Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Ile prądu zużywa suszarka do ubrań?

Bębnowa suszarka do ubrań to niezwykle praktyczne urządzenie. Potrafi zaledwie w półtorej godziny wysuszyć ubrania, dbając o ich wysoką jakość i nadając im odpowiedniej miękkości. Suszarka nie tylko eliminuje konieczność rozwieszania mokrych ubrań po całym domu, ale również oszczędza nasz cenny czas. Przez lata wokół tego urządzenia narosło wiele mitów, m.in. o wysokim koszcie użytkowania. Okazuje się jednak, że mechaniczne suszenie ubrań wcale nie jest takie drogie, szczególnie jeśli urządzenie wykorzystuje technologię pompy ciepła. Sprawdźmy zatem, ile prądu zużywa suszarka do ubrań i czy warto w nią zainwestować. 

 

Ile prądu zużywa suszarka do ubrań w jednym cyklu suszenia?

Automatyczne suszarki do ubrań stają się coraz popularniejsze. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej osób szuka informacji na temat ich kosztów użytkowania. Producenci mają obowiązek informować o tym, ile energii zużywa urządzenie. Takie dane można znaleźć w etykiecie energetycznej. Znajdują się na niej również informacje o klasie energetycznej, pojemności bębna czy mocy akustycznej urządzenia. Pozostałe informacje, m.in. o tym, ile trwa suszenie prania w suszarce, można znaleźć w karcie produktowej. Warto dodać, że producenci podają nie tylko roczne zużycie energii przez suszarkę, ale również zużycie prądu w jednym cyklu suszenia zarówno przy pełnym, jak i częściowym załadunku.

Suszarki bębnowe

Weźmy dla przykładu suszarkę z pompą ciepła Bosch WTH 850S7PL. Producent podaje, że roczne zużycie energii wynosi 243 kWh. Ta wartość została wyliczona na podstawie 160 standardowych cykli suszenia w programie Bawełna 60°C przy pełnym i częściowym załadunku, uwzględniając funkcję stand-by. Jeśli chodzi natomiast o pobór prądu w jednym cyklu suszenia dla programu Bawełna 60°C, to wynosi on 1,96 kWh przy pełnym załadunku i 1,16 kWh przy połowie załadunku.

 

 

Najbardziej energooszczędne suszarki są w stanie zejść nawet poniżej 1,3 kWh w jednym cyklu suszenia. Natomiast w najbardziej prądożernych urządzeniach zużycie energii może przekroczyć 2 kWh.

 

Jaki jest pobór mocy dla klasycznej suszarki kondensacyjnej, suszarki z pompą ciepła i pralko-suszarki?

Jeśli chodzi o sprzęty do suszenia ubrań, aktualnie do wyboru mamy trzy – klasyczną suszarkę kondensacyjną, suszarkę z pompą ciepła oraz pralko-suszarkę. Każde z tych urządzeń będzie zużywać inną ilość prądu podczas suszenia ubrań. 

 
  Klasa energetyczna  Zużycie energii na cykl suszenia Roczne zużycie energii

Suszarka kondensacyjna Bosch WTG 86400 PL

Bosch WTG 86400 PL

B 4,61 kWh 561 kWh

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła Bosch WTH 850S7PL

Bosch WTH 850S7PL

przycisk_sprawdz_cene_2.webp

A+ 1,96 kWh

243 kWh

Pralko-suszarka Bosch WDU 28520PL

Bosch WDU 28520PL

A

Proces prania, wirowania i suszenia

6,12 kWh

Proces prania, wirowania i suszenia

1224 kWh

 

Ile kosztuje jedno suszenie w suszarce bębnowej?

Trudno jest jednoznacznie określić, ile zapłacimy za jeden cykl suszenia w suszarce bębnowej, ponieważ dostępne na rynku modele różnią się wieloma parametrami, które wpływają na zużycie prądu. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie popularnych modeli, aby pokazać, ile prądu zużywa suszarka do ubrań i jaki jest koszt jednego suszenia. Dzięki temu będziemy mogli również łatwo obliczyć miesięczny koszt użytkowania suszarki i określić, ile będzie nas kosztowało jej roczne użytkowanie.

Aktualnie średnia cena za 1 kWh wynosi około 0,617 zł i właśnie taką wartość wykorzystamy w obliczeniach.

 

Suszarka z pompą ciepła w klasie energetycznej A++ Zużycie energii w jednym pełnym cyklu suszenia Koszt jednego pełnego cyklu suszenia

Suszarka Amica AWD 82 LCB

Suszarka z pompą ciepła Amica AWD 82 LCB

1,97 kWh 1,21 zł

Suszarka Beko DS 8433 RX

Suszarka Beko DS 8433 RX

1,95 kWh 1,20 zł

Suszarka Bosch WTR 85V5EPL

Suszarka Bosch WTR 85V5EPL

1,87 kWh 1,15 zł

Suszarka Kernau KFD 801.1 W

Suszarka Kernau KFD 801.1 W

1,88 kWh 1,16 zł

Suszarka Siemens WT 45H25EPL

Suszarka Siemens WT 45H25EPL

przycisk_sprawdz_cene_2.webp

1,87 kWh 1,15 zł

 

Co wpływa na zużycie prądu przez suszarkę?

Musimy pamiętać, że wpływ na pobór prądu przez suszarkę bębnową będą mieć również inne czynniki. Rzeczywisty koszt jednego cyklu suszenia może więc znacznie odbiegać od wartości podanych przez producenta. Na koszty cyklu suszenia wpływają:

  • Pompa ciepła – suszarki wyposażone w pompę ciepła zużywają nawet o połowę mniej prądu niż klasyczne modele kondensacyjne. Wszystko dzięki temu, że pompa ciepła tworzy zamknięty obieg energii i wykorzystuje nagrzane powietrze w kolejnych etapach cyklu suszenia. 

  • Klasa energetyczna – tak jak w przypadku innych urządzeń AGD, wpływ na zużycie prądu przez suszarkę będzie miała klasa energetyczna. Modele bez pompy ciepła zazwyczaj mieszczą się w przedziale klasowym A-B, choć producenci coraz częściej wypuszczają na rynek urządzenia w klasie A+ i A++. Najbardziej energooszczędne będą suszarki bębnowe w klasie A+++, wyposażone w technologię pompy ciepła. 

  • Program suszenia – producenci zazwyczaj wyliczają zużycie prądu przez suszarkę podczas suszenia w programie standardowym. Jeśli więc ustawimy urządzenie na inny, bardziej wymagający program, np. wykorzystujący wyższą temperaturę, zużycie energii może być nieco większe.

  • Załadunek – ma on wpływ nie tylko na czas suszenia, ale również na ilość zużytej energii. Suszarka do prania zużyje więcej prądu przy pełnym załadunku bębna niż w przypadku, gdy będzie on załadowany jedynie w połowie. 

  • Odwirowane pranie – warto pamiętać, aby do bębna suszarki wkładać tylko dobrze odwirowane pranie. W przeciwnym razie cykl suszenia będzie trwał dłużej, a urządzenie zużyje więcej prądu. 

  • Funkcje dodatkowe – uruchomienie dodatkowych opcji w czasie cyklu suszenia może przyczynić się do większego poboru energii. Dobrym przykładem są tu krótkie programy suszenia – suszarka musi zwiększyć pobór mocy, aby w krótszym czasie wysuszyć całe pranie.

  • Kondycja suszarki – to, ile prądu zużywa suszarka do ubrań, zależy również od jej stanu technicznego. Jeśli kondensator będzie zanieczyszczony, a filtr zapchany sierścią i kłaczkami, suszarka będzie musiała wydajniej pracować, czego skutkiem będzie większe zużycie energii. Wydajność urządzenia będzie również uzależniona o prawidłowego ustawienia i wypoziomowania.

 

Jak widać, suszarki bębnowe nie należą do najbardziej prądożernych urządzeń. Jeśli tylko wybierzemy model wyposażony w pompę ciepła, za jeden cykl suszenia zapłacimy nieco ponad 1 zł. Warto dodać, że zazwyczaj użytkownicy nie wypełniają bębna suszarki po brzegi, dzięki czemu cykl suszenia kosztuje jeszcze mniej. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie niesie użytkowanie suszarek automatycznych, z pewnością warto w nie zainwestować.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS