V5EPL znajdziemy opcję redukcji zagnieceń oraz funkcję delikatnego suszenia. Natomiast suszarka do ubrań Siemens WT 7U46EPL ma w swoim wyposażeniu kosz do suszenia wełny i butów. Jego konstrukcja sprawia, że wełniane swetry nie są narażone na działanie czynników mechanicznych. 

 

suszarka-z-pompa-ciepla-zalety.jpg [112.15 KB]

 

Większa mobilność suszarek z pompą ciepła

Niewątpliwą zaletą suszarek bębnowych z pompą ciepła jest to, że możemy je ustawić w dowolnym miejscu - w łazience, kuchni, korytarzu, a nawet wstawić do szafy. Wszystko dzięki temu, że są one wyposażone w specjalne pojemniki na wodę, dzięki czemu nie wymagają podłączenia do sieci wodociągowej. Należy jedynie pamiętać, aby systematycznie opróżniać szufladę, najlepiej po zakończeniu każdego cyklu suszenia, dzięki czemu unikniemy przestojów w pracy. Jedyne, co musi się znaleźć w pobliżu suszarki bębnowej, to gniazdko, do którego wepniemy wtyczkę. 

Suszarka z pompą ciepła będzie również dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają możliwość odprowadzania wody bezpośrednio do kanału odpływowego. Przykładowo suszarka Bosch WTX 87M30PL dysponuje zestawem DrainSet, który umożliwia takie odprowadzanie wody. 

 

 

Suszarka do prania, która czyści się sama

Suszarki elektryczne potrafią wysuszyć ubrania w krótkim czasie, jednocześnie nadając im miękkości i puszystości. Z pewnością będą świetnym rozwiązaniem dla dużej rodziny, ponieważ oszczędzą mnóstwo czasu. Należy jedynie pamiętać o regularnym czyszczeniu kondensatora, gdyż przedostają się do niego włókna i osady, które mogą obniżać wydajność urządzenia i wpływać na efektywność suszenia. W wielu suszarkach z pompą ciepła ten problem nie istnieje, ponieważ są one wyposażone w nowoczesne technologie samoczyszczące. Tak jest choćby w przypadku suszarki Siemens WT 45H25EPL, w której producent zastosował selfCleaning Condenser, czyli innowacyjny system samooczyszczenia wymiennika ciepła. Dzięki niemu wymiennik jest kilkakrotnie oczyszczany podczas cyklu suszenia, co zapewnia swobodną cyrkulację ciepła. Do czyszczenia wykorzystywana jest skroplona para wodna pochodząca z mokrych ubrań, więc nie ma potrzeby doprowadzania wody z zewnątrz. Podobne rozwiązanie stosuje w swoich suszarkach marka Bosch, w modelach Bosch WTW 876S0PL oraz Bosch WTM 8528FPL również znajdziemy wymiennik ciepła z systemem automatycznego czyszczenia

Suszarka z pompą ciepła pozwala suszyć ubrania szybciej, delikatniej i oszczędniej, a więc dba nie tylko o nasz budżet, ale również o jakość odzieży. Dodatkowo jest urządzeniem mobilnym, gdyż nie wymaga podłączenia do sieci wodociągowej. Możemy zatem równie dobrze zamontować ją na pralce, jak i ustawić w przedpokoju. Co więcej, po mechanicznym suszeniu ubrania stają się miękkie, a wiele z nich nawet nie wymaga prasowania. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo czasu, który możemy spożytkować w bardziej przyjemny sposób.

Popularne modele suszarek z technologią pompy ciepła dostępne są w sklepie internetowym Max Elektro

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS