Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Pranie butów w pralce - jak to zrobić skutecznie i bezpiecznie?

Zabrudzone obuwie możemy wyczyścić na wiele sposobów. Niestety większość z nich zabiera dużo czasu, a uzyskane efekty nie są zadowalające. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, czy można prać buty w pralce. Oczywiście! To najłatwiejszy sposób wyczyszczenia butów, zwłaszcza gdy mają trudne do usunięcia plamy. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje obuwia nadają się do prania mechanicznego. Z naszego poradnika dowiecie się, jak prawidłowo przeprowadzić pranie butów w pralce, aby ich nie zniszczyć. 

 

Pralka BEKO

 

Pranie butów w pralce czy pranie ręcznie?

Każde obuwie, bez względu na to, z jakiego materiału zostało wykonane, wymaga pielęgnacji i czyszczenia. Okazuje się, że niektóre buty bez problemu możemy włożyć do pralki, np. buty z siatki czy z płótna. Natomiast inne muszą być prane ręcznie, np. obuwie ze skóry naturalnej, syntetycznej czy zamszowej. Musimy więc pamiętać, że nie wszystkie buty dobrze zniosą szybkie ruchy bębna i długotrwały kontakt z wodą. Jeśli jednak mamy buty, które nadają się do prania mechanicznego, powinniśmy skorzystać z tej możliwości, ponieważ ręcznie nie będziemy w stanie pozbyć się opornych plam czy zanieczyszczeń. Przykładowo pranie białych butów, np. trampek, najlepiej przeprowadzić mechanicznie. Dzięki temu odzyskają one śnieżnobiały kolor i będą pachnieć świeżością. 

Pralki i suszarki

Jakie można prać buty w pralce?

Choć pranie butów w pralce wydaje się dość ryzykowne, okazuje się, że do bębna pralki z powodzeniem możemy włożyć większość butów sportowych, tenisówki i trampki. Jest jednak jeden warunek - obuwie nie może być klejone, tylko szyte. Musimy zdawać sobie sprawę również z tego, że jeśli obuwie uległoby zniszczeniu w pralce, producent najprawdopodobniej nie uwzględni reklamacji. Mimo że takie buty możemy prać w pralce, nie powinniśmy zbyt często korzystać z tej możliwości. Częste pranie mechaniczne może bowiem nieodwracalnie zmienić pierwotny kształt butów. 

 

 

Jakich butów nie wolno prać w pralce?

Zanim wrzucimy nasze buty do pralki, musimy pamiętać o tym, że nie każde obuwie nadaje się do prania mechanicznego, ponieważ może ulec zniszczeniu. Do prania w pralce kategorycznie nie nadają się następujące rodzaje butów:

 • Espadryle - wykonane są z miękkiego materiału, ale spód mają ze sznurka, który na skutek działania wody i detergentu ulega uszkodzeniu.  

 • Buty na obcasie - wystające obcasy mogą spowodować uszkodzenie bębna, dlatego absolutnie nie pierzemy ich mechanicznie. 

 • Obuwie skórzane - pranie skórzanych butów w pralce nie jest zalecane, nawet gdy mają one jedynie skórzaną wstawkę. Podczas prania skóra pęka, pęcznieje i ulega uszkodzeniu, przez co buty nie nadają się do dalszego użytku. Buty skórzane najlepiej czyścić ręcznie. 

 • Buty zamszowe - pranie mechaniczne szpeci buty zamszowe, dlatego powinniśmy czyścić je ręcznie. 

 • Buty klejone - pod wpływem wody i wysokiej temperatury klej może się rozluźnić. Wtedy mogą powstać żółte plamy i zacieki, których nie da się usunąć. Poza tym buty mogą się na tyle rozkleić, że nie będą nadawały się do dalszego noszenia. 

 • Obuwie z membraną - dotyczy to najczęściej butów wspinaczkowych, do biegania czy jazdy na rowerze. Takie buty to synonim oddychalności i wodoodporności. Nie można ich prać w pralce, gdyż mogłyby stracić swoje właściwości. 

 • Buty z ćwiekami, kolcami i koralikami - takie drobne elementy mogą odkleić się podczas prania i doprowadzić do uszkodzenia bębna pralki.  

 • Buty z dużymi zabrudzeniami - zanim włożymy buty do bębna pralki, pamiętajmy, aby usunąć z nich jak największą ilość zanieczyszczeń. Obuwie robocze czy buty sportowe często obklejone są piaskiem, pyłami, zaschniętym błotem czy trawą. Dzięki temu ochronimy pralkę przed ewentualnymi uszkodzeniami. 

Wiele osób zastanawia się, czy w grę wchodzi pranie adidasów w pralce. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, obuwie sportowe można prać w pralce, ale pod konkretnymi warunkami. Jeśli nasze adidasy są szyte i materiałowe, to możemy je wyprać mechanicznie. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy jednak wrzucać do pralki adidasów skórzanych i klejonych, gdyż ulegną one zniszczeniu. 

 

ręczne pranie butów

 

Pranie butów w pralce - krok po kroku

Wbrew pozorom pranie butów w pralce wcale nie jest trudne. Ważne jest jednak, abyśmy zawsze pamiętali o niezbędnych krokach, dzięki którym skutecznie wypierzemy nasze buty i unikniemy przykrych niespodzianek w postaci ich uszkodzenia. Jak prać buty w pralce? To bardzo łatwe, wystarczy postępować według następujących wskazówek:

 

Pralka Samsung WW70TA026TT
1799.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1749.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

1799.00 zł

Zobacz szczegóły
Pralka Siemens iQ300 WM14N208PL
2049.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1799.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

2049.00 zł

Zobacz szczegóły

 

 • Zanim włożymy obuwie do bębna, dokładnie zapoznajmy się z jego metką i sprawdźmy, czy nie ma na niej żadnych przeciwwskazań do prania mechanicznego.

 • Pamiętajmy, aby oczyścić buty z błota, piasku, cementu, żwirku, trawy czy liści. Możemy to zrobić gąbką, ściereczką albo szczotką do pielęgnacji obuwia. Takie zabrudzenia mogą bowiem uniemożliwić przeprowadzenie skutecznego cyklu prania, a nawet doprowadzić do awarii pralki.

 • Jeśli chcemy wyprać buty wiązane, pamiętajmy o wyjęciu sznurówek. Najlepiej oczyścić sznurówki w wodzie z dodatkiem detergentu. Jeśli wkładka w bucie jest wyjmowana, powinniśmy postąpić podobnie.

 • Do prania butów sportowych najlepiej użyć specjalnych worków. Nie tylko chronią one buty przed zniszczeniem, ale również zapobiegają ich obijaniu o bęben. Taka siatka do prania obuwia przeważnie wykonana jest z poliestru i pianki oraz zamykana na zamek błyskawiczny. W czym prać buty w pralce, jeśli nie mamy takiej siatki? W takiej sytuacji z powodzeniem możemy wyprać buty w poszewce. Warto również dołożyć do bębna ręczniki lub koc.

 • Pranie butów w pralce powinniśmy przeprowadzić z dodatkiem proszku lub płynu do prania. Nie zaleca się jednak stosowania zmiękczaczy, gdyż mogą one niekorzystnie wpłynąć na strukturę materiałów. W niektórych sklepach można dostać specjalny płyn do prania butów, który jest zalecany zarówno do prania ręcznego, jak i mechanicznego. 

 • Pranie butów w pralce automatycznej powinniśmy zakończyć suszeniem. Jak wysuszyć obuwie prawidłowo? Aby nie straciły swojego kształtu, warto zwinąć gazety w kulki i wypchać nimi buty, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Pamiętajmy jednak, aby nie wystawiać mokrych butów na mocne słońce, gdyż ich materiał może się odbarwić. Jeśli chcemy jak najszybciej wysuszyć buty, możemy wspomóc się suszarką do włosów. Należy wtedy użyć łagodnego strumienia powietrza. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby powiesić buty na sznurku i przypiąć spinaczami. 

 

 

Jak prać adidasy w pralce?

Na początku upewnijmy się, czy nasze buty sportowe można prać w pralce. Sprawdźmy też symbole na metkach, dzięki którym dowiemy się, jakie metody pielęgnacji przewidział producent.

Oto instrukcja krok po kroku, jak prać buty sportowe w pralce:

 • Adidasy oczyszczamy z grubszych zanieczyszczeń - z błota, piasku itp.

 • Wyjmujemy sznurów i wkładki z butów.

 • Ustawiamy program prania butów w pralce - o ile urządzenie go ma. Jeśli nie, to wybieramy program z temperaturą 30°C i niskimi obrotami.

 • Do dozownika na detergenty wsypujemy niewielką ilość proszku do prania albo płynu. 

 • Uruchamiamy cykl prania i czekamy na efekty. 

jak prać adidasy w pralce

Jak prać trampki w pralce?

Pranie trampek w pralce przeprowadzamy podobnie, jak w przypadku adidasów. Zazwyczaj decydujemy się na ten krok, jeśli mamy białe trampki, na których bardzo szybko widoczne są wszelkie zabrudzenia. 

 • Trampki powinniśmy prać w specjalnym worku do prania, a jeśli go nie mamy, to w poszewce na poduszkę. 

 • Przed włożeniem trampek do pralki wyjmujemy z nich sznurówki. Powinniśmy je uprać osobno - możemy to zrobić nawet ręcznie.

 • Wybieramy program prania z temperaturą nie wyższą niż 30°C, bez wirowania.

 • Dodajemy niewielką ilość proszku do prania lub płynu.

 

jak prać trampki w pralce

Jak wyprać buty w pralce, żeby się nie zniszczyły?

Zabierając się za pranie butów w pralce, musimy pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko ich uszkodzenia. Możemy jednak je zminimalizować, przeprowadzając proces prania w prawidłowy sposób. Dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na często zadawane pytania, dzięki którym będziemy wiedzieć, w jaki sposób nastawić cykl prania obuwia. 

 

W jakiej temperaturze prać buty?

Z racji tego, że buty mogą łatwo ulec uszkodzeniu w pralce, zawsze powinniśmy wybierać niskie temperatury. W ilu stopniach zatem najlepiej prać buty? Zaleca się pranie w 30 stopniach Celsjusza. Taka temperatura jest bezpieczna i powinna wystarczyć, aby usunąć plamy i zabrudzenia z butów.  

 
pranie butów w pralce

 

Na jakim programie prać buty?

Wiele osób zastanawia się, w jakim trybie prać buty. Dobra pralka do prania butów powinna mieć program przeznaczony stricte do prania obuwia. Wybierając taki program, będziemy mieć gwarancję, że nasze buty nie ulegną uszkodzeniu. Wiele pralek nie ma jednak takich programów. Dlatego zaleca się ustawić delikatny lub krótki program prania. Należy też pominąć wirowanie, gdyż może negatywnie odbić się na wyglądzie obuwia. 

 

Czy można prać buty z ubraniami?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie ubrania chcemy wyprać z butami. Jeśli są to ubrania tzw. „po domu”, bez problemu możemy je włożyć do bębna. Jeśli jednak boimy się zafarbowania lub zniszczenia ubrań, najlepiej nie wkładać ich do pralki razem z obuwiem. A zatem z czym prać buty? Do bębna z powodzeniem możemy włożyć ręcznik, koc, narzutę czy poszwy.

 

Czy pranie butów szkodzi pralce?

Jeśli przeprowadzimy cykl prania zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami, z pewnością nie zaszkodzimy naszej pralce

Jak widać, pranie butów w pralce nie jest wcale trudne. Jeśli jednak chcemy, aby nasze obuwie zachowało swój pierwotny kształt i kolor, powinniśmy stosować się do powyższych wskazówek. W razie wątpliwości warto jednak zrezygnować z prania mechanicznego na rzecz prania ręcznego. 

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS