% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czy możliwe jest suszenie butów w suszarce?

Wiele osób zastanawia się, jak wysuszyć mokre lub przemoczone buty. To częsty problem szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Mokre obuwie najlepiej pozostawić do naturalnego wyschnięcia w miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza – niestety jest to długotrwała proces. Jak zatem szybko i bezpiecznie wysuszyć obuwie? Alternatywną metodą jest suszenie butów w suszarce bębnowej

 

Czy można suszyć buty w suszarce bębnowej?

Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ, niektóre buty można suszyć mechanicznie, a inne zupełnie się do tego nie nadają. Jeśli zatem chcemy upewnić się, czy suszenie butów w suszarce jest możliwe, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z ich metką. To właśnie tam producenci umieszczają informacje odnośnie do prania i suszenia obuwia. 

 
zakaz suszenia w suszarce bębnowej symbol

 Kwadrat z X w środku informuje, aby nie suszyć w suszarce butów.

symbol suszenia w suszarce bębnowej

Jeśli w kwadracie jest kółko, to oznacza, że buty przeznaczone są do suszenia w suszarce bębnowej. 

 

Niestety często się zdarza (szczególnie w przypadku niemarkowych butów), że na metce butów brakuje konkretnych informacji odnoszących się do prania i suszenia. W takiej sytuacji powinniśmy zastanowić się, z jakiego materiału wykonane są nasze buty. Jeśli jest to bawełna, nylon, poliester czy płótno, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że obuwie będziemy mogli wysuszyć w suszarce. Zazwyczaj takim obuwiem są trampki i tenisówki, o ile nie mają grubej, gumowej podeszwy.

 
 
tenisówki do suszarki trampki - suszenie buty sportowe - suszenie

 

Są jednak buty, których pod żadnym pozorem nie można wkładać ani do pralki, ani do suszarki. Należą do nich:

 • Buty skórzane – wysoka temperatura i skóra to bardzo złe połączenie. Pod wpływem ciepła skóra się nagrzewa, co prowadzi do jej rozciągania. Podczas suszenia mechanicznego skórzane buty nie tylko mogą stracić swój kształt, ale również nabawić się wgnieceń i zagnieceń. Skóra popęka i w rezultacie buty stracą swój elegancki wygląd. 

 
buty skórzane nie nadają się do suszarki buty skórzane nie nadają się do suszarki buty skórzane nie nadają się do suszarki
 
 • Obuwie zamszowe i z nubuku –  gdy zamsz namoknie, staje się sztywny, przez co łatwo może się rozerwać. Poza tym suszenie butów w suszarce w wysokiej temperaturze również może doprowadzić do popękania zamszu. W przypadku butów zamszowych zalecane jest suszenie naturalne, ale nie w pełnym słońcu, tylko w cieniu. Podobnie jest w przypadku obuwia z nubuku. 

 
buty zamszowe nie nadają się do suszarki buty z nubuku nie nadają się do suszarki buty zamszowe nie nadają się do suszarki

 

 • Buty z ozdobami – cekiny, perełki, koralki czy inne ozdoby łatwo odpadną w suszarce na skutek wysokiej temperatury i podczas obijania butów o ściany bębna. Takie buty nadają się jedynie do suszenia naturalnego

 
buty z cyrkoniami nie nadają się do suszarki buty brokatowe nie nadają się do suszarki buty z ozdobami nie nadają się do suszarki
 
 • Buty sportowe z pianką lub żelem – większość butów sportowych ma w podeszwach specjalne pianki lub żele, które zapewniają odpowiednią amortyzację i zapewniają komfort podczas chodzenia. Jeśli wystawimy te materiały na działanie ciepła, mogą się szybko rozpaść.

 
 buty sportowe z pianką nie nadają się do suszarki buty sportowe z pianką nie nadają się do suszarki buty sportowe z pianką nie nadają się do suszarki

 

 • Buty klejone – pod wpływem wysokiej temperatury klej trzymający podeszwę może zacząć się oddzielać. W rezultacie uszkodzimy nie tylko obuwie, ale również możemy zniszczyć bęben suszarki. Obuwie nie powinno być zatem klejone, tylko szyte. 

 

Jaki program ustawić do suszenia butów?

Wiele osób zastanawia się, na jakim programie suszyć buty w suszarce bębnowej. Tego typu urządzenia, podobnie jak pralko-suszarki, raczej nie mają programów specjalnie dedykowanych butom. Należy zatem suszyć obuwie w najniższej możliwej temperaturze, aby nie doszło do ich skurczenia. Powinniśmy wybrać delikatny program suszenia albo czasowy i ustawić czas suszenia nie dłuższy niż 60 minut. Jeśli będziemy suszyć obuwie dłużej, ryzykujemy ich zniszczeniem. 

Do suszenia butów dobrze nadaje się suszarka z pompą ciepła, ponieważ oferuje ona możliwość suszenia w niższych temperaturach niż standardowa suszarka bez pompy ciepła. 

 

Jak szybko i bezpiecznie wysuszyć buty w suszarce?

Jak widać, suszenie butów w suszarce jest możliwe. Jednak, aby buty zachowały swój pierwotny wygląd, a suszarka bębnowa nie uległa uszkodzeniu, podczas suszenia powinniśmy przestrzegać zaleceń producenta i poniższych wskazówek. 

 • Jeśli chcemy suszyć obuwie w suszarce bębnowej, powinniśmy je wkładać do specjalnego kosza. Minimalizuje on ryzyko zdeformowania lub zniszczenia butów, ponieważ podczas suszenia mechanicznego nie będą obijać się o ściany bębna. Poza tym zostaną równomiernie wysuszone, ponieważ powietrze dochodzi do każdego miejsca. Kosz po prostu wkłada się do bębna, a następnie stawia na nim obuwie. W sprzedaży znajdziemy wiele suszarek z półką na buty, m.in. w ofercie marki Bosch, Siemens, Beko, Electrolux, Hoover czy AEG.

 

Kosz do butów w suszarce Siemens

kosz do suszenia butów w suszarce Siemens

  Kosz do butów w suszarce Bosch

kosz do suszenia butów w suszarce Bosch

                                        Źródło: www.www.siemens-home.bsh-group.com                                                                           Źródło: www.akademiasmaku.pl

 

 • W suszarce bez kosza również możemy wysuszyć buty. Jednak w takiej sytuacji warto wypełnić bęben suszarki ręcznikami albo kocami, aby zapobiec obijaniu się butów o ścianki urządzenia. Czy można dokupić kosz do suszarki? Jak najbardziej jest to możliwe. Podczas zakupu powinniśmy jednak sprawdzić, czy dany kosz będzie pasował do naszego modelu suszarki. Niektóre kosze na buty dostępne na rynku są bowiem uniwersalne, a inne pasują tylko do niektórych modeli urządzeń.

 
kosz do suszenia butów w suszarce Bosch
 
 • Zarówno podczas prania mechanicznego, jak i suszenia, powinniśmy wyjąć sznurowadła, a jeśli jest to możliwe, to również wkładki z butów

 • Na suszarce najlepiej ustawić program czasowy, który trwa nie dłużej niż jedną godzinę, ponieważ nie możemy doprowadzić do przegrzania obuwia. Jeśli po godzinie suszenia nasze buty w dalszym ciągu będą wilgotne, możemy jeszcze raz włączyć program czasowy na około 20-30 minut

 • Jeśli chcemy, aby nasze buty nabrały ładnego zapachu, możemy włożyć specjalny zapach do suszarki, np. w formie chusteczek.

 

Suszarka z koszem na buty – polecane modele

 

Jak suszyć buty bez suszarki?

Suszenie butów w suszarce to duża wygoda. Co jednak mają zrobić osoby, które nie mają suszarki bębnowej w domu? Istnieje wiele alternatywnych metod suszenia obuwia. Poniżej przedstawimy te najbezpieczniejsze.

 

Suszenie butów sposobem naturalnym

To zdecydowanie najbezpieczniejsza metoda suszenia obuwia. Należy jednak pamiętać, aby nie wystawiać butów na pełne słońce, gdyż może to doprowadzić do wyblaknięcia materiału. Najlepiej ustawić obuwie w miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza.

 

Suszenie butów elektryczną suszarką 

Kolejną metodą suszenia obuwia jest elektryczna suszarka wkładana do butów. Taka suszarka dostępna jest w kilku wersjach, np. istnieje model przenośny na jedną parę butów albo montowany na ścianie, który za jednym razem jest w stanie wysuszyć nawet kilka par obuwia. Taka suszarka nadaje się do suszenia różnego rodzaju obuwia, nawet butów narciarskich. 

 
Suszarki bębnowe

Suszenie butów za pomocą gazety lub szarego papieru

Jedną z najprostszych, ale niestety długotrwałych, metod suszenia butów, jest wypchanie ich szarym papierem lub gazetą. Jeżeli wypchamy je papierem, zachowają swój kształt, a przy okazji papier dobrze wchłonie wilgoć. Należy jednak pamiętać, że papier powinien być szary albo biały. Nigdy nie powinniśmy używać papieru zadrukowanego, ponieważ druk może się odbić na materiale wyścielającym wnętrze butów. 

 

Suszenie butów za pomocą ryżu

Sypki ryż szybko i skutecznie wchłonie wilgoć z przemoczonych butów. Wystarczy, że wsypiemy kilka ziarenek do butów i zaczekamy, aż pochłoną wodę. Gdy ryż napęcznieje, powinniśmy wymienić go na nowy. 

 

Suszenie butów suszarką do włosów

Do osuszania butów możemy wykorzystać suszarkę do włosów, ale tylko pod warunkiem, że ustawimy dmuchanie zimnym powietrzem. W ten sposób szybko wysuszymy buty zarówno na zewnątrz, jak i w środku. 

 
jak bezpiecznie suszyć buty
 

W jaki sposób nie wolno suszyć butów?

Na stronach internetowych znajdziemy też wiele innych sposobów suszenia obuwia. Niestety nie są one do końca bezpieczne – mogą bowiem doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia obuwia.   

 

Suszenie butów na kaloryferze

Wiele osób stawia mokre lub przemoczone buty na kaloryferze. Choć jest to szybki i skuteczny sposób osuszania obuwia, niestety jest również najbardziej szkodliwy. Ciepło z grzejnika bardzo szybko oddziałuje na buty i w dodatku działa punktowo – nie rozchodzi się po całej powierzchni buta w tym samym czasie, tylko silnie ogrzewa podeszwę. W rezultacie taki sposób suszenia może spowodować zniekształcenia i deformacje obuwia. 

 

Suszenie butów w mikrofali i piekarniku

Zarówno suszenie butów w piekarniku, jak i w mikrofali nie jest bezpieczne, ani tym bardziej higieniczne. Nie powinniśmy wkładać obuwia do żadnych urządzeń, które wykorzystujemy do przygotowywania żywności. 

 
jak nie wolno suszyć butów
 

Jak szybko odświeżyć obuwie?

Czasami nie ma potrzeby prania butów, ale za to przydałoby się je odświeżyć. To dobry sposób na pozbycie się nieświeżego zapachu i bakterii, szczególnie w butach sportowych albo butach noszonych latem, gdy stopa bardziej się poci. 

Jeśli nie chcemy najpierw prać naszych butów, powinniśmy je dokładnie oczyścić, aby pozbyć się zabrudzeń. Następnie buty wkładamy do bębna pralki i ustawiamy program pranie na sucho, który przeprowadza proces „prania” bez użycia wody i detergentów. W ten sposób szybko odświeżymy buty, ograniczając ryzyko ich zniszczenia. 

 
jak odświeżyć buty
 

Podsumowanie

Jak widać, suszenie butów w suszarce bębnowej jest nie tylko szybkie, lecz także bezpieczne – oczywiście pod warunkiem, że jest przeprowadzone zgodne z zaleceniami producenta butów i suszarki. Zanim włożymy buty do bębna suszarki, dokładnie sprawdźmy ich metki i upewnijmy się, że są wykonane z materiału dopuszczonego do tej metody suszenia. Jeśli będziemy stosować się do wszystkich wymienionych wyżej wskazówek, bez problemu wysuszymy nasze buty, nie narażając ich na uszkodzenia. 

 
 
 
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS